PDA

View Full Version : سوال: استفاده از SQL در برنامه، بدون استفاده از نصب آن

elena
پنج شنبه 08 بهمن 1388, 19:35 عصر
سلام .من برنامه دلفی رو با بانک اطلاعاتی اس کیوال ارتباط دادم ولی برای اجرای برنامه باید حتما اس کیوال نصب باشه ولی می خوام یه کاری بکنم بدون نصب اس کیوال برنامم اجرا بشه .لطفا راهنماییم کنید

سعید صابری
پنج شنبه 08 بهمن 1388, 20:20 عصر
اگه منظورت اینه که برنامت لوکاله بانکت اس کیو ال فکر کنم گزینه مناسبی انتخاب نکردی!

ولی MSDE را بصورت رایگان از سايت مایکروسافت بگیر درایورهای مورد نیاز برای اس کیو ال داره. يعني همون نصب بشه كافيه نصبش هم بسيار ساده است هر كاربري ميتونه بره راحتي نصب كنه. حجمش حدود 80 مگابايت است.

elena
جمعه 09 بهمن 1388, 10:43 صبح
نمیشه کاری کرد که sql بدون نصب برنامه دلفی اجرا بشه؟! MSDE BANKE

DataMaster
جمعه 09 بهمن 1388, 12:36 عصر
اگه از نسخه های معمول مثل Personal, Developer استفاده میکنی باید MSDE (البته برای 2000) و یا Express استفاده کنی . میتونی با استفاده از نرم افزارهای Installer یک ستاپ براش بسازی که نصب و تنظیم بشه
اما اگه میخوایبرنامه حالت Portable داشته باشه میتونی از نسخه Compact استفاده کنی که امکاناتش هم صد البته خیلی محدودتره

vcldeveloper
جمعه 09 بهمن 1388, 12:48 عصر
nemishe kari kard ke sql bedune nasb barname delphi ejra beshe .MSDE BANKE
دوست عزیز، وقتی از یک بانک اطلاعاتی استفاده می کنید، و اون بانک اطلاعاتی وجود نداره، برنامه به چی وصل بشه؟!
به نظر شما، میشه کسی فرمان یک ماشین را بدون وجود ماشین در دستش بگیره، و بگه میخوام با این فرمان، بدون وجود ماشین، ماشین سواری کنم؟!

سوال شما از اینجا ناشی میشه که درک درستی از بانک های اطلاعاتی، و انواع آنها نداشتید. اگر برنامه شما ساختاری داشت که نباید نیاز به نصب سرور می داشت، اصلا نباید سراغ SQL Server یا هر بانک اطلاعاتی مبتنی بر ساختار Client\Server می رفتید.

elena
جمعه 09 بهمن 1388, 20:55 عصر
MSDE بانک اطلاعاتیه/میشه لینکشو بزارین دانلودکنم.بعدازنصب باید چیکارش کنم/ببخشید چون صفحه کلیدم کار نمیکنه به جای علامت سوال از/ استفاده کردم

سعید صابری
شنبه 10 بهمن 1388, 07:58 صبح
MSDE بانک اطلاعاتیه/میشه لینکشو بزارین دانلودکنم.بعدازنصب باید چیکارش کنم/ببخشید چون صفحه کلیدم کار نمیکنه به جای علامت سوال از/ استفاده کردم
msde يا Microsoft SQL Server Desktop Engine همونطور كه از اسمش پيدا است يه راه انداز يا درايور براي SQL Server است. فكر كنم براي sql 2000 به پايين جواب بده. لينكه دانلودش يه سرچ كوچولو بزن.
اگه نمي خواي كاربر اين فايل جداگانه نصب كنه بايد از نرم افزار instal shield استفاده كني كه خودش اين نرم افزار (MSDE) را براي كاربر نصب مي كنه

golbafan
پنج شنبه 31 تیر 1389, 16:40 عصر

از ديتابيس هاي ساده تر شروع كنيد

developing
یک شنبه 03 مرداد 1389, 17:02 عصر
با سلام.

اگه درست منظورتون رو فهمیده باشم شما می خواید بدون نصب SQL Server به بانک هایی که در این نرم افزار ایجاد کردید متصل شوید.

توضیح:

بانک‎های اطلاعاتی در یک نوع طبقه‎بندی به دو نوع همراه و غیرهمراه تقسیم می شن.

بانک‎های همراه:

به بانک‎هایی که برای دسترسی به امکانات آنها از قبیل جداول ، پرس‎وجوها و ... و همچنین برای دستکاری و یا دسترسی به داده‎های موجود در آنها نیازی به نصب هیچ نوع برنامه‎ای نیست و در هر مکان(ماشین) حتی از روی CD هم می‎توان به داده‎های آنها دسترسی پیدا کرد بانک همراه گفته می شود.
دو بانک اطلاعاتی برای بانک‎های همراه وجود دارد که معروف هستند یکی MS Access و دیگری SQLite که دومی قویتر هست.

بانک‎های غیرهمراه(نصبی)

برخلاف نوع اول فقط در هنگامی می‎توان به اطلاعات این نوع از بانک‎ها دسترسی پیدا کرد و یا آنها را دستکاری نمود که برنامه‎ی مدیریت (DBM) بانک حتما نصب باشد.
این دسته از بانک‎ها بسیار بیشتر مورد استفاده قرار می‎گیرند.
بانک‎هایی که در این نوع قرار می‎گیرند مثل MS SQL Server و Oracle و My SQL و بانک معروف برای دلفی کارها به نام InterBase

برخی از تفاوت‎های این دو نوع:

نوع اول: بانک‎های همراه
نوع دوم: بانک‎های غیرهمراه

مزیت‎های بانک‎های همراه:

بانک‎های همراه برای نوشتن برنامه‎هایی که نیاز به اجرا بر روی CD را دارند قابل استفاده هستند(یعنی برای اجرا شدن نیاز به نصب ندارند).
بانک‎های همراه برای برنامه هایی که حجم کمی از اطلاعات را در بر می‎گیرند و برنامه بصورت انفرادی و بر روی کلاینت اجرا می شود گزینه‎ی مناسب‎تری هستند.

معایب بانک‎های همراه:

بانک‎های همراه حجم کمتری از اطلاعات را می‎توانند مدیریت کنند.
بانک‎های همراه از امنیت پایین‎تری برخوردار هستند.
بانک‎های همراه تعداد کاربران کمتری را می‎توانند مدیریت کنند.
بانک‎های همراه قابلیت کارکردن همزمان چند کاربر را یا ندارند و یا تعداد محدودی کاربر را پشتیبانی می‎کنند.
بانک‎های همراه قابلیت قفل کردن رکوردها را برای یک کاربر ندارند.
برای نوشتن یک برنامه Client/Server با استفاده از یک بانک همراه تمام جامعیت و یکپارچگی اطلاعات توسط برنامه‎نویس تامین می‎شود.

مزیت‎های بانک‎های نوع دو:

ین بانک‎ها تعداد بعضاً نامحدود (MS SQL Server و Oracle)پایگاه داده‎ها (Data Base) را پشتیبانی می‎کنند.
تعداد کاربرانی که بطور همزمان می‎توانند اعمال مختلف ( درج ، حذف ، ویرایش) بر روی یک یا چند بانک را انجام دهند در این دسته نامحدود است.
تقریبا تمام قابلیت‎های زبان SQL در این بانک‎ها وجود دارد.(مثل ایجاد بانک‎های رابطه‎ای ، بانک‎های شی‎گرا)
تعداد رکوردهایی که می‎توان در یک بانک ذخیره کرد نامحدود است.
تعداد جداولی که در یک پایگاه داده در این نوع از بانک‎ها می‎توان ایجاد نمود نامحدود است.
مهمتر اینکه می‎توان برنامه‎های شبکه‎ای در این نوع بانک‎ها نوشت(Client/Server)

معایب بانک‎های نوع دو:

تنها عیبی که می‎توان برای این نوع از بانک‎ها ذکر نمود همان نیاز به نصب داشتن آنها است که البته به قول آقای کشاورز " نمی‎توان با داشتن فرمان توقع رانندگی و ماشین سواری داشت" چون قدرت زیادی در این نوع از بانک‎ها وجود دارد پس برای استفاده از آن هم زحمت نصب برنامه را باید کشید.

امیدوارم که این راهنمای خوبی برای شما باشد.

البته آقای کشاورز حق دارند با تشخیص خودشون این تاپیک رو حذف و یا ویرایش کنند.

با تشکر از همتون.