PDA

View Full Version : استاندارد نامگذاری کامپوننت ها

حمید محمودی
پنج شنبه 14 مرداد 1389, 13:39 عصر
سلام،

برای پروژه های بزرگ که کامپوننت زیادی درآن وجودداره ، چطور باید درزمان طراحی نامگذاری کرد، که فردا یکی دید نگه اینو دیگه کی نوشته !! :دی
قبلا مایکروسافت یک حرفاییزده بود ولی یادم نیست الان، سرچ هم کردم پیداش نکردم!

در دلفی چکار باید کرد؟؟ پیشوندهای مناسب برای کامپوننت ها چین؟ بعضیا میان میون پیشوند و اسم خود کامپوننت یک _ میزارن (frm_About) و بعضی هم نمیزارن( frmAbout ) روش اصولیش چطوریه؟
اصلا روشی واقعا هست؟ یا اینکه هر کس هر طور که میخاد عمل میکنه؟؟

یه چیزایی رو میشه حدس زد و ازش استفاده کرد ولی به هر حال ..... (مثلا پیشوند frm برای فرم و .... ) بنده هم اینکارو کردم و کسی تا حالا گیر نداده بهم... :لبخند:

مرسی

Felony
پنج شنبه 14 مرداد 1389, 14:09 عصر
اصولا در همه پروژه ها از همین روش استفاده میشه و تا جایی که یادمه تو چند تا کتاب زبان اصلی ( مایکروسافتی ) هم همین روش پیشنهاد شده بود ، خود من هم همین کار رو میکنم ، مثلا برای فرم FRM_Test یا برای دکمه BTN_Test و برای کامپوننت هایی مثل ADO Table هم adoT_Test و ...

درکل در این طور موارد استاندارد به تمیز و گویا بودن کد هست و با این روش من ندیدم کسی برای خوندن کدهام به مشکل بر بخوره .

gbg
پنج شنبه 14 مرداد 1389, 14:10 عصر
به نظر من یه جور اسم بزار که سال دیگه خوندیش بفهمی چیه

SAASTN
پنج شنبه 14 مرداد 1389, 18:01 عصر
خیلی جاها این استانداردی که گفتید ارائه شده، اما عقیده شخصی من اینه که نیازی به تغییر مثلا Button به Btn نیست، چون اگر همچین چیزی لازم بود خود IDE می تونست امکاناتی برای این منظور فراهم کنه که هر بار لازم نباشه Button رو به Btn تبدیل کنیم. من پیشوند اسامی رو تغییر نمی دم و فقط عدد رو به یک اسم معنی دار تغییر می دم. اونم نه به صورت مخفف یا خلاصه شده، شاید اسامی در بعضی شرایط یکم طولانی بشن ولی هیچ مشکلی نیست، من حساسیتم رو به طولانی شدن همه شناسه ها از دست دادم و باهاشون راحتم که در مقابل باعث میشه کد خیلی خوانا باشه.

vcldeveloper
پنج شنبه 14 مرداد 1389, 23:49 عصر
چطور باید درزمان طراحی نامگذاری کرد، که فردا یکی دید نگه اینو دیگه کی نوشته !!
بعضی از پیشوندها در یک زبان خاص رایج میشند و اکثر برنامه نویسان اون زبان آنها را می شناسند. در همچین مواردی، بهتره از همون پیشوندهای رایج استفاده کنید. برای دلفی یک رسم قوی برای نامگزاری کنترل ها که اکثر برنامه نویسان تابع آن باشند، وجود نداره، ولی استفاده از پیشوندهای سه حرفی در ابتدای نام کنترل ها متداول هست، مثل edt برای Edit، یا btn برای Button، یا cbb برای ComboBox، و غیره. بهتر هست از همین رسم استفاده کنید. اینکه از چه رسمی برای نامگزاری استفاده می کنید، چندان مهم نیست؛ اونی که مهم هست اینه که اولا به اون رسم پایبند باشید و هر چند وقت یک بار تغییرش ندید، و ثانیا همه در پروژه از اون رسم پیروی کنند، و هر کی ساز خودش رو نزنه.

اما عقیده شخصی من اینه که نیازی به تغییر مثلا Button به Btn نیست، چون اگر همچین چیزی لازم بود خود IDE می تونست امکاناتی برای این منظور فراهم کنه که هر بار لازم نباشه Button رو به Btn تبدیل کنیم.
این هم خودش یک نوع پیشوند گزاری هست، البته نیازی نیست که IDE همه چیز رو برای شما فراهم کنه. IDE خیلی از امکانات جزئی رو براتون فراهم نمیکنه، و آنها را به پلاگین ها واگذار میکنه.
برای پیشوند گزاری خودکار کنترل ها در زمان طراحی فرم در IDE دلفی، می تونید از CnPack استفاده کنید. امکانات مناسبی برای نامگزاری کنترل ها به شکل خودکار براتون فراهم میکنه.