PDA

View Full Version : آیا شما SQL را برای یه برنامه حسابداری حرفه ای توصیه میکنید

Mahdi_S_T
جمعه 30 اردیبهشت 1384, 08:53 صبح
آیا شما SQL را برای یه برنامه حسابداری حرفه ای توصیه میکنید یا دیتا بیس دیگری را ؟

majid_afra222
جمعه 30 اردیبهشت 1384, 10:00 صبح
سلام
برای هر کار بزرگی که به بانک اطلاعاتی قدرتمند احتیاج داره٬‌مطمئنا اوراکل بهترین گزینه هستش.
به خاطر امکان برنامه نویسی بسیار زیادی که pl/sql بهش میده و همینطور امکانات خود بانک اطلاعاتی.
از طرفی sql server هم یه بانک اطلاعاتی قدرتمنده و مطمئنا کاری رو که میخوای میتونه انجام بده.

پس اگه کارت احتیاج به دقت بسیار زیاد و سرعت بالایی داره٬‌میتونی با استفاده از اوراکل و انجام (تقریبا همه) کارها در طرف سرور٬‌احتیاجات برنامه نویسیت رو کم کنی٬‌مدیریت اطلاعاتت رو بخاطر وجود تریگرهای قدرتمند٬‌امکان استفاده از packageها و ... ساده تر کنی٬ و فقط نمایش و ورود اطلاعات رو بدون کارهای اضافی طرف کلاینتها داشته باشی.

بابک زواری
جمعه 30 اردیبهشت 1384, 11:24 صبح
ما یک سیستم MIS کامل رو با دلفی و SQL 2000 نوشتیم ( البته یک کار چند ساله با تعداد زیادی برنامه نویس) نمونه اش در یکی از شرکتهای دولتی داره کار میکنه که متوسط 80 کاربر ورود اطلاعات دارن و بالای 300 نفر دارن کزارش گیری میکنن بی هیچ مشکلی .
الان اطلاعات تقریبا 3 تا 4 سالشون هم تو سیستم هست .

AminSobati
جمعه 30 اردیبهشت 1384, 14:45 عصر
برای هر کار بزرگی که به بانک اطلاعاتی قدرتمند احتیاج داره٬‌مطمئنا اوراکل بهترین گزینه هستش.
دوست عزیزم، به چه منطق کارشناسانه ای استدلال میفرمایید؟
زمانیکه شرکت Minolta، یکی از عظیم ترین محیط هایی که نرم افزارهای SAP در اون استفاده میشه، با داشتن بیش از 700 کاربر همزمان، دیتابیس 5 ترابایتی خودش رو از Oracle به SQL Server تغییر میده، یا همینطور Black and Decker و ASB Bank و غیره چنین مهاجرتی انجام میدن میبایست بیشتر فکر کرد.
من در کنار شرکتهای متعددی برای SQL Server Tuning به صورت مشاور حضور داشتم و با بهینه کردن Queryهاشون حتی در مواردی زمان رو از 900 ثانیه به 4 ثانیه برای دریافت یک گزارش رسوندم. همینطور دیدم که اطلاع نداشتند همزمانی کاربرها به چه صورت در محیط Multi User باید طراحی بشه که تصور میکنند کند شدن SQL Server با افزایش تعداد User به علت ضعف اون هستش در حالیکه کاربرها همدیگه رو Block میکردند! امیدوارم ذکر این مطالب حمل بر خود ستایی نشده باشه ولی عمیقا معتقدم همیشه ضعف دانش فنی ما (همینطور خود من) موجب میشه تعبیر دیگه ای از واقعیت داشته باشیم.

آیا شما SQL را برای یه برنامه حسابداری حرفه ای توصیه میکنید یا دیتا بیس دیگری را ؟
فکر نمیکنم بانک اطلاعاتی این نرم افزار شما از Minolta بزرگتر باشه :wink: پس با خیال راحت میتونین از SQL Server استفاده کنین!

titbasoft
جمعه 30 اردیبهشت 1384, 15:17 عصر
من توی یک مقاله مقایسه بین sql-server و oracle خوندم که از نظر پرفورمنس sql-server از oracle قوی تره و به نظرم هم منطقی میرسه چون oracle مقدار زیادی چک های عجیب و غریب داره و از طرفی خیلی از کاهایی رو که برای sql-server سیستم عامل انجام می ده باید خود oracle به عهده بگیره.
می دونم این نظر من اصلا کارشناسانه نیست ولی من برای خودم نسبت oracle به sql-server رو مثل نسبت تانک به لامبورگینی می دونم :wink:

Kamran.K
جمعه 30 اردیبهشت 1384, 15:36 عصر
یک نظر شخصی:
از همه اینها گذشته امکاناتی که در SQL Server 2005 متولد شده اند رو فراموش نکنیم از جمله Management Code، CLR و غیره که اگر در کنار Visual Studio بکار گرفته شوند کارها بسیار ساده و سریع انجام میشن. مثلا اینکه بتونین Stored Procedure را دیباگ و trace کنید و و و . آیا اوارکل هرچند که قدرتمند باشه میتونه یک همچین هماهنگی با محیط برنامه سازی رو ارائه بده؟

majid_afra222
جمعه 30 اردیبهشت 1384, 15:37 عصر
سلام
مهندس ثباتی عزیز
اول اینکه خط اول نوشته اینجانب٬‌رو به تنهایی بررسی کردید٬‌ولی در ادامه مبحث من دلایل این کار رو گفتم. من بانک اطلاعاتی رو صرفا برای نگهداری اطلاعات و بازیابی اونها مقایسه نکردم٬ (که این کار رو همه سیستمهای مدیریت بانکهای اطلاعاتی کوچیک و بزرگ انجام میدن و استاندارده٬‌هر کدوم یه بخشهایی از اون یا همش رو ژشتیبانی می کنن و بعضی وقتها هم یه کمی توسعه اش دادن) پس نقد گفته من به این صورت که شما پاسخ دادید درست نیست.
در ضمن این خط نوشته ما رو هم باید میدید :

از طرفی sql server هم یه بانک اطلاعاتی قدرتمنده و مطمئنا کاری رو که میخوای میتونه انجام بده.
دوم اینکه٬‌از نظر کاربرد این نرم افزارهای مدیریت بانک اطلاعاتی٬‌به این راحتی ها هم نمی شه اونها رو با هم مقایسه کرد که شما با چند مثال می خواهید این نکته رو متذکر بشید.
برای تعیین نرم افزارهای مورد نیاز برای کاربردهای مختلف هر شرکتی خواسته ها٬ نیازمندیها٬ کاربردها٬ هزینه های ایجاد٬‌هزینه های نگهداری٬‌امکانات پشتیبانی٬‌نیازمندیهای سخت افزاری٬‌نرم افزاری و الی آخر رو در نظر میگیره و بعد ابزار لازم رو انتخاب می کنه٬‌پس خواهشا اگه دلایل تغییر رویه شرکتهای مزبور رو میدونید بگید٬‌والا این دلیل نمیشه که اونا سیستم مدیریت بانک اطلاعاتیشون رو عوض کردن٬ چون یکی از این بانکهای اطلاعاتی بهتر از اون یکی بوده.

‌نه مثل ما که چون یکیش دم دسته و خیلی ها از اون استفاده کردن٬ پس ما هم باید استفاده کنیم٬ چون ما هم میتونیم (در حالیکه به گفته خود شما علم استفاده درست از اون رو هم نداشته باشیم). در ضمن کلیت کاری همه سیستمهای مدیریت بانک اطلاعاتی٬ sql استاندارد هستش (با کمی تغییرات در هرکدوم - مثلا cascade شدن تغییرات و حذف در sql server که در sql استاندارد نیست و اوراکل هم اونرو پشتیبانی نمی کنه و خیلی چیزای دیگه که اوراکل داره و sql server نداره و بالعکس).

‌پس اگه قراره چیزی رو نقد کنی دلیل محکم بیار٬ نه اینکه فلان جا نوشته فلان شرکت از فلان محصول بجای محصول قدیمیش استفاده می کنه٬‌بجای این حرف دلیل محکم بیار٬‌که چرا این کار رو کرده٬‌تا ما هم بدونیم شاید بعدا به درد ما هم خورد.

AminSobati
جمعه 30 اردیبهشت 1384, 16:46 عصر
من توی یک مقاله مقایسه بین sql-server و oracle خوندم که از نظر پرفورمنس sql-server از oracle قوی تره و به نظرم هم منطقی میرسه چون oracle مقدار زیادی چک های عجیب و غریب داره و از طرفی خیلی از کاهایی رو که برای sql-server سیستم عامل انجام می ده باید خود oracle به عهده بگیره.
راستش در این مورد اما و اگر وجود داره! شاید اصولی نباشه که صریحا یکی رو به دیگری برتری بدیم. چون نیاز شرکتها، سیستمهای عامل و بسیاری پارامترها نقش دارند. به عنوان مثال، در بین تاپ ترین سرورهای جهان، روی Windows Platform کسی از Oracle استفاده نکرده، بلکه SQL Server مورد توجه قرار گرفته. این در حالیه که Oracle روی لینوکس چند پله بالاتر از SQL Server قرار داره. میشه اینطور نتیجه گرفت که SQL Server برای ویندوز انتخاب بهتریه.

از همه اینها گذشته امکاناتی که در SQL Server 2005 متولد شده اند رو فراموش نکنیم از جمله Management Code، CLR و غیره که اگر در کنار Visual Studio بکار گرفته شوند کارها بسیار ساده و سریع انجام میشن. مثلا اینکه بتونین Stored Procedure را دیباگ و trace کنید و و و . آیا اوارکل هرچند که قدرتمند باشه میتونه یک همچین هماهنگی با محیط برنامه سازی رو ارائه بده؟
موضوع SQL Server 2005 بماند، چون گفتنی در موردش بسیاره! بنده هم با شما موافقم ولی فعلا در مورد چیزی که در اختیار داریم صحبت میکنیم :)

این دلیل نمیشه که اونا سیستم مدیریت بانک اطلاعاتیشون رو عوض کردن٬ چون یکی از این بانکهای اطلاعاتی بهتر از اون یکی بوده.
بانک اطلاعاتی، قلب یک سیستمه و معماری نرم افزار برای مجموعه، متاثر از بانک اطلاعاتی هستش. زمانی که شرکتی در این مقیاس تصمیم به تغییر بانک اطلاعاتی میگیره، هزینه زیادی بر خودش تحمیل میکنه. قائدتا اگر انتخابی صورت میگیره، باید به سمت یک چیز بهتر باشه.

‌پس اگه قراره چیزی رو نقد کنی دلیل محکم بیار٬ نه اینکه فلان جا نوشته فلان شرکت از فلان محصول بجای محصول قدیمیش استفاده می کنه٬‌بجای این حرف دلیل محکم بیار٬‌که چرا این کار رو کرده٬‌تا ما هم بدونیم شاید بعدا به درد ما هم خورد
باز ما اقلا چند تا مثال از دنیای واقعی عرض کردیم، شما که نظرات شخصیتون رو محکمتر هم میبینین! :wink:
امیدوارم با سازمان TPC آشنایی داشته باشین. نتایج تستهای این سازمان غیر وابسته، به عنوان مرجع بین المللی به رسمیت شناخته میشه. کلاسهای مختلفی در رده بندیهای این سازمان وجود داره. در لیست OLTP یعنی همون چیزی که همه ما باهاش سرور و کار داریم، زمانی بود که SQL Server 2000 چند جایگاه در بین 10 مورد اول رو به خودش اختصاص داده بود. ولی ظهور Oracle 10g باعث شد تا تغییراتی در این لیست صورت بگیره. نکته جالب توجه اینکه با وجود محصولاتی جدیدتر از SQL Server 2000، هنوز این محصول در بین 10 مورد اول قرار داره (منتظر SQL Server 2005 باشین...)
http://www.tpc.org/tpcc/results/tpcc_perf_results.asp?resulttype=all
نتایجی که در آدرس بالا ملاحظه میفرمایید، فقط با توجه به Performance محض در نظر گرفته شدن. اگر به نسبت هزینه و Performance با هم سنجش صورت بگیره، SQL Server جایگاه قابل توجهی داره:
http://www.tpc.org/tpcc/results/tpcc_price_perf_results.asp

majid_afra222
جمعه 30 اردیبهشت 1384, 17:02 عصر
سلام
ممنون از جوابتون
:موفق:

Microsoft.net
جمعه 30 اردیبهشت 1384, 21:53 عصر
اکثر شرکتهای بزرگ ایرانی در زمینه سیستم های مالی از sql دارن استفاده می کنن مثل همکاران - رایورز - آرک و ...

neda azadi
پنج شنبه 17 اسفند 1385, 22:34 عصر
آقایان و خانمها به نظر شما load کردن 200 رکورد در یک string grid چرا باید در SQl server حدود 30 ثانیه که یک زمان زیاده اون هم برای یک نرم افزار حسابداری طول بکشه . لطفا رهنمایی کنید

مهدی ویژوال
چهارشنبه 07 آذر 1386, 12:14 عصر
دوست عزیر این بطی به Sql server نداره برنامه یا سیستمت مشکل داره
من هم معتقدم که برای یک برنامه حسابداری با توجه به ویژگیهای و امکانات sql server مشکلی وجود نخواهد داشت و با توجه به به دم دسترسی بودن ان نیز بسیار حسن است و دوم کارشناس ان را خیلی بیشتر و راحتر و رازانتر پیدا می کنی ولی نباید بخ خاطر این مسایل منکر قدرت اوراکل بشویم و مثالهایی هم که دوستان در ارجحیت sql server نام بردند اگر کمی در اینترنت جستجو کنند چند برابر این مثالها میتوانند پیدا کنند

mhadvi_mahmaood
چهارشنبه 07 آذر 1386, 13:10 عصر
تاپیک قدیمی تر گیر نیاوردی جواب بدی؟

Microsoft.net
پنج شنبه 08 آذر 1386, 18:27 عصر
بابا این تاپیک مال قرن دایناسورهاست بیخیالش شین خاهشن