PDA

View Full Version : معرفی فارلیکس - لیناکس با امکانات فارسی

adnan
چهارشنبه 11 خرداد 1384, 12:01 عصر
فارلیکس چیست ؟

فارلیکس یک توزیع از گنو / لیناکس است با امکانات فارسی . در حال حاضر توزیع های مختلف از گنو / لیناکس وجود دارند ،که توسط شرکت های مختلف عرضه می شوند .مثل : Debian , Redhat , Mandrake , Slackware , Suse, ...

فارلیکس دارای دو نوع توزیع می باشد :
● توزیع کامل یا Ful
● توزیع زنده یا Live

توزیع کامل فارلیکس یا Farlix Full Distro

فارلیکس یک سیستم عامل با کارایی بالا برای کامپیوترهای شخصی دارای پردازنده اینتل و یا پردازنده های سازگار با آن می باشد . برنامه هایی که همراه این توزیع هستند کاملا از سورس اصلی و با در نظر گرفتن ویژگی هایی همچون کارایی بالا و ویژگیهای امنیتی ، کامپایل شده اند .بر خلاف دیگر توزیع های لیناکس که توسط شرکتهایی همچون Redhat عرضه می شود و به عنوان توزیع های همه منظوره شناخته می شوند ، فارلیکس سعی دارد توزیع هایی فراهم کند که هم پایدار باشد و هم با کارائی بالا و سعی می کند که از برنامه های مناسب و بهترین های نرم افزار آزاد استفاده کند .توزیعی که مناسب برای کاربران و برنامه نویسان باشد .

ویژگیهای توزیع کامل فارلیکس :
1- رابط نصب فارسی
2- استفاده از برنامه های مبتنی بر وب با رابط فارسی برای پیکربندی
3- استفاده از مدیریت بسته های منحصر به فرد Farlix PM
4- پشتیبانی از اجرای برنامه های تحت ویندوز در لیناکس
5- فراهم نمودن امکان نصب به صورت حداقل برای کاربردهای خاص نظیر روتر یا دیوار آتش
...
توزیع کامل فارلیکس در حال توسعه بوده و هنوز هیچ نسخه رسمی از آن ارائه نشده است .

توزیع زنده فارلیکس یا Farlix Live Distro

توزیع زنده از فارلیکس یک سی دی قابل بوت می باشد که سیستم عامل را از روی سی دی اجرا می کند و نیاز به نصب ندارد . فارلیکس زنده (Live) خود مبتنی بر توزیعی است به نام Slackware که یک توزیع پایدار و محبوب برای برنامه نویسان می باشد . بعد از ارائه فارلیکس کامل ، نسخه لایو هم مبتنی بر آن عرضه خواهد شد .

موارد استفاده فارلیکس لایو :
1- به عنوان یک سیستم عامل برای انجام کارهای روزانه
2- استفاده از اینترنت و انچام کارهای مدیریت شبکه
3- استفاده آموزشی برای کاربران جدید
4- انجام کارهای نگهداری و
...

rezaTavak
پنج شنبه 12 خرداد 1384, 07:50 صبح
سلام

جالبه فقط لیناکس نه لینوکس.

adnan
پنج شنبه 12 خرداد 1384, 09:00 صبح
سلام

جالبه فقط لیناکس نه لینوکس.درسته ! من کجا لینوکس تایپ کردیم ؟

rezaTavak
پنج شنبه 12 خرداد 1384, 21:20 عصر
سلام

ببخشید اشتباه نوشتم: لینوکس به نظر خیلی از علما درسته بحثش توی این فروم است.

hosseinzadeh
پنج شنبه 12 خرداد 1384, 21:57 عصر
برادر adnan،
همان طور که دوست گرامی فرمودند، گرچه تلفظ لیناکس در برخی مناطق مصطلح است،لکن تلفظ لینوکس(با او کوتاه) یا لینکس بر آن برتری دارد.
ر.ک:
http://www.barnamenevis.org/forum/viewtopic.php?t=22906

adnan
جمعه 13 خرداد 1384, 12:40 عصر
همان طور که دوست گرامی فرمودند، گرچه تلفظ لیناکس در برخی مناطق مصطلح است،لکن تلفظ لینوکس(با او کوتاه) یا لینکس بر آن برتری دارد.

حرف شما متین ! linux را من در babylon با لهجه آمریکایی تست کردم و دیدم که لینکس تلفظ می کند اما بنظر من دلیلی نداره که ما هم مثل آنها تلفظ کنیم !!! هر کشوری با توجه به لهجه و راحتی گفتار می تونه آنرا تلفظ کنه ( البته اینرا برای کلمات خاص اینچنینی می گم که معادلی براش نمی باشد ) بنابراین صحیح ترین تلفظ بنظر من تلفظی است که از نظر ما راحتتر ادا بشه !!!

آیا ما کلماتی نظیر class و computer و telephone را مثل آنها ادا می کنیم ؟ :D

hosseinzadeh
جمعه 13 خرداد 1384, 18:49 عصر
دلیلی هم وجود نداره که لیناکس تلفظ کنیم.به عقیده ی شخصی بنده لینکس تلفظی ساده تر است.
به هر حال فرقی نمی کند!

Inprise
جمعه 13 خرداد 1384, 23:15 عصر
بنابراین صحیح ترین تلفظ بنظر من تلفظی است که از نظر ما راحتتر ادا بشه !!!

به هر حال فرقی نمی کند!

فرقش رو وقتی ایرانی های عزیز به خارج از وطن تشریف میارن و خدای ناکرده تصمیم میگیرن توی یک سمینار چیزی پرزنت کنند ، توی پوزخندهای حضار به لحن و لهجهء مضحک شون میتونی پیدا کنی ؛ وقتی میشه درست تلفظ کرد ، باید این کار رو انجام داد ؛

:wise1:

hosseinzadeh
شنبه 14 خرداد 1384, 00:07 صبح
:wink:

linux
یک شنبه 15 خرداد 1384, 11:22 صبح
من الان از فدورا ۳ استفاده می کنم! فارسی هست هیچ مشکلی نداره! تقویم شمسی را هم داره همه چیز ها هم سر جای خودش هست این جریان فارلیکس یه جوریایی پرت هست به جای اختراع از اول چرخ بهتر است که همکاری کنند با پروژه های حاضر برای فارسی کردن

oxygenws
یک شنبه 15 خرداد 1384, 19:24 عصر
این جریان فارلیکس یه جوریایی پرت هست به جای اختراع از اول چرخ بهتر است که همکاری کنند با پروژه های حاضر برای فارسی کردن
من با این صحبت مخالفم.
چون برخی دلایلم (شاید) کمی سیاسی میشه بیخیال میشم.
اما حداقل می تونم بهتون صدها نسخه انگلیسی لینوکس موجود رو یادآوری کنم.

adnan
سه شنبه 24 خرداد 1384, 09:37 صبح
من الان از فدورا ۳ استفاده می کنم! فارسی هست هیچ مشکلی نداره! تقویم شمسی را هم داره همه چیز ها هم سر جای خودش هست این جریان فارلیکس یه جوریایی پرت هست به جای اختراع از اول چرخ بهتر است که همکاری کنند با پروژه های حاضر برای فارسی کردن

من در تایید نظر آقا امید اگه همه شرکتها مثل شما فکر می کردند این همه نسخه های مختلف لینکس ایجاد نمی شد . اگر این گروه میامد از کرنل شروع می کرد حرف شما تا حدودی منطقی بود !!!

چرا ایرادی دارد که خودشان یک لینکس با توجه به نیاز کاربران ایرانی ایجاد نمیایند و آنرا توسعه دهند ؟ بنظر شما این باعث خوشحالی شما نخواهد بود که یک محصول ایرانی را در تمام دنیا از آن استفاده کنند ؟

hosseinzadeh
سه شنبه 24 خرداد 1384, 10:36 صبح
مطمئنا باعث خوشحالی خواهد بود اما اگر در این نسخه ها نوآوری ببیینم.نه صرفا برنامه ها را در نسخه های جدید به روز کنیم.
البته نوآوری جنبه های کاملا متفاوتی دارد که قابل بررسی است!

adnan
سه شنبه 24 خرداد 1384, 11:18 صبح
مطمئنا باعث خوشحالی خواهد بود اما اگر در این نسخه ها نوآوری ببیینم.نه صرفا برنامه ها را در نسخه های جدید به روز کنیم.
البته نوآوری جنبه های کاملا متفاوتی دارد که قابل بررسی است!

مطمینا نوآوری در این لینکس خواهید دید . کلا این گروه با همین هدف کار خود را شروع کرده و نرم افزارهای خاص خود که محصول خود فارلیکس خواهد بود را در نسخه full آن که در حال ساخت می باشد را دارا خواهد بود .

oxygenws
سه شنبه 24 خرداد 1384, 12:16 عصر
من کمی با پروژه فارلیکس و کارایی که داره توش انجام میشه آشنام.
اگر پروژه هایی که تعریف شده و داره انجام میشه، به نتیجه برسه، قطعا ابتکار توش خواهد بود (گرچه با برخی از این ابتکار ها مخالفم!!)

این رو هم اضافه کنم، این مجموعه به دلیل مشکلات مالی و شرایط نامساعد منطقه ای (در ایران، و سیاسی شدن قضایای پروژه ملی و لینوکس و ...) فعلا در ابعاد محلی کارش رو شروع کرده و امیدوارم (تاکید می کنم، "امیدوارم") که ایشون فلسفه open source رو هم در کاراشون بگنجونند.

موفق باشید.

hosseinzadeh
سه شنبه 24 خرداد 1384, 13:23 عصر
این قسمتش جالب بود:

فارلیکس توزیع کامل ، دارای پشیتبانی کامل در داخل کشور بوده و از طریق اینترنت قابل بروز رسانی است از دیگر ویژگی های منحصر بفرد فارلیکس توزیع کامل دارا بودن مجوز دوگانه یا Dual License می باشد در صورتیکه شما مایل بودید می توانید با پرداخت هزینه از خدمات پشتیبانی و بروز رسانی استفاده کنید . مجوز عمومی GPL برای کسانی که می خواهند آزادانه از توزیع استفاده کنند و مجوز تجاری برای کسانی می خواهند از خدمات پشتیبانی و بروز رسانی استفاده کنند در نظر گرفته شده است