PDA

View Full Version : مبتدی: اتصال به یک دیتابیس روی کامپیوتر دیگر از طریق شبکه

majid2230
سه شنبه 29 دی 1388, 00:59 صبح
سلام :
یه سوال داشتم ! می خواستم بدونم می شه به یک بانک داده روی کامپیوتر دیگه از طریق شبکه وصل شد(منظورم از یه بانک داده , یه فایل دیتابیس اکسس هست) اگه می شه یه راهنمایی بکنید.:چشمک:
ممنون

سعید صابری
سه شنبه 29 دی 1388, 08:07 صبح
آره، ميشه. ولي اكسس زياد بدرد شبكه نميخوره فكر كنم بهتر باشه از sql كه قابليت‌هاش خيلي بيشتره استفاده كني. در برنامه نحوه برقراري اطلاعات سرچ كن توي سايت مطالب زياد است

majid2230
سه شنبه 29 دی 1388, 08:24 صبح
ممنون.امیدوارم پیداش کنم.

حسین شهریاری
سه شنبه 29 دی 1388, 13:41 عصر
سلام

قبلا هم در چند تاپیک عرض کرده بودم.اگه فایل اجرایی شما و تمام ملزومات آن در یک فولدر باشند و فایل اکسس شما نیز کنار فایل اجرایی و بصورت داینامیک مسیر دهی شده باشه.اون موقه شما میتونین اون فولدر را نوی شبکه برای سایرین Share کرده و در سیستم های دیگه کافی است یه شورت کات به فایل اجرایی کا توی فولدر Share شده است بسازی.در این حال برنامه شما تحت شبکه اجرا میشه.البته باید عرض کنم که این شما هستید که باید در کدنویسی بنابر عملکرد برنامتون مباحث تداخل و ذخیره و ویرایش رکوردها را کنترل کنید.من قبلا خودم برای شبکه کردن از همین روش استفاده میکردم..

موفق باشید

سعید صابری
سه شنبه 29 دی 1388, 15:57 عصر
سلام

قبلا هم در چند تاپیک عرض کرده بودم.اگه فایل اجرایی شما و تمام ملزومات آن در یک فولدر باشند و فایل اکسس شما نیز کنار فایل اجرایی و بصورت داینامیک مسیر دهی شده باشه.اون موقه شما میتونین اون فولدر را نوی شبکه برای سایرین Share کرده و در سیستم های دیگه کافی است یه شورت کات به فایل اجرایی کا توی فولدر Share شده است بسازی.در این حال برنامه شما تحت شبکه اجرا میشه.البته باید عرض کنم که این شما هستید که باید در کدنویسی بنابر عملکرد برنامتون مباحث تداخل و ذخیره و ویرایش رکوردها را کنترل کنید.من قبلا خودم برای شبکه کردن از همین روش استفاده میکردم..

موفق باشید

دوست عزيز به اين كه ديگه نميگن برنامه شبكه!

H_Shaikhnezhad
سه شنبه 29 دی 1388, 16:24 عصر
با استفاده از ADO و Provider Microsoft Jet براحتی می تونی اینکارو انجام بدی

alinikaein
چهارشنبه 30 دی 1388, 11:31 صبح
سلام دوست عزيز؛

شما بايستي از طريق ODBC اقدام كنيد. از طريق كنترل پنل، گزينه‌ي Administrative Tools را انتخاب كنيد، بعد روي Data Sources (ODBC) كليك كنيد.
توي پنجره‌اي كه باز مي‌شه، دكمه‌ي Add را بزنيد، گزينه‌ي Microsoft Access Driver (*.mdb) را انتخاب كنيد و بعد Finish را بزنيد.
يك نام براي پايگاه داده انتخاب كنيد، در قسمت DataBase دكمه‌ي Select را بزنيد و فايل بانك را انتخاب كنيد (دقت كنيد اگه توي شبكه هست، قبلاً فولدر مربوطه را Share كرده باشيد و هنگام Share كردن، گزينه‌ي Allow User To Change My File را هم فعال كرده باشيد.
مرحله‌ي اول كار شما به اتمام رسيد.

در مرحله‌ي دوم كافيه توي برنامه، هنگام تعريف Connection String، به جاي انتخاب Jet DB، گزينه‌ي ODBC را انتخاب كنيد و از ليست موجود بانكي كه تعريف كرديد را انتخاب كنيد.

نكته اين كه براي تمامي كامپيوترهايي كه مي‌خواهيد بانك را به اشتراك بذاريد، كافيه مرحله‌ي اول را تكرار كنيد و فايل بانك اطلاعاتي را به قسمت ODBC ويندوز اضافه كنيد.

مزيت اين كار نسبت به چيزي كه دوست خوبم، آقا شهريار فرمودند اينه كه مديريت بانك اطلاعاتي را خود ويندوز به عهده مي‌گيره و شما نگراني در مورد عمليات درج و حذف نخواهيد داشت.

ولي پيشنهاد مؤكد اينه كه شما به جاي استفاده از Access كه به صورت تك كاربره معرفي شده، از ساير پايگاه‌هاي داده مثل SQL Server، MySQL و يا Oracle استفاده كنيد.

دوستان اگه در اين مورد (ODBC) اطلاعاتي تكميلي (از جمله ساير محاسن و يا معايب) دارند، ما را بي‌بهره نذارند.

يا علي... موفق باشيد...

جواد ملاولی
سه شنبه 06 بهمن 1388, 06:02 صبح
سلام.
اگه فقط بانک رو Share کنیم و هر سیستم فایل اجرایی مجزا داشته باشه باز هم باید از ODBC استفاده کرد یا در این حالت همون Jet DB جواب میده؟

حسین شهریاری
سه شنبه 06 بهمن 1388, 09:30 صبح
سلام

هردو روش جوابگو هست.فرق روش Share فقط این هستش که شما باید آدرس سیستمی که بانک روی اون هست را هم مشخص کنید.