PDA

View Full Version : کامپایلر و محیط مناسب برای کار با OpenGL

baradar
جمعه 28 خرداد 1389, 15:31 عصر
با سلام
من می خوام با opengl
برنامه نویسی رو شروع کنم( البته به صورت تئوری opengl بلد هستم)
حالا می خوام یک کامپایلر خوب برای اینکار انتخاب کنم
اولین سوالم اینه که سرعت دلفی به اندازه visual c++ هست یانه

دومیش اینه که اگر با دلفی یه کتابخانه بنویسم آیا میشه روی پلتفرمهای
دیگه اجراش کرد(راستی من دیدم که دلفی 2011 می تونه برای پلتفرم لینوکس هم
کامپایل کنه آیا این صحت داره)

سوال آخر اینکه بین borlandc++ و delphi و visualc++ کدوم بهتره

لطفا توضیح بدید

vcldeveloper
جمعه 28 خرداد 1389, 18:58 عصر
اولین سوالم اینه که سرعت دلفی به اندازه visual C++‎ هست یانه
در چه کاری؟ سرعت برنامه های نوشته شده با دلفی به طور معمول، تفاوت چندانی با برنامه های نوشته شده با ++VC نداره، غیر از اینکه در یک زبان، متناسب با نوع نیاز برنامه، از Optimizationهای خاص، یا برخی کتابخانه های ویژه برای افزایش کارایی استفاده بشه.

دومیش اینه که اگر با دلفی یه کتابخانه بنویسم آیا میشه روی پلتفرمهای دیگه اجراش کرد
نه.

راستی من دیدم که دلفی 2011 می تونه برای پلتفرم لینوکس هم کامپایل کنه آیا این صحت داره
دلفی 2011 از نظر گرافیکی فقط از ویندوز و Mac OS X پشتیبانی میکنه. پشتیبانی ازلینوکس در اون نسخه فقط به صورت Console هست. پشتیبانی از لینوکس با رابط گرافیکی کاربر، برای نسخه بعدی برنامه ریزی شده.

سوال آخر اینکه بین borlandC++‎ و delphi و visualC++‎ کدوم بهتره
بهتر در چی؟ ++Borland C که سال ها ست دیگه توسعه داده نمیشه، فقط C++ Builder توسعه داده میشه.
برای کار با OpenGL، زبان ++C بهتر هست، چون headerهای مربوطه به طور عادی با ++C ارائه میشند. در صورت استفاده از دلفی، باید Headerها ترجمه بشند به دلفی. از طرف دیگه، اکثر مثال ها، و کتاب های نوشته شده در این رابطه هم کدهای خود را با ++C ارائه می کنند. این یعنی شما حتی اگر با دلفی هم بخواید بنویسید، باید روی ++C تسلط داشته باشید، تا بتونید هم headerها رو ترجمه کنید، و هم از مثال های ارائه شده در سایت ها و کتاب های مختلف استفاده کنید، و آنها را به دلفی ترجمه کنید.

SAASTN
جمعه 28 خرداد 1389, 23:48 عصر
این یعنی شما حتی اگر با دلفی هم بخواید بنویسید، باید روی ++C تسلط داشته باشید، تا بتونید هم headerها رو ترجمه کنید، و هم از مثال های ارائه شده در سایت ها و کتاب های مختلف استفاده کنید، و آنها را به دلفی ترجمه کنید.
کاملا درسته، اما توی دلفی هم لنگ نمی مونی.

Mahmood_M
شنبه 29 خرداد 1389, 00:56 صبح
کاملا درسته، اما توی دلفی هم لنگ نمی مونی.
کتاب یا منبع آموزش در این زمینه با دستورات زبان دلفی انگشت شماره ، من خیلی در این مورد گشتم ولی دو تا بیشتر ندیدم ، یک کتاب ترجمه هم هست که اصلا کیفیت و بار فنی لازم رو نداره ، با اینکه فارسی هست ولی خوندن کتابهای انگلیسی خیلی بهتر از خوندن اون کتاب هست ...
ولی کمی تمرین و تکرار بیشتر می تونه جای منابع آموزشی رو بگیره ، گرچه برای شروع یک منبع خوب لازمه ...

اگر درگیری زیادی با OpenGL وجود داشته باشه ، مثلا اگه برای ساخت بازی ( یا انجین ) باشه ، به نظرم ++C گزینه ی مناسب تری هست ، کار سریعتر و بهتر پیش خواهد رفت ولی اگه مثلا برای قسمتی از برنامه باید از OpenGL استفاده بشه محیط دلفی مانع خاصی ایجاد نمی کنه و مناسب هست ...

موفق باشید ...

SAASTN
شنبه 29 خرداد 1389, 01:27 صبح
کتاب یا منبع آموزش در این زمینه با دستورات زبان دلفی انگشت شماره ، من خیلی در این مورد گشتم ولی دو تا بیشتر ندیدم ، یک کتاب ترجمه هم هست که اصلا کیفیت و بار فنی لازم رو نداره ، با اینکه فارسی هست ولی خوندن کتابهای انگلیسی خیلی بهتر از خوندن اون کتاب هست ...

درست می فرمایید، اون کتاب هم با همه زحمتی که مترجم و ناشرش کشیدن متاسفانه باید مستقیما به سطل آشغال راهنمایی کرد!
اما من تکیه ام بیشتر روی متون الکترونیکی و مثال ها و tutorial های موجود توی سایت ها بود.
در مقابل یکی دیگه از مزایای C++ هم اینه که بچه های بخش بازی های رایانه ای هم اکثرا cpp کارن. رفرنس جاندار هم توی این جور کارا خیلی به درد می خوره.

baradar
شنبه 29 خرداد 1389, 10:24 صبح
با سلام
از پاسخهای مفیدتون متشکرم
یک سوال دیگه داشتم

openglگزینه مناسبیه برایC++حالا که

کدوم بهترهVsiual c++وqtبین

vcldeveloper
شنبه 29 خرداد 1389, 11:10 صبح
کدوم بهترهVsiual C++‎وqtبین

اینجا تالار دلفی هست، انتظار دارید درباره مقایسه ++VC و Qt اینجا چه جوابی بگیرید؟!

Saeid59_m
شنبه 29 خرداد 1389, 21:41 عصر
از کامپوننت GlSence استفاده کن از دیدن Sample هاش حیرت می کنی !