PDA

View Full Version : سوال: سيستم هاي اطلاعات جغرافياييGIS

bahar1667
جمعه 23 بهمن 1388, 12:48 عصر
سلام اگه ممكنه ميخواستم يه منبع خوب راجع به سيستم هاي اطلاعات جغرافيايي(GIS)كه در دسترس باشه معرفي كنيد و ابزارهاي مورد نياز براي شروع كار در اين حيطه رو معرفي كنيد(از زبان برنامه نويسي تا...).دوست دارم تكيه مطالب روي 1.پايگاه اطلاعاتي و2. مديريت اطلاعات در اين سيستم ها باشه . با تشكر

ali_kolahdoozan
جمعه 23 بهمن 1388, 12:49 عصر
oracle کلا میتونه با esri ها mattch بشه

Amir 2010a
جمعه 23 بهمن 1388, 18:07 عصر
با سلام خدمت شما دوست عزیز
برنامه نویسی GIS را می توانید در محیط دات نت و یا جاوا انجام دهید که البته اگر به دنبال محیط دات نت هستید من به شما زبان C# را به شما پیشنهاد میکنم و اگر به صورت حرفه ای به دنبال فراگیری آن هستید باید بدانید که قطعا نیاز به موارد ذیل خواهید داشت
1- تسلط به زبان انگلیسی
2- تسلط به زبان برنامه نویسی در محیط دات نت و یا جاوا
3- تسلط به یکی از بانک های اطلاعاتی مانند SQL Server و یا Oracle
4- دانش نقشه برداری و کارتوگرافی
...
حتما با این گفته من باید متوجه شده باشد که رشته GIS یک رشته ای متشکل از ادغام چندین رشته دیگر است که خصوصیات همه را در خود دارد

Amir 2010a
جمعه 23 بهمن 1388, 18:18 عصر
منبع خوب برای یادگیری Arc GIS Engine- Arc GIS Server , Mobile GIS
سایت سازنده این بسته نرم افزاری و سمپل های خود نرم افزار و Help آن است
منبع فارسی سراغ ندارم و بعید می دانم افرا حرفه ای در این زمینه اطلاعات خود را بصورت رایگان در اختیار شما قرار دهند .
به نظر ن حتی اگر شما یک برنامه نویس حرفه ای باشید حداقل مدت یک سال برای نوشتن یک برنامه تجاری و حرفه ای به زمان برای فراگیری آن احتیاج خواهید داشت
اگر به دنبال Desktop GIS هستید می توانید نرم افزار Arc GIS Desktop را که شامل موارد زیر است با 10 یا 15 هزارتومان گیر آورید ولی در مورد قسمت های دیگه باید خدمت شما عرض کنم که به دلیل محدودیت شرکت سازنده و تبعیت از قانون وضع شده توسط ایالات متحده برای تجارت خارجی با ایران به راحتی نخواهید توانست پکیج کامل آن را فراهم سازید

bahar1667
دوشنبه 26 بهمن 1388, 18:04 عصر
از راهنمايي هاتون واقعا ممنونم اين موضوع رو احتمالا برا پروژه پاياني كارشناسيم انتخاب خواهم كرد،اگه بخواهيد يك موضوع ريز در اين حيطه بهم معرفي كنيد چه چيزي رو پيشنهاد ميكنيد با توجه به اينكه در اين زمينه من در شروع راه هستم.
حتما از طريق ايميل شما با شما در ارتباط خواهم بود اقاي amir2010aچون علاوه بر پروژه اين موضوع رو در آينده ادامه خواهم داد.

Amir 2010a
یک شنبه 02 اسفند 1388, 00:40 صبح
لطفا در مورد رشته تحصیلی خود و نوع پروژه پایان دوره تون کمی توضیح بدین تا بهتر بتونم بهتون کمک کنم
اما همانطور که قبلا بهتون گفتم در شروع کار با سختی های زیادی مانند عدم وجود منبع فارسی و حتی تهیه نرم افزار مواجه خواهید بود اما به نظر من اراده در فراگیری از همه چیز برتر است

به شما توصیه می کنم با نرم افزار Arc GIS Desktop - Arc Map شروع کنید و بعد که آشنا شدین در برنامه نویسی در محیط دات نت و یا جاوا را ادامه بدین

Amir 2010a
چهارشنبه 05 اسفند 1388, 14:28 عصر
Smaoles

Arc GIS Mobile For Windows Mobile 6
http://img651.imageshack.us/img651/9787/mobilegisbymehdinaderi.jpg

Arc Pad For Windows Mobile 6
http://img91.imageshack.us/img91/1071/arcpadbymehdinaderi.jpg

طراحی GIS Application با Arc Object
C#‎‎‎‎‎‎‎
http://img704.imageshack.us/img704/5870/arcgisenginebymehdinade.jpg

Desktop GIS

http://img193.imageshack.us/img193/2866/arcgisdesktop.jpg

http://img190.imageshack.us/img190/6880/33147348.jpg

http://img714.imageshack.us/img714/549/95648927.jpg

بهره گیری از قابلیت های Server GIS برای ارائه GIS روی وب (Arc GIS Server Manager - ASP.NET)

http://img269.imageshack.us/img269/3170/35483024.jpg

bahar1667
چهارشنبه 05 اسفند 1388, 15:27 عصر
سلام و خسته نباشيد لينك ها رو ديدم و برام جالب بودند ممنون، رشته تحصيلي من كامپيوتر و گرايشم نرم افزار هست و ميخوام اين موضوع رو به عنوان پروژه پاياني كارشناسيم انتخاب كنم اما هنوز نميدونم دقيقا روي كدوم جنبه اش كار كنم،پياده سازي date baseيا interfaceبرنامه يا عمليات تجزيه و تحليلي كه روي پايگاه داده صورت ميگيره(كه برام جذاب تره) و در تصميم گيريها مثلا برنامه ريزي هاي شهري مورد استفاده است.من در زمينه ترجمه مشكل ندارم پس با منابع انگليسي كنار ميام از طرفي با زبان برنامه نويسي C#آَشنا هستم(متوسط)و با sql هم كمي كار كردم(مبتدي).خوب حالا از كجا بايد شروع كرد پيشنهادتون ؟

Amir 2010a
چهارشنبه 05 اسفند 1388, 15:51 عصر
با سلام
به نظر من در هر کدام از موضوعات پیشنهادی که بخواهید کار کنید در ابتدا باید با GIS و مفاهیم آن آشنا شوید .زمینه های زیادی برای خلاقیت در GIS وجود دارد ولی به نظر من Mobile و Server GIS آینده بسیار خوبی دارد
موفق باشید

Ehsan Programmer
پنج شنبه 06 اسفند 1388, 13:26 عصر
سلام
نمونه Sample ها خیلی برام جالب و جذاب بود
کامپونت ها چگونه به Toolbox ویزوال استودیو اضافه میگردد و همچنین الگوها در شروع هر پروژه

لطفا در مورد جی ای اس توضیح دهید که چیه و چرا اینقدر در موردش منابع فارسی کم گیر میاد

Ehsan Programmer
پنج شنبه 06 اسفند 1388, 13:32 عصر
نرم افزاری که شما باهاش کار کردین با توجه به اینکه میتونه با ویژوال استودیو Match بشه باید دارای قدرت مانور زیادی بشه پس چرا ما تا بحال در موردش چیزی نشنیدیم و یا حتی در نرم افزار فروشی ها ندیدیم ؟؟:متفکر:
:متفکر:

:متفکر:

Amir 2010a
جمعه 07 اسفند 1388, 15:14 عصر
نرم افزار EGIS توانیر (تهیه شده توسط تیم پژوهشی اطلاعات مکانی دانشگاه خواجه نصیر الدین طوسی معماری Arc GIS در دات نت)

http://img64.imageshack.us/img64/5654/egis.jpg

نرم افزار EGIS توانیر (تهیه شده توسط تیم پژوهشی اطلاعات مکانی دانشگاه خواجه نصیر الدین طوسی معماری Arc GIS در دات نت)

http://img37.imageshack.us/img37/2281/egis2.jpg

اجزاء Server GIS

http://img37.imageshack.us/img37/8892/41924832.png

Ehsan Programmer
یک شنبه 09 اسفند 1388, 12:48 عصر
در مورد آموزش و فراگیری آن چه روشی را پیشنهاد میکنید
لینک دانلودشو دارین ؟

naeeme
یک شنبه 09 اسفند 1388, 14:06 عصر
سلام و خسته نباشيد لينك ها رو ديدم و برام جالب بودند ممنون، رشته تحصيلي من كامپيوتر و گرايشم نرم افزار هست و ميخوام اين موضوع رو به عنوان پروژه پاياني كارشناسيم انتخاب كنم اما هنوز نميدونم دقيقا روي كدوم جنبه اش كار كنم،پياده سازي date baseيا interfaceبرنامه يا عمليات تجزيه و تحليلي كه روي پايگاه داده صورت ميگيره(كه برام جذاب تره) و در تصميم گيريها مثلا برنامه ريزي هاي شهري مورد استفاده است.من در زمينه ترجمه مشكل ندارم پس با منابع انگليسي كنار ميام از طرفي با زبان برنامه نويسي C#‎آَشنا هستم(متوسط)و با sql هم كمي كار كردم(مبتدي).خوب حالا از كجا بايد شروع كرد پيشنهادتون ؟

با توجه به تجربه ای که در زمینه استفاده از GIS در مدیریت شهری دارم( من برنامه نویس یک برنامه مدیریت شهری برای یکی از شهرداری های کشور بودم) بهتون پیشنهاد می کنم که این موضوع رو برای پایان نامه انتخاب نکنید. چون این موضوع خیلی گسترده هست و شما باید مطالب زیادی در مورد تصاویر و نقشه های مورد استفاده و مفاهیم این مبحث مطالعه کنید. مثلا برای تشخیص خیابان در نقشه و طراحی اونها یک کتاب داریم(‌فقط در مورد همین مطلب)
اما اگر واقعا می خواید در این زمینه کار کنید، در یکی از مراکز آموزش جهاددانشگاهی در تهران، GIS تدریس میشه که توصیه می کنم اول در اون کلاسها شرکت کنید و بعد موضوع پایان نامه رو انتخاب کنید.

bachebahal_1363
یک شنبه 09 اسفند 1388, 14:46 عصر
سلام مطالب جالبی رو نوشتن دوستان
اما یه توضیح در مورد برنامه نویسی برای GIS
ابتدا باید بگم که اگر شما بخواین از object های خود ARCGIS برای کد نویسی استفاده کنید که درواقع از همان ARCGIS SDK هست و کمپوننت ها که با قیمت گزافی فروخته می شن و کرک شده هم کم پیدا می شه البته من خودم نه دانلود کردم و نه استفاده کردم اما یه زمان کلی جستجو در این باره کرده بوده
البته در مورد استفاده از کمپوننت ها نیاز به دانش خاصی در مورد ARCGIS به صورت پیچیده نیست چون خود کمپوننت در واقع تمامی کارها رو handle می کنن بیشتر نرم افزار ایرانی هم در واقع فقط title این کمپوننت ها رو فارسی می کنن و به اسم خودشون به ملت میندازن
البته الان Application زیاد در این باره مطرح نیست بلکه خود esri هم داره به سمت وب حرکت می کنه
شما اگر می خواین با استفاده از کمپوننت ها برنامه نویسی کنین بهتره کمی C#‎ بخونین و کمپوننت ها یا ARCGIS SDK رو دانلود کنید و به راحتی ازش استفاده کنین اگرم می خواین یه برنامه نویسی پایه ای در این زمینه بشین اول با اصول geometry آشنا بشین بعد ساختار فایل های ARCGIS و نرم افزار های python و java و C#‎
موفق باشید
در ضمن اگر کسی GIS SDK رو داره اگر امکان داره یه لینکی به ایمیل من ارسال کنه می خوام دانلود کنم و یه نگاهای به کمپوننت هاش بندازم
ebrahim_savadinejad@yahoo.com
در ضمن در محیط ASP.NET , C#‎یه برنامه که یکی از افراد قوی در تیم ArcGis به صورت متن باز نوشته WEBSHARP هست که اگر کسی می خواد با مفاهیم geometry و ارتباط با فایل های ARCGIS آشنا بشه می توننین به راحتی از سایت Codeplex دریافت کنین
این برنامه درواقع با استفاده از AJAX و ASP.NET یک کمپوننت هست که فایل های ARCGIS را از مسیری در سرور می خواند و به صورت یک عکس که قایلیت جابجایی و خیلی مزایای دیگری است.

sky_in_iran
یک شنبه 09 اسفند 1388, 15:32 عصر
سلام به دوستان و اساتيد
مطالبي كه نوشته بوديد خيلي خوب بود اما يه پيشنهاد دارم درباره gis يه مدت كه تحقيق مي كردم به يه موضوعي خوردم در اصل gis كارش توليد نقشه يا مقايسه نيست بيشترين عملكردش رو نقطه يابيه و اين موضوع مهم در gis البته كارايي همچون توليد نقشه و حساب ارتفاع و پستي و و و ... داره اما موضوع اصليش اين نيست اينا در كنار موضوع اصلي هستش شما اگر در رياضي مطالعه كنيد و روي نقطه يابي و تعيين سطوح بين دو نقطه از تمام زوايا مطالعه كنيد به نظره من نيازي به اين كامپوننت ها نيست و ميشه همرو ساخت البته البته اين مستلزم زمان زيادي تا اسم gis مياد ذهنا همه به سمت arcgis ميره arcgis يه نرم افزار يا چيزي شبيه كامپوننت نه خود gis (اين موضوعي كه گفتم كاملا نظر شخصيه و با توجه به مدارك و مقالات و مستنداتي كه دارم به اين نظر رسيدم و كاملا جايي بحث و كار داره اگه دوستان مايل بودند در اختيار ميزارم اطلاعات و تا بد روش بحث كنيم انشا الله به نقاط مثبت خوبي برسيم)

Amir 2010a
یک شنبه 09 اسفند 1388, 18:55 عصر
سلام
اینقدر قابیلیت های Arc GIS زیاد است که به اشتباه آنرا معادل GIS می دانند اما ذکر این نکته خالی از لطف نیست که بدانید این نرم افزار به هیچ عنوان در سطح دنیا رقیب ندارد و حتی خود سازندگان نرم افزار های مشابه شرکت تولید کننده این نرم افزار را به عنوان رهبر GIS در دنیا می دانند. و حتی در آینده نیز نمی توان برای آن رقیبی در نظر گرفت
کلاس های موجود در این نرم افزار حتی از کلاس های سی شارپ نیز بیشتر و گسترده تر است مثلا حتی برای ذخیره سازی آرایه ها خود دارای کلاس و اینترقیس های مجزاء است.
برای مثال

ILongArray myArray = new ESRI.ArcGIS.esriSystem.StrArrayClass

برای ذخیره آرایه های نوع Long به جای متغییر Long از این دستور استفاده میشود
یعنی اینکه ARc GIS خودش دارای چندین کلاس فقط برای ذخیره آرایه است

m_amin_t
یک شنبه 09 اسفند 1388, 19:29 عصر
سلام
کار با توابع و کتابخانه های GlobalMapper هم به نسبت ساده و کارا هستش. من به شخصه اون رو پیشنهاد میکنم

a1053r
شنبه 21 فروردین 1389, 01:11 صبح
با سلام
سوالات زیادی رد و بدل شد اما دوستان بدونن سیستم GIS خودش به تنهای دارای یک زبان اسکریپتی نه چندان قوی هست که باعث شده خلاءی در ای سیستم به وجود بیاد این رو هم بگم
دوستان GIS , GPS , ARC GISرو با هم اشتباه گرفتن.
در ظمن بانک اطلاعاتی به دو صورت Internal درخود GIS وجود داره که به فرمت خاصی CODING شده و به صورت دیگه ای هم لایه به لایه شدن وجود داره و در شرایط خاصی میشه از SQL و سایر بانکهای اطلاعاتی دیگه استفاده کرد
GIS پیچیده گی خاص خودش رو داره که تا وارد عمل نشید متوجه نمی شین

با آرزوی موفقیت.

mohsen.nikzadeh
دوشنبه 30 فروردین 1389, 10:47 صبح
سلام
اینقدر قابیلیت های Arc GIS زیاد است که به اشتباه آنرا معادل GIS می دانند اما ذکر این نکته خالی از لطف نیست که بدانید این نرم افزار به هیچ عنوان در سطح دنیا رقیب ندارد و حتی خود سازندگان نرم افزار های مشابه شرکت تولید کننده این نرم افزار را به عنوان رهبر GIS در دنیا می دانند. و حتی در آینده نیز نمی توان برای آن رقیبی در نظر گرفت
کلاس های موجود در این نرم افزار حتی از کلاس های سی شارپ نیز بیشتر و گسترده تر است مثلا حتی برای ذخیره سازی آرایه ها خود دارای کلاس و اینترقیس های مجزاء است.
برای مثال

ILongArray myArray = new ESRI.ArcGIS.esriSystem.StrArrayClass

برای ذخیره آرایه های نوع Long به جای متغییر Long از این دستور استفاده میشود
یعنی اینکه ARc GIS خودش دارای چندین کلاس فقط برای ذخیره آرایه است

سلام من تو تاپیک های دیگه هم به شما پیام دادم
اگر تحت وب کار کردین لطفن کمی کمک کنید
من یک شکل گرافیکی با جاوا اسکریپت خودش ایجاد کردم وقتی که دستور پرینت جاوا اسکریپت رو اجرا میکنم نقشه تو پرینت میاد ولی او شکل نمیاد
از دستورات سمت سروری خودش هم استفاده کردم حدود 5 تابع در سایت های مختلف باز هم همین مشکل رو دارم ممنون میشم کمک کنید

mohsen.nikzadeh
دوشنبه 30 فروردین 1389, 10:52 صبح
من میخوام پیام خصوصی بزنم میگه باید 20 تاپیک داشته باشی آخه برای چی چرا باید الکی من وقتم رو بزارم این کار رو انجام بدم کی این سایت رو نوشته مگه وقت مردم الکی که بیخودی پیام بزاریم ای بابا من کار واجب دارم نمیزاری پیامم رو replay کنم

sky_in_iran
سه شنبه 31 فروردین 1389, 10:06 صبح
دوست عزيز mohsen.nikzadeh (http://barnamenevis.org/forum/member.php?u=84227) اينجا تاپيك gis هست معني پست هاي شما چيه ؟:متعجب:
بعدش دوستان عزيز موضوع gis هست نه چيزه ديگه لطفا از مطرح كردن مسال ديگه جدا خودداري كنيد .
اگر دوستان در بحث تئوري gis حرفي دارن يا اطلاعاتي دارن يا مقالات دارن بگن تا در يه گفتگو به جايي برسيم كه بشه پياده سازي كرد انقدر به دنبال مسائل آماده نريد اين بزرگترين ظلم به خودتون بعضي چيزارو بايد ساخت ساخت ساخت خواهشن خودتون و دست كم نگيريد اگه arcgis هست خوب شما يه چيزه سرتر و بهتر از اون درست كنيد نريد دنبال فايل هاي كتابخانه اي اون به خودتون اعتماد كنيد:عصبانی++:

<برنامه نویس>
پنج شنبه 02 اردیبهشت 1389, 18:03 عصر
دوستان میشه بحث رو ادامه بدید .و بگید برای برنامه نیسی تحت وب از چی استفاده کنیم

mohsen.nikzadeh
سه شنبه 11 خرداد 1389, 09:51 صبح
دوست عزيز و برادر محترم
من هم برنامه نويس هستم هم gis كار
باشه سعي ميكنم از اين به بعد كمك كنم

shahab_molkara
سه شنبه 11 خرداد 1389, 14:19 عصر
سلام خسته نباشيد من برنامه نويس gisهستم خواهشا بگو چي از برنامه ميخواهي تا نمونه واست بزارم

saed2006
سه شنبه 11 خرداد 1389, 14:25 عصر
من میخوام با استفاده از arc gis server صفحه وبی بسازم که:
دکمه های زوم و و پن رو داشته باشه و بتونه یک identfiy رو بخونه و روی نقشه نشون بده

pedram_ns
پنج شنبه 03 تیر 1389, 10:20 صبح
سلام
منهم دقيقا همين كار رو مي خوام بكنم لطفا دوستاني كه تخصصي در اين كار دارن كمكشون رو دريغ نكنن.

shahab_molkara
دوشنبه 07 تیر 1389, 09:33 صبح
سلام ببخشيد که دير جواب دادم براي استفاده از ابزار زوم و غيره ابتدا بايد کامپوننت را قراخواني کني بعد از ابزار استفاده کني

mostafa-zare
یک شنبه 31 مرداد 1389, 08:54 صبح
سلام
می خواستم بدونم که کسی از شما می دونه چطور می شه از طریق کد به ابزارای arc gis دسترسی داشت، مثلا کد یه ابزار رو برا کلیک یه دکمه نوشت.
برا بعضی ابزارا می دونم چطور میشه این کارو کرد اما من برا همشون می خوام این کار و بکنم، ممنون می شم اگه می تونید کمک کنید یا یه منبع معرفی کنید
با تشکر

vba_hadi
دوشنبه 11 بهمن 1389, 13:56 عصر
سلام برای دوستانی که میخواهند تحت وب برنامه GIS بنویسند باید بگم ابتدا باید ArcGIS Server را روی سیستم نصب کنید ArcGIS Server Manager را از مسیر نصب arcgis اجرا کرده پس از باز شدن، Public a map, globle,... را انتخاب کنید. در قسمت Resource ، پروژه تان را که بصورت mxd هست را انتخاب کرده، در قسمت Name نامی را برای آن انتخاب کنید دکمه Next را بزنید تا پروژه تان ساخته شود. چون نمیدونم دقیقا سوالاتتون چیه، بپرسید تا توضیح بدم

Iman_1365
دوشنبه 07 فروردین 1391, 10:51 صبح
من با کلی جستجو در اینترنت فهمیدم که Arc GIS Server برای وب جی ای اس بهترینه
چند سوال داشتم که خیلی وقته دنبال جوابشم اگر کسی کمکم کنه نهایت تشکر رو دارم
1- این یک نسخه تجاریه آیا مانند کامپوننت هایی مانند جانوس امکان از کار افتادنش توسط شرکت سازنده اون هست؟
2- چرا با اینکه میگن بهترینه کاربران و شرکت های ایرانی کمتر از آن استفاده میکنند
3- اگر بخوام یاد بگیرم چقدر باید براش وقت بذارم
4- آینده کاری و شغلی اون خوبه یا خیر؟

Mohammad Rahmani
پنج شنبه 03 اسفند 1391, 07:56 صبح
1- این یک نسخه تجاریه آیا مانند کامپوننت هایی مانند جانوس امکان از کار افتادنش توسط شرکت سازنده اون هست؟
2- چرا با اینکه میگن بهترینه کاربران و شرکت های ایرانی کمتر از آن استفاده میکنند

دوستان کسی نظری نداره؟

Mohammad Rahmani
جمعه 04 اسفند 1391, 19:16 عصر

لطفا کمک :عصبانی++: