PDA

View Full Version : سوال: تشخیص اثر انگشت با میکرو

singel
جمعه 21 خرداد 1389, 00:25 صبح
سلام دوستان عزیز
من میخوام یه قفل سخت افزاری ساده ( البته یه کم ساده ) درست کنم
با یک سنسور اثر انگشت و یه میکرو
لطفا من را راهنمایی کنید ، چطوری برنامه میکرو را بنویسم یعنی چطوری باید اثر انگشت را توی میکرو ذخیره کنم که بعد بتونم ازش استفاده کنم
من با بسکام کار میکنم :گیج::متفکر::لبخند:

farzadsw
جمعه 21 خرداد 1389, 01:48 صبح
من خودم با سنسور ها و ماژولهای اثر انگشت کار نکردم ولی تا جایی که میدونم ، یه سری این ماژولهای اثر انگشت حافظه دارن و اثر انگشتهای مختلف رو با یه id داخلشون ذخیره میکنن . بعد وقتی که اثر انگشت ثبت شده با انگشت فرد تطبیق داده شد ، کد اون اثر انگشت(اون فرد) رو به میکرو میفرسته و میکر کار های لازم رو بر اساس اون انجام میده ، مثلا رو یه lcd مینویسه خوش آمدید آقای X و در رو براش باز میکنه. یعنی میکرو باید با id ها کار کنه نه اثر انگشتها.
ارتباطشون با میکرو میتونه از راههای مختلف باشه ولی معمولا uart (سریال) هست .

ممکنه ماژولی که شما میخواید بگیرید اینطوری نباشه و فقط یه عکس خام از اثر انگشت بگیره و پردازشها رو لازم باشه کامپیوتر انجام بده و بعد اطلاعات (id) به مبکرو فرستاد بشه . دیگه باید ببینید سنسورتون مشخصاتش جیه و طبق اون عمل کنید.

singel
جمعه 21 خرداد 1389, 22:15 عصر
wow
سلام دوست عزیز ممنون از راهنماییت
من میخوام از سنسور اثر انگشت AT77C101B استفاده کنم البته عکسش رو هم ضمیمه میکنم
اگر درمورد این سنسور اطلاعاتی دارید لطفا دریغ نکنید
اگر این سنسور در خودش حافظه داره ( حتی به اندازه ثبت یک اثر انگشت ) چطوری باید اثر انگشت رو توش ثبت کرد

singel
جمعه 21 خرداد 1389, 22:17 عصر
البته یه توضیح کوچولو که از سایت roboeq.com گرفتم

اندازه تصویر : 0.4 تا 14 میلی متر
اندازه آرایه ای تصویر : 8*280 پیکسل
ولتاژ کاری : 3 تا 5.5 ولت
دمای کاری : 40- تا 85 درجه
شماره پین و کاربرد

Pin Number Name Type
1 GND GND
2 AVE Analog output
3 AVO Analog output
4 TPP Power
5 TPE Digital input
6 VCC Power
7 GND GND
8 RST Digital input
9 PCLK Digital input
10 OE Digital input
11 ACKN Digital output
12 De0 Digital output
13 Do0 Digital output
14 De1 Digital output
15 Do1 Digital output
16 De2 Digital output
17 Do2 Digital output
18 De3 Digital output
19 Do3 Digital output
20 FPL GND 21 GND GND

Mehran.GH
شنبه 22 خرداد 1389, 06:14 صبح
این تراشه فقط یک سنسور است و حافظه داخلی ندارد و بحث آن جدا از اسکنر اثر انگشت است.

کاری که این تراشه انجام می دهد تصویر انگشت را خط به خط اسکن می کند و بایت به بایت از طریق خروجی دیجیتال به میکرو ارسال می کند.(یک سیگنال کلاک دارد و در هر سیکل انتقال داده 2 پیکسل می فرستد)

اگر بخواهی از این سنسور استفاده کنی مراحلی که باید انجام شود:

1- اطلاعات وارد شده از طرف سنسور (مجموع 1120 بایت ) را باید کنار هم قرار بدهی تا یک فایل کامل از اثر انگشت داشته باشی

2 - باید نقاط انحناء و خطوط مرجع را جدا کنی (کد کنی)

3- این کدها را باید نهایتا با کدهای تصویر مرجع که در حافظه میکرو کنترلر داری مقایسه کنی

بخش سخت افزاری و اتصال بین تراشه ها مشکلی ندارد اما مراحله 2و3 پردازش تصویر است و کار می برد و به منظور انجام پردازش سیگنال هم نیاز به میکرو کنترلری داری که قدرت پردازش بدرد بخوری داشته باشد.

یک نمونه پروژه ای که بنده مشاهده کردم با پردازنده هسته Blackfin انجام داده بودند که ترکیبی از RISC و یک DSP بود و البته با Arm7 یا مشابه هم می توان انجام داد اما کد نویسی آسان نیست.

راه دوم

استفاده از اسکنر اثر انگشت است
که محصول تقریبا تمام شده است و خروجی آن ممکن است USB یا SPI و .... باشد که حافظه هم دارد و کار زیادی نباید در میکرو انجام بدهی فقط یکسری دستورات از پیش تعیین شده هست مثلا 0x40 که از میکرو به اسکنر ارسال شود یعنی دستور اضافه کردن اثر انگشت و 0x50 که ارسال شود اسکنر منتظر دریافت یک فایل اثر انگشت جدید است و.....
که این روش از نظر هزینه توجیه ندارد بدلیل اینکه در حقیقت یک محصول تقریبا تمام شده را خریداری می کنی و نهایتا کاری که انجام می دهی سود دهی زیادی ندارد و بعد هم اینکه برای به کار بردن به عنوان قفل سخت افزاری پر حجم و نا مناسب است.

درمورد کاربرد اثر انگشت در قفل سخت افزاری باید توجه داشته باشی که نهایتا نرم افزار نصب شده در کامپیوتر در یک جاهایی از کد باید به این قفل و یا هر نوع قفل سخت افزای دیگری مراجعه کند و اگر دیتای مورد انتظار خوانده شد (که در اینجا تاییدیه درست بودن اثر انگشت است) نرم افزار اجرا شود و اگر دیتا نادرست بود یا وجود نداشت خطا بدهد و اصول کار تقریبا شبیه همین قفل های سخت افزاری موجود در بازار است و هدف از شکستن یک فقل سخت افزاری هم این است که نرم افزار طوری مختل شود که دنبال این دیتا نگردد بنابراین نهایتا فرقی نمی کند طرف سخت افزار شما سنسور اثر انگشت باشد یا Eprom باشد یا هرچی و نرم افزار را لزوما ایمن تر نمی کند (پروژه های این مدلی را از دید کسی که می خواهد این سیستم را از کار بندازد هم تحلیل کن و اینکه آیا واقعا کارش پیچیده تر می شود یا نه)

شاید هم طراحی خاص دیگری در نظر داری که در آن صورت همه چیز به طراحی بستگی دارد.

singel
شنبه 22 خرداد 1389, 23:33 عصر
سلام mgh1353 (http://barnamenevis.org/forum/member.php?u=15662) عزیز
با تشکر از توضیحات کامل شما میخوام بدونم اطلاعاتی که از این سنسور به میکرو ارسال میشه مثل صفر و یک (مثال به جای پیکسل سیاه یک میزاره و بجای پیکسل سفید صفر ) ایا درست متوجه شدم یا نه !:بامزه:
باز هم از زحمتی که کشیدید تشکر میکنم .:لبخند::قلب:

Mehran.GH
یک شنبه 23 خرداد 1389, 04:32 صبح
در Figure 5 داکیومنت سنسور توضیح داده این مطلب را , هر پیکسل را با 4 بیت تولید کرده و با این 4 بیت یک عدد در رنج بین 0 و 255 که 0 می شود سیاه و 255 سفید و هر مقداری بین این دو درجه ای از روشنی بین سیاه و سفید ( فرمت grayscale است در حقیقت )

البته با 4 بیت در باینری حداکثر 8 حالت می توان تعریف کرد و نمی دانمَ ATMEL چگونه با 4 بیت 0 تا 255 را تعریف کرده اما به هر حال اینطوری است!

یک مطلب دیگر اینکه از آنجا که این سنسور به صورت پیش فرض برای استفاده در ویندوز تولید شده یک SDK یا در حقیقت یک درایور هم همراه این سنسور از طرف شرکت تولید کننده معرفی شده و کاربر می توان مستقیم توابع مورد نیاز برای خواندن دیتا از سنسور و تولید تصویر و .... را در ++Visual c استفاده کند اما بدلیل اینکه در این پروژه در نظر داری با میکرو کنترلر انجام دهی SDK که اشاره کردم کاربردی برایت ندارد فقط می توانی نگاهی به داکیومنت مربوط به آن بیندازی و از توابع موجود در SDK ایده بگیری که چه توابعی احتمالا برای پروژه ات باید کد نویسی کنی و یا شاید باز هم بیشتر بررسی کردی و سنسور دیگری با روش خواندن ساده تر پیدا کنی

لینک راجع به SDK
http://hw.cz/system/files/redaktor130/070708_An31_Sdk.pdf

لینک داکیومنت سنسور را هم مطالعه کنی گمان می کنم جواب بسیاری از سوالات را پیدا کنی
http://www.atmel.com/dyn/resources/prod_documents/2150B.pdf

firststep
سه شنبه 04 آذر 1393, 16:09 عصر
البته با 4 بیت در باینری حداکثر 8 حالت می توان تعریف کرد و نمی دانمَ ATMEL چگونه با 4 بیت 0 تا 255 را تعریف کرده اما به هر حال اینطوری است!

4 بیت یعنی 4 رقم در کنار هم که هررقم یا 0 است یا 1 (2 حالت ) پس متوان
2*2*2*2
عدد ساخت که میشود 256 که از 0 میشود تا 255

kabir_eng
یک شنبه 21 دی 1393, 11:33 صبح
از نظر بنده شما از يه sm630 استفاده كني راحت تري ابتدا با uart پيام ذخيره اثر انگشت روي پنل رو با يه آدرس براش ارسال ميكني اونم درصورت موفقيت در ذخيره اثر انگشت يه پيام برات ميفرسته هروقتم خواستي يه اثر انگشت رو بخوني اگر تو حافظش باشه آدرسشو برات ميفرسته ،
جوان الكترونيك داشت يه زماني