PDA

View Full Version : برنامه نویسی GIS و آینده کاری آن

Sina Programmer
شنبه 08 اسفند 1388, 22:59 عصر
اساتید گرامی
برنامه نویسی GIS با دات نت چیه که در چند تاپیک در موردش نوشته شده
کامپوننت نقشه است؟ با توجه به عکس هایی که از برنامه های ساخته شده دیدم باید جالب باشه
و دیگر اینکه آینده کاری آن چگونه است ؟ ارزش داره روش وقت بذارم و میتونم بدون کلاس یاد بگیرم ؟ منیع در موردش هست ؟ لطفا راهنمای کنید

:لبخندساده:

Ehsan Programmer
یک شنبه 09 اسفند 1388, 12:22 عصر
من که فکر میکنم یه موضوع جدیدیه که زیاد در موردش منبع فارسی نیست
حداقل من که ندیدم

mehdi_turbo
دوشنبه 10 اسفند 1388, 15:10 عصر
اگر اشتباه نکنم یکی از دوستام با جاوا برنامه ای داشت می نوشت که خیلی از GIS صحبت میکرد!! منم دوست دارم بدونم واقعا چیه؟

kooroush
شنبه 22 اسفند 1388, 17:33 عصر
خوب یکی نیست اینجا آموزشی چیزی واسمون در این زمینه بزاره ؟؟

rasoul2023
یک شنبه 23 اسفند 1388, 08:40 صبح
یا سلام :

بحث جالبیه منم یکم اطلاعات در این مورد دارم که در اختیارتون میذارم . GIS مخفف Geographic Information System میباشد . به طور کلی در GIS ما به این روش کار میکنیم :

برداشت اطلاعات ===>وارد کردن و پردازش و آماده سازی اطلاعات ===> خروجی

خوب حالا این برداشت اطلاعات میتونه هر چیزی باشه مثلا تعداد افراد مجرد یا تعداد خانورهایی که بیش از 2 فرزند دارند که البته سعی میشه تو هر آمار گیری تمام این اطلاعات را ازتون بخواند که زیاد مزاحمتون نشند .

در وارد کردن و اطلاعات هم که خوب مشخص اطلاعات خام ودست نویس را وارد بانک اطلاعاتی میکنند تا بتونند به وسیله آنالیز آنها به مقصود خودشون برسند حالا هر چی که میخواد باشه یعنی هر چی میتونه باشه . البته خود GIS شاخه های مختلفی هم داره که پر کاربرد ترینش که تو کار شهر سازی الان ازش استفاده میشه GIS شهری نام داره و کارش بررسی ترافیک شهری ، ساعات پر تردد ، حجم ترافیک و .... میباشد که بنا به این قضیه میگند مثلا یه پل زیر گذر و یا رو گذر بسازید .

البته گفتم فقط همین نیست خیلی از کارهای دیگه هم میشه با استفاده از اطلاعات GIS انجام داد مثلا تراکم جمعیت را روی نقشه مشخص میکنند و امکاناتو می سنجند و ....

در کل رشته جالبیه و روال کارش هم Database و عملیات نقشه برداری هستش البته نقشه برداری خیلی قشنگ تر و کار سخت تری نسبت به GIS هست و اکثرا نقشه برداران کارشناسی دارای درک و قوه تخیل فوق العاده بالایی هستند که مثلا تا می گید کره زمین سریع تو ذهنشون یه کره ی سماوی می سازند .

در مورد gis هم اگه میخوایند بیشتر بدونید : اینجا کلیک کنید (http://gis.shomal.ac.ir/esri/links.html)

در مورد نرم افزارهاش هم مهمترین و معروفترین نرم افزار Arc Gis و Arc View هستند در مورد اینکه ارزش داره کار کنید بله ارزش داره شما اگه بتونید یه برنامهبنویسید که کارهای GIS انجام بده البته بخوبیه نرم افزارهای معرفی شده سازمان جغرافیایی پول خوبی میتونه بتون بده . البته خود GIS یه رشته دانشگاهی و پر ادعایی برا خودش هست .

امیدوارم کم و کاستی ها را به بزرگی خودتون ببخشید .

mahan123
چهارشنبه 25 فروردین 1389, 17:53 عصر
کسی نمیدونه نرم افزار arcgis engine رو از کدام سایت میشه دانلود کرد؟
در صورت امکان لینکش رو بذارین:متفکر::متفکر::متفکر:: تفکر::متفکر:

amin727
پنج شنبه 26 فروردین 1389, 13:54 عصر
من مدت ها کار کردم اول اینکه فیلد بسیار خوبیه
ثانیا اینکه آرک جی آی اس بیچارت میکنه و کلی مشکلات توزیع داره
دوست داشتی میتونیم ایجا راجع بهش گپ بزنیم
مامپوننت نقشه که کرک داشته باشه و اذیت نکنه خیلی مهمه
SQL SERver 2008 امکانات spatial اش عالیه به عنوان محل نگهداری داده های وکتور و محاسبات مربوطه

Ali_Hashemi
پنج شنبه 26 فروردین 1389, 15:01 عصر
من مدت ها کار کردم اول اینکه فیلد بسیار خوبیه
دوست داشتی میتونیم ایجا راجع بهش گپ بزنیممن یه مشکلی دارم , اگر کسی بتونه من رو راهنمایی کنه خیلی ممنون میشم.
(مشکل من توی برنامه نویسی و نمایش نقشه نیست , توی آماده سازی نقشه هست)
جریان از این قراره :
من یک نقشه رسم شده در اتوکد دارم. این نقشه یک تاسیسات بر روی کره زمین هست.
این نقشه دقیق است و من میتونم با Overlay کردن اون بر روی Google Earth مختصات Lang / Lat رو بر روی اون بدست بیارم.
هدف نهایی اینه که من باید این فایل اتوکد رو به یک فایل Shape تبدیل کنم (با نرم افزاری مثل Cad2Shape ؟ یا یه چیزی بهتر؟) و این فایل Shape باید دارای پروجکشن WGS84 باشه. یعنی فایل Shape نهایی باید شامل Lang/Lat باشه.
ولی من نمیدونم که چه باید بکنم. من میتونم مختصات Lang/Lat رو در Autocad وارد کنم ولی نمیدونم که این کار چه کمکی میکنه! چون فایل تبدیل شده Shape دارای مختصات نخواهد بود.
- چگونه میتوان در Autocad تنظیمات فایل رو به WGS84 تنظیم کرد ؟ اصلا از کجا میشه متوجه شد که یک فایل اتوکد از چه سیستم مختصاتی استفاده میکنه ؟
- آیا مشکل من از تبدیل فایل به Shape است یا همونطور که فکر میکنم از تنظیمات فایل Autocad هست؟
مثلا من فایلهای آماده ای رو با پسوند Shape دانلود کرده ام که وقتی اون رو باز میکنم, مختصاتشون بر حسب Lang/Lat وجود داره ولی وقتی من فایل Shape رو میسازم , مختصاتی وجود نداره و اعداد بی ربطی رو نشون میده :عصبانی++:

من خیلی در اینترنت جستجو کردم ولی نتونستم مشکلم رو حل کنم. اگر اگر کسی در این زمینه کار کرده و اطلاعات صحیحی داره خیلی ممنون میشم که مراحل کار رو مختصرا توضیح بده.:خجالت:

پیشاپیش از توجه دوستان ممنونم.

ali_kolahdoozan
پنج شنبه 26 فروردین 1389, 18:27 عصر
دوست عزیز من تا الان 2 پروژه Gis بزرگ داشتم برای شهرداریهای سطح کشور . اما آخه بیام اینجا چی به شما توضیح بدم . اولا میخواهی نقشه را تولید کنی یا Application را بنویسی . آخه تولید نقشه که کار شما نیست که . برای Application هم فعلا اول برو سراغ Shape File ها یک سری ازش در بیار بعد که دقیقا متوجه شدی این Shape File چیکارست برای شروع برو سراغ Dundas Map . فعلا با همین یکسالی دستت بند خواهد بود تا بعد که بتوانی نقشه را Import کنی توی دیتابیس و در اصل بری سراغ ArcSde که خودش دنیایی میشه . فعلا با همون 2 تا اولی کار کن تا بعد

Ali_Hashemi
پنج شنبه 26 فروردین 1389, 22:49 عصر
دوست عزیز من تا الان 2 پروژه Gis بزرگ داشتم برای شهرداریهای سطح کشور . اما آخه بیام اینجا چی به شما توضیح بدم . اولا میخواهی نقشه را تولید کنی یا Application را بنویسی .ممنون از توجه شما.
اگر دقت کنید من در پست قبلیم گفتم که توی application هیچ مشکلی ندارم و فقط میخوام که فایل اتوکد رو به صورت صحیح به یک فایل Shape تبدیل کنم.

تولید نقشه که کار شما نیست کهنقشه وجود داره , نمیخوام نقشه تولید کنم. فکر کنم پست من به اندازه کافی واضح بود!!:متعجب:
نقشه با دقت بالا تهیه شده و من فقط در مورد تبدیل اون به Shape سوال دارم.:متفکر:

برای Application هم فعلا اول برو سراغ Shape File ها یک سری ازش در بیار بعد که دقیقا متوجه شدی این Shape File چیکارست برای شروع برو سراغ Dundas Map . فعلا با همین یکسالی دستت بند خواهد بود تا بعد که بتوانی نقشه را Import کنی توی دیتابیس و در اصل بری سراغ ArcSde که خودش دنیایی میشه . فعلا با همون 2 تا اولی کار کن تا بعد من تو برنامه نویسی مشکل ندارم و برنامه مورد نیازم رو هم نوشتم و با فایل های Rater و Vector و همینطور Shape هایی که به صورت آماده وجود داره به خوبی کار میکنه.

دوستان اگر در مورد تبدیل فایل اتوکد به Shape با پروجکشن WGS84 میتونید راهنمایی کنید بفرمایید

mohsen.nikzadeh
یک شنبه 29 فروردین 1389, 16:54 عصر
سلام من هم دارم Gis تحت وب مینویسم کسی بلده ؟
مشکل من اینکه وقتی میخوام اشکال لیجاد شده با javascript ADF رو پرینت کنم فقط نقشه تو پرینت میاد
اگر کسی کار کرده بگه من بیشتر توضیح بدم

saed2006
یک شنبه 29 فروردین 1389, 17:18 عصر
سلام من هم دارم Gis تحت وب مینویسم کسی بلده ؟
مشکل من اینکه وقتی میخوام اشکال لیجاد شده با javascript ADF رو پرینت کنم فقط نقشه تو پرینت میاد
اگر کسی کار کرده بگه من بیشتر توضیح بدم

با کامپونت arc gis server یا چیز دیگری؟

mohsen.nikzadeh
دوشنبه 30 فروردین 1389, 08:54 صبح
سلام saed2006
من با Arc Gis Sُerver کار میکنم
mohsen.nikzadeh@yahoo.com

mohsen.nikzadeh
دوشنبه 30 فروردین 1389, 09:02 صبح
من با ARC Gis Server و C# تحت وب برنامه نویسی میکنم از خود کامپوننت هاش تو وب استفاده میکنم
مشکل اینکه من شاید 10 تابع رو استفاده کردم اما مشکل من اینکه نقشه پرینت میشه و وقتی با جاوااسکریپت ADF گرافیکی رو ایجاد میکنم فقط نقشه پرینت میشه و اون گرافیک پرینت نمیشه من تازه اومدم برای همین هنوز پیام ها به تعداد کافی نشده تا پیام خصوصی

mohsen.nikzadeh
دوشنبه 30 فروردین 1389, 10:58 صبح
کسی arcgis تحت وب بلده