PDA

View Full Version : تقاضا برای توضیح کلی برنامه نویسی موبایل

mojtaba bahador
جمعه 14 خرداد 1389, 19:50 عصر
سلام به همه. تبریک میگم به دوستان خصوصا مدیریت محترم که سایت مفید و فعالی دارید.
یه سئوال میپرسم اگه کسی لطف کنه راهنمایی کامل کنه ممنون میشم.
من کارشناسی الکترونیک دارم و تا حدودی برنامه نویسی رو روی آی سی های AVR و 8051 یاد دارم.(در حد نیازم یاد گرفتم). ضمنا تعمیرات سخت افزار موبایل هم یاد دارم. ولی میخوام بزنم تو خط نرم افزار. هیچ اطلاعی هم از برنامه نویسی موبایل ندارم که آیا با این برنامه نویسی ها میشه فقط نرم افزار کاربردی واسه موبایل نوشت یا اینکه میشه سیستم عامل موبایل رو برنامه نویسی کنیم و از طریق باکس روی موبایل بریزیم. حالا یه توضیح کامل هرچند جزئی و مبتدیانه از شما میخوام که بفهمم اصلا این برنامه نویسی چی هست؟ چه کاربردهایی داره؟ چندتا مثال از کاربرداش؟ جاوا چیه؟ سیمبین چیه؟ البته توی نت سرچ کردم و یه چیزایی پیدا کردم ولی همشون یه جوری توضیح دادن که اصلا نمیفهمم چی میگن. چون از یه سری اصطلاحات استفاده میکنن. منم که اصلا از این اصطلاحات خبر ندارم. علاوه بر سئوالهای بالا میخواستم در مورد اصطلاحات هم توضیح مختصری لطف کنید. خواهشا کوچکترین اطلاعاتی هم که دارید از بنده دریغ نفرمایید. ممنون از همگی. امیدوارم امروز به جوابم برسم

mahdi68
شنبه 15 خرداد 1389, 12:32 عصر
دوست عزیز برای به جواب رسیدن عجله نکن !!!
هم میتونین برنامه کاربردی بنویسین و هم سیستم عامل !!! جاوا یک زبان برنامه نویسی مستقل از پلتفرم هست . سیمبین یک سیستم عامل متن باز هست که توسط نوکیا توسعه داده میشه

Abdoullah
سه شنبه 01 تیر 1389, 16:54 عصر
سلام دوستان عزیز نمی خوام صحبتهای دوست عزیزمونو قطع کنم
همین طور که دوست عزیز مون گفت جاوا یک زبانی هستش که با سیستم عامل کار نداره یا همون مستقله و شما می تونین برای همه سیستم عامل های موبایل از جمله سیمبین و اندروید و حتی مک برنامه بنویسین وهمچنین می تونین با استفاده از برنامه نویسی جاوا بر روی سخت افزار های مختلف کار کنین
همین طور که دوست عزیزمون گفت سیمبین متن باز نیست قراره متن باز بشه حالا کی خدا می دونه واینکه نوکیا اونو داره هدایت می کنه صحت داره
پیشنهاد من به شما دوست عزیز ایه که زبان برنامه نویسی جاوا یا c رو یاد بگیرید و روی سیستم عامل های سیمبین (چون تو ایران ساپورت بیشتری داره ) کار کنین و البته می تونین روی سیستم عامل اندورید گوگل هم کار کنین فقط به خاطر متن بازبودنش (متن باز به برنامه ایی می گن که به سورس هاش (کد هاش) دسترسی راحتری داری )
امیدوارم کمکی کرده باشم (موفق باشی).:لبخندساده::تشویق:

vangelis_persian
سه شنبه 01 تیر 1389, 22:44 عصر
سلام
اگر ممکنه یکم بیشتر توضیح بدید چه نوع نرم افزارهایی می خواهید درست کنید؟
منظورم اینه که مثلا آیا این نرم افزارها با بلوتوث و وایرلس ارتباط دارند و یا ....
موفق باشید/

vangelis_persian
سه شنبه 01 تیر 1389, 23:24 عصر
یک نگاهی به این بنداز شاید به دردت خورد
getting_started_persian_final (http://www.persiangig.com/pages/download/?dl=http://vangelis.persiangig.com/document/getting_started_persian_final.rar)

mahdi68
چهارشنبه 02 تیر 1389, 12:01 عصر
همین طور که دوست عزیزمون گفت سیمبین متن باز نیست قراره متن باز بشه حالا کی خدا می دونه واینکه نوکیا اونو داره هدایت می کنه صحت داره
متن باز هست !!! خیلی وقته که شده !!!

mojtaba bahador
یک شنبه 23 آبان 1389, 23:19 عصر
سلام
اگر ممکنه یکم بیشتر توضیح بدید چه نوع نرم افزارهایی می خواهید درست کنید؟
منظورم اینه که مثلا آیا این نرم افزارها با بلوتوث و وایرلس ارتباط دارند و یا ....
موفق باشید/
ممنونم از لطف همه دوستان که منت گذاشتن و وقت گرانمایه شون رو صرف پاسخ به بنده کردن.

در پاسخ به دوست گرامی جناب vangelis_persian باید عرض کنم که بنده برای کارآموزی دانشگاهم در یک شرکت تعمیراتی مشغول بودم که یه چیز نظر من رو به خودش جلب کرد.

بذارید کامل توصیح بدم:

وقتی مشتریا گوشی های خراب خودشون رو میاوردن واسه تعمیر، دو حالت داشت:
1- ایراد نرم افزاری
2- ایراد سخت افزاری (من فعلا با این کار ندارم)

برای رفع ایراد نرم افزاری میرفتیم توی سایت ساپورت باکس و فایلهایی به نام فایل فلش رو دانلود میکردیم و از طریق باکس روی گوشی میریختیم.
همونطور که در پست اول اشاره کردم از جایی که بنده برنامه نویسی روی آی سی ها رو انجام میدم، فلش کردن گوشی ها رو تشبیه کردم به پروگرام کردن آی سی ها.
به عبارتی ما از طریق سایت ساپورت باکس، برنامه گوشی رو میگیریم و از طریق پروگرمر مخصوص گوشی (باکس) ، گوشی رو پروگرام میکنیم.
حالا من دنبال اون برنامه ام که حداقل ماهیت ش چیه؟
یا مثلا اگر برنامه - به قول شما - متن باز هست، میشه دستوراتشو بخونیم و تحلیلش کنیم که چطوری کار میکنه؟ و مثلا بفهمیم کدوم قسمت برنامه مربوط به بلوتوثه؟ یا دوربین؟ یا آنتن؟ و...
من در حقیقت دنبال نوشتن برنامه نیستم. ولی خیلی برام مهمه که بدونم کدوم قسمت از برنامه مربوط به بخشهای مختلفه؟

دوباره از همه دوستان تشکر میکنم و از اینکه دیر اومدم عذر خواهی میکنم.