PDA

View Full Version : سوال: اهمیت سیستم عامل در...The DAGON
شنبه 14 شهریور 1388, 00:33 صبح
خواستم ببینم این سیستم عاملی که روی روتر ها هست ایا نقش امنیتی فقط ایفا می کنه یا نه در مسیریابی ها هم تاثیر گذاره؟

سوالی دیگه ای که داشتم این بود که تو سیستم های توزیع شده چقدر نقش یک سیستم عامل در سیستم عای توزیع شده مهمه و این که ایا سیسم عامل خاصی برای این نوع معماری ها وجود داره و نقش اصلیشون این وسط چی هست(یا بهتر بگم چه قابلیت های خاصی باید داشته باشه).

با تشکر

golbafan
شنبه 14 شهریور 1388, 15:29 عصر
در انتخاب یک سیستم عامل برای یک کار خاص موارد زیادی در نظر گرفته میشه مثلا:

1- کاربری:مثلا اگر قرار باشه در منزل شخصی و برای افراد معمولی استفاده بشه فرق میکنه تا برای شبکه های شرکتی

2- نیاز به امنیت زیاد یا متوسط
3- نیاز یا عدم نیاز به سرعت بالا
4- نوع سخت افزار ها
و ...

MIDOSE
شنبه 14 شهریور 1388, 16:35 عصر
با یک نگاه سطحی می شه فهمید جوابتون ربطی به سوال ایشون نداشت،شایدم سوال ایشون ربطی به جواب شما نداشت.

امروز ظاهرن رو دنده ی اف افتادی:لبخند:

SystemAnalyst
یک شنبه 15 شهریور 1388, 23:37 عصر
سیستم عامل در روتر ها برای مثال IOS نقش فرمان دادن به چیپ ها و منابع درونی رو بر عهده داره و نه فقط جهت امنیت بلکه در مدیریت کلیه تصمیم ها نقش داره.
اینکه نقش سیستم عامل در سیستم های توزیعی چقدره باید بگم که در دهه نود سعی بر این بود که یک سیستم عامل توزیعی ساخته بشه اما با محدودیت هایی روبرو شدن که در دهه کنونی تحقیقات به جایی رسید که بیایم توزیع شدگی رو در یک لایه روی سیستم عامل محلی و زیر برنامه های کاربردی پیاده سازی کنیم که به این لایه middleware گویند .هر چند این توزیع شدگی در سیستم عامل ها و برنامه های کاربردی هم پیاده سازی هایی شده اند اما امروزه هرچه پیش می رویم شاهد این هستیم توزیع شدگی بسمت middleware کشیده می شود و اصلا مهم نیست سیستم عامل محلی ما چی باشه.در آخر هم این نکته رو بگم سیستم های توزیعی امروزه یکپاچه نیستن که مثل سیستم عامل با همه منابع کار داشته باشن سیستم های توزیعی بنا به کاربردشون متفاوتن مثل سیستم توزیعی فایل نظیر bittorrent یا eMule و یا سیستم توزیعی محاسبات خوشه ای یا سیستم توزیعی محاسبات توری و یا همین اینترنت که لایه ای هست روی تمام سیستم عامل محلی که فرقی نداره سیستم عامل محلی کامپیوتر ما چی باشه.

Saeed_m_Farid
سه شنبه 17 شهریور 1388, 14:28 عصر
خواستم ببینم این سیستم عاملی که روی روتر ها هست ایا نقش امنیتی فقط ایفا می کنه یا نه در مسیریابی ها هم تاثیر گذاره؟


سوالی دیگه ای که داشتم این بود که تو سیستم های توزیع شده چقدر نقش یک سیستم عامل در سیستم عای توزیع شده مهمه و این که ایا سیسم عامل خاصی برای این نوع معماری ها وجود داره و نقش اصلیشون این وسط چی هست(یا بهتر بگم چه قابلیت های خاصی باید داشته باشه).


با تشکر

...
اخه یه ذره فکر کن ببین این حرفت چه ربطی به جواب من داشت،همین طوری عشقی پست می اندازی ...


اگه ماه رمضونی بهتون فشار اورده پست نده عزیزم.این همه نشستم یکی جواب بده حالا اومدی وسط...

دوست عزیز:
درسته شاید ربطی به بنده نداشته باشه و مساله مدیران بخش باشه ولی این چه طرز صحبتی با هم قطاراتون هست؟ به نظر من شما بهتر بود بیشتر روی سوالتون تمرکز می کردین تا زودتر جواب بگیرین و بچه ها رغبت کنند جواب بدن :


==================================================اگه سیستم عاملی که روی روتر ها هست فقط نقش امنیتی ایفا بکنه، پس Routing ، Switching ، Internetworking و Telecommunications functions رو کی انجام میده؟ مگه تو اینترنت ما غیر از روتر ها مسئول دیگه ای برای مسیریابی داریم؟ مسئولیت اصلی روتر همونطورکه از اسمش پیداست Routing هست که این کار هم توسط سیستم عاملش انجام میشه، من فقط در مورد روترهای سیسکو بحث رو شروع میکنم، که معمولاً مصداق و دیدگاه کلی میتونه در مورد سایر روترها هم به شما بده.

قبلاً روترهای سیسکو با سیستم عامل CatOS یا Catalyst Operating System کار میکردن (قبلاً که میگم یعنی سری های 1200, 4000, 4500, 5000, 5500, 6000, 6500 ) که این سیستم عامل در حالت Hybrid برای پردازنده های NMP (پردازنده سوئیچ ها) میتونست کار کنه، که مورد بحث ما نیست ...


همونطورکه دوستان گفتند سیستم عامل فعلی روترهای سیسکو Cisco IOS یا Cisco Internetwork Operating System هست که تمام وظایف مسیریابی، سوئیچینگ، internetworking و سایر کارکردهای مخابراتی رو در یک سیستم عامل چندوظیفه ای (multitasking operating system) پوشش میده؛ در مورد کارکرد و نحوه ارتباط با این سیستم عامل از طریق CLI آقای ذوالفقاری (http://www.barnamenevis.org/forum/showthread.php?t=43365)(Identifier (http://www.barnamenevis.org/forum/member.php?u=9013)) توضیحات کامل و مفصلی ارائه کردن که باز هم به بحث ما مربوط نمیشه، ولی تمام این دستورات در هر دوحالت user و Privileged توسط همون سیستم عامل انجام میشه.


سری جدیدتر سیستم عامل های روترها معروف به Cisco IOS XR حتی خیلی پیشرفته تر هستند و همونطورکه شما اشاره کردید، (به نقل از خود سیسکو) کاملاً از ساختار سیستم عامل های توزیع یافته یا fully distributed internetwork operating system پیروی کرده و ساختار پیمانه ای کامل دارند، برای اینکه به عظمت این سیستم عامل پی ببرید میتونید به شکل زیر نگاه کنید :
http://www.cisco.com/en/US/prod/collateral/routers/ps6342/images/prod_brochure0900aecd8027c88f-2.jpg
فقط ببینید SSH کجای این سرویس ها قرار داره؟ آیا درسته این برداشت رو از یه همچین سیستم عاملی داشته باشیم که فقط نقش امنیتی ایفا می کنه؟ نمیدونم این ایده از کجا به ذهن شما رسیده ولی از قابلیت های جدید این سیستم عامل معماری مبتنی بر میکرو کرنل و پردازش توزیع یافته میشه نام برد که در کنارش هم قابلیت memory-protecting قرار گرفته، میکرو کرنل موردنظر تنها سرویس های حیاتی سیستم عامل مثل پاس دادن پیام ها، مدیریت حافظه، زمان بندی پردازش ها و توزیع Thread ها رو بر عهده می گیره و مابقی اجزاء همچون device driver ها، فایل سیستم، درایورهای شبکه، مدیریت سیستم بعنوان اجزاء خارجی سیستم الحاق می شوند.
بعلت ساختار مکانیزم توزیع نرم افزار پیمانه ای (modular software-distribution mechanism) لازم نیست برای داشتن نسخه جدید سرویس یا رفع کاستی های نرم افزاری، کل سیستم عامل تحت الشعاع قرار بگیرد، فقط لایه مورد نظر مرتفع می گردد :
http://www.cisco.com/en/US/prod/collateral/routers/ps6342/images/prod_brochure0900aecd8027c88f-3.jpg
و در نهایت همان مورد مورد نظر شما، یعنی امنیت! معماری ای که سیسکو برای تامین امنیت اتخاذ کرده است بنام Cisco Service Separation Architecture هست، که بطور خلاصه با ایزوله کردن مسیرهای داده، کنترل و نقشه های مدیریتی روی کارتهای مجزا روتر رو قادر میکنه که مسیرهای منطقی و فیزیکی رو در مدیریت مسیریابی از هم جدا کنه و ... در این مورد (Cisco SSA ) چون احتمالاً خودتون اطلاعاتی دارید توضیح اضافه نمیدم، ولی می تونید تو شکل زیر نحوه این معماری رو بهتر درک کنید :
http://www.cisco.com/en/US/prod/collateral/routers/ps6342/images/prod_brochure0900aecd8027c88f-4.jpg
من در مورد این سیستم عامل فقط روتر Cisco XR 12000 رو میشناسم ولی حتماً موارد دیگه ای رو هم شامل میشه که فعلاً حضور ذهن ندارم، برای اطلاعات بیشتر میتونید به لینک Cisco XR 12000 Series Router (http://www.cisco.com/en/US/prod/collateral/routers/ps6342/prod_brochure0900aecd8027c88f.html)مراجعه کنید.
موفق باشید.

The DAGON
چهارشنبه 18 شهریور 1388, 01:19 صبح
خیلی ممنون واقعن جواب کاملی بود.

درسته شاید ربطی به بنده نداشته باشه و مساله مدیران بخش باشه ولی این چه طرز صحبتی با هم قطاراتون هست؟ظاهرن شما روز اف حضور نداشتین(کل سایت توسط این هم قطار اف کش شد) ،ولی به احترام شما(به خاطر جوابتون) پاکش کردم،باشد که احترام دوستان واجب تر است.

این طزاحی با عظمت تاثیر منفی نمی ذاره؟(یا حداقل نمی تونه در اینده دارای تاثیر منفی باشه)البته جدا از مزایاش.

Saeed_m_Farid
چهارشنبه 18 شهریور 1388, 08:38 صبح
...
این طزاحی با عظمت تاثیر منفی نمی ذاره؟(یا حداقل نمی تونه در اینده دارای تاثیر منفی باشه)البته جدا از مزایاش.

طراحی؟
اگه منظورتون معماری ذکر شده تو شکل 1 هست، من عرض کردم که این سیستم عامل معماریِ مبتنی بر میکرو کرنل و پردازش توزیع یافته داره، یعنی هر یک از بخشهای Control Plane، Data Plane و Management Plane کاملاً مستقل از هم وظایفشون رو انجام میدن، و (بفرض محال) حتی اگه در آینده هر کدوم از این زیرسیستم ها (یا بخشهای درونی هر کدوم) تاثیر منفی هم بذارن همه رو بردارین! هیچ اتفاقی نمی افته، چون مهم همون Lightweight Microkernel هست که سرجاش میمونه و میشه جای تمام اون سرویسهای اضافه شده یه چیزیایی گذاشت که تاثیر منفی نذارن!
ولی این رو مطمئن باشید که تمام این زیرسیستم/سرویس ها که بصورت پیمانه ای رو میکروکرنل سوار شدن، برحسب تجربه و نیازسنجی کاملاً دقیق به سیستم عامل افزوده شدن و خیلی چیزها که الان ما ازشون بی اطلاع هستیم هم رو این سیستم عامل (ها) گنجونده شدند، تاثیر جانبی منفی معمولاً وقتی اتفاق میافته که یه نرم افزار از روند درخواست سرویس نامطلع باشه یا بقول معروف این کاره نباشه، ولی اولاً این سیستم عامل همه منظوره نیست و کاملاً میدونه با چه چیزی طرف هست و مطمئناً امکان رخ دادن حالات پیش بینی نشده به اندازه سیستم عاملی همه منظوره (مخصوصاً وقتی با کاربر انسانی طرف هست!) نخواهد بود؛ از طرف دیگه شما خودتون بگید : چند درصد ستون فقرات اینترنت دست سیسکو هست؟ درحقیقت سیسکو حتی شالوه توزیع یافتگی رو هم خارج از میکرو کرنلش قرار داده، چه برسه به SubSystem ها ...