PDA

View Full Version : راهنمایی به یک تازه کار

reza_wolf
سه شنبه 10 شهریور 1388, 02:11 صبح
با عرض سلام و خسته نباشید

من 18 سال دارم و از کامپیوتر(تعمیر سخت افزار ، کار با نرم افزارهایی مثل فنوشاب و فلاش و...) سر در می آورم.علاقه زیادی به برنامه نویسی نیز دارم و تا به حال با هیچ یک از زبان های برنامه نویسی کار نکرده ام .
هدف من از برنامه نویسی نوشتن برنامه های کاربردی و برنامه نویسی تحت وب است و البته که کسب درآمد از این طریق.
لطقا با دلیل بفرمایید کدام یک از این زبان ها را برای آغاز کار انتخاب کنم.
اگر منبعی برای یادگیری زبان گفته شده داشته باشید لطفا آن را نیز ذکر کنید.
در ضمن رشته تحصیلی من کامپیوتر نیست.
البته این رو هم باید بگم که من در آینده (1 سال دیگر) به کاندا (تورنتو) مهاجرت خواهم کرد و قصد دارم که تحصیلات دانشگاهی خودم رو در زمینه نرم افزار در انجا ادامه بدهم.
ممنون میشم اگر دوستان راهنمایی بکنن.:قلب:

مجید نظری
سه شنبه 10 شهریور 1388, 02:43 صبح
به نظر من برای شروع بهتره از ویژوال بیسیک استفاده کنی. چون رشته تحصیلیت هم کامپیوتر نیست این زبان برنامه نویسی خیلی از نیازهات رو برطرف میکنه.

خیلیا هنوز از vb6 استفاده میکنن. یه سر به قسمت vb6 بزن ببین چه خبره!! در حالی که نسخه های جدید این زبان خیلی وقته که وجود داره.

یه برنامه نویس خوب کسیه که به یه زبان کاملا مسلط باشه نه اینکه چندتا زبان رو نصفه نیمه یاد بگیره و نتونه نرم افزاری بنویسه. البته اینم بگم که برنامه نویسی ترکیبی از کدنویسی و الگوریتم نویسیه. و به نظر من الگوریتم نویسی خیلی مهمتر از کدنویسیه. چون در عرض دو ماه یا شایدم کمتر بتونی با دستورای یه زبان برنامه نویسی کاملا آشنا بشی، ولی وقتی ندونی یه مسئله رو از چه روشی باید حل کرد و الگوریتمش رو بلد نباشی کد نویسی بدرد نمیخوره.

و نکته آخر: فقط با نوشتن برنامه و دیدن و دستکاری برنامه های آماده میتونی به یه زبان مسلط بشی. هر زبانی رو که انتخاب میکنی دنبال سورس کدهای مرتبط با اون هم باش.

vcldeveloper
سه شنبه 10 شهریور 1388, 03:21 صبح
در حالی که نسخه های جدید این زبان خیلی وقته که وجود داره.
کجا هست؟! آخرین نسخه VB مربوط به حدود 10 سال قبل هست، و شرکت سازنده آن هم مدت ها ست که اعلام کرده دیگه ازش پشتیبانی نمیکنه.
اگر منظورتون VB.Net هست، VB.Net زمین تا آسمون با VB فرق میکنه، و به عنوان نسخه بعدی VB مطرح نیست، بلکه یک زبان جدید هست.

درباره دلایل شروع نکردن با VB قبلا توضیح دادم، و نیازی به تکرار نیست.

obvious
سه شنبه 10 شهریور 1388, 09:06 صبح
من رشته ام نرم افزار و برنامه نویسی می کنم. برای شروع هیچی بهتر از C نیست، اونو که خوب یاد گرفتی می تونی C++ رو شروع کنی(البته می تونی با همان C++ هم شروع کنی) بعد از اون هم دیگه هر زبانی رو که بخوای یاد بگیری کار 2 دقیقه است برات، چون دانش پایه رو یاد گرفتی.

mahdy_cd
سه شنبه 10 شهریور 1388, 09:30 صبح
=======================================
من رشته ام نرم افزار و برنامه نویسی می کنم. برای شروع هیچی بهتر از C نیست، اونو که خوب یاد گرفتی می تونی C++‎ رو شروع کنی(البته می تونی با همان C++‎ هم شروع کنی) بعد از اون هم دیگه هر زبانی رو که بخوای یاد بگیری کار 2 دقیقه است برات، چون دانش پایه رو یاد گرفتی
=======================================
اينم از اون حرفا بود كدوم زبانو با 2 دقيقه ميشه يادش گرفت

Armin060
سه شنبه 10 شهریور 1388, 10:47 صبح
اگر كسی بخواد از C يا ++C شروع كنه، همون اول كار پشيمون ميشه، مگر اينكه خيلی پشتكار داشته باشه. شروع از اين نوع زبان ها اصلا كار عاقلانه ای نيست.
__________________________________________________ ___________________

شما فقط گفتيد كه از يكسری چيز ها سر در مياريد و به برنامه نويسی هم علاقه داريد. خوب علاقه يك عامل مهم هست اما كافی نيست. هدف و نياز هم خيلی مهم هستند. شما بايد بدونيد كه نيازتون برای ياد گرفتن يك زبان برنامه نويسی چی هست. آيا می خوايد برنامه های كاربردی بنويسيد؟ آيا می خوايد برنامه های سيستمی بنويسيد؟ آيا می خوايد كسب در آمد كنيد؟ آيا ....
همچنين بايد بدونيد كه هدفتون از ياد گرفتن يك زبان برنامه نويسی چی هست.

هر وقت كه اين دو اصل برای شما روشن شد و بياد، در مورد زبان های برنامه نويسی جست و جو كنيد و از افراد با تجربه سوال كنيد تا بتونيد زبان مورد علاقه تون رو پيدا كنيد و به هدف برسيد و نيازتون رو برطرف كنيد.

مجید نظری
سه شنبه 10 شهریور 1388, 12:50 عصر
[quote=علی کشاورز;794894]کجا هست؟! آخرین نسخه VB مربوط به حدود 10 سال قبل هست، و شرکت سازنده آن هم مدت ها ست که اعلام کرده دیگه ازش پشتیبانی نمیکنه.
اگر منظورتون VB‎‎.Net هست، VB‎‎.Net زمین تا آسمون با VB فرق میکنه، و به عنوان نسخه بعدی VB مطرح نیست، بلکه یک زبان جدید هست.

سلام.
درسته. vb6 مال 10 / 11 سال پیشه! و بعد از اون در فوریه سال 2002 نسخه 7 وی بی ارائه شد. البته تحت نام ‎.Net . من از vb 2005 هم استفاده میکنم که vb8 هستش. لینک زیر تاریخچه نسخه های وی بی هست:
http://dc37.dawsoncollege.qc.ca/compsci/gmack/info/VBHistory.htm#Versions
من قبول ندارم که vb‎.Net به عنوان یه زبان جدید مطرح باشه. اکثر توابعی که توی vb6 بودن در vb‎.Net هم قابل استفادن. و البته بعلاوه کلاسهای مفید ‎.Net framework .
تو راهنمای خود زبان هم راهنمایی های خوبی برای حرکت از vb6 به vb‎.Net وجود داره.
بازم میگم بهترین انتخاب برای یه تازه کار vb .

smile17
سه شنبه 10 شهریور 1388, 15:11 عصر
بنده به اين دوستمون پيشنهاد مي كنم كه از C شروع كنن.نه اين كه به C به عنوان يه زبان براي هميشه نگاه كنن بلكه به كمك اين زبان مي تونن هنر حل مساله رو ياد بگيرن
اگه هنر حل مساله به كمك برنامه نويسي رو بتوني ياد بگيري كه البته نياز به پشتكار و تمرين زياد داره،ياد گيري زبان هاي برنامه نويسي ديگه هم برات آسون تره و هم لذت بخش تر.چون زبان برنامه نويسي ديگه برات مثل يه ابزار ميمونه با اين ابزار ميتوني به اهدافت برسي

arta.nasiri
سه شنبه 10 شهریور 1388, 16:37 عصر
منم بهت پیشنهاد میکنم اگه میتونی با c آغاز کن چون خیلی به دردت میخوره

vcldeveloper
سه شنبه 10 شهریور 1388, 17:20 عصر
درسته. vb6 مال 10 / 11 سال پیشه! و بعد از اون در فوریه سال 2002 نسخه 7 وی بی ارائه شد. البته تحت نام ‎‎.Net . من از vb 2005 هم استفاده میکنم که vb8 هستش. لینک زیر تاریخچه نسخه های وی بی هست:
http://dc37.dawsoncollege.qc.ca/comp...y.htm#Versions (http://dc37.dawsoncollege.qc.ca/compsci/gmack/info/VBHistory.htm#Versions)
من قبول ندارم که vb‎‎.Net به عنوان یه زبان جدید مطرح باشه. اکثر توابعی که توی vb6 بودن در vb‎‎.Net هم قابل استفادن. و البته بعلاوه کلاسهای مفید ‎‎.Net framework .
تو راهنمای خود زبان هم راهنمایی های خوبی برای حرکت از vb6 به vb‎‎.Net وجود داره.
این بخاطر این هست که تنها انتخاب کاربران VB همون VB.Net بود هر کسی که با مکانیزم کار VB و VB.Net آشنا باشه، و با مفاهیم دخیل در اینها آشنا باشه، میدونه که اینها زمین تا آسمون با هم فرق دارند، مثلا VB اصلا در مقایسه با VB.Net شی گرا نیست، یا کد VB در سیستم مقصد Interpret میشه، درحالی که کد VB.Net توسط JIT کامپایل میشه.

xxxxx_xxxxx
سه شنبه 10 شهریور 1388, 20:04 عصر
مقایسه VB6 با VB‎.Net مثل مقایسه QBasic با VB6 هست. به نظر من اینکه VB‎.Net رو ورژن جدید VB بدونیم تا حدودی صحیح هست اما به شرطی که حوزه بحث در خانواده Basic باشه نه زبان های برنامه نویسی

برای این که تاپیک از موضوع اصلیش منحرف نشه من هم به شروع کننده بحث پیشنهاد می کنم اول جستجو (http://www.google.com/cse?cx=010277259273172057471%3Agbud9yj2nhi&q=%D8%B4%D8%B1%D9%88%D8%B9+%D8%A8%D8%B1%D9%86%D8%A 7%D9%85%D9%87+%D9%86%D9%88%DB%8C%D8%B3%DB%8C&x=0&y=0) کنند. بارها این موضوع که از کجا شروع کنیم مطرح شده.

Armin060
سه شنبه 10 شهریور 1388, 20:37 عصر
اگر اينطوری كه دوستان ميگن، برنامه نويسی از ‍C شروع بشه خوبه، خوب چرا يدفعه نميگيد ++C ؟؟؟

reza_wolf
جمعه 13 شهریور 1388, 01:34 صبح
اگر كسی بخواد از C يا ++C شروع كنه، همون اول كار پشيمون ميشه، مگر اينكه خيلی پشتكار داشته باشه. شروع از اين نوع زبان ها اصلا كار عاقلانه ای نيست.
__________________________________________________ ___________________

شما فقط گفتيد كه از يكسری چيز ها سر در مياريد و به برنامه نويسی هم علاقه داريد. خوب علاقه يك عامل مهم هست اما كافی نيست. هدف و نياز هم خيلی مهم هستند. شما بايد بدونيد كه نيازتون برای ياد گرفتن يك زبان برنامه نويسی چی هست. آيا می خوايد برنامه های كاربردی بنويسيد؟ آيا می خوايد برنامه های سيستمی بنويسيد؟ آيا می خوايد كسب در آمد كنيد؟ آيا ....
همچنين بايد بدونيد كه هدفتون از ياد گرفتن يك زبان برنامه نويسی چی هست.

هر وقت كه اين دو اصل برای شما روشن شد و بياد، در مورد زبان های برنامه نويسی جست و جو كنيد و از افراد با تجربه سوال كنيد تا بتونيد زبان مورد علاقه تون رو پيدا كنيد و به هدف برسيد و نيازتون رو برطرف كنيد.

هدف من از برنامه نویسی نوشتن برنامه های کاربردی و برنامه نویسی تحت وب است و البته که کسب درآمد از این طریق.
البته این رو هم باید بگم که من در آینده (1 سال دیگر) به کاندا (تورنتو) مهاجرت خواهم کرد و قصد دارم که تحصیلات دانشگاهی خودم رو در زمینه نرم افزار در انجا ادامه بدهم.

اوبالیت به بو
جمعه 13 شهریور 1388, 15:36 عصر
حليم فروشم ولي لبو مي فروشم.

بدون هيچ كاره اضافه اي برو سراغ ASP.NET با C# و فقط براي پول درآوردن برو ياد بگير و باهاش كار كن.

اينكه تو بياي يه مدتي رو C++ يا v‌b ياد بگيري و روي Win App كار كني بعد تازه ياده هدفت بيوفتي كه مي خواستي Web App كار كني و باهاش پول دربياري فقط وقتت رو تلف كردي.
شما هدفت Web Developer شدن هستش پس مستقيم برو سراغ ياد گيري و تا زماني كه حرفه اي نشدي وارد بازار كار نمي شي. حتي اگر در سطح متوسط-پيشرفته بودي بازم كار نمي كني تا زماني كه حرفه اي بشي. حتي اگر شده فقط و فقط يك كار انجام مي دي اما صحيح انجام مي دي. نه مثل خيلي ها كه مي گن براي اينكه حرفه اي بشيم و ياد بگيريم شروع كنيم به كار كردن و وارد بازار كار شدن تا راه بيوفتيم و يادبگيريم.

درسته. vb6 مال 10 / 11 سال پیشه! و بعد از اون در فوریه سال 2002 نسخه 7 وی بی ارائه شد. البته تحت نام ‎‎.Net . من از vb 2005 هم استفاده میکنم که vb8 هستش. لینک زیر تاریخچه نسخه های وی بی هست:
:قهقهه:

emadfa
جمعه 13 شهریور 1388, 17:53 عصر
با توجه به این که قصد مهاجرت دارید! توصیه من Java و ++C است. .Net برای یادگیری مناسب است اما در سایر نقاط دنیا دو زبانی که ذکر کردم یعنی ++C و Java مقبولیت و قدرت بیشتری دارند.

MIDOSE
جمعه 13 شهریور 1388, 19:54 عصر
البته این رو هم باید بگم که من در آینده (1 سال دیگر) به کاندا (تورنتو) مهاجرت خواهم کردایا رفتن صد درد صد شده (منتظر رفتنید و اقدامات لازمه انجام شده) یا تصمیم دارید در اینده برید و ...

اگه رفتنتون اوکی شده به شخصه جاوا را پیشنهاد می کنم و اگر نه به حرف دوست عزیزم obalitjoOon (http://barnamenevis.org/forum/member.php?u=47457) عمل کن.

DLL_DLL
جمعه 13 شهریور 1388, 20:51 عصر
به نظر من از VB.net شروع کن یا اگه هم هوشت خوبه Delphi ! بعدش هم میتونی بری سراغ c++

هرچند بنظر من میتونی مستقیم از C# شروع کنی!

reza_wolf
شنبه 14 شهریور 1388, 01:35 صبح
ایا رفتن صد درد صد شده (منتظر رفتنید و اقدامات لازمه انجام شده) یا تصمیم دارید در اینده برید و ...

رفتن حتمی هست و نزدیک به 60% کارها تمام شده .

cups_of_java
شنبه 14 شهریور 1388, 10:49 صبح
زبان مهم نیست. مهم اینکه شروع کنی. زبان و تکنولوژی ابزار هستند. اگه به برنامه نویسی تحت وب علاقه داری:
PHP
جاوا
و .Net
انتخاب هاب خوبی هستند. من جاوا رو پیشنهاد می کنم اما توجه هم بکن کخ دنیای برنامه نویسی وب در جاوا شلوغ پاوغه و دریای گسترده ایه. البته هیجانات و دستاورد های خودشم داره.
خلاصه اگه علاقه به یادگیری عمیق داری جاوا ولی اگه می خوای فقط یه برنامه تحت وبی نوشته باشی و پولی گرفته باشی .Net (امیدوارم برنامه نویسای .net حرف های من رو به خودشون نگیرن.)