PDA

View Full Version : خانم های ایرانی و صنعت کامپیوتر

ایمان اختیاری
چهارشنبه 15 اردیبهشت 1389, 11:04 صبح
راستش این موضوع رو می خوام به بحث بذارم که چرا در صعنت کامپیوتر در ایران خانم فعالی دیده نمی شه
اجازه بدین یه ذره بحث رو ریزتر کنم...
در دوران دانشجویی پسرهای فعال زیادی رو دیدم ... چه مباحث عمومی کامپیوتر و چه مباحث تخصصی مثل شبکه ، برنامه نویسی ، امنیت ...
ولی دخترا انگار به زور آوردنشون توی این رشته ... نه علاقه ای نه فعالیتی نه جنبشی هیچی ...
:گیج:
تمام کاراشون یا کپی برداری بود یا محول کردن به بقیه ( منظور پسرا)
وقتی هم که درسشون تموم می شه توی کارهای غیر مرتبط با رشته استخدام می شن .. نمیدونم کار بانکی ، منشی ، یا از این جور کارا ..
حالا می خواستم از دوستان بپرسم آیا واقعا اینجوریه یا من فقط مورد مناسب برای نقض حرفام ندیدم ..:اشتباه:
مثلا برای ادمین یه سایت ما نیاز داشتیم که یه خانم آشنا به برنامه نویسی یا کلا امور یه سایت در تیممون باشه .. آقا کفش معمولی که چه عرض کنم آهنی رو هم پاره کردیم که یه چنین شخصی پیدا کنیم نشد که نشد ...

خوشحال می شم توی این بحث شرکت کنین و بگین که چرا واقعا این جوریه؟

sara.f
چهارشنبه 15 اردیبهشت 1389, 11:30 صبح
سلام
راستش برای من که اینطوری نبوده، از همون اولی که وارد دانشگاه شدم، واسه هر پروژه و کار گروهی ،نه تنها کارایی که مربوط به من می شد را انجام میدادم، بلکه وظایف دیگران را هم مجبور میشدم انجام بدم .
اتفاقا بیشتر وقتها خیلی از پسرها اشکالاشون را از من می پرسیدن! :لبخندساده:
در کل من یکی که همیشه از جل بودن بدم میومده و همیشه هم یا وارد کاری نشدم یا اگر تصمیم گرفتم کاری را انجام بدم ، سربار کسی نشدم.

راستش این موضوع رو می خوام به بحث بذارم که چرا در صعنت کامپیوتر در ایران خانم فعالی دیده نمی شه
در مورد این هم باید بگم که بهترین استاد من در تمام دوره دانشجوییم ، یک استاد خانم بود.
خیلی با سواد، فعال، با اخلاق، الان هم واسه دکترا بورسیه شده ایتالیا و کلی مقاله تا حالا داده .

Mehdi Asgari
چهارشنبه 15 اردیبهشت 1389, 11:43 صبح
این سوال جزو مجهول هایی بوده که هنوز نتونستم جواب درست و کاملی براشون پیدا کنم.
البه اینقدر ها هم مطلق نیست که اصلا زن فعالی در صنعت نرم افزار/برنامه نویسی نباشه (ولی در اقلیت محسوب میشن)
البته درصد کم تر مشارکت خانم ها در دنیای نرم افزار ( و مخصوصا برنامه نویسی) مسئلۀ کشور ایران نیست و یک واقعیت جهانیه. (با جستجوی عبارت هایی مثل Women in Computing مثال های زیادی از موسسه هایی پیدا خواهید کرد که اصل ایجادشون برای جذب بیشتر زنان به سمت دنیای نرم افزار هست)
شاید! بشه این موضوع رو به تفاوت های فیزیولوژیک بین زن و مرد و تفاوت نگرش زنان نسبت به مسائل پیچیده تکنولوژیک نسبت داد. (یکی از خانم های هم دانشگاهی که بر خلاف امثال من که وارد کار های عملی و بازار شدیم ، ایشون ادامۀ تحصیل دادن ، دلیل رو جنگنده نبودن خانم ها در مسائل پیچیدۀ فنی و ناتوانی در درک مسائل انتزاعی فنی مثل نرم افزار عنوان کردن.)
نمیشه گفت زنان توانایی برنامه نویسی ندارن چون در دنیای اکادمیک حداقل دیده میشه که اگر بیشتر از مردان نباشن ، کم تر نیستن و اتفاقا نتایج خوبی هم از خودشون نشون میدن.
در مورد جذب فارغ التحصیلان به شغل های غیر مرتبط و نیز نداشتن علاقه و به زور اومدن تو این رشته ، من فرق زیادی بین مرد و زن نمی بینم (در مورد انتخاب الکی رشته دانشگاهی و تنبل بودن نمیشه بین دو جنس تفاوتی قائل شد )

ایمان اختیاری
چهارشنبه 15 اردیبهشت 1389, 11:58 صبح
روی این مورد می خواستم بحث کنم که چرا تعداد خانوم های فعال در حوضه ی کامپیوتر در ایران این قدر کمه...
گرچه اولین استادم خودمم هم یه خانم بود که همیشه به یادشم ولی توی بحث های تخصصی به خصوص تولید نرم افزار که مد نظرمه چرا کسی نیست ؟

Mehdi Asgari
چهارشنبه 15 اردیبهشت 1389, 13:20 عصر
لطفا خانوم ها جواب بدن. اینطوریه؟
در این موارد خود شخص معمولا متوجه علت (ها) نمیشه ، چون نیازمند مطالعۀ دقیق و نگاه از بالا به خوده که در اغلب افراد وجود نداره

نتایج مطالعاتم تا این لحظه.
1- Geek factor : تصور غلط عامه از برنامه نویسی (فردی منزوی و غیر اجتماعی که ساعت ها پشت مانیتورش در حال تایپ کردنه) http://www.nytimes.com/2007/04/17/science/17comp.html?_r=2&8dpc=&oref=slogin&pagewanted=all&oref=slogin
http://uwnews.washington.edu/ni/article.asp?articleID=54341
2- تحقیقی در سال 1991 در این باره (111 صفحه است) ftp://publications.ai.mit.edu/ai-publications/pdf/AITR-1315.pdf (هنوز نخوندمش. تو این تحقیق به تفاوت های بیولوژیکی هم اشاره شده)
3- تو اینجا http://itmanagement.earthweb.com/osrc/article.php/3838186/ موضوع Sexism رو مطرح می کنه که خودش معلول علت هایی هست هست که همه دنبالشیم ، نه یکی از علت ها (تو دنیای FOSS زنان بیشتر در اقلیت هستند تا proprietary software development (یک و نیم درصد در مقابل 28 درصد) که می تونه نشان دهندۀ نا مناسب بودن ادبیات و جو دنیای FOSS برای زنان باشه)
4- بعضی ها هم یکی از علت ها رو کمبود اعتماد به نفس در زنان در مسائل فنی می بینن (به طور میانگین)
5- درسته که سهم زنان در دنیای نرم افزار کمتر از مردانه ، ولی بستگی به فیلد های مختلف هم داره. مثلا تعداد زنان برنامه نویس از زنان "مدیر پایگاه داده" کم تره. ftp://ftp.bls.gov/pub/special.requests/lf/aat11.txt
6- نبود علاقه + قدرت تحلیل فنی-ریاضی در بین خانم ها + نبود مدل ، مشوق و فرهنگ حامی در رسانه ها و نظام آموزشی و بازار (که این آخری قضیۀ مرغ و تخم مرغه) (حدس خودم اینه که ماهیت مجازی بودن و قابل لمس نبودن دنیای نرم افزار هم در نگرش عمومی (نه فقط زنان) نسبت به رشتۀ ما تاثیر داره)

(یکی از جالب ترین مواردی که نشون دهندۀ بیشتر بودن مردان در برنامه نویسی هست ، سخنرانی ای در یکی از کنفرانس های Ruby پارسال بود. توضیحات بیشتر به خود خواننده واگذار می شود: http://www.slideshare.net/mattetti/couchdb-perform-like-a-pr0n-star )

Behrouz_Rad
چهارشنبه 15 اردیبهشت 1389, 14:41 عصر
من دوست نداشتم چنین بحثی راه بیفته. اما حالا که راه افتاده، اگر دوستان بحث رو به بیراهه بکشونن و سعی کنن جنس مونث یا مذکر رو تمسخر کنند، تاپیک قفل میشه.

ممنون از توجهتون.

ایمان اختیاری
چهارشنبه 15 اردیبهشت 1389, 15:15 عصر
جناب راد .. بحث سر مسخره کردن این یا اون نیست ... بحث اصلی من ( کما اینکه در سخن سردبیر یکی از شماره های مجله ی برنامه نویس که از همین سایت منتشر شده هم ) اینه که چرا توی دنیای کامپیوتر امروزی ایران حضور خانمها اصلا حس نمی شه ...چرا توی همین سایت از صد تا سوال 98 تاشو آقایون می پرسن...
چرا خانمهای خودباوری نداریم که مثه اولین ویروس نویس ویستا باشن ؟؟
باز اگه می بینین که بحث بدیه خب حذفش کنید ...

zhashemi
چهارشنبه 15 اردیبهشت 1389, 15:17 عصر
سلام دوستان
به نظرمن مهمترین دلیل اینه که متاسفانه خانوما همیشه خودشون رو وقفه دیگران میکنن واگه ازخودگذشتگی اونا نبود الان آدمایی مثل من وشما به دنبال علم نبودیم وبه هیچ جا نمی رسیدیم نمونه اش مادرخودم که هروقت به چیزهایی که میتونست به دستشون بیاره وبه خاطرما اون رو نادیده گرفت فکرمیکنم شرمنده میشم

خانوما بعد ازازدواج خودشون رو فراموش میکنن وتمام تلاششون رو برای پیشرفت خانوادشون به کارمیبندن

ایمان اختیاری
چهارشنبه 15 اردیبهشت 1389, 15:38 عصر
واااااااااای خدا ... به مرگ خودم دارم فارسی حرف می زنم ... نمی دونم چی تو حرفامو یکی بهش بر می خوره یکی می گه بحث انحرافی می ره یکی یه چیز دیگه می گه .. .
سارا خانوم ... منظور من از اولین ویروس نویس ویستا این بود که اون اونقدر هوش و ذکاوت به خرج داد که تونست روی سیستم عاملی که اون همه مایکروسافت براش تبلیغ کرد بلافاصله یه ویروس توپ بنویسه ..
چرا ما توی کشورمون از این موردها زیاد نداریم ؟
این هم که می گین به روحیات بر می گرده من زیاد قبول ندارم .. براش هم دلیل دارم

sarkhosh
چهارشنبه 15 اردیبهشت 1389, 15:51 عصر
من خودم به شخصه اگه بخوام میتونم از خیلی از پسرها بهتر باشم ولی نمیخوام چون نیازی ندارم و مسئولیتی روی دوشم نیست که برم دنبالش یا ادمه بدم و اطلاعات و دانشم رو اپدیت نگه دارم .شاید یکی از دلیل هاش این باشه.
حالا اولین ویروس نویس ویستا کی بود؟:دی

ایمان اختیاری
چهارشنبه 15 اردیبهشت 1389, 15:51 عصر
اونقدر فیدبک مناسب دیدم که دیگه میلی به ادامه ی بحث ندارم .. میان ماه من تا ماه گردون ....

من نمی دونم چرا این قدر ما درگیر زود داوری ، پیش قضاوت و از این جور چیزا شدیم ..
من دارم می گم چرا توی ایران women computer کم داریم باز همه برداشت خودشون رو می کنن... می خوام به یه نتیجه ی منطقی برسیم که بشه ازش راه حل در آورد و برای کمک به خودمون ، کشورمون ، دخترای ایران ازش استفاده کرد باز هر کی حرف خودشو می زنه ، تیکه می اندازن و کلا آدم حالش بد می شه ..
اصلا به من چه که صنعت نرم افزار ایران این قدر درجا می زنه ( البته کاش در جا بود فقط کارمون شده کپی برداری ) به من چه که هند و ( در آینده ی نزدیک افغانستان ) توی بحث IT ایران رو قورت می دن و ما هنوز اندر خم یک کوچه ایم ..
راست می گن که ایرانی ها اکثرا شیرن و تحمل کار گروهی و همفکری و همیاری رو ندارن .. اون وقت می خوایم برای کشورای منطقه الگو باشیم .. می خوایم تا چند سال دیگه حرف اول دنیا رو بزنیم ...خیلی جالبه نه؟
بی خیال ..فرهنگ ما درسته قدمته نمی دونم سه چهار هزار سال داره ولی متاسفانه فقط دکوریه و برای فیس و کلاس گذاشتنه ...
متاسفم

Saeed.Masoumi
چهارشنبه 15 اردیبهشت 1389, 15:59 عصر
سلام دوستان
به نظرمن مهمترین دلیل اینه که متاسفانه خانوما همیشه خودشون رو وقفه دیگران میکنن واگه ازخودگذشتگی اونا نبود الان آدمایی مثل من وشما به دنبال علم نبودیم وبه هیچ جا نمی رسیدیم نمونه اش مادرخودم که هروقت به چیزهایی که میتونست به دستشون بیاره وبه خاطرما اون رو نادیده گرفت فکرمیکنم شرمنده میشم

خانوما بعد ازازدواج خودشون رو فراموش میکنن وتمام تلاششون رو برای پیشرفت خانوادشون به کارمیبندن
:متفکر::متفکر::متفکر::متفکر:

Mehdi Asgari
چهارشنبه 15 اردیبهشت 1389, 16:23 عصر
مثل این که تاپیک اونی که فکر می کردم نشد. میشه به جای نظرات شخصی (که فکر کنم نزدیک به 7 میلیارد دونه اش در هر زمینه ای موجود هست) ، دربارۀ fact و تحقیق و دلایل علمی صحبت کرد (وگرنه تبدیل میشه به جنگ های احساساتی که قبلا نظایرش رو زیاد داشتیم)

و من یه سوال دارم. اگه قرار نیست خانوم ها (چون مسئولیتی ندارن) خودشون رو update کنن و اصولن چیزیو ادامه بدن، چرا وارد دانشگاه می شن؟
ربطی به جنسیت نداره

vcldeveloper
چهارشنبه 15 اردیبهشت 1389, 18:38 عصر
به نظرمن مهمترین دلیل اینه که متاسفانه خانوما همیشه خودشون رو وقفه دیگران میکنن واگه ازخودگذشتگی اونا نبود الان آدمایی مثل من وشما به دنبال علم نبودیم وبه هیچ جا نمی رسیدیم نمونه اش مادرخودم که هروقت به چیزهایی که میتونست به دستشون بیاره وبه خاطرما اون رو نادیده گرفت فکرمیکنم شرمنده میشم این لزوما نکته تاسف آوری نیست؛ خوبه که به افراد با جنسیت های مختلف بر اساس توانایی هایشان در زمینه های مختلف اعتبار داده بشه. اگر در یک زمینه آقایان بهتر عمل می کنند، در زمینه هایی هم خانم ها بهتر عمل می کنند. این بهتر عمل کردن در برخی زمینه ها نشان برتر بودن یک فرد یا یک نژاد یا یک جنس نیست.
اون وقتی جای تاسف داره که بخوایم خانم ها را با معیار مردانه بسنجیم، و یا آقایان را با معیار زنانه. شخصا با این تفکر که هر کاری که مردان انجام میدند، باید لزوما زنان هم با همان کیفیت انجام بدند، مخالفم. اگر اینطور بود، دیگه جنسیت معنی نداشت. این یک تفکر (به نظر من) غلط هست که اتفاقا الان ظاهر روشن فکری هم در جامعه به خودش گرفته، و افراد زن ها را با معیارهای مردانه می سنجند. این یعنی نادیده گرفتن استعدادها و توانایی های ذاتی یک جنس، و تحمیل معیارهای جنس مخالف به وی.

اگر خانمی وقت خودش را صرف تربیت خانواده اش بکنه، چیزی از ارزش هاش کم نمیشه که براش تاسف بخوریم که مثلا مثل آقایان نتونسته برنامه نویس بشه. این رو میشه از زاویه مقابل هم دید، و برای آقایان به دلیل نداشتن توان مناسب در تربیت خانواده تاسف خورد.

زن و مرد توانایی های ذاتی متفاوتی دارند، و بر اساس این توانایی ها در جامعه و خانواده نقش های مختلفی را برعهده می گیرند، و همین تفاوت ها هست که زندگی در خانواده و جامعه را برای انسان ها ممکن میکنه. اگر قرار بود همه یک نوع توانایی می داشتند، اون وقت اون جامعه یک جامعه راکد و ساکن میشد.

به جای اینکه خانم ها از ضعف در انجام برخی امور ناراحت و سرخورده بشند، باید به این نکته توجه کنند که خودشان هم قابلیت های داتی بسیار زیادی دارند که بعضی از آنها را هیچ مردی نمیتونه داشته باشه، و اتفاقا باید به وجود این تفاوت ها در توانایی های ذاتی افتخار هم بکنند، نه اینکه دنبال معیارهای مردانه باشند. متاسفانه در جامعه ما و بطور کلی در سطح جهان توانایی های ذاتی خانم ها بی ارزش جلوه داده میشه، و توانایی های آقایان بزرگ، و خانم ها از طرف برخی به اصطلاح روشنفکران به سمت کسب رفتارهای مردانه و رسیدن به معیارهای مردانه سوق داده میشند. یکی از اصلی ترین جریانات فکری هم که این خیانت رو در حق زنان میکنه، همین تفکرات فیمینیستی هست، که به جای ارزش دهی به توانایی های زنان، آنها را به "مرد" شدن تشویق میکنه!

الان ایام فاطمیه هست، بد نیست به این نکته هم اشاره بشه؛ بارها از اهل بیت (ع) نقل شده که "ما حجت خدا بر مردم هستیم؛ و مادر ما فاطمه زهرا (س) بر ما حجت هستند." حالا اگر یک زن میتونه همچین ارزشی داشته باشه، من نمیدونم چرا بعضی ها به جای خوشحال بودن، از این ناراحت میشند که "مرد" نیستند، و تلاش می کنند به معیارهای مردانه برسند.

vcldeveloper
چهارشنبه 15 اردیبهشت 1389, 18:44 عصر
من دارم می گم چرا توی ایران women computer کم داریم باز همه برداشت خودشون رو می کنن...
منظور از "Women computer" چیه؟! کامپیوتر خانم ها؟ زنان کامپیوتر؟! :چشمک: با این ترکیبی که نوشتید، اون عبارت با معنی نیست.

max2004
چهارشنبه 15 اردیبهشت 1389, 18:52 عصر
من به شخصه تا حالا با دخترهاي زيادي تو رشته كامپيوتر برخورد داشتم
ولي به جرات ميتونم بگم كه هيچ كدوم تو اين زمينه استعدادشون به اندازه پسرها نبوده

alireza_s_84
چهارشنبه 15 اردیبهشت 1389, 19:03 عصر
بنده نیز با آقای کشاورز موافقم
اصولا هر جنسی ویژگیها و خصوصیات منحصر به فردی داره و نباید با معیارهای جنس مخالف ارزیابی بشه. هزار یک دلیل داره که چرا بهترین آشپز مرد به پای یک آشپز متوسط زن نمیرسه و به همون دلیله که یک آقا بهتر از یک خانم برنامه نویسی میکنه.
شما هیچگاه در هیچ جای دنیا نخواهید دید که یک پرستار مرد بهتر از پرستار زن باشد و دلیل اون بخوبی مشخصه لطافت جنس مونث.
در کل برنامه نویسان مرد بسیار بیشتر و بهتر از خانمها هستند به سبب ویژگیهای جنسیتی آقایان و اینکه خانمها چنیند و چنانند جز بحث بی پایه و اساس نیست.
اما باید بگم که در زمینه برنامه نویسی واقعا آقایان بهترند و فکر نمیکنم خانم ها خودشون ادعایی در اینباره داشته باشند(حالا استثنا همه جا هست)

h.alizadeh
چهارشنبه 15 اردیبهشت 1389, 19:41 عصر
راستش در مورد تعداد برنامه نویسان در بازارکار فکر میکنم تعداد مردان بیشتر باشه.
البته خب من خودم چون خانوم هستم دوستان برنامه نویس خانوم می شناسم خب بخاطرهمینم نمیتونم منکر حضورشون بشم.

در دانشکده ما تعداد دختران و پسران برنامه نویس تفاوت خاصی نداشت و ملموس نبود...
میشه گفت بهترین برنامه نویسمون هم خانوم بود ...

توی کاردانی هم که همه خانوم بودیم یکی از بچه هامون بود که در دوران دبیرستان توی مسابقات برنامه نویسی دبیرستانها تا مرحله ای پیش رفته بود و میدونم از ساری برنده شده بود که رقیبش یه پسر بود که بعدازشکستش میگند پسره گریه کرده ...
و...

----

حالا چیزایی که به ذهنم میرسه رو میگم ...
دلیل کم بودن حضورخانوما در فروم های برنامه نویسی یکی اینکه زیاد حوصله جواب دادن و پی گیری کردن رو مثکه ندارند، بیشتر در گوگل فعالیت میکنند :D
اکثر کسایی که برنامه نویسیشون خوب نیست و در دانشگاه افت دارند به اینترنت رجوع می کنندو درخواست پروژه از دیگران می کنند و...(که این تعداد بیشتر هست)

و اما البته تعداد زیادی هستند که به رشته کامپیوتر امده و اظهار بی علاقگی به این رشته می کنند خیلی زیاده در بین خانوما نمیدونم من خیلی زیاد شنیدم که علاقه ندارند و الخص برنامه نویسی ...
من فکر میکنم یعنی اینایی رو که شخصا دیدم درحین برنامه نویسی ... برنامه نویسی باید خودت سماجت بخرج بدی ، نمیدونم ولی زیاد شنیدیم که مردان کمتر سوال می کنند مثلا د رمورد پرسیدن ادرس ولی خانوما راحت سوال می کنند خب در معقوله برنامه نویسی به نظر من نبایدزیاد اینطور بود بلکه باید خودت پیگیری کنی مثلا من دیدم بچه ها(دخترا) خطا که می بینند زودی صدا می زنند اروررررررر و میخوان زودی یکی کمکشون کنه ولی پسرا نه داریم پسرایی که واقعا بلد نیستند و اصلا برنامه نویس خوبی هم نیستند ولی زودی ول نمی کنند می شینند و می شینندکار می کنند کار می کنند و... نمیدونم شاید بخاطر غرورشون باشه و یا دلایل دیگه ...

و اینکه پسرا فعالتر و اکتیوتر هستند چون باید درامدزا هم باشند ...

خانوما معمولاً خاطرخواه زیاد دارند:D یعنی یه کسی پیدا میشه که زودی کمکشون کنه ...
نمیدونم یه قسمت از یه کتاب رو اتفاقی همین چند روز پیش خوندم که نوشته بود دخترتون رو طوری تربیت کنید که مشکلش رو خودش حل کنه نه اینکه مشکلاتش رو خودتون حل کنید ...

به نظرمن اگه واقعاً خانوما سماجت و علاقه داشته باشند در زمینه برنامه نویسی می تونند موفق تر باشند نمونه ش رو دیدم ...
چون خانوما ریز بین تر هستند و در برنامه نویسی ریزبینی هم میشه گف خوبه مثلا خود من که در فرومها بودم زیاد پیش اومده کدهای ساده کسی رو دیدم که یه هفته دوهفته خودشو کشته بود که چرااین کد که درست نوشتم کار نمیکنه و من با یه نگاه و یه تامل کوچیک خطاشو پیدا کردم که واقعا چیزای واقعا جزیی بودش...
مثلا یه نفر یه کد جاواسکریپت داشت که 300 خط بود و توی یه خطش سمی کالن نزاشته بود! در نتیجه کار نمی کرد...
یا یه یکی از پسرها که نفر دوم مسابقات برنامه نویسی کشور شده بود گف یه ماه بود روی برنامه م فکر می کردم نمیدونستم ایرادش چیه پاک کلافه شدم بودم چرا کار نمیکنه و بعد از یه ماه فهمیده بود یه returnنزاشتم...!!!!

یکی دیگه م که برام جالبه این بود که در دانشگاه پسرا حرفه شون براشون خیلی مهم بود مثلا یه پسرا خوره شبکه و سخت افزار بود ولی نمرات کلیه درسهاش فوق العاده پایین بود!! حتی شبکه رو شده بود 13!
یعنی مثکه همه وقت و تواناشون رو به پای حرفه شون میریزندو این قابل ستودن هست تا حدی ولی خانوما اینطور نیستند...

درمورد حمایت و توجه و تشویق به حضور خانوما در این معقوله موافقممممممم .
راستش دیدم دخترهایی که به برنامه نویسی علاقه دارند ولی کاراشون رو میدزدند یعنی چی حقوق مثلا 120 تومن بهشون میدن!!! خب این خانوم علاقه ش کم میشه میگه من خودمو میکشم حالا اینقدر حقوق؟!

خب میره یه شلوغ پشت میزی که ماهی 500 بگیره!

h.alizadeh
چهارشنبه 15 اردیبهشت 1389, 19:57 عصر
آقای کشاورز نطق زیبایی رو ارائه دادند. :)

alireza_s_84
چهارشنبه 15 اردیبهشت 1389, 19:59 عصر
h.alizadeh شما هم به عنوان وکیل مدافع خانم ها خوب دفاع کردی!!!:لبخندساده:

saleh.hi.62
چهارشنبه 15 اردیبهشت 1389, 20:02 عصر
آقای کشاورز نطق زیبایی رو ارائه دادند. :) جناب کشاورز همیشه نطق های زیبایی رو ارائه میدن !

در کل روح زنها از ملایمت و لطافت بیشتری برخوردار تا مردان و رشته کامپیوتر رو میشه یک کم خشک دونست ! چون واقعا برای هر زمینه ای اگه شما وارد مباحث پیشرفته بشید و اقعا باید مخ بسوزونید.

ولی در عوض توی هر دانشگاهی توی ایران که شما برین میبینین که رشته مهماری و هنر متعلق به دختران و اونجاست که دخترا میتونن بگن اینجا پسرا حرفی برای گفتن ندارن.

البته چبزایی که گفتم نسبی و مطلق نیست !

ایمان اختیاری
چهارشنبه 15 اردیبهشت 1389, 21:57 عصر
احساس می کنم بحث داره به جاهای خوب می رسه ... از آقای کشاورز متشکرم که مطالب خوبی رو عنوان کردن و همچنین مطالب h.alizadeh هم خیلی جالب بود ....
البته من نظرم اینه که دنیای برنامه نویسی نباید منحصر به جنس خاصی باشه و بشه ....چون همون قدر که خدا به مردا هوش و ذکاوت داده به خانوما هم همون قدر داده ......
من بیشتر از این موضوع زورم می گیره که چرا از این موهبت های خدادادی استفاده نمی کنن ... اینو هم توی پسرا دیدم هم توی دخترا ولی خب متاسفانه توی دخترا بیشتر تو چشم می یاد ... خب خواهر من دختر من (یا حالا هر کی ) چرا وقتی خودت می تونی برنامه نویس ماهری بشی می ری کاراتو می دی دست کسی دیگه که برات بنویسه ... چرا می دی بیرون برات پروژه ات رو انجام بده ؟ من توی یه قسمتی از یه واحد دانشگاهی هستم و خب اینا رو می بینم زجر می کشم ... وقتی می بینم دخترا به جای اینکه وقتشون رو بذارن و یه مقاله بخونن ، یه قطعه کد رو تحلیل کنن می رن دنبال مسائل بی خود و بی اهمیت آتیش می گیرم .. خب این چیزا رو می بینم که می پرسم چرا دخترا نمی خوان باور کنن که می تونن در کنار تمام مسائل یه مهندس قابل هم باشن .. تا می گی خانم فلانی این این جوریه اون اون جوریه کپ می کنه و کلا بی خیال موضوع می شه ... آخه ایناس که آدمو سکته می ده ...

مرتضی پیروزی
چهارشنبه 15 اردیبهشت 1389, 22:35 عصر
سلام
ببین imans62 (http://www.barnamenevis.org/forum/member.php?u=68094) عزیز
دلیل اینکه خانوم ها در عرصه کامپیوتر کم هستند منحصراً به کامپیوتر مربوط نیست، در همه زمینه ها
لمس میشه.
به نظر من دلایل عمده ای که داره این ها هست:
توی محل کار معذب هستند، دید خوبی نسبت بهشون وجود نداره،به نیازهاشون اهمیت نمیدن، تو محل
کار جنسیت حرف اول رو میزنه، بشون اعتماد ندارن،و.....
دلیل بعدی شاید به فرهنگ ما مربوط باشه، مثلا تا چندسال پیش اگر دختری میرفت دانشگاه شاید مسخره
هم میشد، اگر هنوز هم ببینی خیلی ها با درس خوندن خانم ها مخالفن، حتی تا چند سال پیش ورزش
کردن خانوم ها و حتی رانندگی اونا هم تو چشم بود، در خیلی از موارد خانواده اجازه کار نمیده، شاید
همه ما این مورد آخر رو دیده باشیم.
-----
نکته بعد، اینکه چرا بعد از درس نمیرن سر کار مرتبط ؟؟ مهم ترین دلیل اینه که مثل من و شما مجبور نیست، شما اگر نری سراغ برنامه نویسی چکار میکنی؟؟ جز اینکه تو خرج زندگی بمونی چیز دیگه ای هم
داره؟ یک خانم اگر از شغل برنامه نویسی خوشش نیاد، میره شغل مورد علاقه و دستمزد هم شاید مهم
نباشه، ولی آقایون چی؟؟ اگر برنامه نویسی نکنه ول معطله! شغل دیگه هم که نمیدن! کی میاد آقا رو
به عنوان منشی قبول کنه؟ کی آقا رو به عنوان فروشنده یا غیره که تجربه نداره قبول کنه؟؟ تازه اگر هم
قبول کنه، با حقوق 150000 تومن هیچ مردی زندگیش نمیچرخه، پس آقایون چاره ای ندارن، ولی خانوم ها
بله، این نشد، اون، حقوق بالا هم که خیلی هاشون براشون ملاک نیست.
شما به روزنامه ها نگاه کن، 90 درصد آگهی ها خانم میخوان، تازه اون 10 درصد هم یا حمالی میخوان
یا خانم ها در اولویت هستند، خوب شما هم اگر دستمزد برات خیلی مهم نباشه و تنوع کاری زیاد باشه
آیا دنبال شغل مناسب تر نمیری؟؟
دلایل دیگه ای هم شاید به نظرم باشه ولی الان به ذهنم نمیرسه، و فعلاً منتظرم تا دوستان جملات من رو
نقل قول کنن و حملات شروع بشه!:لبخند:
موفق باشی

sara1368
چهارشنبه 15 اردیبهشت 1389, 22:38 عصر
منم به عنوان یه خانوم نظرم اینه همه جا هم پسرای فعال هست هم دختر فعال
شاید شما اونایی رو که دیدین واقعا به رشتشون علاقه نداشتن
اما من تا حالا نشده پروژم رو کس دیگه ای انجام بده همیشه خودم ترجیح میدم انجام بدم حتی اگه کاملش نتونم انجام بدم.

sara1368
چهارشنبه 15 اردیبهشت 1389, 22:55 عصر
میخوام یه چیز دیگه هم به حرفام اضافه کنم..خانومایی هم که واقعا به برنامه نویسی یا کلا کامپیوتر علاقه دارن اعتماد به نفسی رو که اقایون دارن رو ندارن.بعدشم کدوم مردی رو دیدین که خیلی به محیط اطرافش توجه داشته باشه اما مسئولیت های یه خانوم حتی اگه ازدواج هم نکرده باشه انقدر زیاده که باعث میشه همش فکرش درگیر باشه.
خانوما در عین حال میتونن به چند تا موضوع مختلف فکر کنن(ندیدین؟مثلا مادرتون هم با تلفن حرف میزنه هم در عین حال غذا درست میکنه.اما پدرتون عمرا وقتی که مثلا روزنامه میخونه یا تلویزیون نگاه میکنه نمیتونه حواسش به حرفای شما هم باشه)بخاطر همین چون خانوما حواسشون چندجا هست تمرکز کمتری هم رو کاراشون دارن..این از لحاظ علمی اثبات شده

مرتضی پیروزی
چهارشنبه 15 اردیبهشت 1389, 23:12 عصر
خانوما در عین حال میتونن به چند تا موضوع مختلف فکر کنن(ندیدین؟مثلا مادرتون هم با تلفن حرف میزنه هم در عین حال غذا درست میکنه.اما پدرتون عمرا وقتی که مثلا روزنامه میخونه یا تلویزیون نگاه میکنه نمیتونه حواسش به حرفای شما هم باشه)بخاطر همین چون خانوما حواسشون چندجا هست تمرکز کمتری هم رو کاراشون دارن..این از لحاظ علمی اثبات شده
این حرف درستی نیست، من یک مردم دیگه، همین الان که دارم پست مینویسیم میخوای بگم فکرم
چند جا مشغوله؟؟ ای کاش دل مشغولی ما هم تلفن و غذا و.... بود، شب که پدر از سرکار میاد تو چشماش نگاه کن، خیلی چیزها رو میبینی............

sara1368
چهارشنبه 15 اردیبهشت 1389, 23:17 عصر
این حرف درستی نیست، من یک مردم دیگه، همین الان که دارم پست مینویسیم میخوای بگم فکرم
چند جا مشغوله؟؟ ای کاش دل مشغولی ما هم تلفن و غذا و.... بود، شب که پدر از سرکار میاد تو چشماش نگاه کن، خیلی چیزها رو میبینی............

بله درسته اما این مثال بود من به طور کلی گفتم نه فقط غذا درست کردن.
مردها درسته مشغله فکری زیاد دارن اما در عین حال نمیتونن به چند چیز فکر کنن.یعنی تمرکز کامل روی یک موضوع دارن.پس در ضمینه کامپیوتر هم چون تمرکز کافی و کامل دارن پس بهتر میتونن فکرشون رو متمرکز روی کاری که دارن انجام میدن بگذارن

Saeed.Masoumi
پنج شنبه 16 اردیبهشت 1389, 00:02 صبح
:متفکر::متفکر::متفکر::متفکر:
دوستان سعی کنید توی بحثهای به این شیرینی و منطقی از مرامی کردن بحث بپرهیزید.
مثلا همین نکته مثال نقض داره "مادران شاغل در بیرون از خانه"
طبق اصول ریاضی با مثال نقض میشه یک رابطه منطقی رو نقض کرد.
همانطور که دوست عزیز آقای کشاورز فرمودند نباید با معیارهای یکسان به دو جنس متفاوت نگاه کرد.
ولی نکته جالبی است :چرا من تاحالا دختری رو ندیدم که ریاضیش و برنامه نویسیش خوب باشه و حتی تلاش کنه واسه یادگیریش؟؟
خوب تا حالا پسری رو هم ندیدم گلدوزیش خوب باشه یا حتی تلاش کنه یاد بگیره.
:لبخند::لبخند::لبخند::لبخند:: بخند:

sara.f
پنج شنبه 16 اردیبهشت 1389, 00:05 صبح
ولی نکته جالبی است :چرا من تاحالا دختری رو ندیدم که ریاضیش و برنامه نویسیش خوب باشه و حتی تلاش کنه واسه یادگیریش؟؟

شاید چون نخواستید ببینید!

مرتضی پیروزی
پنج شنبه 16 اردیبهشت 1389, 00:10 صبح
سلام دوست عزیز
میشه توضیح بدید که ربط:

دوستان سعی کنید توی بحثهای به این شیرینی و منطقی از مرامی کردن بحث بپرهیزید.
مثلا همین نکته مثال نقض داره "مادران شاغل در بیرون از خانه"
طبق اصول ریاضی با مثال نقض میشه یک رابطه منطقی رو نقض کرد.
همانطور که دوست عزیز آقای کشاورز فرمودند نباید با معیارهای یکسان به دو جنس متفاوت نگاه کرد.
خوب تا حالا پسری رو هم ندیدم گلدوزیش خوب باشه یا حتی تلاش کنه یاد بگیره
به جمله

چی بود؟؟:متفکر:
من چی گفتم و شما چی برداشت کردید!
میشه توضیح بدید که برداشت شما از جمله من چی بود؟؟

Saeed.Masoumi
پنج شنبه 16 اردیبهشت 1389, 00:12 صبح
من کلا برداشت نکردم چیزی رو :لبخند:
روی کامنت های من Break point بزارید :چشمک::بامزه:

Saeed.Masoumi
پنج شنبه 16 اردیبهشت 1389, 00:13 صبح
شاید چون نخواستید ببینید!
البته این حرفتون یک جورایی درسته
مردیم دیگه چه معنی میده دخترا از ما بهتر باشن :لبخند:

sara.f
پنج شنبه 16 اردیبهشت 1389, 00:16 صبح
تا می گی خانم فلانی این این جوریه اون اون جوریه کپ می کنه و کلا بی خیال موضوع می شه

:متفکر:

... آخه ایناس که آدمو سکته می ده ...
حالا شما هم زیاد سخت نگیر! خوب نیست آدم واسه هر چیزی بخواد سکته کنه، من خودم به شخصه قول میدم که از این به بعد بیشتر خودمو باور کنم و قول میدم که درسامو خوب بخونم تا مهندس قابلی بشم. :لبخندساده:

مرتضی پیروزی
پنج شنبه 16 اردیبهشت 1389, 00:27 صبح
من کلا برداشت نکردم چیزی رو :لبخند:
روی کامنت های من Break point بزارید :چشمک::بامزه:
وقتی چیزی رو برداشت نکردید نقل قول نکنید:لبخند:
--------
دوستمون فرمودند که خانم ها به چند جا فکر میکنند، من هم عرض کردم اتفاقاً اقایون هم
فکرشون خیلی مشغوله؛
------
به خاطر همین دلیل فرمایشات شما مبنی بر "مرامی کردن بحث" و "مادران شاغل در بیرون
از خانه" و " مثال نقض" و از همه مهمتر " کاربرد ریاضیات!" رو متوجه نشدم!:متفکر:

Saeed.Masoumi
پنج شنبه 16 اردیبهشت 1389, 00:32 صبح
وقتی چیزی رو برداشت نکردید نقل قول نکنید:لبخند:
--------
دوستمون فرمودند که خانم ها به چند جا فکر میکنند، من هم عرض کردم اتفاقاً اقایون هم
فکرشون خیلی مشغوله؛
------
به خاطر همین دلیل فرمایشات شما مبنی بر "مرامی کردن بحث" و "مادران شاغل در بیرون
از خانه" و " مثال نقض" و از همه مهمتر " کاربرد ریاضیات!" رو متوجه نشدم!:متفکر:
مرتضی جان خودتو ناراحت نکن منم اغلب حرفای خودم رو توی لحظات اول متوجه نمی شم بعدها کم کم متوجه می شم چه حرفای حکیمانه ای زدم
چشم دیگه نقل قول نمی کنم :چشمک:
جون بخوا

#Elahe#
پنج شنبه 16 اردیبهشت 1389, 03:07 صبح
من خودم به شخصه اگه بخوام میتونم از خیلی از پسرها بهتر باشم ولی نمیخوام چون نیازی ندارم و مسئولیتی روی دوشم نیست که برم دنبالش یا ادمه بدم و اطلاعات و دانشم رو اپدیت نگه دارم .شاید یکی از دلیل هاش این باشه.
دوست عزیز مثل اینکه مسئولیت شما تنها تو بچه داری و خونه داری خلاصه شده ! نه ؟

من به شخصه تا حالا با دخترهاي زيادي تو رشته كامپيوتر برخورد داشتم
ولي به جرات ميتونم بگم كه هيچ كدوم تو اين زمينه استعدادشون به اندازه پسرها نبوده
مطمئنید ؟ :گیج:
شما تخصصتون از کامپیوتر تو چه زمینه ایه ؟
گفتم شاید باهم یه کورسی گذاشتیم !!

دلیل کم بودن حضورخانوما در فروم های برنامه نویسی یکی اینکه زیاد حوصله جواب دادن و پی گیری کردن رو مثکه ندارند، بیشتر در گوگل فعالیت میکنند :D
اکثر کسایی که برنامه نویسیشون خوب نیست و در دانشگاه افت دارند به اینترنت رجوع می کنندو درخواست پروژه از دیگران می کنند و...(که این تعداد بیشتر هست)
دوست من با کمال احترام به عقایدتتون باید بگم که دلایلتون واقعا خاله زنکیه !

فکر کنم از این پست به بعد همش شده احساسات بازی و حرفای خاله زنکی که اصلا علاقه ای به خوندشنون ندارم .

من هم اولین رشته ام تو دانشگاه نرم افزار بود . البته از رو علاقه و آگاهی رفته بودم تو این رشته . چون برادرم فارغ التحصیل دکترا دانشگاه . . . . هستش و از بچگیم هم به دلیل وجود ایشون ، به کامپیوتر و مباحث مربوطه ش شدیدا علاقه داشتم .
الان مدیریت میخونم . رشته قبلی رو نصفه رهاش کردم . چون نه واسه یادگیری به دردم میخورد و نه واسه مدرکش .
مدرک مهندسی کامپیوتر ، حتی اگه خودم هم بخام ، تو ایران به دردم نمیخوره . نهایتش ازم میخان تایپیست بشم ! این به دلیل دید نادرست مردم نسبت به یه خانم + مدرک مهندسی کامپیوتر هست .
باور ندارند یه خانم هم میتونه یه برنامه بنویسه یا یه سایت طراحی کنه یا بتونه یه شبکه راه بندازه !
گواه این گفته هام اینه که چند سال پیش تو یکی از فرومهای مطرح ایران یه تایپیک زدم واسه آموزش پی اچ پی .
ولی نتیجه چی باشه خوبه ؟ خیل پیامهای عاشقانه و انواع متلکهای چرت !
و در مقابل ، حدود 4 سال هست یه تایپیک تو یکی از فرومهای خارجی دارم ! کل بازدید فروم یه طرف و بازدید از تایپیک من یه طرف . سوال میپرسند ، جواب میدم !! تمام !!
دیگه مثل اینجا نیست که یه آقا پسر خجالت بکشه سوالش رو از یه خانوم بپرسه !

البته میخاستم بحث رو از نقطه نظر علمی جواب بدم . ولی خواستم چند تا از دلایل شخصیم رو بگم .
ممکنه اگه بخث به صورت علمی ادامه پیدا کنه دلایل علمی و اجتماعیم که میشه گفت تجربه شون کردم رو هم ذکر کنم .

مطمئنا هم هر کی این پست منو بخونه یا کلا باورش نشه که چنین دختری هم میتونه وجود داشته باشه یا . . . . .!!
به هر حال این هم از فرهنگ خودمونه و چاره ای نیست و باید سوخت و ساخت !! :چشمک:

Mostafa_Dindar
پنج شنبه 16 اردیبهشت 1389, 03:47 صبح
سلام ،

من در تجربه اي كه با همكاران خانوم داشتند ، تعداد كمتري از اونها به برنامه نويسي علاقه مند بودند ، ولي اونهايي هم كه به برنامه نويس بودند بسيار دخترهاي باهوشي بودند .

به نظر من علت كمتر بودن اونها در مقايسه با پسر ها تفاوت در روحيات ، علايق ، جامعه هست .

به طور عمومي ( نه خاص ) از نظر روحي اونها بسيار ظريف تر هستند و سرسختي پسرها رو ندارند. بيشتر دوست دارند به اونها آموزش داده بشه تا خودشون دنبال يادگيري برن .
اگر دقت كرده باشيد كلاسهاي دانشگاه رو مرتب حاضر ميشند ، تكاليف رو انجام ميدن ، و با مطالعه سر امتحان حاضر ميشند ، به مطالب خارج از كتاب كاري ندارند ، نمره هاي خوبي ميگيرند و كمتر درسي رو ميافتند .

. از نظر علايق هم به خاطر اينكه برنامه نويسي يك فعاليت غير لطيف هست ، كمتر دخترها رو به خودش جذب ميكنه ، من دخترهايي رو ديدم كه در زمينه تجزيه و تحليل خوب بودند.

جامعه هم ميتونه در اون تاثير گذار باشه ، اگر موارد قبلي رو به صورت كلي بين همه دخترها مشترك است ، ولي دخترهاي ايراني از اونجايي كه فشاري براي تامين مالي خود يا خانوادشون ندارند ، جامعه اونها رو ديرتر باور ميكنه ، براي اثبات خوشون بايد تلاش بيشتري بكنند .

در كل با توجه به تفاوتهايي كه در خود جنس مرد و زن هست ، اين فعاليت كمتر در اين زمينه هم طبيعي هست . ولي از من كه تجربه كار با اونها رو داشتم به شما نصيحت كه سعي كنيد با يك دختر همكار نشيد . اشكتون رو در ميارن .

Amir Oveisi
پنج شنبه 16 اردیبهشت 1389, 04:45 صبح
خیلی تلاش کردم پست نزنم اما نتونستم!

دوست عزیز مثل اینکه مسئولیت شما تنها تو بچه داری و خونه داری خلاصه شده ! نه ؟

کاملا موافقم، متاسفانه به دلیل تفکر خیلی بیش از حد سنتی جامعه ما اکثر دخترا آیندشون رو همچین چیزی می بینن (یا اینکه مجبورا ببینن!)

فکر کنم از این پست به بعد همش شده احساسات بازی و حرفای خاله زنکی که اصلا علاقه ای به خوندشنون ندارم .

موافقم، دوستان خواهشا بحث رو با آوردن دلایل منطقی ادامه بدید. (آقا بهروز در صورت نیاز یه GC.Collect اجرا کن، البته میدونم از C#‎‎ بدت میاد :لبخند: )

الان مدیریت میخونم . رشته قبلی رو نصفه رهاش کردم . چون نه واسه یادگیری به دردم میخورد و نه واسه مدرکش .
مدرک مهندسی کامپیوتر ، حتی اگه خودم هم بخام ، تو ایران به دردم نمیخوره . نهایتش ازم میخان تایپیست بشم ! این به دلیل دید نادرست مردم نسبت به یه خانم + مدرک مهندسی کامپیوتر هست .
باور ندارند یه خانم هم میتونه یه برنامه بنویسه یا یه سایت طراحی کنه یا بتونه یه شبکه راه بندازه!

به شکل کلی اینطور نیست. بنده خودم خانومای زیادی رو میشناسم که الان دارن به عنوان برنامه نویس، تحلیلگر و ... تو شرکت های مختلف کار می کنن. و اینکه میگید به عنوان تایپیست نگاه می کنن معمولا در شرکت ها و ادارات دولتی اتفاق می افته.

گواه این گفته هام اینه که چند سال پیش تو یکی از فرومهای مطرح ایران یه تایپیک زدم واسه آموزش پی اچ پی .
ولی نتیجه چی باشه خوبه ؟ خیل پیامهای عاشقانه و انواع متلکهای چرت !
و در مقابل ، حدود 4 سال هست یه تایپیک تو یکی از فرومهای خارجی دارم ! کل بازدید فروم یه طرف و بازدید از تایپیک من یه طرف . سوال میپرسند ، جواب میدم !! تمام !!
دیگه مثل اینجا نیست که یه آقا پسر خجالت بکشه سوالش رو از یه خانوم بپرسه !

اینحاست که تفاوت جوامع مشخص میشه!

--------------------------------------

چند نکته می خواستم در ادامه مطالب عرض کنم. یه کم برگردیم عقب، 50و 60 سال پیش... به نظرتون دیدی که در جامعه نسبت به خانم ها وجود داشت چطور بود؟ چند درصد از خانم ها کار می کردن؟ حالا انتظار داریم در این مدت کوتاه به کجا رسیده باشیم؟ هنوز هم زاویه دید نسبت به خانم ها همون درون مایه های 50 سال پیش رو داره چون هنوز همون تفکر خیلی بیش از حد سنتی (شاید گاهی اوقات متحجر) در سطح جامعه وجود دارند (به خصوص در جایگاه های تاثیرگذار) به همین دلیل بستر جامعه خواه ناخواه به سمتی سوق داده میشه در نتیجه اون به زن ظلم میشه (هر چقدر هم شعار بدن و بدیم که نمیشه فقط داریم خودمونو قول می زنیم)
بعدش هم میایم میگیم هر کی بگه داره ظلم میشه پس فمنیسته! چرا باید یک زن حتما یه مادر خوب باشه و همین براش کافی باشه؟ چرا هممون فقط همین انتظارو از زن ها داریم؟ و چرا سعی می کنیم با همین حرفا قانعشون کنیم یا دلداریشون بدیم؟ و خیلی چراهای دیگه که اینجا نمیشه گفت (میگن فمنیستم :متعجب: )
بگذریم...
به نظر من خانوما تو برنامه نویسی چیزی کمتر از آقایون ندارن به شکل بالقوه، اما خیلیاشون بنا به دلایلی نمیخوان یا نمیتونن که بالفعلش کنن که در مورد بعضی دلایلش بحث کردن دوستان. بر اساس چیزایی که خودم دیدم خیلی کم بودن دخترایی که دارن نرم افزار میخونن و برای درس مثلا "ساختمان داده" اهمیت بیشتری نسبت به یه درس 3 واحدی دیگه قائل باشن! در حالی که من خودم انقدر سر گرم این درسا بودم که از اونور بوم افتادم! نمی گم همه اینجوری باشن اما خدایی دیگه یکی گرفتن "ساختمان داده" و "زبان فارسی عمومی" هیچ توجیحی نمیتونه داشته باشه مگر اینکه هدف فقط نمره باشه! که متاسفانه/خوشبختانه خانوما حساسیت ویژه ای بهش دارن و براش تلاش زیادی می کنن.
در کل اینو میخوام بگم که اینکه کسی کاری رو نمیکنه دلیل بر این نیست که نمیتونه بلکه ممکنه اصلا خوشش نیاد. از اونجایی که خانوما برای چیزهایی که میخوان خیلی برای تحققش تلاش می کنن پس اگر می بینید که یکیشون برای یادگیری برنامه نویسی تلاش نمی کنه و رغبت نشون نمیده مطمئن باشید که خوشش نمیاد نه اینکه تواناییش رو نداره.

پ.ن
اگر جانبدارانه خوندینش لطفا برگردید دوباره بخونین این بار بی طرفانه.

Vahid_moghaddam
پنج شنبه 16 اردیبهشت 1389, 08:31 صبح
موافق با bermooda

ایمان اختیاری
پنج شنبه 16 اردیبهشت 1389, 09:26 صبح
خب خوشحالم که بحث داره به خوبی پیش می ره
اما یه سری مطالب ...

میخوام یه چیز دیگه هم به حرفام اضافه کنم..خانومایی هم که واقعا به برنامه نویسی یا کلا کامپیوتر علاقه دارن اعتماد به نفسی رو که اقایون دارن رو ندارن
چرا چنین چیزی باید باشه ؟ مگه مشکلی پیش می یاد همونقدر که یه پسر اعتماد به نفس داشته باشه دختر هم داشته باشه ؟

خوب تا حالا پسری رو هم ندیدم گلدوزیش خوب باشه یا حتی تلاش کنه یاد بگیره.
خب .. من مثال نقضشم ... مادر یه مدتی داشت گیپور بافی یاد می گرفت منم بدم نیومد که یاد بگیرم ... شوخی هم نیست ... :متفکر: چون جالب بود برام یاد گرفتم اصلا هم مهم نبود که کسی بهم بگه این زنونه اس یا مردونه اس ...

باور ندارند یه خانم هم میتونه یه برنامه بنویسه یا یه سایت طراحی کنه یا بتونه یه شبکه راه بندازه !
این باور رو کی جا انداخته ؟ به نظر من هم پسرا مقصرن هم دخترا .. وقتی یکی به اطمینان و قاطعیت و با دلیل محکم و قوی راجع به موضوعی بحث کنه و حرف بزنه طبعا بقیه قبول می کنن
این طور نیست ؟

البته میخاستم بحث رو از نقطه نظر علمی جواب بدم . ولی خواستم چند تا از دلایل شخصیم رو بگم .
ممکنه اگه بخث به صورت علمی ادامه پیدا کنه دلایل علمی و اجتماعیم که میشه گفت تجربه شون کردم رو هم ذکر کنم .
بی صبرانه منتظر مطالب شما هستم.

خب .. اما ادامه ی حرفام .. به نظر شما چیکار می شه کرد که این روال مزخرف شکسته بشه ..
من معتقدم که با یک گل هم می شه بهار داشت .. بحث اصلی اینه که چطور می شه فعالیت خانم ها روی توی صنعت نرم افزار بیشتر کرد ؟

zizi_zizi69
پنج شنبه 16 اردیبهشت 1389, 12:47 عصر
نمی خواستم در این تاپیک چیزی بنویسم ،چون واقعیتش وقت نداشتم به این موضوع فکر کنم با این که موضوع مهمیه
این موضوع ،موضوع ساده ای نیست که ما بتونیم راحت راجع اون نتیجه گیری کنیم . هر کی در اینجا موضوع را از دید خودش بررسی کرده .
من در مورد کشور خودمون صحبت می کنم چون توش بودم وحسش کردم نه تحقیقات.
اولین اینکه این موضوع که حتما فقط پسرا برنامه نویس خوب باشند اکید نیست ، شاید این نسبت به کم باشه کم سعادتی اونایی بوده که ندیدند ولی هستند برنامه نویسان خانمی که من می شناسم در شرکت هایی خوبی کار می کنند و حتی هستند کسانی که شرایط کاری براشون (برنامه نویسی ) جور شده و به خارج رفتند.
من هم با این موضوع موافقم که خانمها باید بشینن

یه قطعه کد رو تحلیل کنن و کدنویسی را خودشون انجام بدن ولی چرا این کار را خیلی هاشون انجام نمی دن ؟

توی محل کار معذب هستند، دید خوبی نسبت بهشون وجود نداره،به نیازهاشون اهمیت نمیدن،تو محل

کار جنسیت حرف اول رو میزنه، بشون اعتماد ندارن،و.....

واقعا بین جنسیت در بیشتر مواقع از حقوق گرفته تا بقیه موارد فرق هست. حتی اگر خودشون را هم اثبات کنند ولی پسرا چون نان اور هستندکفه ترازو به نفعشون پایین میره.همین مورد یعنی حامی نبودن،سرخورده شدن...

خودتون می دونید چقدر از برنامه نویسی را خودتون در محیط کاری یا در گفتگوهای گروهی کسب کردید آیا چنین شرایطی برای دخترا هم فراهم بوده ،آیا دخترا در هر شرکتی میتونند مشغول به کار شن؟تا حاله چندتا از گروهای دخترا را دیدن بشنین در مورد مشاکل برنامه نویسی و..... صحبت کنند؟چرا نمی شینند در این موارد صحبت کنند؟بلاخره بقول شما زیاد که حرف میزنند چرا چند دقیقه رو به این موضوعات اختصاص نمی دن،آیا غیر از ویژگی های دخترانه(که نقضش نمی کنم و نمی گم که بده)،
نمی شه افکار اونا وکلا مردم به سمتی پیش ببریم غیر از چشم و چشمی و ... آرایش و عمل کردن بینی وتقلید از فلان هنرپیشه ....به سمت کتاب خودن ببریم
در مورد اینکه تشویق وحمایت می تونه در حضور خانمها تاثیر بزاره خیلی موافقم که این مورد زیاد در مورد آقایون نقش اساسی نداره و حتی اگه ضایع هم بشن خیلی راحت فراموش می کنند و به کارشون ادامه می دن.ولی یک موقع هم غرورشون بهشون اجازه نمی ده که خیلی از کارهایی که انجامش اشکالی نداره ،انجام بدن مثل گلدوزی و آشپزی و....(حتی امتحانش هم نمی کنند ببینند چطوره)البته نه همه
من اصلا با اینکه محبت واحساس مادری که در یک زن وجود داره حرفی ندارم و مسئولیتی که یک مرد از عهده اون بدرستی برنمی آید.ولی یکم به دور واطراف خود نگاه کنید همیشه وقتی یکی هست دل بسوزونه ،دیگری توجهی زیادی به وظایف که باید انجام بده نداره وانگار ازش صلب مسئولیت شده، چه در کارهای خانه چه در کارهای گروهی دیگر. به این موضوع توجه کنید زنان پس از اینکه بچه ها 5 تا 6 ساله شدن وقتشون آزادتره اون موقع نیروی های آزاد جامه هستند،ومی تونند در کارهای زیادی فعالیت داشته باشند که بهتر از بازار رفتن و حرص خوردن برای اینو آنه و.......
زنان در جامعه ما خیلی مشکلات دارن که اگه یک خانم در زمینه برنامه نویسی یا هر زمینه دیگری به جایی برسه واقعا شاهکار کرده از اون همه مشکلات سر بیرون بیاره.

#Elahe#
پنج شنبه 16 اردیبهشت 1389, 14:33 عصر
به طور عمومي ( نه خاص ) از نظر روحي اونها بسيار ظريف تر هستند و سرسختي پسرها رو ندارند. بيشتر دوست دارند به اونها آموزش داده بشه تا خودشون دنبال يادگيري برن .
اگر دقت كرده باشيد كلاسهاي دانشگاه رو مرتب حاضر ميشند ، تكاليف رو انجام ميدن ، و با مطالعه سر امتحان حاضر ميشند ، به مطالب خارج از كتاب كاري ندارند ، نمره هاي خوبي ميگيرند و كمتر درسي رو ميافتند .
اکثرا اینطوره ستند .
و البته برنامه نویسی چیزی نیست که بشه با آموزش آکادمیک یاد گرفت ! باید بهش علاقمند بود !!

ولي از من كه تجربه كار با اونها رو داشتم به شما نصيحت كه سعي كنيد با يك دختر همكار نشيد . اشكتون رو در ميارن .
بهتره اینجوری کلی نتیجه گیری نکنید !!!
یه ساعت نشستی پست نوشتی و آخرش هم نشون دادی که هر چی گفتی همش شعار بوده !!

کاملا موافقم، متاسفانه به دلیل تفکر خیلی بیش از حد سنتی جامعه ما اکثر دخترا آیندشون رو همچین چیزی می بینن (یا اینکه مجبورا ببینن!)
دیگه حتی پدر و مادرها هم به این نتیجه رسیدند که دخترها رو نمیشه دیگه به کاری که برخلاف نظرشونه مجبور کرد ! این خود خانوما هستند که به این نتیجه رسیدند علافی و بی عاری بهتر از هر چیز دیگه ای هست !

به شکل کلی اینطور نیست. بنده خودم خانومای زیادی رو میشناسم که الان دارن به عنوان برنامه نویس، تحلیلگر و ... تو شرکت های مختلف کار می کنن. و اینکه میگید به عنوان تایپیست نگاه می کنن معمولا در شرکت ها و ادارات دولتی اتفاق می افته.
در کل این مملکت جای خوبی برای این حرفه نیست
حالا اگه یه دختر هم باشی
مگر اینکه واسه خودت کار کنی !

چرا چنین چیزی باید باشه ؟ مگه مشکلی پیش می یاد همونقدر که یه پسر اعتماد به نفس داشته باشه دختر هم داشته باشه ؟
دوست عزیز اعتماد بنفس یه چیز ذاتی نیست که !
اکتسابی هست
یعنی جامعه ، اعتماد بنفس یا عدم وجودش رو القا میکنه !
تا یکی دو سال پیش که همکارها و دوستان یه مشتری بهم معرفی میکردند واسه طراحی سایت اکثرا تا میدیدند طرفشون یه دختره . . . الفرار !
ولی حالا نمیدونم سطح فکری جامعه پیشرفت کرده یا کار من بهتر شده که دیگه اون شرایط چند سال پیش زیاد دیده نمیشه !
خلاصه اینکه در این چند سال نه تنها از اعتماد بنفسم کاسته نشد بلکه از زیادیش اعتماد بنفس کاذب هم پیدا کردم

این باور رو کی جا انداخته ؟ به نظر من هم پسرا مقصرن هم دخترا .. وقتی یکی به اطمینان و قاطعیت و با دلیل محکم و قوی راجع به موضوعی بحث کنه و حرف بزنه طبعا بقیه قبول می کنن
این طور نیست ؟
از نظر من و شما و ممکنه تعداد اندکی از بازدید کنندگان این تایپیک اینطوری باشه . ولی از دید اکثر نه اینطور نیست !

با این همه اظهار نظرهای دوستان و بحث ، پس من تو این زمینه یه استثنا محسوب میشم :لبخند:

#Elahe#
پنج شنبه 16 اردیبهشت 1389, 14:33 عصر
به نظر من بحث رو تموم کنید .
دوست ندارید ، شرکت نکنید

Mahyaa
پنج شنبه 16 اردیبهشت 1389, 15:05 عصر
شاید چیزی که میخوام بگم مستقیما ربطی به موضوع نداره ولی کلا بدم نمیاد با شما درمیون بگذارمش. به این عنوان بخونیدش "از زبان یک دختر برنامه نویس"

من از دوران راهنمایی کد مینوشتم. نه اینکه فکر کنید برنامه مینوشتم، کدهای بیسیک که توی مجله "کامپیوتر" بود رو از اول تایپ میکردم تا اجرا کنم ببینم نتیجه اش چی میشه. این موضوع مربوط به زمانیه که ما یک کامپیوتر 80386 داشتیم که برای اون زمان مدل خیلی بهتری وجود نداشت یا شاید تازه وارد بازار ایران شده بود (به گمونم). یعنی میخوام بگم تب کامپیوتر هنوز مملکت رو نگرفته بود (لطفا سعی نکنید سنم رو حدس بزنید). کم کم با کمک این و اون، دیباگ کردن رو یاد گرفتم و خلاصه کلی علاقه داشتم.
رشته نرم افزار رو با آگاهی انتخاب کردم.تا حالا هیچ شغلی غیر از برنامه نویسی نداشتم.بیشتر عمرم رو پای کامپیوتر میگذرونم و مشغول خوندن و تمرین کردنم.

اینها رو گفتم که فقط بگم مثل خیلی از شما ها من هم از بچگی علاقه مند بودم الان هم هنوز با علاقه دنبال میکنم.

حالا اینها مشخصات،مشکلات و... (نمیدونم عنوانش رو چی بگذارم) من به عنوان یک دختر برنامه نویسه که شاید بعضی هاش برای همه برنامه نویسها عمومیه بعضیهاش هم مختص خانمهای برنامه نویسه:

دوستان نزدیک زیادی ندارم. چون زیاد براشون وقت نمیگذارم و اونها هم متقابلا همینطور.
اغلب افرادی که از مصاحبت باهاشون لذت میبرم (موضوعات مشترک برای صحبت داریم) از آقایون هستند که نمیتونند دوستان صمیمی من باشند.
تقریبا در هر تیمی که کار کردم، تنها خانم موجود در اون تیم بودم.
در هر تیم جدید، معمولا کمی طول میکشه اعتماد بقیه افراد تیم رو جلب کنم. (این مساله چندین برابر سخت تر میشه اگر که من قراره لیدر هم باشم)
وسواسهای دخترانه رو در برنامه نویسی دارم (تمیز بودن کد، طبقه بندی و آپدیت مرتب مستندات) که گاهی باعث تمسخر و خنده میشه. (البته آقایون زیادی هم دیدم که در کدهاشون وسواس دارند)
بیشتر در آمدم رو صرف کتاب و لوازم کامپیوتر و لپ تاپ و... میکنم.
مثل بیشتر برنامه نویسها، قهوه زیاد میخورم.
چندین ساعت رو بدون اینکه تکون بخورم صرف دیباگ یک قطعه کدی که درست کار نمیکنه، میکنم و بعد از اینکه حلش کردم به خودم جایزه میدم.
موضوعات مورد علاقه دختران دیگر هم سن و سال من معمولا برای من جالب نیست و موضوعات من هم برای اونها جذابیتی نداره
نمیتونم ناخنهام رو بلند کنم چون سرعت تایپ کردنم رو به شدت پایین میاره
یک کاغذ کوچیک چسبودنم به مانیتور جلوی چشمم و روش نوشتم "صاف بشین".
از سوسک میترسم (این به برنامه نویسی ربطی نداشت همینجوری گفتم) : )

ایمان اختیاری
پنج شنبه 16 اردیبهشت 1389, 15:30 عصر
می خواستم از تمامی عزیزانی که توی بحث شرکت کردن کمال تشکر رو داشته باشم
البته بازم در این مورد حرف دارم ولی چشام دیگه دارن می ترکن از بس دنبال یه جواب لعنتی گشتم و پیدا نکردم

h.alizadeh
پنج شنبه 16 اردیبهشت 1389, 21:12 عصر
نمیدونم درست،
ولی به نظرمن دید دیگران به آدم، به خودم آدم هم بستگی داره ...

خودت باید باتوجه به طرفت طوری برخورد کنی که دیدشو اصلاح کنی...

موضوعات مورد علاقه دختران دیگر هم سن و سال من معمولا برای من جالب نیست و موضوعات من هم برای اونها جذابیتی نداره
نمیتونم ناخنهام رو بلند کنم چون سرعت تایپ کردنم رو به شدت پایین میاره
بستگی به جمعی که در بینشون قرار داری هم داره...
مثلا من خودم رفته بودم خونه دوستم پای سیستمش که پروژه م رو بنویسم دوستم گف میشه هرچی باخودت تجزیه و تحلیل میکنی و همونجوری که مشغولی بلند بگی منم گوش بدم ؟ منم خب میگفتم .... زیاد ازین راه پیش اومده بود که طرف کار یاد بگیره و علاقه مند بشه و پیگیری کنه...
من خودم چندنفر از دانشجویان دختر رو همینجوری به برنامه نویسی علاقه مند کردم و راه انداختم ...

(کلا خب من شیوه بیانم خیلی خوبه توی تدریس:d نه برنامه نویسی همه چی:d )

ولي از من كه تجربه كار با اونها رو داشتم به شما نصيحت كه سعي كنيد با يك دختر همكار نشيد . اشكتون رو در ميارن .
:D
بااین جمله اخر همه حرفاتو بردی هوا که:d بیا باهم کار کنیم تا دیدشما رو اصلاح بکنم:p

Amir Oveisi
پنج شنبه 16 اردیبهشت 1389, 21:32 عصر

خوب و بد همه جا پیدا میشه. همونطور که یه همکار خانم ممکنه اشک آدم رو در بیاره به همون اندازه یه همکار آقا هم ممکنه. با توجه به تجربیاتی که داشتم اگر قرار باشه یک همکار انتخاب کنم از بین دو نفر که علاقه و سطح علمی و تجربی شون مساویه، همکار خانم رو انتخاب می کنم به چند دلیل:
1- دقتشون در انجام کارها نسبت به آقایون بیشتره
2- دیدشون به مسائل متفاوته و همین امر باعث میشه اون چیزی رو که ممکنه من نتونم تحلیل کنم همکارم براحتی تحلیلش کنه. (این خیلی برام پیش اومده)
3- پیگیری کارهای محول شده بهشون رو نسبت به آقایون جدی تر می گیرند.
4- مسئولیت پذیر تر هستند.

Dr.Bronx
پنج شنبه 16 اردیبهشت 1389, 22:25 عصر
1- دقتشون در انجام کارها نسبت به آقایون بیشتره
2- دیدشون به مسائل متفاوته و همین امر باعث میشه اون چیزی رو که ممکنه من نتونم تحلیل کنم همکارم براحتی تحلیلش کنه. (این خیلی برام پیش اومده)
3- پیگیری کارهای محول شده بهشون رو نسبت به آقایون جدی تر می گیرند.
4- مسئولیت پذیر تر هستند.

گزینه 1 کاملا درست هست . ولی حیف که لفتش میدن . دقت زیاد هم همیشه خوب نیست .
با گزینه 2 کاملا موافقم .
اما گزینه 3 نه . البته همه اینطور نیستند . ولی بیشتر کسانی که من باهاشون کار کردم اینطوری بودند . 3 روز پیش گفتی فلان کارو بکن . حالا امروز که میگی چی شد : میگه یادم رفت :|
در مورد 4 نمیشه زیاد روش حساب کرد . 90% آقایان در این ضمینه بهتر از خانوم ها عمل می کنند .
البته عذر می خوام که در مورد پست شما اظهار نظر کردم . اما دیدم توی این 5 صفحه جواب شما منطقی تر از همه بود .

نظر خودم :
اگر یک خانم بخواد واقعا کار کنه و اون کار رو دوست داشته باشه از 10 تا مرد بهتر کار می کنه .
البته فقط در شرایطی که کاری رو واقعا بخواد و دوست داشته باشه .

موفق و موید باشید ./

#Elahe#
شنبه 18 اردیبهشت 1389, 13:03 عصر
دوست عزیز یه نگاه به پست ها بندازید . بحث داره به بیراهه کشیده میشه :
هر بحثی میتونه شاخ و برگ داشته باشه !

واسه این بحث هرچقدر هم بخایم محدودیت قائل بشیم باز هم ادامه بحثها به جامعه ایرانی کشونده میشه .

جامعه و فرهنگ ما اینطور خواسته که یه دختر برنامه نویس نباشه . (این جمله واسه همه بحثهای ما همیشه یه توجیه منطقی محسوب میشه :دی)

و اینکه این موارد در همه وجود داره و مخصوص جنسیت خاصی نیست :
1 . عدم مسئولیت پذیری
2 . تفاوت نگاه به قضیه ، با دیگران
3 . عدم شرکت در یه جمع خاص
4 . .........

پس قرار نیست چون بحث تایپیک بر سر خانومها هست این موارد رو فقط و مطلقا به خانومها تعمیم بدین (بدیم) !

و ضمنا چون تعداد خانومها (طبق معمول و رسم و رسومات) در این بحث کمتر از حد انتظار هست ، پس نتیجه حاصله هم مطمئنا یکطرفه خواهد و در نتیجه به درد نخور !

vcldeveloper
شنبه 18 اردیبهشت 1389, 14:08 عصر
جامعه و فرهنگ ما اینطور خواسته که یه دختر برنامه نویس نباشه . (این جمله واسه همه بحثهای ما همیشه یه توجیه منطقی محسوب میشه :دی)
اگر به آمار برنامه نویسان زن در کل دنیا توجه می کردید، احتمالا مدعی می شدید که "دنیا اینطور خواسته که یه دختر برنامه نویس نباشه"، چون کم بودن برنامه نویسان خانم مسئله ایی مختص جامعه ایرانی نیست، بلکه توی تمام دنیا این مسئله وجود داره، و تعداد خانم های برنامه نویس بسیار بسیار کمتر از برنامه نویسان مذکر هست.

Amir Oveisi
شنبه 18 اردیبهشت 1389, 16:04 عصر
اگر به آمار برنامه نویسان زن در کل دنیا توجه می کردید، احتمالا مدعی می شدید که "دنیا اینطور خواسته که یه دختر برنامه نویس نباشه"، چون کم بودن برنامه نویسان خانم مسئله ایی مختص جامعه ایرانی نیست، بلکه توی تمام دنیا این مسئله وجود داره، و تعداد خانم های برنامه نویس بسیار بسیار کمتر از برنامه نویسان مذکر هست.

موافقم. در کل به دلیل اینکه خانم ها نوع علایقشون متفاوته معمولا کمتر در زمینه کامپیوتر و برنامه نویسی فعالیت می کنن. اما این دلیلی نمیشه که بشه نتیجه گرفت که چون هوش کمتری دارن و ... نمیتونن برنامه نویسی کنن. حرف من اینه که نتونستن نیست، نخواستنه.
البته نباید منکر شد که شرایط هر جامعه ای در وضعیت اشتغال خانم ها تاثیر داره، حالا چه برنامه نویسی و چه شغل های دیگه. و تو جامعه ما هم این مسئله به وضوح قابل مشاهده است.

Salar Ashgi
شنبه 18 اردیبهشت 1389, 22:53 عصر
با احترام به نظر تمام کاربران محترم ؛

بنظر من : اولین تحلیل ، تحلیلی هست که توی جامعه ی ما وجود داره ، اونم اینه که خانوما اکثرشون توی

رشته نرم افزار ، درس ها رو میخونن فقط واسه پاس کردن و وقتی هم که فارغ التحصیل میشن به سختی

میتونن در مسیر رشته خودشون حرکت کنند ، چون بعنوان مثال بیرون گفتن نیاز داریم به برنامه نویس

مسلط به پایگاه داده SQL Server و #C ، در صورتی خانوما مثلا پروژه ی پایگاه داده رو 6 نفری تحویل

دادن و دیگه بعد از اونم دستشون به #C نخورده ، پس نخواهند توانست تو این زمینه کاری فعالیت کنند .

نکته دیگه هم اینکه بنظرم اکثر خانوما زیاد حوصله ندارن روی یه مساله وقت بذارن و خودشون رو

خسته کنند ، ولی(در مورد آقایون) بعنوان مثال من خودم یادم میاد قرار بود واسه یکی از دوستام که رشتش

نرم افزار نبود ، نرم افزار حل معادله درجه 3 رو بنویسم تحت #C ، منم با ترکیب روش کاردانو یادم میاد روشی

رو پیدا کردم که حتی ریشه های مختلط معادله درجه 3 رو در بصورت خیلی بهینه تر میداد و خیلی روی

الگوریتمش فکر کردم !
========================

البته همه این تحلیل ها یه طرف و تحلیل منطقی میگه که :

حدیث پیامبر اکرم (ص) :

(( تعلم علم فریضه علی المسلم و المسلمه )) : یادگیری دانش فریضه ای واجب بر هر مرد و زن

مسلمان است .

منطق میگه که : تفکیک جنسیتی معنا ندارد ، چه بسا خانوم هایی وجود داشته باشند که دانش

چند آقا رو داشته باشند و نظر من هم 100 % همین است ، آقا یا خانوم بودن دلیل بر برتری یا ضعف

نیست ، برتری برخورداری از دانش و علم است و بس !

و قابل توجه بعضی دوستان که میگن خانوما تو برنامه نویسی اصلا استعداد ندارن :

اولین برنامه نویس کامپیوتر ، یک زن بوده است !

Augusta Ada King, Countess of Lovelace (10 December 1815 – 27 November 1852), born Augusta Ada Byron, was an English writer chiefly known for her work on Charles Babbage (http://en.wikipedia.org/wiki/Charles_Babbage)'s early mechanical general-purpose computer, the analytical engine (http://en.wikipedia.org/wiki/Analytical_engine). Her notes on the engine include what is recognized as the first algorithm (http://en.wikipedia.org/wiki/Algorithm) intended to be processed by a machine; as such she is often regarded as the world's first computer programmer (http://en.wikipedia.org/wiki/Computer_programmer).

منبع :

http://en.wikipedia.org/wiki/Ada_Lovelace

e_a_23
یک شنبه 19 اردیبهشت 1389, 00:06 صبح
توی دوران دانشگاه اکثر دخترا علاقه ای به برنامه نویسی نداشتند و فقط سعی میکردند هرطور که شده نمره های خوبی بگیرن یا پاس کنند درسها رو.حتی دخترایی که واقعا زرنگ و باهوش و با علاقه بودن باز هم به نمره خیلی اهمیت میدادن و از مطالعه های جانبی به دلیل اینکه وقتشون گرفته میشد پرهیز میکردن.

ولی آقایون کلاس اکثرا کار هم میکردن و خب میدونید که تجربه خیلی در پیشرفت در برنامه نویس موثره.

بیشتر دخترا (اونایی که به برنامه نویسی علاقه مندن و باهوش هم هستند) بعد از فارغ التحصیلی تازه میفهمن که چه اشتباهی کردن که اونقدر تو فکر نمره گرفتن بودن و حالا کلی چیز هست که بلد نیستن.

من خودم دخترم و اعتراف میکنم به این موضوع که خیلی از دخترا حوصله ی فکر کردن و تحلیل مسائل رو ندارن.اگه خودشونو مجبور کنند یا بخوان خیلی هاشون میتونند از پس حل مسئله بر بیان.

و یک نکته قابل توجه که خیلی منو متاسف میکنه اینه که به قول چند تا از دوستامون، خیلی از خانوما وقت خودشونو صرف کارهای بیهوده(مثل زیاد آرایش کردن و پر حرفی های بی جا) میکنند و خیلی به حاشیه ها اهمیت میدن(چه در دانشگاه و چه در محیط کار).و نمیدونم کی میخوان دست از این کارا بردارن و بیشتر مطالعه کنند و سطح علمی خودشونو بالا ببرن تا مایه ی تمسخر دیگران نشن.

ولی خب این مطلب هم واقعا نمیشه انکار کرد که توی یه مرحله ای کار خانوما سخت تر میشه و اون بعد از ازدواج و بچه دار شدنه که البته بازم اگه بخوان فکر کنم بشه از غافله عقب نمونند ولی خب سخته(شاید خیلی سخت باشه خودشونو آپدیت نگه دارن).

اما به نظر من یه آدم قابلیت ها و توانایی های زیادی داره و نباید به حداقل راضی باشه.خانومی موفقه که واسه خانوادش پله نباشه، آسانسور باشه.یعنی فقط خودشو فدای خانواده نکنه تا همه موفق بشن و خودش عقب بمونه.بلکه باید با برنامه ریزی و البته تحمل بعضی سختی ها هم سطح علمی خودشو بالا ببره و هم به اعضای خانواده کمک کنه(باید روحیه ایثار و فداکاری داشت.چاره ای نیست)
من فکر میکنم این خود ما خانوما هستیم که میتونیم این کاستی ها رو رفع کنیم و باید از همین الان با برنامه ریزی و جدی تر کار کردن به اهدافمون برسیم.

h.alizadeh
یک شنبه 19 اردیبهشت 1389, 15:27 عصر
به نظرمن باید این جمله آقا سالار رو قاب کرد، زد دمه در این تایپیک:
:لبخند:

اولین برنامه نویس کامپیوتر ، یک زن بوده است

من فکر میکنم این خود ما خانوما هستیم که میتونیم این کاستی ها رو رفع کنیم و باید از همین الان با برنامه ریزی و جدی تر کار کردن به اهدافمون برسیم.
آره، موافقم. :) باید کارهای زندگی خوب تقسیم بشه و اینجوری نباشه همه ی کارهای خونه رو روی دوش یه نفر گذاشت...

zizi_zizi69
یک شنبه 19 اردیبهشت 1389, 18:22 عصر
دخترا فقط سعی میکردند هرطور که شده نمره های خوبی بگیرن یا پاس کنند درسها رو

من هم با این موضوع موافقم نمی دونم چرا ؟
و در عوض پسرا چون نمی خواستن برن سربازی درساشون رو نگه می داشتن
یا نمیومدن امتحان :لبخند:
این مطالبی که راجع به ریاضیات گفته می شه،که دخترا درش تبحر ندارن اصلا درست نیست
ریاضیات با کد نوشتن فرق داره ,خودتون هم می دونید خیلی از قبولی ها ریاضی فیزیک دخترها هستند.

در هر حال شاید واقعا در زمینه کامپیوتر کم کاری کردیم ،
خود من مامانم نمی تونه تحمل کنه من ساعت ها پشت کامپیوتر بشینم وبهم میگه خسته شدم از بس پشت کامپیوتر نشستی.(هر چند راست میگه و من دارم از گردن درد می میرم:ناراحت::بامزه:)

xxxxx_xxxxx
یک شنبه 19 اردیبهشت 1389, 19:03 عصر
به نظرمن باید این جمله آقا سالار رو قاب کرد، زد دمه در این تایپیک:
:لبخند:

اولین برنامه نویس کامپیوتر ، یک زن بوده است

آره، موافقم. :) باید کارهای زندگی خوب تقسیم بشه و اینجوری نباشه همه ی کارهای خونه رو روی دوش یه نفر گذاشت...
در تاریخ خواهند نوشت:
موج چهارم فمینیسم از همین پست در انجمن برنامه نویس شروع شد.:لبخند:

Amir Oveisi
یک شنبه 19 اردیبهشت 1389, 19:16 عصر
موج های قبلی کجان؟ D:

afrooz_rahmati63@yahoo.com
یک شنبه 19 اردیبهشت 1389, 20:36 عصر
آقایون این بحث های سیاسی را راه نندازین ! کی می گه شما ها از همه برترین؟ اصلا کی گفته حالا همه شما ها که اینجاین برنامه نویس هستین؟ هر کسی زیاد تو سایت فعال نیست دلیل نمی شه که برنامه نویس حرفه ای نباشه؟؟؟؟؟

آقا من نمونه یک خانم برنامه نویس موفق ( نه فقط ایرانی ) هستم ، حالا چی می گی؟؟

از شوخی گذشته به خانم ها اگر شما ها فرصت بدین شاید خیلی از شما ها بهترم باشن....

e_a_23
دوشنبه 20 اردیبهشت 1389, 09:49 صبح
همه میدونند که بعضی از خانم ها در زمینه برنامه نویسی خیلی موفق و پرتلاش اند.هرکس منکر اینه که داره واقعا بی انصافی میکنه.ولی موضوع اینه که تعداد همچین خانومایی کمه و الان بحث سر اینه.آقایون هم بی خودی اسم فمینیسم رو نیارند.با این حرفا هیچ مشکلی حل نمیشه و از بحث کردن سر این موضوع به هیچ نتیجه ای نمیرسیم و فقط وقت خودمونو تلف کردیم.

salehbagheri
دوشنبه 20 اردیبهشت 1389, 10:29 صبح
به نظر من اساس بحث تاپيك اشتباهه.

به هر حال زن و مرد تفاوتهاي عمده اي دارند كه اگه نداشتند فلسفه وجودي زن و مرد به هم ميريخت و يكي از اين دو محكوم به حذف بودند.

به دليل همين تفاوتها، عمكردها و اخلاقيات نيز تغيير خواهد كرد و هر دو دسته (مذكر و مؤنث) به سوي علايق خاصي نيز خواهند رفت.

مثلاً مذكر به دليل دارا بودن فطري «زور» با كارهايي كه از زور و بازو بهره مي بره بهتر كنار مياد،
اما دليل نميشه كه مؤنث نتونه از انجام اين كارها بر بياد، بلكه به دليل نداشتن «فطري» زور، كمي سخت تر با اين موضوع كنار مياد.
بر عكس مؤنث فطرتاً از احساس بسيار بيشتري نسبت به يك مذكر برخورداره و ميتونه وظايف احساسي خودشو بسيار بهتر از يك مرد انجام بده!

پس فكر كردن در مورد اينكه چرا يك زن نميتونه كار يك مرد رو انجام بده اشتباهه. زيرا كه ميتونه انجام بده بلكه به دلايل بالا، كمي سخت تر از عهده انجامش بر مياد. به همين دليل ممكنه اكثراً در نيمه راه كنار بكشند و اين اختلافي كه هم اكنون شاهدش هستيم به وجود بياد (تعداد برنامه نويس زن و مرد)

همچنين فكر كردن در مورد اينكه چرا يك مرد نميتونه كارهاي زنان رو انجام بده اشتباهه.
شما تا حالا لباس شستيد؟ تا حالا ظرف شستيد؟ تا حالا بچه داري كرديد؟
زنان به دليل داشتن اخلاقيات منحصر به فرد خودشون به راحتي ميتونن با كارهاي مذكور كنار بيان اما يك مذكر خيلي سخت تر از يك مؤنث با اين موضوع كنار مياد. برعكس آقايان به راحتي ميتونن با چاه كني، بيل زدن، شخم زدن، حمل كردن، و ... كنار بيان !! (من خودم حاضرم چاه بكنم ولي ظرف نشويم :قهقهه:)

در كل داستان زن و مرد مثل قضيه اسيد و باز تو شيمي ميمونه! در موردش ميشه 1000 صفحه مطلب نوشت.

اينها صرفاً در حد يه مثاله و اصلا قصد پايين اوردن شخصيت دكتر مهندسي شما رو ندارم.

با تشكر.

mahan8204
پنج شنبه 06 خرداد 1389, 10:18 صبح
به قول استاد بزرگم (به دلیل مسائل امنیتی و جلوگیری از سوء قصد به جونش معرفیش نمیکنم):
خانم دو دسته اند . یا 0 یا 100 . خاکستری ندارند . یا سیاه یا سفید . من هم در حد 0 دیدم هم در حد 100 .

Vahid_moghaddam
پنج شنبه 06 خرداد 1389, 11:27 صبح
یکی از جمله هایی که آدم خیلی خیلی زیاد توی این بحث و بحث های شبیه به این می بینه اینه:

من که ندیدم....

من چند مورد دیدم....

و بر اساس من دیدم و من ندیدم گوینده یه تحلیل آماری ارائه می ده. این واقعا مضحکه!

پست های قبلی رو که می خوندم (نه تمام پست ها) خیلی علاقمند شدم بدونم این دانشگاه هایی که که در اونها تمام آقایون 24 ساعته مشغول درس و تفکر و تلاش برای یادگیری هستند، کدوم دانشگاه ها هستند؟

متاسفانه اینجا باید از یه جمله شبیه به جمله های بالا استفاده کنم. اما نتیجه تجربه خودم رو مطلقا به تمام دنیا و کائنات بسط نمی دم. تو دوره لیسانس ما 120 دانشجوی مکانیک بودیم. 60 تا سیالات 60 تا جامدات. 20 تا دختر و 100 تا پسر. و تا جایی هم که من اطلاع دارم بی انصافیه کسی ادعا کنه مکانیک رشته آسونیه. از این 20 تا دختر یه نفر در سطح بسیار بالایی از نظر علمی بود (با توجه به معدلش، با توجه به پایان نامه ای که نوشت و با توجه به مقاله هایی که تولید کرد) و در 100 تا پسر 4 یا 5 نفر در این سطح بودن. نسبت رو در نظر بگیرید.

هیچ وقت در طول تحصیلم (چه لیسانس و چه فوق لیسانس) نه من و نه دوستانم این حس رو نداشتیم که همکلاسی های دخترمون نمی فهمن. دو دره بازی، کپی کردن پروژه، تقلب توی امتحان تو هر دوتا گروه بود. معمولا تقلب رو جزء کارهای پسرونه تقسیم بندی می کنن. اما ماهرترین متقلب ما یه خانوم بود!

باز هم تاکید می کنم این تجربه شخصی من بود. من نمی تونم این رو بسط بدم به تمام کائنات. و این کاملا غلطه که بر اساس تجربیات شخصی دنیا رو قضاوت کنیم. مگه ما در دوران تحصیل و یا کار با چند نفر برخورد داشتیم؟ جمعیت دنیا چند نفره؟ چند نفر از ما که با قاطعیت در مورد موضوعی صحبت می کنه که در تخصص روانشناسان و جامعه شناسان هست، اطلاعات کافی از این دو علم داره؟

چند وقت پیش به خبر زیر برخوردم. کسی که تحقیق رو انجام داده:

Marcia Linn, a University of California, Berkeley, professor of education known for exploring the teaching and learning of science and their connection to gender, is offering proof once again that girls' math abilities are just as good as boys'

و جامعه آماری ایشون:

that were administered to nearly half a million boys and girls between the ages of 14 and 16 in 69 countries

خب این تعداد یه مقدار! بیشتر از هم دانشگاهی ها و همکاران هست.
نتیجه گیری این محقق:
[
LTR]
...is offering proof once again that girls' math abilities are just as good as boys.
.
.
For girls to perform as well as boys on math tests, the researchers found that they need equal access to education, encouragement to do well in math and female role models in math-oriented careers.
[/ltr]

این هم لینک:
http://berkeley.edu/news/media/releases/2010/01/11_gender_math_study.shtml

حتما تحقیق ها و مقاله هایی هم هست که نتایج دیگه ای داره.
من فکر می کنم بهتره به چنین چیزهایی مراجعه کنیم نه به تجربیات محدود خودمون یا به باورها و رسومی که از نظر علمی اعتبار نداره. ما یا می خوایم علم توی زندگیمون نقش داشته باشه یا نمی خوایم. این انتخاب خود ما است.

sara.f
پنج شنبه 06 خرداد 1389, 13:39 عصر
یکی از جمله هایی که آدم خیلی خیلی زیاد توی این بحث و بحث های شبیه به این می بینه اینه:

من که ندیدم....

من چند مورد دیدم....

و بر اساس من دیدم و من ندیدم گوینده یه تحلیل آماری ارائه می ده. این واقعا مضحکه!

پست های قبلی رو که می خوندم (نه تمام پست ها) خیلی علاقمند شدم بدونم این دانشگاه هایی که که در اونها تمام آقایون 24 ساعته مشغول درس و تفکر و تلاش برای یادگیری هستند، کدوم دانشگاه ها هستند؟

متاسفانه اینجا باید از یه جمله شبیه به جمله های بالا استفاده کنم. اما نتیجه تجربه خودم رو مطلقا به تمام دنیا و کائنات بسط نمی دم. تو دوره لیسانس ما 120 دانشجوی مکانیک بودیم. 60 تا سیالات 60 تا جامدات. 20 تا دختر و 100 تا پسر. و تا جایی هم که من اطلاع دارم بی انصافیه کسی ادعا کنه مکانیک رشته آسونیه. از این 20 تا دختر یه نفر در سطح بسیار بالایی از نظر علمی بود (با توجه به معدلش، با توجه به پایان نامه ای که نوشت و با توجه به مقاله هایی که تولید کرد) و در 100 تا پسر 4 یا 5 نفر در این سطح بودن. نسبت رو در نظر بگیرید.

هیچ وقت در طول تحصیلم (چه لیسانس و چه فوق لیسانس) نه من و نه دوستانم این حس رو نداشتیم که همکلاسی های دخترمون نمی فهمن. دو دره بازی، کپی کردن پروژه، تقلب توی امتحان تو هر دوتا گروه بود. معمولا تقلب رو جزء کارهای پسرونه تقسیم بندی می کنن. اما ماهرترین متقلب ما یه خانوم بود!

باز هم تاکید می کنم این تجربه شخصی من بود. من نمی تونم این رو بسط بدم به تمام کائنات. و این کاملا غلطه که بر اساس تجربیات شخصی دنیا رو قضاوت کنیم. مگه ما در دوران تحصیل و یا کار با چند نفر برخورد داشتیم؟ جمعیت دنیا چند نفره؟ چند نفر از ما که با قاطعیت در مورد موضوعی صحبت می کنه که در تخصص روانشناسان و جامعه شناسان هست، اطلاعات کافی از این دو علم داره؟

چند وقت پیش به خبر زیر برخوردم. کسی که تحقیق رو انجام داده:

Marcia Linn, a University of California, Berkeley, professor of education known for exploring the teaching and learning of science and their connection to gender, is offering proof once again that girls' math abilities are just as good as boys'

و جامعه آماری ایشون:

that were administered to nearly half a million boys and girls between the ages of 14 and 16 in 69 countries

خب این تعداد یه مقدار! بیشتر از هم دانشگاهی ها و همکاران هست.
نتیجه گیری این محقق:
[
LTR]
...is offering proof once again that girls' math abilities are just as good as boys.
.
.
For girls to perform as well as boys on math tests, the researchers found that they need equal access to education, encouragement to do well in math and female role models in math-oriented careers.
[/ltr]

این هم لینک:
http://berkeley.edu/news/media/releases/2010/01/11_gender_math_study.shtml

حتما تحقیق ها و مقاله هایی هم هست که نتایج دیگه ای داره.
من فکر می کنم بهتره به چنین چیزهایی مراجعه کنیم نه به تجربیات محدود خودمون یا به باورها و رسومی که از نظر علمی اعتبار نداره. ما یا می خوایم علم توی زندگیمون نقش داشته باشه یا نمی خوایم. این انتخاب خود ما است.

بالاخره یک نفرم با دلیل صحبت کرد.
مرسی.