PDA

View Full Version : لایه دیتابیس

saeedmain
سه شنبه 03 فروردین 1389, 02:00 صبح
سلام بر همه دوستان
برای شروع یک پروژه درسی باید لایه دیتابیس را بنویسم.این کار راباید با ADO.NETانجام دهم.
با بررسی هایی که کردم،برای لایه پایگاه داده ما فقط به یک کلاس با دو متد نیازداریم یک متد برای انتخاب کردن از پایگاه داده ویک متد برای تغییر در پایگاه داده(حذف واضافه وآپدیت). که این دومتد کوئری موردنظررا بعنوان یک رشته بگیرندوبعد از اتصال به دیتابیس عملیات مورد نظر را انجام دهند.
اما سوال من اینه که آیا غیر از این موارد کارکرد دیگری برای لایه دیتابیس می تواندمدنظرباشد؟
خواهش میکنم اگه اطلاعاتی دارید یا نمونه هایی که مناسب برای یادگیری این موضوع هستندسراغ دارید معرفی کنید.ممنون میشم.

Rejnev
سه شنبه 03 فروردین 1389, 03:44 صبح
سلام
در واقع چیزی به نام لایه دیتابیس به صورت استاندارد در معماری لایه ای وجود نداره
user interface
business logic
data access
سه لایه برنامه هستند
لایه data Access مسئول کار با بانک اطلاعاتی هست
در این لایه هست که یک کوئری و یا command ایجاد و سپس اجرا میشود. و نه لایه منطق
برای سادگی و راحتتر کردن کار این امکان هست تا لایه DAO را به دو لایه مجزا تبدیل کنیم.
یک لایه که وظیفه ایجاد دستور sql ای را دارد و لایه دیگر که فقط دستور را اجرا میکند و حاصل را درصورت لزوم برمیگرداند. لایه اول فقط دستور ایجاد میکند و لایه دوم مسئول ارتباط با بانک و اجرای دستورات هست.
منظور شما لایه دومی هست که فقط دستور خواندن و نوشتن را از لایه dataAccess گرفته و اجرا میکند و خروجی را به dataAccess تحویل میدهد. که در همین حد کافیست.
اما در مورد لایه dataAccess اصلی تقریبا باید برای هر عمل اصلی که در سیستم انجام میشه و نیاز به اطلاعات داره یک متد در این لایه ایجاد کنید و در هر متد طبق پارامترهای ورودی دستور کار با بانک مناسب رو ایجاد کنید

باز کردن لایه DataAccess به دو لایه مجزا در معماری لایه ای (http://barnamenevis.org/forum/showthread.php?t=200503)

saeedmain
پنج شنبه 05 فروردین 1389, 13:57 عصر
باتشکر ازشما دوست عزیز
از مطالبتان استفاده کردم.