PDA

View Full Version : تفاوت c# , c#.net

icegirl_f2r
یک شنبه 08 شهریور 1388, 00:31 صبح
فرق بین #c با c#.net را میخوام بدونم.:ناراحت: کدومش بهتره؟

navid_8x
یک شنبه 08 شهریور 1388, 00:52 صبح
C# یک زبان تحت dotnet واسه همین بهش C#.net هم می گن. حل شد؟؟

Amir Oveisi
یک شنبه 08 شهریور 1388, 01:23 صبح
فرق بین C#‎ با C#‎‎.Net را میخوام بدونم. کدومش بهتره؟

هر جا C# گفته میشه منظور همون C# .NET هست و چیزی به اسم C# خالی نداریم.

موفق باشید

keivan mousavi
یک شنبه 08 شهریور 1388, 01:40 صبح
فرق بین C#‎ با C#‎‎.Net را میخوام بدونم.:ناراحت: کدومش بهتره؟

به گمونم این دوستمون قربانی ترجمه بد کتابهای فارسی شده
در بعضی از کتابها #C را طوری معرفی میکنن که انگار این زبان برای کد نویسی در محیط CMD طراحی شده و NET. برای محیط ویندوز

vcldeveloper
یک شنبه 08 شهریور 1388, 02:16 صبح
انگار این زبان برای کد نویسی در محیط CMD طراحی شده و NET. برای محیط ویندوز
اون cmd هم که شما میگید، جزوی از ویندوز هست. منظور شما از cmd در واقع برنامه های Console، و منظور شما از "محیط ویندوز" در واقع برنامه های دارای رابط گرافیکی کاربر (GUI) در سیستم عامل ویندوز هست.

C# ذاتا یک زبان دات نتی هست، یعنی برای اجرا نیاز به بستر دات نت در سیستم عامل مقصد داره. سیستم عامل مقصد میتونه هر سیستم عاملی باشه که یک پیاده سازی از CLR دات نت بر روی آن نصب باشه. یک برنامه C# میتونه بصورت Console یا با رابط گرافیکی (GUI) نوشته شده باشه.
در حال حاضر عمده ترین سیستم عاملی که از دات نت پشتیبانی میکنه، و همه امکانات در نظر گرفته شده در کتابخانه کلاس های دات نت در آن پیاده سازی شده، ویندوز هست (البته باید .Net Framework روی آن نصب باشه). سایر سیستم عامل ها (مثل لینوکس، مک، و غیره) یا هیچ پیاده سازی از CLR دات نت ندارند، یا پیاده سازی آنها محدود به بخشی از امکانات کتابخانه کلاس های دات نت هست (البته روی اون سیستم عامل ها هم .Net Framework نصب نیست، و باید بصورت جداگانه نصب بشه).

پس یک برنامه دات نتی (نوشته شده با هر زبان دات نتی) میتونه توی ویندوز یا هر سیستم عامل دیگه ایی بصورت Console یا به همراه GUI نوشته بشه، ولی به شرطی که اون قابلیت ها در اون سیستم عامل پیاده سازی شده باشند؛ مثلا WinForms که معمولا برای ساخت رابط کاربر در برنامه های ویندوزی دات نت استفاده میشه، مخصوص ویندوز هست. در یک سیستم عامل دیگه، باید برای ایجاد رابط کاربر گرافیکی، از یک کتابخانه دیگه استفاده کرد، اگر وجود داشته باشه.

alireza_tavakol
یک شنبه 08 شهریور 1388, 02:28 صبح
با کسب اجازه از اساتید ، چیزی که توی ذهن من از تفاوت بین C# و C#.NET نقش بسته اینه:

C#‎ به گرامر دستوری زبانی گفته میشه که توسط آقای X در سال Y طراحی شده و شامل قوانین و قواعد استانداردی در کد نویسی میشه
این گرامر ( Syntax ) توسط کامپایلری باید به کد قابل اجرا تبدیل بشه ( دات نت فرم ورک این کارو میکنه )

حالا وقتی شما به شیوه C#‎ کد بنویسید و توسط پلتفرم ‎.Net برنامه نوشته شده رو اجرا کنی اصطلاحا" گفته میشه C#‎‎.Net

شاید در آیند نه چندان دور شرکت های غیر مایکروسافت و یا خود شرکت مایکروسافت محصولی ایجاد کنند که باعث استقلال C#‎ از دات نت بشه ، منظورم اینکه کد های C#‎ مستقیما" به زبان ماشین ترجمه بشه و دیگه برای اجرا نیاز به اجزا دات نت نداشته باشه

icegirl_f2r
یک شنبه 08 شهریور 1388, 11:32 صبح
ممنون از راهنماییتون.
برداشتی که من پیدا کردم:
طراحی صفحات وب تحت C#‎ همون C#‎‎.Net هست؟
این برداشت درسته؟

keivan mousavi
یک شنبه 08 شهریور 1388, 12:11 عصر
ممنون از راهنماییتون.
برداشتی که من پیدا کردم:
طراحی صفحات وب تحت C#‎‎‎ همون C#‎‎‎‎‎‎.Net هست؟
این برداشت درسته؟

کاملاً صحیح است

با کسب اجازه از اساتید ، چیزی که توی ذهن من از تفاوت بین C#‎‎ و C#‎‎‎‎.Net نقش بسته اینه:

C#‎‎‎ به گرامر دستوری زبانی گفته میشه که توسط آقای X در سال Y طراحی شده و شامل قوانین و قواعد استانداردی در کد نویسی میشه
این گرامر ( Syntax ) توسط کامپایلری باید به کد قابل اجرا تبدیل بشه ( دات نت فرم ورک این کارو میکنه )

حالا وقتی شما به شیوه C#‎‎‎ کد بنویسید و توسط پلتفرم ‎‎‎.Net برنامه نوشته شده رو اجرا کنی اصطلاحا" گفته میشه C#‎‎‎‎‎‎.Net

شاید در آیند نه چندان دور شرکت های غیر مایکروسافت و یا خود شرکت مایکروسافت محصولی ایجاد کنند که باعث استقلال C#‎‎‎ از دات نت بشه ، منظورم اینکه کد های C#‎‎‎ مستقیما" به زبان ماشین ترجمه بشه و دیگه برای اجرا نیاز به اجزا دات نت نداشته باشه

جعفر نژاد قمی اینجوری تو کتابش میگه
در سال 2000 موج بعدی #C و NET. مطرح شد
و بیشتر اینطوری توضیح داده که هر برنامه ای که تحت شبکه اجرا بشه از پلتفرم NET. استفاده میکنه

icegirl_f2r
یک شنبه 08 شهریور 1388, 12:41 عصر
یه سوال دیگه:
فرق بین asp.net تحت #C با C#.net چیه؟

Unknownlive
یک شنبه 08 شهریور 1388, 12:55 عصر
کاربر گرامی مشکل شما در یک چیز است،داستان بر می گرده به قبل از 2005 زمان که C# 1 در سال های 2002و3 گسترش یافت در ان زمان بحثی از دات نت نبود برا همین می گفتند زبان سی شارپ اما در سال 2005 ویژوال استدیو دات نت با کتابخانه دات نت به صورت وسیع گسترش یافت و تمامی زبان های تخت این استدیو پسوند دات نت را به علت استفاده از کتابخانه دات نت یدک کشیدند و نام ان شد سی شارپ دات نت

alireza_tavakol
یک شنبه 08 شهریور 1388, 13:53 عصر
ممنون از راهنماییتون.
برداشتی که من پیدا کردم:
طراحی صفحات وب تحت C#‎‎ همون C#‎‎‎‎.Net هست؟
این برداشت درسته؟

به نظر من این نتیجه گیری غلطه

چون برنامه های win app هم وقتی داره از کتابخانه های .NET استفاده میکنه .

همه برنامه هایی که توسط پلتفرم .NET اجرا میشه پسوند .NET رو پیدا میکنند

VB.NET
VC++.NET
C#.NET
J#.NET

vcldeveloper
یک شنبه 08 شهریور 1388, 18:08 عصر
C#‎‎ به گرامر دستوری زبانی گفته میشه که توسط آقای X در سال Y طراحی شده و شامل قوانین و قواعد استانداردی در کد نویسی میشه

حالا وقتی شما به شیوه C#‎‎ کد بنویسید و توسط پلتفرم ‎‎.Net برنامه نوشته شده رو اجرا کنی اصطلاحا" گفته میشه C#‎‎‎‎.Net

خیر، #C از اول برای دات نت طراحی شد، و C# غیر دات نتی نداریم که بخوایم اینها را از هم تفکیک کنیم. چون برای هر چیز مرتبط با دات نت یک عبارت .net به انتهای اسم اضافه میشد (مثل VB.net بعد از VB 6 یا C++.net بعد از VC++ 6)، بعضی فکر کردن برای اینکه به کاربر یا خواننده تفهیم کنند که این C# هم یک زبان دات نتی هست، عبارت .net را به انتهای اسم آن اضافه کردند.

کاربر گرامی مشکل شما در یک چیز است،داستان بر می گرده به قبل از 2005 زمان که C#‎ 1 در سال های 2002و3 گسترش یافت در ان زمان بحثی از دات نت نبود برا همین می گفتند زبان سی شارپ اما در سال 2005 ویژوال استدیو دات نت با کتابخانه دات نت به صورت وسیع گسترش یافت و تمامی زبان های تخت این استدیو پسوند دات نت را به علت استفاده از کتابخانه دات نت یدک کشیدند و نام ان شد سی شارپ دات نت
همانطور که در بالا گفتم، C# از اول برای سکوی دات نت طراحی شد. اینطوری نبوده که یک زبانی را مایکروسافت ابداع کرده باشه، بعد از مدتی یک سکوی نرم افزاری به نام دات نت ساخته باشه، و این زبان را به آن سکو برده باشه! توسعه C# بخشی از توسعه سکوی دات نت بوده و هست.

این تفاوت های نامگزاری بیشتر جنبه تجاری داره. از یک زمانی آمدن به نام هر چیز مرتبط با دات نت یک پسوند .net هم اضافه کردند. تغییر نام ماهیت اون موضوع را تغییر نمیده. C# همان C#.Net هست.

فرق بین asp‎.Net تحت C#‎ با C#‎‎.Net چیه؟
ASP.net یک زبان برنامه نویسی نیست، بلکه یک تکنولوژی تولید نرم افزارهای تحت وب هست. این تکنولوژی بر پایه سکوی نرم افزاری دات نت طراحی شده. در سکوی نرم افزاری دات نت میشه با هر زبان برنامه نویسی دات نتی برنامه نویسی کرد. پر طرفدارترین زبان برنامه نویسی دات نتی C# هست، به همین دلیل هم اکثر نرم افزارهای مبتنی بر ASP.net با زبان C# نوشته میشند. البته برنامه نویس این نرم افزارها می توانست بجای C# از هر زبان دات نتی دیگه ایی مثل VB.Net یا غیره استفاده کنه، چون در دات نت زبان برنامه نویسی اهمیت چندانی نداره.

Unknownlive
یک شنبه 08 شهریور 1388, 21:34 عصر
کشاورز جان من هم می دانم که سی شارپ از اول بر اساس دات نت طراحی شده اما گفتم در 2002 زیاد کسی حرف از دات نت نمی زد و گر نه از همون اول این پسوند را یدک می کشید اما بحثی نبود

Amir Oveisi
دوشنبه 09 شهریور 1388, 01:29 صبح
در سال های 2002و3 گسترش یافت در ان زمان بحثی از دات نت نبود برا همین می گفتند زبان سی شارپ اما در سال 2005 ویژوال استدیو دات نت با کتابخانه دات نت به صورت وسیع گسترش یافت و تمامی زبان های تخت این استدیو پسوند دات نت را به علت استفاده از کتابخانه دات نت یدک کشیدند و نام ان شد سی شارپ دات نت

به نظر بنده نیز استدلال شما کاملا اشتباه است چرا که از همون اول .NET Framework و C# با هم اومدند و از همون موقع هم C# .NET بود اسمش.

این تفاوت های نامگزاری بیشتر جنبه تجاری داره. از یک زمانی آمدن به نام هر چیز مرتبط با دات نت یک پسوند ‎.Net هم اضافه کردند

موافقم ، مایکروسافت این کار رو انجام میده برای اینکه بتونه بعدا با این کارش باز هم انحصار طلبی هایی بکنه (که حالا بگذریم کار خوبی میکنه یا نه)

در کل این نکته مهمه که یه C# داریم و اون هم C# .NET هست و هر جا دیدید که C# رو بدن .NET میگن بدونین که منظور همون C# .NET هست و برای کوتاهی لفظ .NET به قرینه معنوی حذف شده!

موفق باشید

Somayeh_Zamani
چهارشنبه 11 آذر 1388, 22:24 عصر
داشتم سرچ مي‌کردم.
چه تاپيکاي عجيب و غريبي راه مي اندازن!

Exception
چهارشنبه 11 آذر 1388, 23:38 عصر
ممنون از راهنماییتون.
برداشتی که من پیدا کردم:
طراحی صفحات وب تحت C#‎‎ همون C#‎‎‎.Net هست؟
این برداشت درسته؟
کاملا غلطه! اون Net. هیچ ربطی به برنامه نویسی تحت وب نداره. فقط به این معنی هست که از Net Framework. استفاده شده.

جعفر نژاد قمی اینجوری تو کتابش میگه
در سال 2000 موج بعدی C#‎ و NET. مطرح شد
و بیشتر اینطوری توضیح داده که هر برنامه ای که تحت شبکه اجرا بشه از پلتفرم NET. استفاده میکنه
نمیدونم دقیقا تو کدوم کتاب گفته، ولی اگر اینطوری گفته باشه، 100% غلطه. کلا هم جعفرنژاد اصلا منبع معتبری نیست و خیلی خیلی خیلی غلط داره تو کتابهاش.

یه سوال دیگه:
فرق بین ASP.NET تحت C#‎ با C#‎.net چیه؟
همونطور که گفتم C#.NET همونقدر به ASP.NET ربط داره که به مثلا WPF ربط داره!

selven yaz
یک شنبه 22 آذر 1388, 17:13 عصر
سلام
من یه کمی اطلاعات به نوشته های بالا اضافه کنم
اصولا .net یه محیط برنامه نویسی هستش که میتونی از کامپایلر هایی که از دات نت ساپورت میکنن ، استفاده کرد و برنامه رو به اون زبان نوشت و کامپایل کرد ،مثلا c++و c# وaspو از دلفی 10 به بعد احتمالا میتونی از اون هم استفاده کنی و برنامه رو کامپایل کنی و یا بتونی از کامپایلر های دیگه استفاده کنی.