PDA

View Full Version : سوال: پوسته سيستم عامل

masoud_pnu
یک شنبه 13 دی 1388, 20:27 عصر
با سلام به دوستان . يه سوال داشتم اگه ممكنه دوستان محبت كنن ، جواب بدن.

مي خواستم بدونم وقتي يه كرنل ساخته ميشه ( مثلا لينوكس) پوسته و رابط گرافيكيش رو چطور با كرنل پيوند ميدن؟ مثلا اگر بخوايم يه توزيع از لينوكس بسازيم ،چكار بايد بكنيم؟
ممنون

blue_lotus
دوشنبه 14 دی 1388, 16:57 عصر
سلام

داخل گنو/لینوکس برخلاف میکروسافت، کرنل و محیط گرافیکی و ... رو باهم پیوند نمیدن! یا به قول خود میکروسافت یکپارچه سازی کنن. بلکه کرنل به صورت مستقل با راه انداز شبکه و سخت افزار و سایر راه انداز ها و ... ساخته و نصب میشه. بعد میان روی اون یک محیط گرافیکی (KDE, GNOME ....) رو کمپایل و نصب میکنن. و بعد راه انداز صدا و گرافیک و سایر ماژول هارو در فایل های کلیدی سیستم عامل قرار میدن تا موقع بالا اومدن سیستم عامل توسط کرنل لود بشن. به همین دلیل هست که میتونید چندین کرنل مختلف و یا حتی شخصی سازی شده رو در لینوکس داشته باشید.

الان از این نسل توزیع ها تا جایی که اطلاع دارم. Gentoo و Archlinux باقی موندن. که روند نصبشون به همین طریقی هست که بهتون گفتم. یعنی ابتدا هسته رو کمپایل میکنن و بعد بسته های نرم افزاری مورد نیاز و بعد قرار دادن ماژول های صدا و گرافیک و ... و دریافت راه انداز های مورد نیاز و کانفیگ فایل های خودشون. بعد شروع به نصب میزکار مستقیم از طریق اینترنت و از طریق خط فرمان (tty) میکنند. بعد هم هر کدومشون رو در فایل مورد استفاده ی توزیع قرار میدن تا توسط deamon ها که میتونن شبکه میزکار یا بخش های دیگه باشه راه اندازی بشن.

مثلا با برنامه ی Larch میان از همین آرچ لینوکس نصب شده یک فایل ایزو برای نصب به صورت لایو میسازن. حالا اگر بخوان به صورت جهانی عرضش کنن مجبورن براش یک نصاب گرافیکی یا متنی بنویسن و تمام راه انداز ها و کارتهای گرافیک و ماژول های مختلف رو داخل فایل ها قرار بدن تا موقع نصب بر روی سیستم های مختلف مشکلی پیش نیاد. نسل های اپن سوزه، دبیان ، فدورا، سبایون و ... تقریبا با همین روند پدید اومدن و با این فرق که هرکدومش نصاب و پکیج منیجر و تنظیمات فایلش متفاوت هست.

در مورد سرور ها هم موضوع یکمی متفاوته چون عموما محیط گرافیکی ندارن. و بیشتر متمرکز بر نرم افزارهای امنیتی و مدیریتی و سرویس دهی هستن که در سرور این برنامه ها رو ظاهرا کانفیگ میکنن.

تا جایی که میدونم و تجربه کردم به این شکل هست.

ilius.gnu
سه شنبه 06 بهمن 1388, 02:46 صبح
یکی از مزایای سیستم‌های unix like از جمله گنو/لینوکس، چند لایه‌ای بودن(multi layer بودن) اون‌هاست که باعث میشه پایدای و امنیت خیلی بالاتر و همینطور انعطاف‌پذیری خیلی بالاتری داشته باشن. توی این چارت سعی کردم این چند لایه‌ای بودن رو نشون بدم: http://saeedgnu.wordpress.com/2009/09/29/gnulinux-chart/ می‌بینید که کرنل از محیطهای دسکتاپ کاملا جداست و X Window System رابط بین محیطهای دسکتاپ با کرنل هست.