PDA

View Full Version : سیستم آموزش دانشگاه چه نوع سیستم اطلاعاتیی محسوب می شود؟

asefy2008
چهارشنبه 13 آبان 1388, 22:14 عصر
سلام دوستان من یه مقدار گیج شدم سیستم آموزش چه نوع سیستم اطلاعاتی هست:
1.اتوماسیون اداری
2. communication and collabration system
3.transaction process system
4.MIS
6.DSS
7.EIS
این ها داخل یه کتاب مفاهیمشون توضیح داده شده بود من با توجه به توضیحات فکر کردم میشه از همه این انواع باشه اما این مطلب رو دیدم:

سيستم‌ پردازش مبادلات: سيستم‌هاي اطلاعات سازماني كه از طريق تعريف فرايندها و رويه‌ها و پردازش اطلاعات، انجام و كنترل عمليات سازمان را به عهده مي‌گيرند. سيستم‌هاي انبارداري، كارگزيني، حسابداري، تداركات، مديريت قراردادها، فروش، كنترل موجودي، اموال، پشنهادات داخلي، مديريت نظرات مشتريان، آموزش و . . . سيستم‌هاي پردازش عمليات هستند.
منبع:

http://www.mgtsolution.com/olib/459302760.aspx

حالا نظر شما چیه؟

اوبالیت به بو
پنج شنبه 14 آبان 1388, 09:26 صبح
سيستم‌ پردازش مبادلات: سيستم‌هاي اطلاعات سازماني كه از طريق تعريف فرايندها و رويه‌ها و پردازش اطلاعات، انجام و كنترل عمليات سازمان را به عهده مي‌گيرند. سيستم‌هاي انبارداري، كارگزيني، حسابداري، تداركات، مديريت قراردادها، فروش، كنترل موجودي، اموال، پشنهادات داخلي، مديريت نظرات مشتريان، آموزش و . . . سيستم‌هاي پردازش عمليات هستند.
جالب شد.
سیستم آموزش ترکیبی از اتوماسیون اداری و MIS و پردازش داده ها هستش. البته پردازش رو باید از جملم حذف می کردم. چون تو MIS و اتوماسیون اداری پردازش وجود نداره. نمیشه که وجود نداشته باشه. این سیستم ها ترکیبی از Form و Process هستن.
پردازش ها مثل Selection یا Min,Max یا درج وحذف. یا Average وSum و غیره.
Form ها هم همون Form های اطلاعاتی هستن که دارای یک سری فیلد هستن. مثل فرم درخواست خوابگاه. یا واریز به حساب.
اگر تو سیستم آموزشی شما چیزی به اسم تصمیم گیری وجود داشته باشه سیستم MIS رو شامل میشه.
فرض کنید تو سیستم x قسمت فروش اعلام می کنه که موجودی انبار کم هستش. یه نامه ارجاع داده میشه به واحد انبار و واحد انبار ارجاع می ده به تدارکات یا خرید.
این ارجاعات تصمیم گیری هستش. یعنی سیستم خودش تصمیم میگیره که چه کاری الان باید انجام بده. حالا این مثال تو سیستم آموزش شکل های مربوط به خودش رو داره. مثل نیاز به استاد یا کلاس. یا وام و خوابگاه و امثال مرتبط.
در اتوماسیون اداری هم پردازش به شکل های مختلفی وجود داره. مثلا history یک نامه. یا جستجوها. (از دیدگاه فیلد نگاه نکنید)

سیستم آموزشی سیستم خیلی بزرگی هستش. با بعضی سیستم ها باید درست صحبت کرد:بامزه:

DSS و EIS رو اطلاعی ندارم.

asefy2008
پنج شنبه 14 آبان 1388, 10:48 صبح
باتشکر از توجهتون

اگر تو سیستم آموزشی شما چیزی به اسم تصمیم گیری وجود داشته باشه سیستم MIS رو شامل میشه.
اون وقت تکلیف decision support system(dss) چی میشه ؟
dss یک سیستم اطلاعاتی هست که یا به ما کمک می کنه فرصت های تصمیم گیری را شناسایی کنیم و یا اطلاعاتی را جهت اتخاذ تصمیم به ما معرفی می کند .
مثالی که به ذهن من میرسه(البته نمی دونم درسته یا نه)این هست که یه تعداد افراد برای یه کلاس ثبت نام می کنند ظرفیت تکمیل میشه و تعدادی در لیست انتظار میرن اگر تعداد افراد لیست انتظار زیاد بود (یعنی اطلاعاتی رو جهت اتخاذ تصمیم به ما میده) آموزش تصمیم میگیره یه گروه جدید باز کنه.

DSS و EIS رو اطلاعی ندارم.
dss رو قبلا گفتم ولی EIS مخفف executive information system هست که یک سیستم اطلاعاتی است که توسط آن برنامه ریزی و ارزشیابی احتیاجات مدیریت های اجرایی پشتیبانی می شود .
در این مورد خودم هم نمی دونم چطور میشه.

fidelio
یک شنبه 28 شهریور 1389, 22:54 عصر
سلام.
عزيزان كسي نرم افزار متن باز سراغ داره براي MIS در سيستم هاي سلامت، بيمارستان و بيمه مثلا (يا هر مثال ديگه) كه قابل دانلود باشه و بشه به سورس اش نگاهي انداخت. هر اطلاعاتي در اين باره باشه عزيزان به من بدهند ممنون مي شم.