PDA

View Full Version : XML چیست؟

Looker
شنبه 22 شهریور 1382, 12:11 عصر
من به اصطلاح XML در توسعه وب سایت ها زیاد برخورد می کنم
لطفا بگویید این فن اوری چیست ؟و هدف از ایجاد ان چیست؟
و منظور از اینکه می گویند
'توانایی عبور داده ها در سیستم های نابرابر را دارد' چیست؟
مگر اطلاعات نمی توانند به صورت فرمت txt بین سیستم های مختلف جابجا شوند؟

Vahid_Nasiri
شنبه 22 شهریور 1382, 14:51 عصر
اطلاعات بیشتر و مفصل در مورد XML:
http://www.w3.org/XML/

وهمچنین:
http://mobile.act.cmis.csiro.au/comp3410/History.asp

و اما در مورد سوال آخر:
HTML صرفا نحوه ی نمایش صفحات را مشخص می کند اما XML مشخص می کند که کلمات موجود در یک مجموعه به چه معنایی هستند. بنابراین داده های XML انتقال پذیری بیشتری دارند و صرفا مبدا و مقصد در سیتستم عامل های مختلف تنها باید نحوه ی برخورد و درک با XML‌ را بدانند.

الهام تفریشی
شنبه 22 شهریور 1382, 14:51 عصر
من خو دم از xml تا حدوددی استفاده کردم
راستش هنوز هم خوب نفهمیدم :roll: یعنی به قوله خودمون کاملا حرفه ای توش نشدم
راستش من رکوردست هام از firewall عبور نمیکرد مجبور شدم از xml استفاده کنم
این در واقع همنون حرف شماست این روش داده هارو به text تبدیل میکنه به این صورت که
من رکورد هامو از بانک میخوندم به صورت xml تبدیل میکردم بعد اونا رو در صفحه نشون میدادم
بعد دوباره برای ذخیره اطلاعات رو از xml تبدیل میکردم و در بانک میریختم
---------------------------------------------------------------------------------------------------------
من مطالب زیر رو از سایت برنامه نویس پیدا کردم
اگه اطلاعات بیشتر میخوای برو به ادرس زیر و یا در همون سایت xml را جستجو کن
http://barnamenevis.net/magalat/M82_594.asp

XML مخفف زبان نشانه‌گذاری قابل گسترش می‌باشد. این زبان یک زبان نشانه‌گذاری جدید است که توسط کنسرسیوم وب برای غلبه بر محدودیتهای زبان HTML بوجود آمده است. کنسرسیوم وب سازمانی است که مسئول نگهداری استاندارهای موجود در زمینه وب می‌باشد که از مهمترین این استاندارها می‌توان به HTML اشاره کرد.

XML زیر مجموعه ساده شده‌ای از زبان SGML می‌باشد. SGML یک زبان عمومی و پیچیده برای نشانه‌گذاری داده‌هاست که در دهه 80 بوجود آمد و پدر زبانهای نشانه‌گذاری محسوب می‌شود. قابلیتهای زیاد این زبان آن را بیش از اندازه پیچیده کرده است بطوری که کنسرسیوم وب آن را بعنوان جانشین HTML مناسب ندانسته و تصمیم گرفت زیر مجموعه ساده شده‌ای از آن را با نام XML جانشین HTML کند. XML را در واقع یک ابر زبان نامیده میشود چرا که کاربر بسته به نیازهایی که دارد می‌تواند با استفاده از آن زبان نشانه‌گذاری جدیدی برای نشانه‌گذاری داده‌هایش ایجاد کند.

XML همچنین قادر است ساختار داده‌های ذخیره شده را نیز بهمراه معنای آنها حفظ کند. این زبان دارای هیچ برچسب از پیش تعریف شده‌‌ای نیست و تمامی برچسب‌ها برحسب نیاز توسط کاربر تعریف می‌شوند. قابلیتهای XML و اجزاء همراه آن، این زبان را به زبان قابل حمل و استاندارد برای کاربردهای مختلف تبدیل کرده است.

فایلهای XML دارای قابلیت متنی هستند طوری که می‌توان آنها را در ویرایشگرهای متنی ویرایش کرد. یک فایل در XML از دو قسمت متن و علائم نشانه گذاری تشکیل شده است که قسمت متن آن داده‌های اصلی ذخیره شده و علائم نشانه‌گذاری و ابرداده‌ توصیف کننده متن را در بر دارد. XML از یک سو با ذخیره فایلهایش در قالب متنی و استفاده از علائم نشانه‌گذاری‏ فهم معنای داده‌های ذخیره شده را برای انسان ممکن می‌سازد و از سوی دیگر با در اختیار قرار دادن این فایلها در یک قالب ساختیافته برای برنامه‌ها، پردازش آن را برای کامپیوتر ساده می‌کند.

جزء اصلی تشکیل دهنده XML ، عنصر نام دارد که شامل نام و محتوی می‌باشد. محتوای یک عنصر بین دو علامت نشانه‌گذاری خاص با نامهای برچسب شروع و برچسب پایان محصور می‌شود. روش برچسب‌گذاری XML همانند HTML است که در اصل HTML و XML این روش را از SGML به ارث برده‌اند.

باید توجه داشت که کاراکترها در یک فایل XML مطابق استاندارد Unicode 2 می‌باشند و بنابراین فایلهای XML قادر به نمایش کاراکترهای تمام زبانهای زنده دنیا می‌باشند که این یکی از مزایای XML برای کاربردهای مبادله داده می‌باشد. البته به این دلیل که کاراکترها در استاندارد Unicode به صورت دوبایتی کد می‌شوند می‌توان برای جلوگیری از افزایش حجم فایلهای XMl آنها را با استفاده از استانداردهای دیگر مانند ISO 8859-1 , UTF-8 که اولی مخصوص کاراکترهای انگلیسی و دیگری مخصوص کاراکترهای لاتین است، نیز کد کرد.

(بر گرفته از سایت برنامه نویس)