PDA

View Full Version : علوم کامپیوتر و مهندسی

kitten
سه شنبه 12 آبان 1388, 08:35 صبح
سلام دوستان من امسال تو رشته دانشگاهی علوم کامپیوتر قبول شدم اما زیاد اطلاعات دقیقی در مورد ان ندارم
می خواستم بدونم که اصلا علوم کامپیوتر با مهندسی کامپیوتر چه فرق هایی می کنه؟
و کدومشون بیشتر در زمینه برنامه نویسی هستند؟

mehdi_turbo
سه شنبه 12 آبان 1388, 22:28 عصر
تا اونجايي كخ من دوستان خودم در رشته علوم كامپيوتر را مي ديدم و سوال مي كردم ازشون در رابطه رشتشون
اونا مي گفتند كه خيلي بحث هاي اثباتي و رياضي در درس هاي مختلف مي خونند
كه اگر سوال هاي ارشد اين رشته را هم نگاه كنيد حرف من را اثبات مي كنه

از نظر درس هاي عملي از جمله برنامه نويسي نيز فرق چنداني با مهندسي كامپيوتر نداره

behnam_dr
سه شنبه 12 آبان 1388, 22:35 عصر
تا اونجايي كخ من دوستان خودم در رشته علوم كامپيوتر را مي ديدم و سوال مي كردم ازشون در رابطه رشتشون
اونا مي گفتند كه خيلي بحث هاي اثباتي و رياضي در درس هاي مختلف مي خونند
كه اگر سوال هاي ارشد اين رشته را هم نگاه كنيد حرف من را اثبات مي كنه

از نظر درس هاي عملي از جمله برنامه نويسي نيز فرق چنداني با مهندسي كامپيوتر نداره
در واقع مهندسي نرم افزار را مي توان مستقل از علم کامپيوتر دانست. هر چند پيش نياز کاري مهندسين نرم افزار آشنايي با علوم کامپيوتري است اما اساسا، علم کامپيوتر با تئوريها و روش هايي سر و کار دارد که به کامپيوترها و سيستم هاي نرم افزاري مربوط مي شود، در حالي که مهندسي نرم افزار با مسائل عملي تعيين مشخصات، تحليل، پياده سازي و توليد نرم افزار سر و کار دارد. البته بديهي است که مهندسي نرم افزار و علم کامپيوتر رابطه تنگاتنگي با هم دارند و پيشرفت در علم کامپيوتر نياز به پيشرفت علم نرم افزار را مي طلبد. داشتن برخي از علوم کامپيوتر براي مهندسين نرم افزار ضروري است(همان طور که دانش فيزيک براي مهندسين الکترونيک ضرروي است).
در حالت ايده آل، کل مهندسي نرم افزار از تئوري هاي علم کامپيوتر ساخته مي شود، اما واقعيت چيز ديگري است. مهندسين نرم افزار اغلب بايد از رهيافت هاي ذهني براي توسعه نرم افزار استفاده کنند و احتمالا ايده اي که تا به حال شکل نگرفته را عملي کنند. تئوري هاي علم کامپيوتر را هميشه نمي توان به مسائل واقعي پيچيده اي اعمال کرد که نيازمند راه حل های نرم افزاري اند.
در واقع مهندسين نرم افزار بايد مسائل پيچيده واقعي را با تفکر نرم افزاري مبتني بر علم کامپيوتر حل کنند. اين گونه مسائل واقعي کاملا با تئوري هاي علم کامپيوتر در تناقض است و در اين ميان وظيفه مهندسين نرم افزار تحليل و رفع تناقضات مسئله با علوم کامپيوتري و ايجاد سيستم نرم افزاري مبتني بر علم کامپيوتر مي باشد.