PDA

View Full Version : سوال در مورد انتخاب رشته ی کارشناسی ارشد

ehsankh
شنبه 01 خرداد 1389, 18:23 عصر
سلام
من یه سوال دارم در مورد نحوه ی انتخاب رشته ی کسانی که در دو رشته (مثلا کامپیوتر و آی تی) مجاز به انتخاب رشته میشن
آیا انتخاب رشته برای هر کدوم از این دو مجزا خواهد بود (یعنی 100 انتخاب مجاز برای هر کدوم) یا مجموعا می تونن 100 گزینه رو انتخاب کنند ؟
و اینکه اعلام نتیجه ی نهایی به چه شکل خواهد بود ؟ یعنی آیا ممکنه کسی در هر دو رشته پذیرش بشه و بعد بتونه یکی رو انتخاب کنه یا اینکه صرفا پذیرش نهایی توی یکی از این رشته ها خواهد بود ؟
اگر امکان قبولی همرمان به فرض در هر دو رشته ی ای تی و نرم افزار وجود داشته باشه ، خب مسلما فرد که نمیتونه همزمان توی هر دو رشته ثبت نام کنه و باعث میشه ظرفیت رشته ها در برخی دانشگاه ها خالی بمونه ، و خب اگر اینطور باشه حتی با تکمیل ظرفیت هم ممکنه حق بعضیا تضییع بشه .
آیا کسی در این زمینه اطلاع موثقی داره ؟
ممنونم

icegirl_f2r
یک شنبه 02 خرداد 1389, 10:30 صبح
شما فقط مجازید 100 انتخاب برای هر دو رشته داشته باشید یعنی 100انتخاب تلفیقی از هر دو رشته باشه. باید با اولویتی که درنظر دارید انتخاب هاتون را انجام بدین . موفق باشید.

bijibuji
شنبه 08 خرداد 1389, 02:27 صبح
سلام
من یه سوال دارم در مورد نحوه ی انتخاب رشته ی کسانی که در دو رشته (مثلا کامپیوتر و آی تی) مجاز به انتخاب رشته میشن
آیا انتخاب رشته برای هر کدوم از این دو مجزا خواهد بود (یعنی 100 انتخاب مجاز برای هر کدوم) یا مجموعا می تونن 100 گزینه رو انتخاب کنند ؟
و اینکه اعلام نتیجه ی نهایی به چه شکل خواهد بود ؟ یعنی آیا ممکنه کسی در هر دو رشته پذیرش بشه و بعد بتونه یکی رو انتخاب کنه یا اینکه صرفا پذیرش نهایی توی یکی از این رشته ها خواهد بود ؟
اگر امکان قبولی همرمان به فرض در هر دو رشته ی ای تی و نرم افزار وجود داشته باشه ، خب مسلما فرد که نمیتونه همزمان توی هر دو رشته ثبت نام کنه و باعث میشه ظرفیت رشته ها در برخی دانشگاه ها خالی بمونه ، و خب اگر اینطور باشه حتی با تکمیل ظرفیت هم ممکنه حق بعضیا تضییع بشه .
آیا کسی در این زمینه اطلاع موثقی داره ؟
ممنونم

گزینش بر اساس رتبه شماست.به این معنا که اگر رتبه شما مثلا 137 در یک گرایش شده، شما 137 امین نفری هستید که الگوریتم گزینش روی شما اعمال می شه.
136 نفر قبل از شما گزینش شده اند و ظرفیت های خالی دانشگاه های محتلف رو پر کرده اند (در گرایشی که شما در اون 137 شده اید)
حالا نوبت شماست (نفر 137 ام) و الگوریتم شروع می کنه از بالای فرم انتخاب رشته شما انتخاب هاتون رو یکی یکی می خونه ... به اولین موردی که ظرفیت خالی داشت که رسید شما رو در اون جا می ده و یکی از ظرفیت خالی اون کد رشته محل کم می کنه و می ره سراغ نفر 138 ام و به انتخاب های دیگه تون کاری نداره.

برای همینه که توصیه می شه همیشه بالاترین اولویت رو به اولین انتخاب تون بدید. یعنی مثلا اول بهترین کد رشته محل رو که حتی شک دارید درش قبول بشید بزنید ( به شرطی که کل کد رشته محل های قابل انتخاب براتون از 100 تا کمتر باشه در غیر اینصورت بهتره که جاهایی رو که مطمئن هستید که نمیارید نزنید)
با این روش مطمئن می شید که جایی که قبول می شید بهترین جایی یه که امکانش براتون وجود داشته.

مسئله ای که کمی قضیه رو پیچیده می کنه تعدد گرایش هاست.
وقتی شما در یک گرایش رتبه 137 و در گرایش دیگری رتبه 100 میارید (مثلا) مجبورید که انتخاب های مرتبط با هر دو گرایش رو کنار هم انجام بدید.

اینجاست که الگوریتم به طور مجزا هم در زمان بررسی 100 امین نفر (در گرایش مربوطه) و هم در زمان بررسی 137 امین نفر فرم انتخاب رشته شما رو بررسی می کنه. اینجاست که اگر شما مایلید در گرایش با رتبه 137 تون پذیرفته شید از انتخاب کد رشته محل های مرتبط با رتبه 100 تون پرهیز کنید چون اینطوری شانس کمتری دارید که با استفاده از رتبه 137 تون پذیرفته شید.

البته من شنیدم که سازمان سنجش یک الگوریتم ترکیبی رو به کار می بره تا گرایش ها به طور همزمان اعمال شن که البته خودم به لحاظ عملی بعید می دونم همچین چیزی وجود داشته باشه.

farzad1389
شنبه 08 خرداد 1389, 12:52 عصر
دوست عزیزم bijibuji (http://www.barnamenevis.org/forum/member.php?u=54899) توضیحات خوبی دادن تنها 2 نکته دیگه من اضافه می کنم که در ارشد 89 تمام موارد انتخابی باهم شانس یکسان دارند و اینطور نیست که دوستان فکر کنند گزینه های انتخابی اول شانس بهتری دارند تنها فرق دراولویت انتخابها است که صرفا خود داوطلب آن را مشخص می کند و نکته بعدی اینکه داوطلبان سعی کنند حتما و الزاما باتوجه به علاقه مندی انتخاب رشته کنند
-----------------------------------------------------------------------------
بزرگترین عبادت اندیشه در وظیفه و عمل به آن است علی ابن الموسی الرضا(علیه السلام)

zahra jalili
چهارشنبه 10 خرداد 1391, 11:20 صبح
وافعا واقعا از بابت راهنمایی تون ممنون.
من هیچ اطلاعاتی در مورد این الگوریتم نداشتم.