PDA

View Full Version : یک کتاب انگلیسی رو چند روزه تموم میکنید؟؟

مرتضی پیروزی
جمعه 10 اردیبهشت 1389, 13:05 عصر
سلام دوستان
شما یک کتاب زبان اصلی رو که مثلا 600 صفحه هست چند روزه تموم میکنید؟ و روزی
چند ساعت میخونید؟
موفق باشید

Felony
جمعه 10 اردیبهشت 1389, 13:27 عصر
در روز حدود 5 ساعت مطالعه میکنم ( حدود 3 ساعت کتاب تخصصی و زبان اصلی ) که یه کتاب 500 صفحه ای حدود 15 الی 20 روز طول میکشه ، اگر هم تخصصی نباشه ( کتاب غیر تخصصی بیشتر رمان میخونم ) حدود 10 روز .

Alireza_Salehi
جمعه 10 اردیبهشت 1389, 13:43 عصر
مثل یک کتاب فارسی...

البته اگر در مورد برنامه نویسی باشه 2 ساعته!، چون کتاب های برنامه نویسی بیشتر مطالبشون تکراریه.

FastCode
جمعه 10 اردیبهشت 1389, 14:39 عصر
500 صفحه اگر هیچی تکراری نداشته نباشه 2 3 روز.

مرتضی پیروزی
جمعه 10 اردیبهشت 1389, 15:10 عصر
سلام
من خودم تقریباً مثل silversoft هستم.

500 صفحه اگر هیچی تکراری نداشته نباشه 2 3 روز.
چی؟؟ اینطوری که به نظر من فایده نداره، میشه روخونی! تازه صد رحمت به روخونی!
البته نگو من انیشتینم و با یکبار خوندن کتاب رو خط به خط حفظ میشم:لبخند:

FastCode
جمعه 10 اردیبهشت 1389, 15:14 عصر
سلام
چی؟؟ اینطوری که به نظر من فایده نداره، میشه روخونی! تازه صد رحمت به روخونی!
البته نگو من انیشتینم و با یکبار خوندن کتاب رو خط به خط حفظ میشم:لبخند:
من همه ی کتابهامو اینطوری میخونم.
اگر شک داری 3 4 روز دیگه که سرم خلوت میشه یه Pdf بفرست بعد 10 روز(2 روز خوندن و 8 روز نوشتن) وقت بده تا برات ترجمه کنم.

مرتضی پیروزی
جمعه 10 اردیبهشت 1389, 15:46 عصر
من همه ی کتابهامو اینطوری میخونم.
اگر شک داری 3 4 روز دیگه که سرم خلوت میشه یه Pdf بفرست بعد 10 روز(2 روز خوندن و 8 روز نوشتن) وقت بده تا برات ترجمه کنم.
نه شک ندارم، من قبولت دارم.
ولی منظورم اینه که چیزی هم یاد میگیری؟؟؟چون آدم 100 ص بفهمه بهتره از اینه که 800 صفحه رو نفهمه

FastCode
جمعه 10 اردیبهشت 1389, 16:54 عصر
نه شک ندارم، من قبولت دارم.
ولی منظورم اینه که چیزی هم یاد میگیری؟؟؟چون آدم 100 ص بفهمه بهتره از اینه که 800 صفحه رو نفهمه

ممنونم که قبولم دارید.
اولا" که 800 نه و 400.
دوما" من همه ی زبون ها رو اینطوری یاد گرفتم.

مرتضی پیروزی
جمعه 10 اردیبهشت 1389, 17:05 عصر
ممنونم که قبولم دارید.
اولا" که 800 نه و 400.
دوما" من همه ی زبون ها رو اینطوری یاد گرفتم.
با کتاب های کدوم انتشارات بیشتر راحتی؟؟

FastCode
جمعه 10 اردیبهشت 1389, 17:22 عصر
با کتاب های کدوم انتشارات بیشتر راحتی؟؟

انتشارات گوگل.:لبخند:
هر Pdfی که بزرگتر باشه.

کتاب فیزیکی هم هر کدوم که توی فهرستش سه صفحه ننوشته باشه:
ساختار حلقه.
ساختار حلقه while.
دستور goto.
پرش.
شرط.
شرط if.

فقط نوشته باشه:
حلقه
شرط
....

به نظر من اونهایی که فهرستشون بدون محتواست کاغذ میفروشن.

Mehdi Asgari
جمعه 10 اردیبهشت 1389, 20:02 عصر
جواب این سوال بستگی به نوع کتاب (سطح و عمق مطلب) و نیز تعداد ساعات مطالعه در روز داره
ولی تستی که رو خودم انجام دادم به این نتیجه رسیدم که کتاب های فنی برنامه نویسی زبان اصلی رو با سرعتی حدود 30 تا 40 صفحه در ساعت (بسته به شرایط مختلف) مطالعه می کنم (مثلا انجام مسائل و نوشتن کد های کتاب در حین مطالعه ، از سرعت کم می کنه)

حمیدرضاصادقیان
جمعه 10 اردیبهشت 1389, 21:39 عصر
سلام. کتابهایی که مطالعه میکنید به هصورت ebook هست یا معمولا کتاب اصلی هست یا print میگیرید؟
من واقعا پای کامپیوتر اذیت میشم. من خودم اگر لازم باشه کتابی رو از ابتدا تا انتها بخونم معمولا روزی 3-4 فصلشو مطالعه میکنم.
چون خیلی از مطالبش تکراری هست.

Felony
جمعه 10 اردیبهشت 1389, 21:55 عصر
دوستان کتابی رو در نظر بگیرید که مطالب تکراری نداشته باشه وگرنه که معلومه مدت زمان پائین میاد ( البته بسته به مقدار مطالب تکراری ) .

حرف آقای صادقیان هم درسته من به نوبه خودم نمیتونم زیاد پای سیستم بشینم و PDF بخونم ولی با کتاب خیلی راحتم .

Mehdi Asgari
جمعه 10 اردیبهشت 1389, 23:43 عصر
من اکثرا پای سیستمم کتاب می خونم (PDF). نمایشگرم هم SONY هست
(منو اذیت نمی کنه!)
روش من اینه که چندین کتاب رو همزمان می خونم. مثلا امروز یه فصل از یکی ، دو فصل از یکی دیگه و الخ

r00tkit
شنبه 11 اردیبهشت 1389, 00:22 صبح
منم زیاد دوست دارم کتاب هام chm باشه و کل وقتم رو صرف کتاب می کنم البته اگه موضوع جالب بود برام فرقی نداره pdf یا chm

روزی میانگین 18 ساعت چشم رو مانیتور (کتاب، مقاله،... +کد زدن)

مدت زمان هم فرق می کنه بین کتاب ها (ولی به خاطر اینکه عادت دارم چند کتاب رو با هم بخونم زیاد طول می کشه تا یکیش تموم شه)

اوبالیت به بو
دوشنبه 13 اردیبهشت 1389, 20:58 عصر
آقا پس چرا من نمی تونم مثل شما اینجوری بخونم؟

Amir Oveisi
دوشنبه 13 اردیبهشت 1389, 21:37 عصر
من اگر مطلب تکراری نداشته باشه با روزی 4-5 ساعت مطالعه 5 روزه تموم می کنم.
البته خیلی کم پیش میاد که یه کتاب رو بشینم همینجوری از اول تا آخر بخونم و معمولا ترجیح میدم On-Demand مطالعه کنم.

eshpilen
سه شنبه 25 خرداد 1389, 17:47 عصر
من اینهمه رفرنس خوندم هیچوقت آمار وقتش رو نگرفتم. چون بنظرم اهمیتی نداشته و چیزی بوده که بهرحال باید میخوندم، چه یک هفته و چه یک سال. ضمنا تا 40 سالگی واسه خودم دورهء آموزشی درنظر گرفتم بنابراین وقت زیاد دارم :لبخند:
البته جز یه مورد که رفرنس رسمی پایتون بود و آمارش رو دارم. اونم تازه چون استارتش رو توی یه فروم اعلام کرده بودم تونستم بفهمم کی شروع کرده بودم که بتونم زمان خوندنش رو تخمین بزنم.
خوندنش دو ماه و نیم طول کشید. یعنی تمام رفرنس از روی جلد تا پشت جلد. مشتمل بر تمام کتابخانهء استاندارد.
تعداد صفحاتش رو نمیدونم ولی حجمش در فرمتهای مختلف رو میتونید در اینجا ببینید: http://docs.python.org/py3k/download.html
معمولا با فرمت فایلهای مجزای HTML کار میکنم. اما اگر نباشه PDF هم قابل قبول. CHM زیاد جالب نیست بنظرم؛ HTML انعطاف و راحتی بیشتری داره و از تمام امکانات یک مرورگر میشه براش استفاده کرد و بعضی وقتا حتی مفیده که بشه در سورس صفحات HTML دست برد.

من خیلی رفرنسهای رسمی رو خوندم تاحالا. HTML، CSS، ECMA Script، MySQL، Apache، PHP، Qt، Python، و احتمالا چنتای دیگه که یادم رفته.
رفرنسهای غیررسمی هم البته کم نخوندم.
و کتابهایی که مثلا این دست آخری کتاب Hand book of applied cryptography بود (تازه رایگان شده و کتاب معروفیه).
خوندن تمام مقالات معرفی شده در بخش فلسفهء گنو که منو شاید به برترین متخصص فلسفهء نرم افزار آزاد در ایران تبدیل کرد. البته این کاربرد تخصصی مستقیم نداره ولی بنظر چیزی بود که باید میخوندم و میدونستم. زمان و انرژی قابل توجهی برد، ولی بازم آمارش رو ندارم که حتی بتونم تخمین بزنم.
همینطور خیلی مقالات ویکیپدیا رو تاحالا خوندم (شاید چند هزار مقاله). از ساختار داخلی بمب اتمی تا حشره شناسی. همه چی!
خلاصه خورهء خوندن و یاد گرفتم. بطوریکه حتی استراحتم وقتی خسته میشم خیلی وقتا خوندن مقاله های علمی متفرقه هست یا مقالات تخصصی در زمینه های دیگه.

تعجب میکنم چطور بعضیا مثلا چند سال برنامه نویسی کار میکنن و پروژه انجام میدن اما رفرنس زبانها و کتابخانه ها و ابزارهایی رو که استفاده میکنن تاحالا کامل نخوندن. من اگر اینقدر گسترده مطالعه نمیکردم میتونستم در هرکدوم از این زمینه ها خدای کار باشم. خوندن دوتا رفرنس که جزو ضروریات بدیهی هست بنظر من.

خوندن هم هرچی بتونم میخونم. روز و شب. محدودیت فقط به ظرفیت بدنی و حفظ سلامتی و مشغله های ضروری زندگی مربوط میشه.

خلاصه در این رشته توانایی مطالعه های حجیم و با حوصله خیلی لازمه.
و آدم باید همیشه درحال یادگیری یه چیزی باشه. همیشه کتابی رفرنسی چیزی زیر دستش باشه. مگر اینکه دیگه بازار کارش خیلی شلوغ باشه و وقت نکنه که بنظر من معمولا ارزشش رو نداره چون عقب میفته و آپدیت و آپگرید نمیشه و زبانها و حیطه های جدیدی یاد نمیگیره. حالا بگی ماهی چند میلیون درمیاره یه چیزی! چون دیگه بعد از چندین و چند سال حداقل پولدار شده اگر دانشمند نشده (راستی علم بهتره یا ثروت؟ :لبخند:)

مصطفی ساتکی
سه شنبه 25 خرداد 1389, 18:12 عصر
گفته جناب Mehdi Asgari (http://barnamenevis.org/forum/member.php?u=12705) رو قبول دارم که چه کتابی .همچون بحث های سنگین ریاضی رو نمیشه خیلی سریع خوند و ردشون کرد . من کار تحقیقاتی انجام میدم مثلاً مجبورم 2 ماه pdf بخونم چه مقاله از IEEE و چه کتاب .میگم 2 ماه یعنی 2 ماه شب و روز چون کارهای برنامه نویسیش انجام نمیشه تا این مطالب خونده نشه و نتیجه گیری نهایی صورت نگیره .وقتیکه شما با استدلال های ریاضی طرف میشین که 3 تا 4 وجب خیلی مجبورین تامل کنید چون اگه سطحی خونده شه بایستی جوابگو باشید .تقریباً بعد تموم شدن این بازه زمانی کاملاً گیج میشم یچون این بازه ها تو زندگیم به تناوب تکرار میشه بر حسب نوع کاری که انتخاب کردم
اصولاً کتاب های برنامه نویسی در خوندن سرعت گیری توشن وجود نداره یعنی سریع قابل خوندن .خوندن رو اصولاً به صورت pdf ترجیح می دم.

eshpilen
سه شنبه 25 خرداد 1389, 18:50 عصر
اوه اوه گفتی از ریاضیات. واقعا همینطوره.
البته تخصص من نرم افزار کامپیوتره و بعضی ریاضی ها دیگه واقعا در حیطهء وظایف و تعریف تخصص ما نیستش.
مثلا همون کتاب Hand book of applied cryptography که گفتم نصفش ریاضیات پیشرفته هست. منم مجبور شدم تقریبا نصفش رو فقط نگاه کنم :لبخند:
البته اینو بگم تا هرجا تونستم پیش رفتم و از هرچیزی شاید حداقل یه بخشهاییش رو فهمیدم. چون اگر روزی فرصتش پیش بیاد دنبال اونا هم میرم و میخوام یاد بگیرم. اینطوری آدم بینش و توانایی ای پیدا میکنه که یک سر و گردن از همه بالاتره. الان کتابخانه های رمزنگاری حرفه ای رو هرکسی نمیتونه بنویسه. اینا اکثرشون ریاضیدانهای خوبی هستن که روی اینطور مسائل کار میکنن.

بطور کلی مطالب تخصصی و علمی کتاب داستان نیست که فکر کنیم فقط خوندن جملات هست! گذشته از اینکه حجمشون هم اغلب زیاده و روخونی صرف هم کلی وقت و انرژی میبره.
گاهی روی فهم یک جمله یا حتی کلمه گیر میکنی و چندبار میخونی و گاهی تست میکنی و خلاصه وقت زیادی روش صرف میشه.
بنظر من بعضیا فکر میکنن میخونن و میفهمن. مگر اینکه خیلی نابغه باشن که بتونن با سرعت زیادی متون علمی و تخصصی رو بخونن. البته با مطالعه های انبوه قبلی و تجربه، سرعت مطالعه و درک و بخاطرسپاری تاحد قابل توجهی تقویت میشه.
کتابهای علمی و فنی، خصوصا رفرنسهای رسمی، هر کلمه و جمله بندیشون حساب شده هست و چند نکته و محتوا توش هست.

r00tkit
سه شنبه 25 خرداد 1389, 23:47 عصر
و کتابهایی که مثلا این دست آخری کتاب Hand book of applied cryptography بود (تازه رایگان شده و کتاب معروفیه).

http://www.amazon.com/Handbook-Cryptography-Discrete-Mathematics-Applications/dp/0849385237/ref=sr_1_1?ie=UTF8&s=books&qid=1276630471&sr=8-1-spell

eshpilen
چهارشنبه 26 خرداد 1389, 00:58 صبح
http://www.cacr.math.uwaterloo.ca/hac/

Sample Chapters FREE!!
CRC Press has generously given us permission to make all chapters available for free download.

__Genius__
چهارشنبه 26 خرداد 1389, 03:50 صبح
سلام .
من نیومدم بگم یک کتاب رو چند روزه تمام میکنم .
اومدم به عنوان یک دوست یک مطلب رو یادآوری کنم ،
فیلد برنامه نویسی و کتابهای برنامه نویسی با همه نوع کتاب های دیگه توی فیلد کامپیوتر فرق میکنن ، مگه مسابقه هست که ببینید چند روزه تمام میکنید ؟
بعد هم نظر آقای مهدی عسگری نظر مثبت و صحیح هست ، کتاب تا کتاب و مطلب با مطلب فرق میکنه .
مثلاً کتاب Rootkits : Subverting the windows kernel یه کتابی هست که از نظر تعداد صفحات خیلی کمتر از کتاب Malware Forensics : Investigating and Analyzing Malicious code هست ولی خیلی بیشتر کار میبره تا خونده بشه .
خوندن هم منظور هم فقط خوندن نباید باشه ، زمانی شما یک فصل رو تمام میکنید که اول یک دور به صورت روزنامه وار مطالب رو خونده باشید ، دفعه دوم با یک ماژیک روشن روی مطالب مهم رو خط بکشید ، دفعه سوم مطلب روشن شده رو بخونید و در موردشون فکر کنید ، دفعه چهارم هم اونقدر روی کدها و مطالب عملی ذکر شده توی اون فصل کار کنید که کاملاً بهشون مسلط بشید .
دفعه بعد هم که کتاب رو تمام کردین ، یک دور دیگه کتاب رو بخونید (مرور مجدد خیلی موثر هست) .
بعد هم ، برای هر فصل و هر موضوع کتاب باید یک پروژه قابل قبول انجام بدید تا از تسلط خودتون روی اون بحث مطمئن بشید .
حالا یک کتاب رو تمام کردین و میتونید برید سراغ یک کتاب دیگه :لبخندساده:

JaguarXF
چهارشنبه 26 خرداد 1389, 05:06 صبح
من که پنج شش سالی میشه کتابی به این صورت که در سوال مطرح شده رو اصلا در زمینه برنامه نویسی نخونده ام! وقتش نیست. صحیح هم نیست . هر چیزی رو میشه سریع در همان حدی که در لحظه لازم هست یاد گرفت . حالا یا با خوندن همان فصل مورد نظر از داخل یک کتاب که نهایت نصف روز کاری زمان میبره . یا با بررسی کردن پروژه ها و کدهای مشابهی که انجام شده .
مثلا در عرض یک هفته باید قسمتی از پروژه ای رو کامل میکردم و تصمیم گرفتم از WCF و LINQ TO XML استفاده کنم . هیچ کدومشون رو هم اصلا بلد نبودم . حالا اگه بخوام بردارم کتابهای اینها رو بخونم که دو ماه گذشته و بنده هم البته اخراج!
کلا اگه برنامه نویس شاغل هستید راهش همینه . اگر دانشجو هستید بحثش فرق میکنه . اونموقع باید کتاب رو ورق ورق خوند. همون موقع هم اگه ندونید چی ازش میخواید یاد بگیرید پیشرفت زیادی حاصل نمیشه.