PDA

View Full Version : سیستم عامل ها بلادرنگ RTOS

farzadsw
سه شنبه 24 آذر 1388, 00:15 صبح
آموزش های نصب و استفاده از RTOS ها به مرور در این تاپیک قرار خواهند گرفت .
بخش اول آموزش ها شامل تعاریف و کلیات در خصوص RTOS :
http://www.4shared.com/file/209942451/1a749ec9/RTOS-I.html

jblaox
شنبه 19 شهریور 1390, 19:23 عصر
سلام

Windows CE هم RTOS است درسته ؟

منظورم ویندوز موبایل (windows mobile) نیست ، فکر کنم ویندوز موبایل مشتقات آن است .

farzadsw
شنبه 19 شهریور 1390, 22:31 عصر
خود مایکروسافت ادعا میکنه که سیستم عاملش Real Time هست ولی من از صحت این موضوع خبر ندارم (کلا از win ce خوشم نمیاد که بخوام در موردش تحقیق کنم ) . البته اگر واقعا بلادرنگ سخت (Hard real time ) باشه باید یه تاییده ای از جایی گرفته باشه که اونم راحت میشه بررسی کرد.

moein+
سه شنبه 26 مهر 1390, 18:04 عصر
پس کی شروع می کنید؟ مشتاقاته منتظریم ...
به عنوان پیشنهاد نسخه ای از اوبونتو با کرنل rt رو پیشنهاد میکنم...
البته گویا VxWorks در کارهای صنعتی مرسوم تره ولی چون اساسا یک پروژه خاص تجاری هست شاید در تهیه منابع و توسعه دچار مشکل بشیم....
راستی Windows Embedded 7 هم که در سه نگارش Standard، Compact و Enterprice ارائه شده در نگارش Compact گویا Realtime هست و البته با پشتیبانی از تکنولوژیهایی مثل SilverLight شاید بتونه تحولی در حوزه Embedded ایجاد کنه...

farzadsw
سه شنبه 26 مهر 1390, 23:50 عصر
والا حدود 1 سال هست که فرصت نمی کنم ادامه مطالب رو آماده کنم و این موضوع در کنار 4-5 تای دیگه به تعویق افتاده . امیدوارم یه پروژه ای بتونم تعریف کنم که همه اینارو مجبور باشم توش استفاده کنم و با یه تیر 6 نشون بزنم !
برای کار و آشنایی با سیستم عامل های بلادرنگ ، بهتره از نسخه های رایگان استفاده کنید و زیاد دنبال نسخه های تجاری نباشید .
ویندوز و لینوکس (win ce یا همون compact و RTlinux ) سخت افزار قوی ای لازم دارند و بهتره رو PC اونا رو امتحان کنید . ولی سیستم عاملهای بلادرنگ بیشتر تو سیستم های Embedded (میکرو کنترلر و میکرو پروسسور های نسبتا ساده) استفاده می شن که در این موارد بهتره سراغ لینوکس و ویندوز نرید (مگر اینکه عملیات خیلی پیچیده باشه و نیاز به امکانات سیستم عامل باشه) . من پیشنهاد میکنم به عنوان یک RTOS رایگان ، کم حجم ، استاندارد و با امکانات نسبتا خوب ، از FreeRTOS استفاده کنید ، بعد که روش کار رو یاد گرفتید می تونید از RTOS های حرفه ای تری مثل uC/OS یا VxWorks استفاده کنید.