PDA

View Full Version : سوال: بهترین کتاب آموزش Assembly / سردرگمی در انتخاب Assembler

woeful
پنج شنبه 20 خرداد 1389, 21:57 عصر
سلام

من یه کتاب آموزش Assembly (آموزش اسمبلی دکتر قدرت سپید نام) رو خوندم ولی حالا با ثبات های 32 بیتی که میخوام کار کنم مشکل دارم میدونم زیاد فرفق نداره اما من Masm32 رو که دانلود کردم وقتی برنامه های نمونه ی داخل masm32 رو دیدم کلا فرق داشت (یه کم مشابه بود :لبخند:) و در ضمن هر کدی هم که با Tasm قبلا Assemble میکردم با Masm32 نتونستم (فایل object میسازه ولی linker فیتال ارور میده ) حالا هم گیچ گیچم چی میخوام یه کتاب آموزش اسمبلی معرفی کنید که با ثبات های 32 بیتی آموزش داده باشه (گیر ندین که درخواست مرجع برای آموزش یه تاپیک جدا داره )

کدوم assembler خوبه و راحته اینم نظر بدین (راحتی از این نظر که برای assemble کردن یه فایل اجرا نکنی obj. بده یکی exe. یه راست همرو بده و با ثبات های 32 بیتی هم مشکلی نداشته باشه )

ممنون

__Genius__
جمعه 21 خرداد 1389, 01:36 صبح
سلام .
با توجه به موردی که گفتین برای یادگیری اسمبلی و تاکیدتون رو 32 بیت بودن اسمبلر 2 پیشنهاد برای یادگیری به شما دارم :

استفاده از کتاب The Assembly Programming Master Book
استفاده از آموزشهای معروف Iczelion در آدرس زیر :

http://win32assembly.online.fr/tutorials.html

برای اسمبلر بهتره از همون masm32 استفاده بکنید ،
اما بکارگیری و کار با RadASM هم پیشنهاد میشه ... .

دوست من ، به عنوان یک توصیه : همیشه به دنبال راحت ترین روشها / کتابها / اسمبلر ها / کامپایلرها / زبان ها / و .... نباشید ! قاعدتاً باید به هدف خودتون نگاه کنید ، صرفاً اگر هدف شما برنامه نویسی پایگاه داده ای باشه مسلماً لازم نیست زبانی مثل ++C بکارگرفته بشه ، و اگر قصد برنامه نویسی سیستمی و سطح پائین رو دارین به هیچ وجه به دنبال آسانی نباشید چون در این فیلد مخصوص (برنامه نویسی سیستمی و سطح پائین) دید آسان بودن تنها شما رو تنبل خواهد کرد و به هیچ وجه یک برنامه نویس سیستمی خوب نخواهید شد .

Alay102
جمعه 21 خرداد 1389, 03:15 صبح
کدوم assembler خوبه و راحته اینم نظر بدین (راحتی از این نظر که برای assemble کردن یه فایل اجرا نکنی obj. بده یکی exe. یه راست همرو بده و با ثبات های 32 بیتی هم مشکلی نداشته باشه )

اسمبلر اسمش روشه ، یعنی فقط اسمبل می کنه ! و همان طور که می دونی برنامه ای که اسمبل شد (فایل obj ساخته شد) باید حتما توسط یه لینکر کلیه داده هاش و دستوراتش و ... برای حافظه آدرس دهی بشه ! حالا اگه این صرف وقت اندک از اسمبل کردن تا سپس لینک کردن واسط خیلی مهمه ؛ می تونی از برنامه ML مایکروسافت که برای اینکار ساخته شده استفاده کنی !

woeful
جمعه 21 خرداد 1389, 22:05 عصر
حالا اگه این صرف وقت اندک از اسمبل کردن تا سپس لینک کردن واسط خیلی مهمه ؛ می تونی از برنامه ML مایکروسافت که برای اینکار ساخته شده استفاده کنی !
از جواب ها ممنون

مگه ML فقط OBJ. رو نمیسازه مگه شما همین ML.EXE که در masm32 هست رو نمیگید اگه منظورتون اون باشه که فک میکنم اون فقط OBJ. رو میده

Alay102
دوشنبه 24 خرداد 1389, 02:02 صبح
مگه ML فقط OBJ. رو نمیسازه مگه شما همین ML.EXE که در masm32 هست رو نمیگید اگه منظورتون اون باشه که فک میکنم اون فقط OBJ. رو میده

نه عزیز جان ، ML ساخته شد که هر دو کار اسمبل کردن و لینک کردن را با هم انجام بده !
برای کسب اطلاعات بیشتر به MSDN مراجعه کن .

Delphi Coder
یک شنبه 06 تیر 1389, 07:29 صبح
نه عزیز جان ، ML ساخته شد که هر دو کار اسمبل کردن و لینک کردن را با هم انجام بده !موافقم ولی فکر میکنم بازم کار لینک رو برنامه link.exe انجام میده این فقط link.exe رو فراخوانی میکنه برای این کار.
/link <linker options and libraries>
----------------------------------------------------------------------------------------
در ضمن Iczelion tutorials که دوست عزیزمون اشاره کردن واقعا عالیه من وقتی این sample هارو دیدم بیشتر از هر چیزی این ذهنمو مشغول کرد که یه آدم بدون چشم داشت مادی چه جوری این همه زحمت کشیده و کار رو برای ما راحت کرده برای یاد گیری اسمبلی یه بار رفتم تو کانال IRC شون بهم گفتن پنج شش سالی هست که دیگه نمیاد net البته الان تو اون کانال رو win64 assembly بحث میشه اغلب. به هر صورت من یکی شخصا ارادت دارم بهش و کارهاش هنوزم که هنوزه برای اونایی که می خوان اسمبلی تحت ویندوز یاد بگیرن عالیه. یه نسخه از وب سایت ایشونو من هم رو هارد خودم دارم هم تو hosting خودم save کردم:
http://win32assembly.programminghorizon.com

fatemegm
سه شنبه 08 تیر 1389, 15:07 عصر
سلام
من باید این پروژه رو بنویسم:
پیاده سازی editor به زبان اسمبلی در محیط لینوکس
فک کنم برای editor مهم اینه که یه متن رو بنویسه و روش جلو عقب بره!
من تقریباهیچی بلد نیستم می شه یکی یه ebook مناسب به من معرفی کنه
و اگه بتونه بهم بگه از چی شروع کنم؟؟

fatemegm
چهارشنبه 09 تیر 1389, 11:30 صبح
می شه یکی جواب بده؟؟
مدیر اینجا می شه شما جواب بدین؟؟:خجالت:
من باید شروع کنم..