PDA

View Full Version : بهترین راه برای رمزگذاری اطلاعات

مهدی رحیم زاده
یک شنبه 12 مهر 1388, 21:00 عصر
سلام
من بارها در مورد این موضوع جست و جو کردم اما به نتیجه مطلوب نرسیدم . بهترین راه برای کد کردن یک سری داده چیه ؟ طوری که بشه اونو بازیابی هم کرد.
خیلی مهمه که این داده ها توسط کاربر از دیتابیس قابل بازیابی نباشه.
با تشکر

Amir Oveisi
دوشنبه 13 مهر 1388, 10:34 صبح
بسته به حجم اطلاعات ميتونين از الگوريتم هاي RSA (براي داده هاي كوچكتر) و AES (يا همون Rijendael) براي داده هاي بزرگ استفاده كنيد. الگوريتم RSA قوي ترين الگوريتم رمز نگاري هست تا جايي كه اطلاع دارم و برگردوندن داده اي كه با RSA رمز شده به حالت اوليه با استفاده از قوي ترين ابر كامپيوتر هاي امروزي بيش از 4 سال زمان خواهد برد.RSA يك الگوريتم نا متقارن هست يعني دو كليد داره كه با يكي داده رمز ميشه و با اون يكي داده رمزگشايي ميشه. ايراد بزگي كه اين الگوريتم داره زمان بر بودن اون بر روي داده هاي بزرگ هست.
الگوريتم AES يك الگوريتم متقارن هست يعني اين كه يك كليد داره كه با هون هم رمز ميكنه و هم رمز گشايي. البته خود اين كليد دو بخش داره ؛ يكي Initialization Key و يكي Initialization Vector. اين الگوريتم امنيت قابل قبولي داره و به خاطر سرعت خوبش؛ براي رمز گردن داده هاي بزرگ معمولا از اين الگوريم استفاده ميشه.

براي اطلاعات بيشتر به لينك هاي زير مراجعه كنيد:

براي RSA : http://www.codeproject.com/KB/security/RSACryptoPad.aspx

براي AES : http://www.codeproject.com/KB/recipes/Simple_Cryptographer.aspx

موفق باشيد

Soroush.Sarabi
دوشنبه 13 مهر 1388, 10:51 صبح
با تشکر از Bermooda توضیح بسیار خوب و کارآمد بود من هم با ایشان موافقم.

مهدی رحیم زاده
دوشنبه 13 مهر 1388, 16:32 عصر
سته به حجم اطلاعات ميتونين از الگوريتم هاي RSA (براي داده هاي كوچكتر) و AES (يا همون Rijendael) براي داده هاي بزرگ استفاده كنيد. الگوريتم RSA قوي ترين الگوريتم رمز نگاري هست تا جايي كه اطلاع دارم و برگردوندن داده اي كه با RSA رمز شده به حالت اوليه با استفاده از قوي ترين ابر كامپيوتر هاي امروزي بيش از 4 سال زمان خواهد برد.RSA يك الگوريتم نا متقارن هست يعني دو كليد داره كه با يكي داده رمز ميشه و با اون يكي داده رمزگشايي ميشه. ايراد بزگي كه اين الگوريتم داره زمان بر بودن اون بر روي داده هاي بزرگ هست.
الگوريتم AES يك الگوريتم متقارن هست يعني اين كه يك كليد داره كه با هون هم رمز ميكنه و هم رمز گشايي. البته خود اين كليد دو بخش داره ؛ يكي Initialization Key و يكي Initialization Vector. اين الگوريتم امنيت قابل قبولي داره و به خاطر سرعت خوبش؛ براي رمز گردن داده هاي بزرگ معمولا از اين الگوريم استفاده ميشه.
قراره یک سری عدد مداما دیکد و استفاده بشن.شما کدوم رو پیشنهاد می کنید؟
این مهمه که کسی نتونه تحت هیچ شرایطی به این اعداد دسترسی داشته باشه .
با تشکر

Amir Oveisi
دوشنبه 13 مهر 1388, 23:34 عصر
من RSA رو پيشنهاد مي كنم

مهدی رحیم زاده
سه شنبه 14 مهر 1388, 06:57 صبح
سلام
ممنون دوست من
حالا یک سئوال دیگه، این الگوریتم ها هر کدوم یک کلید دارن به که وسیله اون عمل کدینگ و دیکد کردن رو انجام میدن درسته؟ حالا چکار کنم که این کلید لو نره؟ اگه توی سورس هم باشه بازم به راحتی قابل دسترسی، شما که در مورد بازگردانی کد های .Net بهتر از من در جریانی!
حالا میشه در مورد این هم راهنمایی کنید؟
با تشکر

Amir Oveisi
سه شنبه 14 مهر 1388, 13:44 عصر
اگر از الگوريتم RSA استفاده كنيد مشكلي نخواهيد داشت. چون اين روش از يك Key Container استفاده ميكنه كه يك قسمتي از OS هست و فقط خود OS بهش دسترسي داره و كليد شما لو نخواهد رفت. البته شايد روش هاي ديگه اي هم باشه براي نگهداري كليد ها اما من اطلاع خيلي دقيقي ندارم و خودم از همين روش استفاده مي كنم كه گفتم.

موفق باشيد

مهدی رحیم زاده
سه شنبه 14 مهر 1388, 17:15 عصر
ببخشید که بازم مزاحم میشم
میشه لطف کنید و یه مقاله یا لینک که در مورد RSA توضیح کامل داده رو برام بزارید اینجا .
ممنون