PDA

View Full Version : ايا qt پروژه موفقي خواهد بود؟

mamad64bit
سه شنبه 21 مهر 1388, 11:51 صبح
مايكروسافت به سمت دات نت حركت كرده و جاوا هم براي خودش يك framework داره و دلفي هم نسخه Delphi prism ارايه كرده
داشتن framework مزاياي زيادي داره براي مثال اگر شما با توابع API يه برنامه اي نوشته باشيد ممكنه برنامه شما تحت XP بدون مشكل اجرا بشه ولي تحت ويستا يا ويندوز 7 با مشكل روبرو بشه
ولي اگر برنامه ما تحت framework باشه مشكلات حمل و نقل نخواهيم داشت
حالا در مورد لينوكس هم توزيع هاي مختلفي وجود داره و توابع gtk + هم ممكنه از يك توزيع به توزيع ديگر متفاوت باشه
حالا اگر برنامه ما با سيستم عامل تعامل زيادي داشته باشه و از انجايي كه توزيع هاي مختلفي از ويندوز و لينوكس داريم بايد براي هر توزيعي يه نسخه وي‍ژه داشته باشيم؟(لطفا به سوال من پاسخ دهيد)
به نظر من qt براي نوشتن برنامه هاي سيستمي كراس پلتفورم ابداع شده ولي اگر برنامه ما با سيستم عامل تعامل خاصي نداره و بخوايم برنامه كراس پلتفورم كاربردي داشته باشيم بهتره از همان جاوا استفاده كنيم
اگر جايي اشتباه كردم لطفا اشتباه منو تصحيح كنيد

saleh.hi.62
سه شنبه 21 مهر 1388, 13:17 عصر
دوست عزیز قضیه کار QT به این صورت:

1-این framework یک ابزار خیلی قدرتمند برای ایجاد برنامه هایcross platform که واقعا شما به این زودی ها نیاری به استفاده از دیگر توابع api رو نداری.فقط اینو بدون که با این فریم ورک پروژه های بزرگی که کراس پلتفرم هم بودن نوشتن مثلGoogle Earth

2- این که هر جا بخای یه برنامه رو ران کنی نیاز باشه تا اول یه framework رو نصب کنی واقعا چیز جالبی نیست مثل جاوا .ماکروسافت net خودش رو توی win 7,vista جاسازی کرده و همچنین مفسر python روی linux نصب هست فقط اینجا سره java بی کلاه مونده .مثلا برای python که بک زبان مفسری کامپایلر وجود داره و شما میتونی فایل exe رو هم تولید کنی همچنین فایل اجرایی برای mac os ولی برای جاوا من نشنیدم.
(در قدرت جاوا هیچ شکی نیست .این زبان زبان اول دنیاست هنوز)

3-یکی از دلایلی که QT رو خیلی ها نمیشناسن یا نمیپسندیدن.!! این بود که IDE خوبی که امکانات دیباگ یا ...... نداشت. اما حالا یک IDE عالی به نام QT Creator داره که واقعا اگه از ظاهر کاربر پسندش که بگذریم برای اولین باره که من یه سری از امکانات ویژه رو تو این IDE میبینم.

دلیلش هم اینه که NOKIA داره این شرکت رو ساپورت میکنه.و توی همین یکی دوسال که NOKIA کار خودشو شروع کرده شاهد رشد خیلی خوب QT بودیم.اولیش IDE بود و ثانیا اینکه شما خیلی راحت میتونین واسه symbian va android برنامه بنویسین .

مهم ترین گزینه برای من در مورد این framework اینه که free هستش و واقعا هیچ زمان ما نگران مشکلات copy right نیستیم.نسبت به .net یا delphi.

درکل آینده این فریمورک به نظر من خیلی خوبه گرچه همین الان هم به جایگاه خوبی رسیده. اگه شما یه سر تو گوگل search کنی متوجه میشین.
این شعار این فریم ورک:

http://i37.tinypic.com/zso4ra.jpg