PDA

View Full Version : سوال: سوال در مود آموزش شبه عصبی در مطلب

yusefmomeni
دوشنبه 21 تیر 1389, 15:44 عصر
من می خواهم یه پیش بینی با شبکه عصبی انجام بدم . ساخت شبکه و آموزش و بقیه ی کارها را انجام دادم فقط مشکلی که هست اینه که شبکه هر دفعه یه جوابی میده یعنی یه بار پیش بینی خوبی انجام میده ولی دوباره که برنامه را اجرا می کنم جواب فرق میکنه.هر دفعه هم تمام متغیرهای قبلی را پاک میکنم منظور اینکه نمی تونه اثر اجراهای قبلی باشه .برا نوشتن برنامه از toobox خود مطلب استفاده می کنم حتما یه جایی تویه یکی از این الگوریتم ها داره از تابع rand استفاده می کنه ولی من که نتونستم پیداش کنم و درستش کنم . کسی نمی تونه کمکم کنه ، آخه اینکه خودم بخوام تمام الگوریتم ها را بنویسم خیلی سخت میشه . لطفا اگه کسی پیشنهادی داره کمکم کنه

مصطفی ساتکی
دوشنبه 21 تیر 1389, 17:57 عصر
من می خواهم یه پیش بینی با شبکه عصبی انجام بدم پيش بيني مالي يا Demand.

ساخت شبکه و آموزش و بقیه ی کارها را انجام دادمشبكه مورد استفاده چيه .ميدونيد كه براي forecasting مناسب ترين perceptron يا آب و هوا.
شما تو مطالبي كه عرض كرديد در مورد Topology شبكه تون چيزي نگفتيد.
داده هاي train تون به چه صورته.منظورم database كه با اون شبكه رو train كرديد.
براي فاز آموزش Strategy در نظر گرفتيديا نه.

حتما یه جایی تویه یکی از این الگوریتم ها داره از تابع rand استفاده می کنه ولی من که نتونستم پیداش کنم و درستش کنم
تابع rand به جواب نهايي مربوط نميشه.فقط وزن هاي اوليه شبكه رو ست ميكنه .كه اونهم قاعده خودشو داره

yusefmomeni
دوشنبه 21 تیر 1389, 22:05 عصر
از این که به سوالم جواب دادید ممنون . دارم روی میزان حجم آب پشت سد پیش بینی انجام میدم و از یه شبکه ی 3 لایه ی feedforward استفاده میکنم و تابع آموزشی scg(Scaled conjugate gradient) تقریبا بهترین کارایی را برام داشته البته بقیه ی توابع هم بدک نیستند ولی سرعتشون توی کامپیوتر من خیلی پایینه به هر حال دارم از scg استفاده میکنم . البته تا جایی که من می دونم شبکه های recurrent بهترین کارایی را برای این جور پیش بینی ها دارند. ولی خوب چون خیلی تازه کارم و اصلا وارد نیستم از همون feedforward که ساده تر هست استفاده میکنم . برای trainهم مثلا از داده های 30 سال قبل استفاده می کنم تا سال بعدی را پیش بینی کنم . در کل تابع های اصلی که استفاده می کنم newff,train,sim هست و بقیه ی برنامه چیز خاصی نیست مثل نرمالیزه کردن داده ها و دسته بندی اون ها حالا چرا هر دفعه یه جوابی به عنوان خروجی دارم را نمی دونم در مورد وزن های اولیه هم خوب اگه هر دفعه مقدار اولیه ی وزن ها و بایاس ها با هم فرق داشته باشه بعد مثلا 500 epoch مقدار نهایی اون ها با هم فرق نمی کنه؟ خوب اگه فرق بکنه نتیجه ی تابع sim هم باید فرق بکنه . در هر صورت اگه سوالا ی من خیلی بچه گونه و اشتباه هستش باید ببخشید چون من خیلی تازه کارم و فقط با کلیت شبکه عصبی آشنام و به صورت تئوری بلد نیستم