PDA

View Full Version : سوال: چگونه يك User Control بسازم ؟

odiseh
دوشنبه 10 خرداد 1389, 10:28 صبح
سلام

من يه مقاله خوندم كه توش گفته بود custom control ها به 4 دسته تقسيم مي شوند كه دو تاي اونها user control و نيز inherited control مي باشند.

با دومي تا حدودي آشنا هستم. اما دنبال يه آموزش فارسي و جامع و سريع براي يادگيري نحوه ساخت user control مي گردم.

اگه سراغ داريد، ممنون ميشم در اختيار من هم بگذاريد.

Elmira1987
سه شنبه 11 خرداد 1389, 09:55 صبح
شما يا كليك راست روي نام پروژه تون در سولوشن و زدنگزينه add و انتخاب يوزر كنترل يه يوزر كنترل مي سازيد .
بعضي وقتا يه فسمت هايي توي برنامه اتون هست كه خيلي تكرار مي شه و شما نمي خوايد هريار
اون رو طراحي كنيد مثلا فرض كنيد . چند تا تكس باكس داريد كه به طرز خاصي بايد چيده بشن خوب خيلي وقت گير ميشه اگه هربار بخواين اونا رو طراحي كنيد پس بهينه ترين كار اينه كه بيايد يه يوزر كنترل بسازيد . بعد از ساختن يوزر كنترل يه بار برنامه تون رو اجرا كنيد . خوب الان اسم يوزر كنترل تون توي toolbox ميره حالا هر وقت خواستين از اون استفاده كنيد كافيه اون رو درگ كنيد و روي فرم مربوطه بيارين .

براي استفاده از كد نويسي هم اول بايد يك شي از اون بسازيد .
اميدوارم كافي بوده باشه

odiseh
سه شنبه 11 خرداد 1389, 10:16 صبح
بعد از ساختن يوزر كنترل يه بار برنامه تون رو اجرا كنيد .

سلام

دوست عزيز مشكل من نحوه ساخت User Control و كدنويسي اون هستش.

ramin149
سه شنبه 11 خرداد 1389, 10:38 صبح
اولین قدم
file == new == project ==visual C#‎ == windows form control libery
یه صفحه طراحی کوچکی باز می شه و می تونید به صورت گرافیکی طراحی کنید برای مثال
( گذاشتن سه عدد combo box برای نمایش تاریخ )
تذکر : برای اینکه combo box ها در برنامه بتونید استفاده کنید خاصیت modifires رو به حالت public قرار دهید .

odiseh
سه شنبه 11 خرداد 1389, 10:41 صبح
كسي كدنويسي براي UserControl رو نمي دونه؟ همه قدم به قدم ايجاد فايل UserControl رو توضيح مي دن.

armiin
سه شنبه 11 خرداد 1389, 10:43 صبح
كدنويسي خاصي احتياج نداريد !
يك نمونه ي ساده از استفاده ي UserControl

ramin149
سه شنبه 11 خرداد 1389, 10:50 صبح
كسي كدنويسي براي UserControl رو نمي دونه؟ همه قدم به قدم ايجاد فايل UserControl رو توضيح مي دن.

من نمی فهمم منظورتون چیه
کار user control دو بخشه یکی ایجاد و نوشتن دستورات که مثل C# هستش .
و دیگر صدا user control در برنامه .
اگر منظورتون غیر اینه بگید

Elmira1987
سه شنبه 11 خرداد 1389, 11:45 صبح
ببين برادر يا خواهر ه من ...
تو وقتي يوزر كنترلت رو ساختي ...
توي برنامه نويسي يك شي از اون بساز مثلا
usercontrol user1=new usercontrol();
user.combo1.text ="";
همين جوري براش كدنويسي مي كني كار سختي نيست /
فك كن يه جا يوزر از كلاس استفاده مي كني ...
در ضمن
سوال خودت مبهمه كه اين جوري جواب ميدن بهت سوالت ايهام داره آدم فك ميكنه تو اصلا نمي دوني چيه

odiseh
سه شنبه 11 خرداد 1389, 12:02 عصر
كدنويسي خاصي احتياج نداريد !
يك نمونه ي ساده از استفاده ي UserControl

ضمن تشكر، شما توي كدي كه ضميمه كرده بودي، يك Textbox جديد ساختي. نكته مهمش اينه كه شما از UsaerControl اومده بودي و Inherit كرده بودي تا اينجا يعني شما يك UserControl درست كردي.

اما همين رو ميشه به جاي اينكه از UserControl بيايي و Inherit كني، از خود كنترل Textbox به ارث ببري كه در اين صورت ديگه UserControl نيست بلكه طبق تعريف Microsoft ميشه Inherited Control ناميده مي شه.

من توي اولين پست اين تاپيك هم همين موارد رو Bold كردم و دنبال تفاوت هاي بين دو تا دسته اي كه گفتم به شكل دقيق هستم. اين دو دسته با هم از نظر كد نويسي متفاوت هستند. ولي دوستان نحوه ايجاد فايل رو كه برابر Right Click كردن روي Solution , .... !! هستش رو عنوان مي كنند يا فرض مي كنند كه ساخته شده (بعد از اينكه ساختي) و حالا توضيح مي دن كه چطوري اون رو استفاده كنيم در حاليكه اصلا مد نظرم نيست. عنوان تاپيك و توضيح پست اول كاملاً واضحه .

باز هم از زحمتي كه براي Upload كردن فايلت كشيدي تشكر مي كنم.

armiin
سه شنبه 11 خرداد 1389, 12:50 عصر
خواهش ميكنم !
بنده پست شمارو نخوندم(ببخشيد) !
خودم بيشتر از UserControl به جاي GridView استفاده ميكنم ، مثل اين عكس !