PDA

View Full Version : درحال حاضر از کدام نسخهء دات نت استفاده کنیم؟

eshpilen
شنبه 01 خرداد 1389, 23:42 عصر
در سایت MSDN آمده که نسخهء 4 دات نت نیاز به ویندوز XP سرویس پک 3 داره حداقل.
حالا بگذریم از اینکه حداقل نیازهای سخت افزاری توصیه شده هم یکم بالاست (حداقل یک سی پی یوی یک گیگ و رم 512 درحالیکه سیستم خودم هنوز پنتیوم تری 800 مگاهرتزیه :لبخند:). این شاید زیاد مهم نباشه، اما خیلی از کاربران هنوز از ایکس پی سرویس پک 2 استفاده میکنن و تا چند سال دیگه بنظرم هنوز این تعداد قابل توجه خواهد بود و نمیشه نادیده گرفتش (حداقل درحال حاضر).
این یه مشکل هست. مشکل دیگه اینکه خود دات نت هم روی سیستمها نصب نیست و لابد حجم اون هم زیاده.
روی چه ویندوزهایی دات نت بصورت پیشفرض نصب هست؟ فقط ویستا و ویندوز 7؟ نسخهء چند؟

درحال حاضر بیشتر برنامه نویسان دات نت با چه نسخه ای کار میکنن؟

vcldeveloper
یک شنبه 02 خرداد 1389, 02:27 صبح
در سایت MSDN آمده که نسخهء 4 دات نت نیاز به ویندوز XP سرویس پک 3 داره حداقل.
وقتی پروژه جدیدی در Visual Studio ایجاد می کنید، می تونید نسخه ایی از دات نت که باید استفاده بشه را هم تعیین کنید. اینطور نیست که اگر فرضا از ویژوال استودیو 2010 استفاده می کنید، حتما باید برنامه شما هم وابسته به دات نت 4.0 باشه، بلکه می تونید با همان نسخه 2010 برنامه ایی بنویسید که فرضا از دات نت 2.0 استفاده کنه.

روی چه ویندوزهایی دات نت بصورت پیشفرض نصب هست؟ فقط ویستا و ویندوز 7؟
از ویندوز XP سرویس پک 3 به بالا، ویندوزها دات نت را به صورت پیش فرض دارند. خودِ XP سرویس پک 3 هم شامل شان هست.

نسخهء چند؟
تا جایی که خاطرم هست، فکر کنم در ویستا نسخه 3.0 باشه. نسخه 3.0 و 3.5 نوعی Extension برای نسخه 2.0 محسوب میشند، یعنی یک سری کتابخانه جدید به نسخه 2.0 اضافه کردند، و تغییرات بنیادی نسبت به نسخه 2.0 نداشتند.

eshpilen
یک شنبه 02 خرداد 1389, 07:50 صبح
ابتدا با تشکر از اطلاعات شما.
یخورده مشکل شد. چون فکر میکنم باید آخرین نسخهء دات نت رو یاد بگیرم و با اون کار کنم.
این وضعیت یه زمانی برای MySQL هم پیش آمد. یعنی میخواستم رفرنس رسمی اون رو بخونم، اما اون موقع تازه MySQL 5 اومده بود و روی بیشتر هاستها MySQL 4 نصب بود. خلاصه من رفرنس 4 رو خوندم که خیلی هم طول کشید (4 ماه فکر کنم) و بعد از مدتی هم MySQL 5 خیلی جاها و روی خیلی سرورها نصب شد؛ یعنی به آماری رسید که اگر موقعی که میخواستم رفرنس بخونم بود رفرنس همون نسخه رو مطالعه میکردم.
بالاخره آدم میخواد از وقت و انرژی ای که میذاره استفاده کنه و بنابراین جدیدترین نسخه رو یاد بگیره و باهاش کار کنه تا مدت زیادتری بتونه بصورت بیشتری از یادگیری و مهارت خودش استفاده ببره. بخصوص که گاهی بین نسخه ها تغییرات زیاد یا اساسی و ساختاری پیش میاد.

vcldeveloper
یک شنبه 02 خرداد 1389, 12:02 عصر
این وضعیت یه زمانی برای MySQL هم پیش آمد. یعنی میخواستم رفرنس رسمی اون رو بخونم، اما اون موقع تازه MySQL 5 اومده بود و روی بیشتر هاستها MySQL 4 نصب بود. خلاصه من رفرنس 4 رو خوندم که خیلی هم طول کشید (4 ماه فکر کنم) و بعد از مدتی هم MySQL 5 خیلی جاها و روی خیلی سرورها نصب شد؛ یعنی به آماری رسید که اگر موقعی که میخواستم رفرنس بخونم بود رفرنس همون نسخه رو مطالعه میکردم.
بالاخره آدم میخواد از وقت و انرژی ای که میذاره استفاده کنه و بنابراین جدیدترین نسخه رو یاد بگیره و باهاش کار کنه تا مدت زیادتری بتونه بصورت بیشتری از یادگیری و مهارت خودش استفاده ببره. بخصوص که گاهی بین نسخه ها تغییرات زیاد یا اساسی و ساختاری پیش میاد.
شما به همون آخرین نسخه MSDN که مراجعه کنید، کفایت میکنه؛ چون در MSDN وقتی مطلبی رو مطالعه می کنید، بهتون میگه که این مطلب در چه نسخه هایی از دات نت پشتیبانی میشه، و اینکه آیا در کار با آن در بعضی از نسخه ها باید به نکات خاصی توجه کنید یا نه.

butterfly8528
یک شنبه 02 خرداد 1389, 14:55 عصر
حالا جدا از دلایل پست اول ، vs2010 و خصوصا vb2010 چه برتری یا مزیتی نسبت به نسخه قبلی خودشون یعنی 2008 دارن ؟