PDA

View Full Version : بوت لودر

farzadsw
یک شنبه 11 بهمن 1388, 03:23 صبح
آموزش کار با بوت لودر های مختلف در این تاپیک مطرح خواهد شد.

تعاریف اولیه و استفاده از بوت لودر MegaLoader برای میکروکنترلر های AVR سری مگا :
[/URL][url]http://www.4shared.com/file/211667132/90e1f560/avr_bootloader.html (http://farzadsw.persianblog.ir/post/20/)

omidlolo
سه شنبه 07 تیر 1390, 13:11 عصر
پس کو؟
چیزی که آموزش ندادین که.
بگین تا من بوردم را درست نکردم

farzadsw
سه شنبه 07 تیر 1390, 19:41 عصر
دوست عزیز ، اون فایلی که تو پست قبلی لینکش رو قرار دادم رو ببینید ، بعد اگه سوالی داشتید تو تاپیک مطرح کنید.

armin.g
سه شنبه 23 آبان 1391, 16:02 عصر
بسیار عالی بود، ممنون.
سوال یک: آیا پروگرم از طریق این روش (بوت لودر) LockBit ها را تغییر میده؟ یعنی اگر قبل این روش LockBit ها ست شده باشن تا امکان دسترسی به سرس Hex نباشه، بعد از پروگرم از این روش، باز هم امکان دسترسی به سرس وجود نداره؟ یا نه، کلاً LockBit ها رست میشه؟
سوال دو: کار بیت های BLB روی نرم افزار MegaLoad توضیح داده نشده. کاربرد این بیت ها چیه؟
سوال سه: اگر میکرو به طور عادی به سریال یک کامپیوتر وصل باشه، در صورت رست شدن میکرو، با توجه به اینکه بوت لودر اجرا میشه و منتظر جواب کامپیوتر میمونه، آیا Timeout برای این انتظار وجود داره که اگر جوابی نشنید، بره به برنامه اصلی بپردازه؟

ممنون میشم به این سوالاتم سریع جواب بدید، بازهم تشکر از آموزش خوبتون. :تشویق:

farzadsw
جمعه 26 آبان 1391, 01:12 صبح
بسیار عالی بود، ممنون.
سوال یک: آیا پروگرم از طریق این روش (بوت لودر) LockBit ها را تغییر میده؟ یعنی اگر قبل این روش LockBit ها ست شده باشن تا امکان دسترسی به سرس Hex نباشه، بعد از پروگرم از این روش، باز هم امکان دسترسی به سرس وجود نداره؟ یا نه، کلاً LockBit ها رست میشه؟
سوال دو: کار بیت های BLB روی نرم افزار MegaLoad توضیح داده نشده. کاربرد این بیت ها چیه؟
سوال سه: اگر میکرو به طور عادی به سریال یک کامپیوتر وصل باشه، در صورت رست شدن میکرو، با توجه به اینکه بوت لودر اجرا میشه و منتظر جواب کامپیوتر میمونه، آیا Timeout برای این انتظار وجود داره که اگر جوابی نشنید، بره به برنامه اصلی بپردازه؟

ممنون میشم به این سوالاتم سریع جواب بدید، بازهم تشکر از آموزش خوبتون. :تشویق:
بوت لودر فیوز بیت ها رو تغییر نمیده، فقط برنامه رو داخل بخش Application memory قرار میده. حافظه میکرو های avr به دو بخش تقسیم شده : بوتلودر و برنامه اصلی که هر کدوم رو میشه مجزا قفل کرد. بقیه موارد رو دقیق خاطرم نیست، ولی اگه اشتباه نکنم یک زمان انتظار (حدود 3 ثانیه) برای دریافت فرمان از کامپیوتر، توی بوت لودر در نظر گرفته شده که بعد از اون برنامه اصلی رو اجرا می کنه.

armin.g
سه شنبه 30 آبان 1391, 15:42 عصر
با تشکر فراوان از پاسخ شما دوست عزیز.
من با فایل بالا اقدام به استفاده از BootLoader برای پروگرم کردن AVR کردم، اما هرکار میکنم برنامه روی PC چند خط اول Status رو بدون مشکل اعلام میکنه ولی بعد از اون یک خط در میون Failed میده. تقریباً میشه گفت هرکاری کردم، (فقط راه درست رو امتحان نکردم چون بلد نبودم) اما درست نشد که نشد.
توضیح اینکه من از ATMEGA16A استفاده می کنم. الان دارم یه Terminal می نویسم شاید مشکل از نرم افزار سمت کامپیوتر باشه. لطفاً اگر شما هم مقاله بالا رو مطالعه کردید و نتیجه گرفتید راهنمایی بفرمایید.
بازهم ممنون.