PDA

View Full Version : سوال: تفاوت log shipping و replication

zman123456
سه شنبه 14 اردیبهشت 1389, 13:03 عصر
سلام
من چند بانک اطلاعاتی در شهرهای مختلف دارم و می خوام اینها با هم sync باشن.
هدف اصلی تجمیع اطلاعات و گزارشات مدیریتی هست.یعنی به کل دیتابیس ها نیازی نیست.
دو تا مطلب رو بهش رسیدم :
1-Replication
2- Log Shipping
می خواستم بدونم از لحاظ عملی چه فرقی با هم دارن.
یه چیزهایی می دونم ولی کامل نه.

AminSobati
سه شنبه 14 اردیبهشت 1389, 22:11 عصر
سلام دوست عزیزم،
شما چون قصد دارین تجمیع انجام بدین، پس Log Shipping نمیتونه مورد استفاده قرار بگیره چون دیتابیس فقط میتونه کپی از یک دیتابیس باشه، نه کپی از چند دیتابیس. ولی در Replication موضوع کپی گرفتن نیست و تغییرات به دیتابیس مرکزی به شکلی منعکس میشن که همون تجمیع رو فراهم میکنه

zman123456
چهارشنبه 15 اردیبهشت 1389, 08:22 صبح
من تازه دارم روی replication مطالعه می کنم.به خاطر همین با کلیه مفاهیم و امکاناتش آشنا نیستم.
ولی اینی که شما می فرمایید همون Central Subscriber هست؟
یعنی تجمیع اطلاعات چندین دیتابیس در یک دیتابیس؟
حالا اگه بخواهیم اطلاعات دیتابیس های چند شهر رو در چند دیتابیس مجزا داشته باشیم باز log shipping جواب نمیده؟

nooshin964
چهارشنبه 15 اردیبهشت 1389, 09:26 صبح
سلام جناب آقای ثباتی
از طریق بک آپ گیری Log و ارسال آن به دفتر مرکزی میتوان بانک شعب مختلف را همیشه به صورت Read-Only نگهداری کرد و در شرایط مختلف اقدام به گزارش گیری کرد.

AminSobati
چهارشنبه 15 اردیبهشت 1389, 12:05 عصر
من تازه دارم روی replication مطالعه می کنم.به خاطر همین با کلیه مفاهیم و امکاناتش آشنا نیستم.
ولی اینی که شما می فرمایید همون Central Subscriber هست؟
یعنی تجمیع اطلاعات چندین دیتابیس در یک دیتابیس؟
حالا اگه بخواهیم اطلاعات دیتابیس های چند شهر رو در چند دیتابیس مجزا داشته باشیم باز log shipping جواب نمیده؟

Central Subscriber میتونه یکی از گزینه ها باشه.
اگر دیتابیس های مجزا بخواین داشته باشین، میتونین Log Shipping استفاده کنین و به شکل Read Only استفاده کنین

zman123456
چهارشنبه 15 اردیبهشت 1389, 16:11 عصر
طرح اولیه پروژه اینه که دیتابیس های هر شهر تو دیتابیس های مشابه در مرکز نگهداری بشن.
یعنی ما در هر شهر یک دیتابیس داریم ولی در مرکز n تا.
من همین به نظرم رسید که چرا اینکار رو انجام بدیم و چرا اینها رو نریزیم تو یک دیتابیس؟
پس باید یک Central Subscriber ایجاد کرد.
حالا اگه میشه کمی در مورد این توضیح بدید ممنون میشم.

AminSobati
پنج شنبه 16 اردیبهشت 1389, 00:51 صبح
http://www.sql-server-performance.com/articles/dba/multiple_publishers_replication_p1.aspx

zman123456
پنج شنبه 16 اردیبهشت 1389, 11:48 صبح
سلام
از لینک متشکرم.
خوندمش و نکاتی رو که متوجه شدم (البته با انلگیسی ضعیف حودم ) رو در زیر می نویسم و یه سوالاتی می پرسم:با اجازه آقای ثباتی
کلا بحث در مورد Central Subscriber هست.اینو گفتم تا مطلب برای تازه واردین جابیفته.
1- اطلاعات چند دیتابیس (multiple publishers)در یک دیتابیس (Central Subscriber)تجمیع می شود.
2- بهتر است از transactional replication استفاده شود.
3- برای اینکه در Central Subscriber روی جداول ساخته شده ،روی فیلدهای PK حالت overlap نداشته باشیم :
3-1-باید از دو فیلد به عنوان PK استفاده کنیم(Multiple-column)
3-2- باید seed های مختلف برای فیلدهای identity جداول استفاده کنیم.(در سمت publisher).
4- برای درج فیلد جدید : sp_repladdcolumn
5- بعد از افزودن فیلد به جدول publisher 1 بعد از sync شدن با Subscriber این فیلد در آنجا نیز اضافه می شود.
6- ؟؟؟؟؟؟؟ اگر بخواهیم روی publisher 2 هم این کار را انجام بدیم در هنگام sync پیغام می دهد که نمی توانیم یک identity column مشابه ایجاد کنیم.
7- ؟؟؟؟؟؟؟ اگر در بخش option گزینه keep the existing table unchanged را انتخاب کرده باشیم خودش این تغییر را اعمال می کند.
8- برای افزودن index از sp_addscriptexec استفاده می کنیم.
9- ؟؟؟؟؟؟؟ برای اینکه افزودن index صورت بپذیرد کافیست روی یک publisher این دستور اجرا شود.

حالا سوال:
1- شماره هایی که با ؟؟؟؟؟؟؟؟ مشخص شده آیا درست درک شده اند؟

شرح وضعیت:
*** ما نمی تونیم در design دیتابیس هامون دستکاری انجام بدیم.به دلیلها ....:عصبانی:

AminSobati
جمعه 17 اردیبهشت 1389, 00:23 صبح
6) متوجه سوال نشدم
7) گزینه keep the existing table unchanged یعنی ساختار جدول و دیتای اون رو دست نزنه (در مقصد)
9) انتقال ایندکسها توسط خود Wizard انجام میشه، نیازی به اجرای دستور جداگانه نیست

طبعا تغییر در ساختار جداول، باعث ناهمگونی دیتابیسها میشه و برای Replication مشکل سازه.

zman123456
شنبه 18 اردیبهشت 1389, 08:38 صبح
من ترجمه مطلبی رو که زحمتشو کشیدید رو در اینجا نوشتم.البته خلاصه.
ردیف 6 سوال.کلا این مطالب درک مطلب من از اون لینک هست.

6- ؟؟؟؟؟؟؟ اگر بخواهیم روی publisher 2 هم این کار را انجام بدیم در هنگام sync پیغام می دهد که نمی توانیم یک identity column مشابه ایجاد کنیم.

علامت سوال یعنی اینکه برای من جای سوال داره و خواستم شما زحمت بکشید و توضیح بدید.

ردیف 7 هم به همین شکل.