PDA

View Full Version : انتخاب تاریخ شمسی (و قمری و میلادی و ...) توسط DatePicker در jQuery

Exception
چهارشنبه 20 آبان 1388, 23:36 عصر
افتتاح این بخش رو تبریک میگم.
برای شروع و راه افتادن این بخش به فکرم رسید که یکی از کارهایی که قبلا با jQuery انجام داده بودم رو اینجا بذارم تا هم دوستان استفاده کنن و هم شروعی باشه برای اینکه دوستان هم کارهای مشابه خودشون رو در ارایه بدن.

همه با DatePickerها آشنا هستید و میدونید که چقدر در طراحی صفحات وب میتونه به User Friendly بودن صفحات کمک کنه. در مجموعه jQuery UI هم یک DatePicker خیلی جالب وجود داره که امکانات خیلی خوبی داره. ولی مشکلی که این پلاگین داره اینه که با اینکه از زبانهای دیگه (بجز انگلیسی) براحتی پشتیبانی میکنه، ولی فقط از تقویم میلادی پشتیبانی میکنه و عملا باعث میشه که ما (فارسی زبانها) نتونیم از این تقویم استفاده کنیم.

با توجه به نیازی که به این DatePicker داشتم، تغییرات مختصری در این پلاگین دادم و امکان اضافه کردن تقویم جدید رو بهش اضافه کردم. بعد تقویم هجری شمسی (و همینطور به تازگی تقویم هجری قمری) رو پیاده سازی کردم.

توضیحات کاملتر و مثال چگونگی استفاده از این تقویم رو میتونید در این آدرس ببینید: http://hasheminezhad.com/datepicker
ضمنا اگر مشکلی هم داشت، مطرح کنید. تا الان به کمک گزارشات دوستان، اشکالات این تقویم تا حدود زیادی رفع شده و فکر میکنم نسخه فعلی برای استفاده واقعی (و نه آزمایشی) مناسب باشه.

در مورد حق کپی هم، هر کاری که دوست داشتید میتونید با این کد بکنید (از استفاده تجاری گرفته تا هر تغییری که در کد خواستید). فقط کامنتهای اول اسکریپتها (اسامی) رو پاک نکنید و اگر توسعه دادینش، در اختیار بقیه هم بذارین تا همه استفاده کنن.

در پایان هم نسخه فعلی این تقویم رو ضمیمه میکنم، ولی اگر خواستید مطمین بشید که از آخرین نسخه استفاده میکنید، پیشنهاد میکنم به آدرس اصلی مراجعه کنید. در این ضمیمه، چندین مثال از چگونگی استفاده این تقویم هم وجود داره.

mortezawolf
شنبه 14 آذر 1388, 17:19 عصر
برای شروع و راه افتادن این بخش به فکرم رسید که یکی از کارهایی که قبلا با jQuery انجام داده بودم رو اینجا بذارم تا هم دوستان استفاده کنن و هم شروعی باشه برای اینکه دوستان هم کارهای مشابه خودشون رو در ارایه بدن.

همه با DatePickerها آشنا هستید و میدونید که چقدر در طراحی صفحات وب میتونه به User Friendly بودن صفحات کمک کنه. در مجموعه jQuery UI هم یک DatePicker خیلی جالب وجود داره که امکانات خیلی خوبی داره. ولی مشکلی که این پلاگین داره اینه که با اینکه از زبانهای دیگه (بجز انگلیسی) براحتی پشتیبانی میکنه، ولی فقط از تقویم میلادی پشتیبانی میکنه و عملا باعث میشه که ما (فارسی زبانها) نتونیم از این تقویم استفاده کنیم.

با توجه به نیازی که به این DatePicker داشتم، تغییرات مختصری در این پلاگین دادم و امکان اضافه کردن تقویم جدید رو بهش اضافه کردم. بعد تقویم هجری شمسی (و همینطور به تازگی تقویم هجری قمری) رو پیاده سازی کردم.

توضیحات کاملتر و مثال چگونگی استفاده از این تقویم رو میتونید در این آدرس ببینید: http://hasheminezhad.com/datepicker
ضمنا اگر مشکلی هم داشت، مطرح کنید. تا الان به کمک گزارشات دوستان، اشکالات این تقویم تا حدود زیادی رفع شده و فکر میکنم نسخه فعلی برای استفاده واقعی (و نه آزمایشی) مناسب باشه.

در مورد حق کپی هم، هر کاری که دوست داشتید میتونید با این کد بکنید (از استفاده تجاری گرفته تا هر تغییری که در کد خواستید). فقط کامنتهای اول اسکریپتها (اسامی) رو پاک نکنید و اگر توسعه دادینش، در اختیار بقیه هم بذارین تا همه استفاده کنن.

در پایان هم نسخه فعلی این تقویم رو ضمیمه میکنم، ولی اگر خواستید مطمین بشید که از آخرین نسخه استفاده میکنید، پیشنهاد میکنم به آدرس اصلی مراجعه کنید. در این ضمیمه، چندین مثال از چگونگی استفاده این تقویم هم وجود داره.

مشکلش توی صفحات popup هست که نمایش تقویم پشت صفحه میوفته

Exception
شنبه 14 آذر 1388, 22:59 عصر
مشکلش توی صفحات popup هست که نمایش تقویم پشت صفحه میوفته
مشکل خاصی نداره. کافیه z-index رو زیاد کنید. با یک استایل css حل میشه.
در کل مساله z-index حدسی هست و فرمولی نداره که طبق اون بذارین و همه جا درست باشه.

jingiliboyz
چهارشنبه 23 دی 1388, 11:55 صبح
میشه راهنمایی کنید این پلاگین ها رو چطور توی دات نت پیاده کنیم

gardeshgar
شنبه 10 بهمن 1388, 13:09 عصر
این کدها هیچ
منافاتی با دات نت نداره دوست من. اینها فقط کدهایسمت مشتریه

امیـرحسین
دوشنبه 12 بهمن 1388, 14:50 عصر
آقای فرهادی هم یک تقویم شمسی جاوااسکریپت طراحی کردند که امکانات خوبی داره ولی jQuery نیست. چون مرتبط بود گفتم معرفی کنم: http://farhadi.ir/works/jalalijscalendar

ali8465
پنج شنبه 17 شهریور 1390, 09:35 صبح

اقا دمت گرم ، استفاده کردیم :قلب:

ali8465
پنج شنبه 17 شهریور 1390, 09:40 صبح
اقا دمت گرم ، استفاده کردیم :قلب:

davodsharif
سه شنبه 01 آذر 1390, 14:59 عصر
با سلام
من برای یک پروژه تجاری به این تقویم نیاز دارم . اگه بتونم از کمکتون استفاده کنم ممنون میشم . ایمیل من sida2544@gmail.com
پیشاپیش از لطفتون ممنونم.

fa_arnc
پنج شنبه 10 آذر 1390, 10:27 صبح
عالی بود دستان درد نکند

magicall
یک شنبه 13 آذر 1390, 01:10 صبح
سلام دمت گرم با حال بود

shariati-it
یک شنبه 05 شهریور 1391, 08:12 صبح
ممنون از این همه زحمت واقعا عالی بود
اما من اولین بار هست که میخوام از jquery استفاده کنم الان تمام فایلها رو قرار دادم اما نمیدونم این دو تا jquery.js و ui.core.js چیه و از کجا و چگونه باید بذارم ؟
من تو اضافه کردن اسکریپتها مشکل دارم و خطا میده میشه مرحله به مرحله و کاملتر واسه من مبتدی توضیح بدید ؟
راستی من سایت اصلی رو کامل خوندم و انجام دادم اما بازهم خطا میده
me_shariati@yahoo.com

Zolfaghari
یک شنبه 19 آذر 1391, 18:26 عصر
ممنون از این همه زحمت واقعا عالی بود
اما من اولین بار هست که میخوام از jquery استفاده کنم الان تمام فایلها رو قرار دادم اما نمیدونم این دو تا jquery.js و ui.core.js چیه و از کجا و چگونه باید بذارم ؟
من تو اضافه کردن اسکریپتها مشکل دارم و خطا میده میشه مرحله به مرحله و کاملتر واسه من مبتدی توضیح بدید ؟
راستی من سایت اصلی رو کامل خوندم و انجام دادم اما بازهم خطا میده
me_shariati@yahoo.com

جناب هاشمی نژاد از لطف شما سپاس گذارم.
عالی بود...
امیدوارم همیشه خوب و خوش و موفق و پایدار باشید.

جناب شریعتی، توی فایل زیپ که بالای صفحه گذاشته اند، تمامی کارهایی که من و شما باید انجام بدیم رو انجام داده اند.

QARTAL
دوشنبه 02 بهمن 1391, 11:59 صبح
سلام، ممنون عالی بود، فقط یه مشکل داره، اینکه نمیشه توی یه DIV گذاشتش، یعنی هر کاری میکنی نسبت به Body ، پوزیشن میگیره
من میخوام روی یه div با position:fixed استفادش کنم ولی نمیشه، (با صفحه Scroll میشه و ثابت نمیمونه)
البته یه جایی تو jscript ، _PAR میگیره ولی من نتونستم بفهمم که این parent ro کجا باید بهش بدم

iraitc
پنج شنبه 26 بهمن 1391, 14:14 عصر
با سلام . و کمال تشکر از آقای هاشمی نژاد بخاطر اینکه یه قدم مثبت برا بچه های ایران برداشتن .

pnusharp
جمعه 11 اسفند 1391, 13:30 عصر
با سلام

من از این datepicker استفاده کردم اما جواب نمیده. خواهشا کمک کنید، خیلی نیاز دارم. البته بگم که من در پروژه م از bootstrap ، jquery , jquery UI استفاده کردم. فک کنم اینا مانع استفاده از date picker می شن! این همه کدهام:
لینک های صفحه

<link type="text/css" href="<?php echo base_url(); ?>them/ui.core.css" rel="stylesheet" />
<link type="text/css" href="<?php echo base_url(); ?>them/ui.theme.css" rel="stylesheet" />
<link type="text/css" href="<?php echo base_url(); ?>them/ui.datepicker.css" rel="stylesheet" />
<script type="text/javascript" src="<?php echo base_url(); ?>them/jquery-1.3.2.min.js"></script>
<script type="text/javascript" src="<?php echo base_url(); ?>them/ui.core.min.js"></script>
<script type="text/javascript" src="<?php echo base_url(); ?>them/ui.datepicker-cc.min.js"></script>
<script type="text/javascript" src="<?php echo base_url(); ?>them/calendar.min.js"></script>
<script type="text/javascript" src="<?php echo base_url(); ?>them/ui.datepicker-cc-ar.js"></script>
<script type="text/javascript" src="<?php echo base_url(); ?>them/ui.datepicker-cc-fa.js"></script>

این هم کد بخش script صفحه

<script type="text/javascript">
// پرکردن فیلد اضافی
$(function {
$("#datepicker2").datepicker({
dateFormat: 'dd/mm/yy',
altField: '#alternate2',
altFormat: 'DD، d MM yy'
});
});
</script>
و کد html

<div id="right_calendar">
<p class='ui-widget-content'>
تاریخ:
<input type="text" id="datepicker2" />
<input type="text" id="alternate2" size="30" />
</p>
</div>

plague
جمعه 11 اسفند 1391, 16:19 عصر
فایر باگ نصب کن بهت میگه مشکل چیه
کدت به نظر درست میاد

pnusharp
جمعه 11 اسفند 1391, 16:38 عصر
دوست عزیز plague سپاس.
پرانتزای جلوی
$ (function (){ ... }); رو فراموش کرده بودم!

pnusharp
جمعه 11 اسفند 1391, 16:41 عصر
با این کدها یه datepicker نمایش داده شده که قابلیت انتخاب رو داره.

حالا چطور میشه یه تقویم در صفحه نمایش بدم؟؟ که به صورت ثابت در صفحه موجود باشه؟
دوستان کسی میتونه کمک کنه؟

sabzehbzsa
یک شنبه 13 اسفند 1391, 12:39 عصر
سلام ممنون که این کنترل رو در اختیار ما قراردادید
من میخوام تاریخی رو که توی htmltextbox نمایش میده توی بانکم ذخیره کنم ولی توی کدنویسی htmltextbox رو نمیشناسه میشه بگید باید چکارکنم

sabzehbzsa
پنج شنبه 24 اسفند 1391, 13:21 عصر
این کنترل توی صفحه های جاوا لود نمیشه و ارور جاوا میده لطفا یکی جواب بده

dr_hsy
جمعه 16 فروردین 1392, 10:23 صبح
بسیار عالیه .. اما جدیدا تاریخ روز جاری رو یه روز عقب تر میزنه .. میشه حلش کرد ؟

Tekyegah
دوشنبه 17 تیر 1392, 08:30 صبح
خیلی عالیه ... فقط مشکلش اینکه که ساعت نداره ...

تقویم جلالی هم که دوستمون معرفی کردن ، ساعت داره اما +3.5 نیست !

mohammad_alikhani
جمعه 21 تیر 1392, 14:34 عصر
سلام دوستان،

من یه مشکلی که دارم اینه:
زمانی که در تو aspx استفاده می کنم؛ وقتی که postback میشه، متن انتخاب شده به عنوان تاریخ پاک میشه!
راه حلی هست؟

alirayaneh
شنبه 23 شهریور 1392, 15:36 عصر
سلام دوستان میدونم این پست قدیمیه و نباید آوردش بالا ..
اما فکر میکنم بهتر از اینه که بخوام پست جدیدی در این مورد بزنم ..
با توجه به توسعه jquery و نسخه های جدیدی که ازش اومده چطور میتونم نسخه 2.3 جی کووری رو برای استفاده ای از این پلاگین اصلاح کنم ... ؟

aminsaghi
یک شنبه 31 شهریور 1392, 18:29 عصر
با سلام خدمت اساتید بزرگ.
دوستان من از ui 1.10.2 استفاده می کنم. از خود ui، فقط دیالوگ و تب رو لازم دارم. اما یه سری پلاگین دیگه هم استفاده می کنم مثل گرید و ... .

مشکلم اینه که نمی تونم از این تقویم کنار این پلاگینا استفاده کنم.:
1) اگه ui.core.js این تقویم رو استفاده کنم، همه پلاگینای دیگه به هم می ریزن و کار نمی کنن.
2) اگه از ui پیش فرض خودم استفاده کنم، این تقویم کار نمی کنه. یعنی وقتی رو تکست باکس کلیک می کنم هیچ اتفاقی نمیوفته و رندر نمی شه.
3) اگه از ui خودم و بقیه تنظیمات این تقویم استفاده کنم، تقویم فارسی می شه، اما سال به میلادی و ماه و روز رو بر اساس تاریخ میلادی نشون می ده.

دیگه خسته شدم و واقعا یه تقویم برای برنامه ام لازم داره... ممنون می شم از کمک و تجارب اساتید گرامی

موفق باشید - در پناه حق

sinoser
یک شنبه 31 شهریور 1392, 20:00 عصر
با سلام خدمت اساتید بزرگ.
دوستان من از ui 1.10.2 استفاده می کنم. از خود ui، فقط دیالوگ و تب رو لازم دارم. اما یه سری پلاگین دیگه هم استفاده می کنم مثل گرید و ... .

مشکلم اینه که نمی تونم از این تقویم کنار این پلاگینا استفاده کنم.:
1) اگه ui.core.js این تقویم رو استفاده کنم، همه پلاگینای دیگه به هم می ریزن و کار نمی کنن.
2) اگه از ui پیش فرض خودم استفاده کنم، این تقویم کار نمی کنه. یعنی وقتی رو تکست باکس کلیک می کنم هیچ اتفاقی نمیوفته و رندر نمی شه.
3) اگه از ui خودم و بقیه تنظیمات این تقویم استفاده کنم، تقویم فارسی می شه، اما سال به میلادی و ماه و روز رو بر اساس تاریخ میلادی نشون می ده.

دیگه خسته شدم و واقعا یه تقویم برای برنامه ام لازم داره... ممنون می شم از کمک و تجارب اساتید گرامی

موفق باشید - در پناه حق

این مطلب رو نگاهی بکن اگر مشکلت حل نشد بگو برسی دقیق تری بشه
http://barnamenevis.org/showthread.php?419675-%D9%85%D8%B4%DA%A9%D9%84-%D8%A8%D8%A7-%D8%AF%D9%88-%D8%A7%DB%8C%D8%AA%D9%85-%D8%AC%DB%8C-%DA%A9%D9%88%D8%A6%D8%B1%DB%8C

Maryam mohseni
شنبه 30 فروردین 1393, 14:50 عصر
سلام
من یه سوال برام پیش اومد که اگر کاربر به صورت دستی مقادیر روز و ماه و سال رو اشتباه تایپ کنه تکلیف چیه؟
مثلا برای روز بزنه 87.
آیا کنترلی روز این مورد میشه ؟ در غیر اینصورت که دیتای غلط ذخیره میشه.

Nabi
شنبه 19 تیر 1395, 18:13 عصر
http://hasheminezhad.com/datepicker

با jquery 1.11 سازگار نیست.
خطا:

```
TypeError: $.browser is undefined
if($.browser.msie && parseInt($.browser.version,10) < 7 && !inst.inline){
```

.browser در jquery 1.9 حذف شده است. ([+](http://stackoverflow.com/a/14524331/1407491))

توسعه مدتهاست که قطع شده و سازنده هم در سایتش هیچگونه راه ارتباطی نگذاشته.

من بیشتر جستجو کردم به این رسیدم:

https://plugins.jquery.com/pwt.datepicker/
دمو: http://babakhani.github.io/PersianWebToolkit/doc/datepicker/

هنوز تستش نکردم ولی به نظر جایگزین خوبی میاد.