PDA

View Full Version : اسمبلی استاندارد

sina1370
چهارشنبه 29 اردیبهشت 1389, 01:20 صبح
میخواستم ببینم با چه اسمبلری باید object فایل مستقل از ‍بلتفرم بنویسم منظورم اسمبلی اشتاندارد هست آیا Nasm استاندارده؟؟؟

نمیخوام از masm و ... استفاده کنم ... و بیشتر منظورم استفاده از وقفه های بایوس هست!!

لطفا راهنماییم کنید

tdkhakpur
چهارشنبه 29 اردیبهشت 1389, 12:59 عصر
میخواستم ببینم با چه اسمبلری باید object فایل مستقل از ‍بلتفرم بنویسم منظورم اسمبلی اشتاندارد هست آیا Nasm استاندارده؟؟؟

خب داخل خط فرمان کامپایل کنید.!!وقتی شما یک برنامه ای را در هر زبانی کامپایل کنید به ابزار کامپایل کننده ارتباطی ندارد این کامپایلرها فقط کار خودشان را انجام میدهند.

نمیخوام از masm و ... استفاده کنم ... و بیشتر منظورم استفاده از وقفه های بایوس هست!!
اولا منظورتان از نمی خوام استفاده کنم چی هست و چه فایده ای برای شما دارد؟
و دوم اینکه مگه استفاده از وقفه ها به کامپایلر بستگی دارد؟ استفاده از وقفه ها که دست خود شماست!!!

sina1370
چهارشنبه 29 اردیبهشت 1389, 14:41 عصر
سلام اولا چیزی رو که دنبالش بودم جستم ...
بعدشم بله که بستگی داره آبجکت فایلی که nasm تولید میکنه امکان لینک در سیستم های زیر رو داره :

Mac
Unix
Win
Dos

یعنی اگه از اسمبلی محض و غیر وابسته به وقفه ها منظورم استفاده از وقفه های بایوس و سخت افزاری هست استفاده کنید میتوانید برنامه هایی قابل لینک و اجرا در os های مختلف که از معماری cpu یکسانی مثلا اینتل استفاده میکنند بنویسید مثال ::

دستیابی غیر مجاز به آدرس ها
ویروس های سخت افزاری و ....

پیشنهاد میکنم یه سر به این لینک و قسمت documentation بزنید همه چی دستتون میاد

اسمبلر NASM به همراه یک دیباگر خود این محصول

http://www.nasm.us (http://www.nasm.us/)

hoax3r
چهارشنبه 29 اردیبهشت 1389, 17:41 عصر
ما آبجکت فایل مستقل از سیستم عامل نداریم، هر سیستم عاملی فرمت اجرایی خودش رو داره در نتیجه اگه قراره یه آبجکت فایلی توسط اسمبلر تولید بشه باید با آن سیستم عامل سازگاری داشته باشه، اگه همین nasm رو هم ببینید باید بهش بگین آبجکت فایل چه سیستم عاملی رو می خواهید بسازید. تو همین ویندوزش هم ببینید یه آبکت فایل ثابت نداریم هر شرکت فرمت خاص خودش رو داره، ویندوز COFF ، بورلند omf و ... وای بحال اینکه بخوا مستقل از سیستم عامل هم باشه

نکته بعدی اینه که سیستم عاملی مثل لینوکس که اساسا در مود محافظت شده اجرا می شود اصلا وقفه های بایوس روش کار نمی کند. اگر هم بخواید کار کنه باید به کمک ماشین مجازی یا امولیتور و ... باشه

tdkhakpur
چهارشنبه 29 اردیبهشت 1389, 18:01 عصر
شما یه دور به پست اولتان نگاه کن برای چی خواسته خودتان را پستهای بعدی ارتقا میدید شما یک خواسته داشتید و استفاده از وقفه های بایوس و از لینک و سیستم عامل و چیزهای دیگر خبری نبود.
پست اول:

و اما پست بعدی شما:

پیشنهاد میکنم یه سر به این لینک و قسمت documentation بزنید همه چی دستتون میاد
باشه یه سر میزنم ولی به دردم نمیخوره زیاد دنبالش برم.