PDA

View Full Version : نقطه شروع در یادگیری لینوکس

ویندوز کار
شنبه 08 اسفند 1383, 17:53 عصر
لطفا من رو در این زمینه راهنمایی کنید.
ممنون
:flower:

whitehat
شنبه 08 اسفند 1383, 20:18 عصر
نقطه شروع نصب آن می باشد ولی قبل از آن می توانید از یک توزیع زنده استفاده کنید مانند Knoppix یا Mandrik Move یا Suse Move .این توزیع ها یک CD می باشند که می توانید با آن بوت کنید و وارد محیط لینوکس شوید (به همین راحتی)
برای نقطه شروع می توانید از Suse، مندریک ، فدورا یا ردهت استفاده کنید.برای نصب باید یک پارتیشن را خالی کنید (آخرین پارتیشن بهتر می باشد) سپس شروع به نصب کنید و لینوکس را در آن نصب کنید.
تذکر : از روش نصب Server به هیچ عنوان استفاده نکنید.
اگر سوالی داشتید بپرسید
موفق باشید

ویندوز کار
یک شنبه 09 اسفند 1383, 09:37 صبح
آیا لازمه که اون درایوی که جهت انجام این کار در نظر می گیریم، با برنامه هایی مثل Partition Magic با سیستم فایلی مخصوص لینوکس فرمت بشن.

ممنون

whitehat
یک شنبه 09 اسفند 1383, 10:33 صبح
خیر در هنگام نصب لینوکس این کار را برای شما انجام می دهد .
موفق باشید

ویندوز کار
یک شنبه 09 اسفند 1383, 10:52 صبح
دوست عزیز چند وقت قبل من خواستم فدورا را نصب کنم. ولی هرکاری که کردم به من اجازه انتخاب درایو رو نمی داد. تنها چیزی که نشون می داد حجم کل هارد من رو به عنوان یک درایو انتخاب میکرد.
به نظر شما در این گونه موارد باید چی کار کرد؟
ضمنا من در حال حاضر ویندوزهای 2000 ادونس سرور و اکس پی هم نصب دارم.

whitehat
یک شنبه 09 اسفند 1383, 11:29 صبح
در هنگام نصب آیا قسمتی که پارتیشن بندی را به عهده شما می گذارد انتخاب کردید ؟
شما از کدام فدورا کور استفاده می کنید؟
در آخر اگر این کار را نتوانستید انجام دهید بوسیله Partition Magic پارتیشن آخر خود را آزاد کنید و یعد اقدام به نصب کنید .ولی نباید به مشکلی بر بخورید. :)

در هنگام نصب هنگامی که می پرسد لیلو یا گراب (بسته به نوع توزیع شما)را در کجا نصب کنم شما باید MBR انتخاب کنید ، بعد از آن هر سیستم عامل بوسیله مدیریت لیلو یا گراب انتخاب می شوند.
موفق باشید

ویندوز کار
یک شنبه 09 اسفند 1383, 11:33 صبح
در هنگام نصب آیا قسمتی که پارتیشن بندی را به عهده شما می گذارد انتخاب کردید ؟
بله

شما از کدام فدورا کور استفاده می کنید؟
فدورا 1

در آخر اگر این کار را نتوانستید انجام دهید بوسیله Partition Magic پارتیشن آخر خود را آزاد کنید و یعد اقدام به نصب کنید .ولی نباید به مشکلی بر بخورید.
این کار رو هم کردم.

whitehat
یک شنبه 09 اسفند 1383, 11:44 صبح
مقاله های زیر شاید بیشتر به شما کمک کند (بخش 1 و 2) .نصب فدورا و ردهت تقزیبا شبیه یه هم می باشد .
http://www.technotux.org/html/modules.php?op=modload&name=Sections&file=index&re q=listarticles&secid=1
موفق باشید

oxygenws
یک شنبه 09 اسفند 1383, 13:56 عصر
احیانا هارد شما SATA نیست؟

همونطور که جناب whitehat گفتند..... و البته کاری که خودم انجام می دهم.....
پارتیشن آخر رو جدا کرده؛ و توسط partition magic نوع سیستم فایلش رو به ext3 تغییر بدید.
سپس در زمان نصب لینوکس ردهت فدورا کور 1 گزینه ای که مشخص می کند "پارتیشن های لینوکس رو پاک کن و دوباره اتوماتیک نصب کن" رو انتخاب کنید.

در آخر، اگر شما هارد ساتا دارید، باید از لینوکس هایی که کرنل برنامه نصبشون بالای 2.4.22 می باشد استفاده کنید، من شخصا روی هارد ساتای خودم، فدورای 3 رو نصب کردم. (اگر خواستید، امکان ارسال فدورا کور 3 یا ردهت انترپرایز 4 هست :) )

موفق باشید، امید

ویندوز کار
یک شنبه 09 اسفند 1383, 13:59 عصر
اگر خواستید، امکان ارسال فدورا کور 3 یا ردهت انترپرایز 4 هست
ممنون از راهنماییتون.
می شه بگید چطوری؟

oxygenws
یک شنبه 09 اسفند 1383, 17:13 عصر
مسلما با دادن آدرس و ارسال از طرف من!! (البته فدورای 3 رو می تونید از بازار تهیه کنید، اما ردهت انترپرایز 4 رو من خودم دانلود کردم و بعید می دونم تو بازار باشه)
-- لطفا اگر از می خواید، از این به بعدش رو تو پیام خصوصی یا ایمیل بفرستید :) --

ویندوز کار
دوشنبه 10 اسفند 1383, 12:57 عصر
دیشب خواستم لینوکس فدورا 1 رو نصب کنم. ولی به یک قسمت رسیدم ولی ادامه ندادم. راستش ترسیدم باز هم مانند دفعه قبل کل هاردم فرمت بشه.:mrgreen:
موقع انتخاب روش نصب، دو گزینه رو به من پیشنهاد می کرد. یکی پارتیشن بندی اتوماتیک و دیگری پارتیشن بندی دستی. حالا من باید کدومشون رو انتخاب کنم.
در ضمن من قبل از اونهم پارتیشن آخریم رو با EXt3 فرمت کرده بودم.
ممنون

oxygenws
دوشنبه 10 اسفند 1383, 13:13 عصر
این احتمال وجود داره که لینوکس فدورای یک پارتیشن های ویندوز شما رو کمی!! از بین ببره!!
بهتره نسخه 2 یا 3 اون رو نصب کنید.
الان مراحل نصب دقیقا یادم نمی یاد، ولی تا اونجایی که یادمه، 3 روش برای پارتیشن بندی داشت!! (البته من فدورای یک تا حالا نصب نکردم، ولی عموما ساختاری مثل تمام سری های ردهت دارند :) )

whitehat
دوشنبه 10 اسفند 1383, 14:41 عصر
شما باید نوع دستی را انتخاب کنید .
سه پارتیشن حتما ایجاد کنید.
boot به اندازه 70 mb
swap به اندازه دوبرابر مقدار رم
/ برای بقیه (در ضمن می توانید پارتیشن هایی که در راهنمایی قبل آمده استفاده کنید پس حتما انرا بخوانید)
موفق باشید

mandana_p
سه شنبه 11 اسفند 1383, 03:05 صبح
تذکر : از روش نصب Server به هیچ عنوان استفاده نکنید.

در این روش چه اتفاقی می افته؟

ویندوز کار
چهارشنبه 12 اسفند 1383, 06:43 صبح
سلام
دیشب متاسفانه بعد از بوت کردن سیستمم بوسیله سی دی فدورا 1، وارد همون قسمتی شدم که پارتیشن بندی دستی رو انتخاب کردم. اما با کمال تعجب فدورا کل فضای هارد من رو به عنوان یک پارتیشن می شناخت. هنگامی که من بی خیال نصب شدم و سیستمم رو ری استارت کردم متوجه شدم که تمام پارتیشن های من پریدن. :strange:
حالا ماییم و نصب دوباره ویندوز :(

houtanal
چهارشنبه 12 اسفند 1383, 14:50 عصر
اگز ram و cpu و hard سیستمت خیلی کم نیست من بهت توصیه می کنم روی virtual pc نصبش کنی چون اولا دردسر پارتیشن بندی و از دست رفتن اطلاعات رو نداری ثانیا می تونی با سیستم های دیگه ای که در VP نصب کردی شبکش کنی و سیستم اصلیتم که همیشه سر جاشه.

hosseinzadeh
چهارشنبه 12 اسفند 1383, 16:58 عصر
توصیه می کنم یک توزیع جدید اعم از فدورا 3(اگر واقعا به فدورا علاقه داری)،زوزه 9.2 مندریک 10.1 یا Xandros 3 را نصب کنید.

ویندوز کار
چهارشنبه 12 اسفند 1383, 18:43 عصر
یه توضیح در مورد لینوکس رد هت اینترپرایز می خواستم.
ممنون

hosseinzadeh
چهارشنبه 12 اسفند 1383, 20:31 عصر
هر چیزی بخوای اینجا هست:
http://www.redhat.com/software/rhel/
ایضا اینجا:
http://www.redhat.com/software/rhel/details/

oxygenws
پنج شنبه 13 اسفند 1383, 05:33 صبح
خواندن این مطلب در مورد فدورا کمی برایتان مفید خواهد بود: (البته اگر قبلا نخوانده اید)
http://www.barnamenevis.org/forum/viewtopic.php?t=18591

whitehat
شنبه 15 اسفند 1383, 14:26 عصر
در این روش چه اتفاقی می افته؟
من چند روز نبودم و الان این مطلب را دیدم :oops:
برای کسانی که تاره با لینوکس می خواهند کار کنند غالبا نصب سرور توصیه نمی شود چون در واقع با این نصب تمامی پارتیشن ها از بین رفته و لینوکس کامپیوتر شما را به صورت یک سرور در می آورد و باید با تمامی اطلاعات خود خداحافظی کنید :wink:
موفق باشید

ویندوز کار
یک شنبه 16 اسفند 1383, 21:42 عصر
با سلام
من دیشب شروع به نصب Linux Enterprise 4 کردم. اما در سی دی دوم نمی تونست یکی از فایلها رو کپی کنه. به نظر شما چطور می شه این مشکل رو حل کرد؟
ممنون

whitehat
دوشنبه 17 اسفند 1383, 10:03 صبح
نام فایل چیست؟ اگر آن قسمت از CD مشکل داشته باشد می توانید برنامه مربوط به آن فایل را نصب نکنید .

ویندوز کار
دوشنبه 17 اسفند 1383, 11:26 صبح
shared binary ... X windows
یه چیزی تو مایه های بالا بود. و حجمش هم حدود 6 مگا بایت.
ممنون

whitehat
سه شنبه 18 اسفند 1383, 14:06 عصر
سلام
X windows (اگر نام آنرا درست نوشته باشید ) مربوط به محیط گرافیکی لینوکس می باشد و عدم نصب آن باعث می شود که شما فقط یک محیط متنی داشته باشید .
فکر کنم شما باید به دنبال یک CD دیگر باشید یا از نسخه هایی که در دسترستان است استفاده کنید ! :oops:
در مورد مشکل پارتیشن ها : لینوکس در صورتی که پارتیشن بندی خودکار یا نصب سرور را انتخاب نکرده باشید پارتیشنی را حذف نمی کند ! در حالت نصب دستی هم از شما برای حذف آنها سوال می کند به نظر من شما یا مدل نصب را درست انتخاب نکردید یا MBR را خراب کرده اید که ناشی از توقف در هنگام نصب می باشد .
با توضیحات بیشتر ، بهتر می توان راهنمایی کرد .
موفق باشید :)

ویندوز کار
سه شنبه 18 اسفند 1383, 14:40 عصر
فکر کنم شما باید به دنبال یک CD دیگر باشید یا از نسخه هایی که در دسترستان است استفاده کنید !
می شه از همین نوع فایل که در فدورا وجود داره استفاده کرد؟

oxygenws
سه شنبه 18 اسفند 1383, 14:49 عصر
می شه از همین نوع فایل که در فدورا وجود داره استفاده کرد؟

مسلما شدنی است، اما نام فایل و --شاید-- MD5 اون متفاوتند و یه جورایی سیستم نصب فایل رو پیدا نمی کنه!!
من می تونم فایل رو براتون جایی آپلود کنم.... :wink: (as i told)

در ضمن، فدورا هم برای پیشرفت و کار حرفه ای بد نیست، در عین حال به روز رسانی رایگان نیز دارد.
بسیاری از سرورهای لینوکس موجود از فدورا کور 2 استفاده می کنند. (دلیل اینکه از 3 استفاده نمی کنند اینه که CPanel فعلا فدورای 3 رو پشتیبانی نمی کنه)

موفق باشید، امید

ویندوز کار
سه شنبه 18 اسفند 1383, 17:39 عصر
من می تونم فایل رو براتون جایی آپلود کنم....
آقا ما منتظریم
و ممنون

oxygenws
چهارشنبه 19 اسفند 1383, 03:52 صبح
سلام،

می تونید اسم فایل رو در بیارید؟؟ من نتونستم فایلی که نمایانگر اون اسمی که شما گفتید رو توی cd دوم بیابم.

ممنونم.

ویندوز کار
شنبه 22 اسفند 1383, 08:11 صبح
با سلام خدمت دوستان عزیز
من در نصب فدورا 3، پارتیشن swap درست نکردم. آیا می تونم اون رو بعد از نصب فدورا درست کنم. و اگر ممکنه راه حل اون رو هم بفرمایید.
ممنون

whitehat
شنبه 22 اسفند 1383, 10:31 صبح
سلام
پارتیشن swap معادل Virtual Memory در ویندوز است و عدم نصب آن ممکن است در کارآیی شما تاثیر بگذارد .
شما هر پارتیشنی را می توانید در لینوکس بعد از نصب ایجاد کنید .من از qtparted استفاده می کنم که معادل همان Partition Magic در ویندوز می باشد ، البته ابزار های بسیاری برای این کار وجود دارد .این (http://www.gnuiran.org/html/modules.php?op=modload&name=Sections&file=index&re q=viewarticle&artid=6&page=1)هم را مطالعه کنید.
این (http://qtparted.sourceforge.net/images/screenshot-002-b.jpg)هم یک screen shot از آن :wink:
موفق باشید :)

ویندوز کار
شنبه 22 اسفند 1383, 18:10 عصر
ممنون از راهنماییتون
در حال دانلود برنامه هستم. :موفق:

ویندوز کار
پنج شنبه 27 اسفند 1383, 13:49 عصر
با سلام خدمت دوستان عزیز
ممنون از اینکه اینقدر کمک می کنید
می خواستم بدونم که یه برنامه رو چطور میشه در لینوکس فدورا نصب کرد؟ :oops:
ممنون

hosseinzadeh
پنج شنبه 27 اسفند 1383, 15:20 عصر
اگر RPM بود اینجا رو ببین:
http://www.barnamenevis.org/forum/viewtopic.php?t=15533
اگر سورس بود(با پسوندهایی مثل tar.gz یا tar.bz2) اول فایل فشرده را باز کن و در دایرکتوری مناسب کپی کن بعد دستورات زیر را به ترتیب اجرا کن:
./configure
make
make install
(آخری به دسترسی روت نیاز دارد)