PDA

View Full Version : سوال: برنامه نویسی میکروکنترولر ها

ashkan 261
یک شنبه 06 تیر 1389, 12:30 عصر
سلام

اگه امکان داره زبان های الزامی برای برنامه نویسی میکروکنترولر ها ( همه میکرو ها ) رو عنوان کنید ...

توضیح خاصی لازم ندارم ، فقط لیست زبان های لازم برای برنامه نویسی ربات رو میخوام .

در ضمن من اینجا بخش برنامه نویسی روبات ندیدم ، یعنی اون نوع برنامه نویسی اینقدر با برنامه نویسی نرم افزار و وب متفاوت هست که هیچ جایی توی تالار برنامه نویسی نداره ؟ یا اینکه چیز دیگه ای هست ؟ اگه میشه اینو هم بگید

خیلی متشکر

nima898
یک شنبه 06 تیر 1389, 13:01 عصر
هر میکرویی کامپایلرهای خاص خودش رو داره و کافیه شما یکی از زبان های میکروی مورد نظر رو یاد بگیرید تا بتونید برنامه بنویسید
کامپایلر های 8051 : asm51(اسمبلی)-بیسیک - سی
کامپایلرهای bascom : AVR(بیسیک) - اسمبلی و ...
برنامه نویسیش خیلی متفاوت با برنامه نویسی برای کامپیوتره ولی هر چی باشه برنامه نویسی هست اسم این سایت هم برنامه نویس هست نه برنامه نویس کامپیوتر به نظر من جای تالار برنامه نویسی میکرو تو این سایت خالیه

ashkan 261
دوشنبه 07 تیر 1389, 00:53 صبح
یعنی اگه ابتدا زبان ها رو فراگیری کنیم و بعد دنبال برنامه نویسی روبات بریم هم امکان پذیره ؟

یا باید هم زمان هم بنویسیم و روی میکرو تست کنیمو هم فراگیری کنیم ؟
یه سوال دیگه ، 8051 پورت pc داره اونکی هارو نشنیدم که داشته باشه و قاعدتا دارن ، آیا نرم افزار شبیه ساز ربات هم برای این میکرو هست که بصورت نرم افزاری ما برنامه ای رو که بهش دادیم تست کنیم ؟

nima898
دوشنبه 07 تیر 1389, 08:22 صبح
با نرم افزار شبیه سازهم میشه تست کرد ولی من خودم ساخت رو ترجیح میدم
شما مجبور نیستی اول دنبال ساخت ربات برید میتونید پروژه های دیگه ای بسازید مثل: IC Tester - دماسنج دیجیتال (با سنسور LM35 یا SMT160)- کنترل دور سرو موتور - کنترل استپ موتور - معکوس شمار چهارراه - ارتباط RS232 با pc - ماشین حساب - قفل الکترونیکی مادون قرمز - تماسی (این یکی پروژه کارشناسی خودم بود) - تابلوهای روان - ارتباط سریال انواع مختلف
منظورتون از پورت PC متوجه نشدم 8051 پورت موازی و پورت سریال داره - نرم افزار شبیه ساز میکرو هست ولی فکر نکنم بشه روبات رو توش تست کرد
ضمنا من یک تاپیک تو قسمت درخواست و پیشنهاد مبنی بر ایجاد تالار میکرو ایجاد کردم و متوجه شدم همچین تالاری وجود داره :
برنامه نویسی سیستم های Embedded (http://barnamenevis.org/forum/forumdisplay.php?f=119)

arkia
دوشنبه 07 تیر 1389, 20:43 عصر
من با codevision به زبان c کار می کنم اما winavr هم هست که open source ه
برای ارتباط میکرو با کامپیوتر هم باید از rx tx استفاده بشه که هم میشه با تراشه ftdiتبدیلش کرد به usb هم با پورت com ارتباتش داد.
برای شبیه سازی هم برنامه avr studio عالیه اما نرم افزار proteus هم هست که زمینه الکترونیک نیاز داره.

m2golm
پنج شنبه 26 آبان 1390, 13:12 عصر
سلام
منم خیلی به کار با میکرو کنترولر ها علاقه دارم و میخواستم که از با تجربه ها کمک بگیرم.آخه تازه شروع کردم،صفرم
برای اینکه بخواییم یه فایل صوتی رو با میکرو بخونیمو تغییر بدیم چیکار باید بکنیم؟؟؟؟
ممنون میشم راهنماییم کنید.

arkia
شنبه 28 آبان 1390, 17:14 عصر
سلام
منم خیلی به کار با میکرو کنترولر ها علاقه دارم و میخواستم که از با تجربه ها کمک بگیرم.آخه تازه شروع کردم،صفرم
برای اینکه بخواییم یه فایل صوتی رو با میکرو بخونیمو تغییر بدیم چیکار باید بکنیم؟؟؟؟
ممنون میشم راهنماییم کنید.

برای خواندن از حافظه ی MMC و خواندن از فایل سیستم فت، Header هایی نوشته شده میتونی از اونها استفاده کنی که من متاسفانه ندارم .
اما امیدوارم فایل ضمیمه کمکت کنه

ضبط دیجیتال با AVR

Digital Sound Recorder with AVR and DataFlash

Features
• Digital Voice Recorder
• 8-bit Sound Recording
• 8 kHz Sampling Rate
• Sound Frequency up to 4000 Hz
• Maximum Recording Time 4 1/4 Minutes
• Very Small Board Size
• Only 550 Bytes of Code