PDA

View Full Version : گفتگو: به نظر شما چرا دلفی در ایران مورد کم توجهی قرار گرفته؟ (لطفاً پاسخ ها به دور از تعصبات بی مورد باشد)

BORHAN TEC
دوشنبه 01 شهریور 1389, 13:46 عصر
سلام
در تاپیکی اعلام کردم که قصد نوشتن یک کتاب در مورد دلفی را دارم. در آنجا دوستی گفتند که بهتر است در اول آن کتاب توضیح دهید که چرا دلفی در ایران مورد کم توجهی قرار گرفته است. از آنجایی که طبق تجربه این موضوع یکی از موضوعات جنجالی است من هم از دوستان عزیز می خواهم که نظراتشان را در این مورد با در نظر گرفتن موارد زیر اعلام کنند:

1- در صورتی که می خواهید در این تاپیک شرکت کنید تعصبات بی مورد را کنار بگذارید و به صورت واقع بینانه نظرتان را بگویید.
2- پیشنهاد می کنم اگر در مورد موضوعی اطلاعی ندارید در آن دخالت نکنید.
3- پیشنهاد می کنم اگر افرادی هستند که از برنامه نویسی با دلفی ترس دارند دلایلشان را در این باره بگویند.
4- اگر در این تاپیک مدیران شرکتهای نرم افزاری شرکت می کنند دلایلشان را برای استفاده یا عدم استفاده از دلفی در شرکتشان بگویند.
5- این تاپیک برای برپا کردن جنگ بنا نهاده نشده بنابراین از دعوا و کل کل کردن الکی خود داری کنید.

با تشکر شاهین عشایری

حمید محمودی
دوشنبه 01 شهریور 1389, 14:00 عصر
این (http://barnamenevis.org/forum/showthread.php?t=128219)برای C#‎ هست اما شاید توش چیزایی باشه.

واین :

http://barnamenevis.org/forum/showthread.php?t=119

soft-c
دوشنبه 01 شهریور 1389, 14:00 عصر
سلام.
من یک مدتی است که دارم روی دلفی به صورت تخصصی کار می کنم ولی نگرانی من این است که بعد از یک مدت که تمام وقتم را روی یادگیری دلفی گذاشتم ، دیگر این برنامه قابلیت رقابت با محصولات مایکروسافت را نداشته و خود به خود کنار گذاشته شود .
در این صورت است که تمامی آن وقتی را که برای یادگیری حرفه ای دلفی گذاشته اید باید روی برنامه های مایکروسافت بگذارید . البته تا یک حدی با بعضی از برنامه های مایکروسافت مثل asp و vb آشنایی دارم ولی نه در حد دلفی.

مهران رسا
دوشنبه 01 شهریور 1389, 14:08 عصر
به نظر شما چرا دلفی در ایران مورد کم توجهی قرار گرفته؟
چرا فکر میکنید دلفی مورد کم توجهی قرار گرفته ؟

Delphi7_love
دوشنبه 01 شهریور 1389, 14:29 عصر
سلام.
من یک مدتی است که دارم روی دلفی به صورت تخصصی کار می کنم ولی نگرانی من این است که بعد از یک مدت که تمام وقتم را روی یادگیری دلفی گذاشتم ، دیگر این برنامه قابلیت رقابت با محصولات مایکروسافت را نداشته و خود به خود کنار گذاشته شود .
در این صورت است که تمامی آن وقتی را که برای یادگیری حرفه ای دلفی گذاشته اید باید روی برنامه های مایکروسافت بگذارید . البته تا یک حدی با بعضی از برنامه های مایکروسافت مثل asp و vb آشنایی دارم ولی نه در حد دلفی.

من هم قبلا vb کار میکردم و به پیشنهاد یکی از دوستان اومدم سراغ دلفی و الان که تصمیم به یادگیری برنامه های تحت وب گرفتم احساس می کنم باید برم طرف مایکروسافت . چون با توجه به گفته دوستان میگن احتمال اینکه دلفی نتونه با مایکروسافت رقابت کنه هست و به قول soft-c تمام وقتی که برای یادگیری دلفی گذاشته اید باید برای محصولات مایکروسافت بذارید

Mahmood_M
دوشنبه 01 شهریور 1389, 14:29 عصر
کم توجهی که نمیشه گفت ، شاید تعداد کاربرانش کم باشن ...
یکی از دلایل مهمش تدریس زبانهایی مثل VB در دوره ی دبیرستان یا توی آموزشگاههای فنی هست ، البته اینکه VB توی مدارس تدریس میشه فقط روی دانش آموزان تاثیر نمی زاره ! ، مثلا فرض کنیم بنده یکی از دوستانم توی هنرستان زبان VB می خونه و من هم تازه می خوام برنامه نویسی رو شروع کنم ، چون دوستم رو یک شخص تحصیل کرده در این زمینه می دونم می رم ازش درخواست راهنمایی میکنم و مطمئنا به من هم زبان VB پیشنهاد خواهد شد و اینطوری میشه که خیلی ها برنامه نویسی رو با VB شروع میکنن و اینکه در آینده بخوام با دلفی آشنا بشم و زبان برنامه نویسی رو تغییر بدم امکانش کمه ...

من خودم اولین بار توی یک مجله در مورد دلفی خوندم و از همون موقع برنامه نویسی با دلفی رو شروع کردم ، شاید اگه مثلا تا سال سوم دبیرستان سراغ برنامه نویسی نمی رفتم الآن با VB کار میکردم ، چون در سال سوم VB در کتاب مبانی کامپیوتر تدریس میشه و یا اگر به جای رشته ی ریاضی می رفتم هنرستان باز هم احتمال اینکه با VB بخوام کار کنم خیلی بیشتر میشد ...

قصد مقایسه دلفی و VB یا ... ندارم ، فقط نظرم اینه که مشکل در پایه هست که انتخاب رو به عهده ی دانش آموز نمی زارن و خودشون با VB شروع می کنن و این اشتباه هست !!

حمیدرضاصادقیان
دوشنبه 01 شهریور 1389, 15:02 عصر
سلام. به نظر من یکی از عمده مشکلاتی که یک دفعه تعداد کاربران دلفی کم شد از نسخه 7 به بعد بود که دلفی به یکباره افت عجیبی در نسخ جدیدش داشت و شرکت بورلند هم روی هوا بود. تا نسخه 2007 که Codegear اومد دلفی رو خرید مقداری بهتر شد که بعد از اون هم Embarcadero اومد دلفی رو خرید که حالا داره یواش یواش قدرت میگیره که امید است در آینده ای نه چندان دور به اوج قدرت خودش (در زمان دلفی 7) برگرده.
با نسخه Prism هم عملا داره کاری میکنه که نیازی به یادگیری سی شارپ و VB برای دات نت نباشه بشه از همین دلفی استفاده کرد.

BORHAN TEC
دوشنبه 01 شهریور 1389, 15:12 عصر
این برای C#‎‎ هست اما شاید توش چیزایی باشه.

واین :

http://barnamenevis.org/forum/showthread.php?t=119

چقدر با قابلیتهای دلفی آشنایی دارید؟ بسیاری از توسعه دهندگان حرفه ای عقیده دارند که محصولات کنونی مایکروسافت که مبتنی بر .Net هستند (مانند C# و VB.Net) فقط برای ساخت وب مناسبند. (من را با آنان قاطی نکنید چون ترجیح می دهم بی طرف باشم).

چرا فکر میکنید دلفی مورد کم توجهی قرار گرفته ؟
بنا به دلایلی که جناب Mahmood_N ذکر کردند.

من هم قبلا vb کار میکردم و به پیشنهاد یکی از دوستان اومدم سراغ دلفی و الان که تصمیم به یادگیری برنامه های تحت وب گرفتم احساس می کنم باید برم طرف مایکروسافت . چون با توجه به گفته دوستان میگن احتمال اینکه دلفی نتونه با مایکروسافت رقابت کنه هست و به قول soft-c تمام وقتی که برای یادگیری دلفی گذاشته اید باید برای محصولات مایکروسافت بذارید
می توان گفت که دلفی در ساخت تمام برنامه ها بجز ساخت وب سایت ها ضعیف تر از محیط های مایکروسافتی است.چون Intraweb (که برای ساخت WebApp ها در دلفی و C++ Builder) از آن استفاده می شود به خوبی از همه مرورگرها پشتیبانی نمی کند. (البته منظورم web Service نیست چون دلفی در این زمینه بسیار قدرتمند است). این مساله شرکت Embarcadero را بر آن داشت تا محصولی به نام RapidPHP XE را در RAD Studio XE قرار دهد که با دلفی بسیار سازگار خواهد بود. (مثلاً مانند دلفی از dbExpress پشتیبانی می کند و ...)

BORHAN TEC
دوشنبه 01 شهریور 1389, 15:20 عصر
سلام. به نظر من یکی از عمده مشکلاتی که یک دفعه تعداد کاربران دلفی کم شد از نسخه 7 به بعد بود که دلفی به یکباره افت عجیبی در نسخ جدیدش داشت و شرکت بورلند هم روی هوا بود. تا نسخه 2007 که Codegear اومد دلفی رو خرید مقداری بهتر شد

باید بگم که CodeGear دلفی رو نخرید بلکه یک گروه بود که در بورلند تشکیل شد.

که بعد از اون هم Embarcadero اومد دلفی رو خرید که حالا داره یواش یواش قدرت میگیره که امید است در آینده ای نه چندان دور به اوج قدرت خودش (در زمان دلفی 7) برگرده.
کاملاً درسته. در کتاب Delphi 2009 Handbook هم در مورد افت چند ساله دلفی صحبتهایی شده است.

با نسخه Prism هم عملا داره کاری میکنه که نیازی به یادگیری سی شارپ و VB برای دات نت نباشه بشه از همین دلفی استفاده کرد.
این هم نکته ای بود که بهتر بود در پاسخ به جناب Delphi7_Love به آن اشاره می کردم.

vcldeveloper
دوشنبه 01 شهریور 1389, 18:13 عصر
چقدر با قابلیتهای دلفی آشنایی دارید؟ بسیاری از توسعه دهندگان حرفه ای عقیده دارند که محصولات کنونی مایکروسافت که مبتنی بر .Net هستند (مانند C#‎ و VB.Net) فقط برای ساخت وب مناسبند. (من را با آنان قاطی نکنید چون ترجیح می دهم بی طرف باشم).
همچین تصوری چندان صحیح نیست، چون دات نت و جاوا هر دو قابلیت های بسیار متعددی برای نرم افزارهای Enterprise ارائه می کنند که در دلفی یا وجود ندارند، یا باید برای آنها سراغ کامپوننت های تجاری سایر شرکت ها رفت.

البته منظورم web Service نیست چون دلفی در این زمینه بسیار قدرتمند است
همچین قدرتمند هم نیست! در پشتیبانی از نسخه های مختلف SOAP و سازگاری با وب سرویس های نوشته شده با سایر محیط های توسعه مشکل داشته و داره. Extension های مختلف WebServices بخصوص Extensionهای امنیتی اون رو هم پشتیبانی نمیکنه، و برنامه نویس اگر بخواد از اونها استفاده کنه، یا بهتره بگیم اگر مجبور به استفاده از آنها بشه، باید خودش مستقیما در کدهای XML تولید شده دست ببره! الان هم در نسخه های فعلی امکان ساخت Server مبتنی بر SOAP در DataSnap جدید وجود نداره، و برای این کار، برنامه نویس یا باید از کامپوننت های سایر شرکت ها استفاده کنه (مثل RemObjects SDK) یا از DataSnap قدیمی. البته ظاهرا در نسخه آینده که حدودا یک ماه دیگه میاد، وضعیت پشتیبانی از SOAP بهتر میشه.

این مساله شرکت Embarcadero را بر آن داشت تا محصولی به نام RapidPHP XE را در RAD Studio XE قرار دهد که با دلفی بسیار سازگار خواهد بود. (مثلاً مانند دلفی از dbExpress پشتیبانی می کند و ...)
RadPHP ارتباطی با دلفی نداره؛ غیر از اینکه IDE اش همون RAD Studio هست، و خودش هم با دلفی نوشته شده. RadPHP یک محیط توسعه PHP هست. زبان برنامه نویسی اش PHP هست، کتابخانه هایی هم که درش استفاده شدند، کتابخانه های PHP هستند. اینکه شما بتونید از طریق کد PHP به یک سرور dbExpress متصل بشید، اسمش سازگاری با دلفی نیست! مثل این هست که بگیم #C و دلفی با هم سازگارند، چون هر دو از WebServices پشتیبانی می کنند!

ربطی به ایران نداره؛ اتفاقا اوضاع دلفی در ایران بهتر از بسیاری از سایر کشورها ست. در ایران هنوز شرکت های زیادی هستند که یا از دلفی استفاده می کنند، یا هنوز کدهای زیادی از گذشته با دلفی دارند و باید از آنها نگهداری کنند. تعداد کاربران دلفی به طور کلی در سطح جهان کاهش پیدا کرده، نه فقط در ایران.
علت اینکه پروژه های جدید کمتری این روزها با دلفی نوشته میشند (بخصوص در ایران)؛ چند چیز هست:

1- الان دور، دور پروژه های مبتنی بر وب هست، و اکثر شرکت ها تمایل به توسعه نرم افزار در این حوزه دارند، و دلفی هم در این زمینه در برابر ابزارهای اختصاصی توسعه وب مثل ASP.NET یا PHP حرف خاصی برای گفتن نداره.

2- شرکت توسعه دهنده دلفی سال ها به نیازهای واقعی کاربرانش توجه نکرده، و همچنان هم معلوم نیست چقدر به اینها توجه کنه؛ همین مسئله باعث شده که در زمینه های مختلف عقب بیافته، و حتی همین روند دلفی 2007 تا به امروز هم که میگیم دلفی رشد داشته، عملا بخش عمده کار صرف جبران عقب افتادگی ها شده. اینطور که مشخص هست (اگر دوباره بد قولی نکنند) حداقل تا پایان سال 2011 همین روند جبران عقب افتادگی ها ادامه داره.

3- (این مورد مربوط به ایران نیست)، قیمت دلفی با توجه به امکاناتی که ارائه میکنه، فوق العاده بالا ست. دلفی نسبت به سایر محیط ها مثل Visual Studio امکانات زیادی ارائه نمیکنه، ولی Visual Studio در پایین ترین سطحش رایگان هست، و در بالاترین سطحش هم کمی ارزانتر از دلفی یا هم قیمت دلفی هست.

4- (این مورد بیشتر مربوط به ایران هست)، در ایران شرکت ها و مشتری ها علاقه خاصی به محصولات مایکروسافت دارند، و حتی در مواردی هم که ابزار سایر شرکت ها تا حدودی بهتر از محصولات مایکروسافت عمل می کنند، هم تمایل نسبت به محصولات مایکروسافت بیشتر هست.

5- (این مورد هم بیشتر مربوط به ایران هست)، پشتیبانی از زبان فارسی، راست-به-چپ، و تقویم شمسی در دات نت بسیار بهتر از دلفی یا جاوا یا بسیاری از ابزارهای دیگه فراهم هست.

6- (بیشتر مربوط به ایران هست) بخش عمده محصولات نرم افزاری در ایران اتوماسیون اداری و نرم افزارهای شبهه Enterprise هستند؛ ابزارهایی مثل دات نت یا جاوا در این زمینه امکانات بهتری نسبت به دلفی ارائه می کنند.

7- منابع آموزشی، شامل: دوره های آموزشی، کتب آموزشی، مقالات و ویدئوهای آموزشی، مدارک فنی و غیره درباره دات نت و جاوا بسیار بسیار بیشتر از دلفی هستند. شما یک بررسی بکنید که در سال 2010 در یک سایتی مثل آمازون، چند عنوان کتاب با موضوع دات نت یا #C اضافه شدند، و چند کتاب با موضوع دلفی اضافه شدند؟ در کل سال 2010 فقط یک عنوان کتاب انگلیسی در رابطه با دلفی نوشته شده! حالا اگر در همین بازه کتاب های دات نت را بررسی کنید، اگر چند صد عنوان کتاب جدید منتشر نشده باشه، حداقل چند ده عنوان منتشر شده.

8- تبلیغات دلفی در رسانه ها در برابر تبلیغات دات نت و Visual Studio در سطح جهان تقریبا صفر هست!

البته دلفی همچنان کارکردهای خاص خودش را داره، ولی مسلما این حوزه محدودتر شده.

BORHAN TEC
دوشنبه 01 شهریور 1389, 18:45 عصر
RadPHP ارتباطی با دلفی نداره؛ غیر از اینکه IDE اش همون RAD Studio هست، و خودش هم با دلفی نوشته شده. RadPHP یک محیط توسعه PHP هست. زبان برنامه نویسی اش PHP هست، کتابخانه هایی هم که درش استفاده شدند، کتابخانه های PHP هستند. اینکه شما بتونید از طریق کد PHP به یک سرور dbExpress متصل بشید، اسمش سازگاری با دلفی نیست! مثل این هست که بگیم C#‎ و دلفی با هم سازگارند، چون هر دو از WebServices پشتیبانی می کنند
این حرف شما تا حدی درست است. بد نیست که به مطالب زیر هم دقت کنید. آیا به این ها نمی توان گفت سازگاری؟!!!

Delphi for PHP is the simplest option for Delphi Windows programmers who want to learn to
create web applications, as it uses the same IDE and a visual class library which has been
modelled based on VCL for Windows.

VCL for PHP is the class library used by Delphi for PHP to create applications. It has been
written using the same structure as VCL for Windows, so all base classes are the same and
have the same uses.

For example, the base class for all classes in the library is Object, the same as in VCL for
Windows, which is TObject. This class provides basic methods such as “classname”, which
are available to all the classes derived from it.

BORHAN TEC
دوشنبه 01 شهریور 1389, 19:17 عصر
در پشتیبانی از نسخه های مختلف SOAP و سازگاری با وب سرویس های نوشته شده با سایر محیط های توسعه مشکل داشته و داره.
بله دلفی سعی کرده که پشتیبانی از SOAP را بیشتر به کلاینتها محدود کنه و بیشتر تمرکز خود را بر روی REST بگذارد که البته مزایای بیشماری نسبت به SOAP دارد. به هر حال حرف شما را در این زمینه تا حدودی قبول دارم. اگر بخواهیم به Backward Compatibility توجه داشته باشیم به نظر من بهتر بود که Embarcadero پشتیبانی از SAOP را محدود نمی کرد. البته در یک نگاه بدون جانب داری نمی توان گفت که مایکروسافت در زمینه Backward Compatibility موفق تر عمل کرده. اگر به تاریخ نگاهی باندازیم می بینیم که مایکروسافت با آمدن دات نت پشتیبانی از نسلهای قبل را به کلی قطع کرد. لا اقل در مورد دلفی این موضوع بسیار کم رخ داده است.

vcldeveloper
سه شنبه 02 شهریور 1389, 01:44 صبح
بله دلفی سعی کرده که پشتیبانی از SOAP را بیشتر به کلاینتها محدود کنه و بیشتر تمرکز خود را بر روی REST بگذارد که البته مزایای بیشماری نسبت به SOAP دارد. به هر حال حرف شما را در این زمینه تا حدودی قبول دارم. اگر بخواهیم به Backward Compatibility توجه داشته باشیم به نظر من بهتر بود که Embarcadero پشتیبانی از SAOP را محدود نمی کرد. البته در یک نگاه بدون جانب داری نمی توان گفت که مایکروسافت در زمینه Backward Compatibility موفق تر عمل کرده. اگر به تاریخ نگاهی باندازیم می بینیم که مایکروسافت با آمدن دات نت پشتیبانی از نسلهای قبل را به کلی قطع کرد. لا اقل در مورد دلفی این موضوع بسیار کم رخ داده است.
این ربطی به Backward Compatibility نداره! SOAP یک پروتکل انتقال داده در بستر HTTP هست. چیز منسوخ شده ایی نیست. همین حالا روزانه WebServiceهای زیادی بر اساس اون نوشته میشند. در دلفی، فقط در دلفی 2010، از JSON برای انتقال داده ها بین Tierهای مختلف استفاده شده، همین! تازه همین مقدار هم بدون مستند سازی کافی صورت گرفته. مسائل دیگه مشابه WSDL برای به دست آوردن رابط برنامه نویسی سرور و غیره هم درش وجود نداره. اساسا REST یک استاندارد، مثل SOAP نیست، بلکه نوعی روش انتقال داده مبتنی بر بسترهای موجود هست. شما می تونید با هر ابزاری که فرضا با HTTP سر و کار داره، یک سرور REST بنویسید. با همین Indy هم می تونستید در دلفی 6 یا دلفی 7 سرور REST بنویسید. دلفی در واقع تمرکز خاصی روی REST نگذاشته، DataSnap به عنوان یک ابزار اتصال لایه های مختلف نرم افزار به هم، باید از HTTP پشتیبانی می کرد. از طرف دیگه، با توجه به اینکه در DataSnap نسخه 2009 به بعد، دیگه از COM برای انتقال داده ها استفاده نمی شد، باید از یک پروتکل انتقال داده بهره برده میشد، و انتخاب تمی توسعه دلفی JSON بود. خود به خود وقتی شما یک سرور HTTP دارید، و مضاف بر اون، پروتکل انتقال داده تون هم JSON هست، می تونید بگید از REST هم پشتیبانی می کنید. نه اینکه REST چیز به خصوصی بوده باشه، و تیم دلفی هم تشخیص داده باشه که REST از SOAP بهتره، و بخواد روی اون تمرکز کنه.

در دلفی، از نسخه 6 به بعد قابلیت خاصی برای نوشتن نرم افزارهای Server side اضافه نشده. در دلفی 2009 اون تازه برای اولین بار در طول این همه سال، یک نسخه جدید از DataSnap عرضه شد، که اون هم قابلیت جدیدی اضافه نمی کرد، فقط وابستگی به COM رو از بین می برد. در دلفی 2010 همون معماری توسعه پیدا کرد، و سرور مبتنی بر HTTP و JSON بهش اضافه شد. در واقع مسیری که DataSnap داره میره، سال ها پیش RemObjects SDK رفته.

بد نیست که به مطالب زیر هم دقت کنید. آیا به این ها نمی توان گفت سازگاری؟!!!
نه چندان؛ البته من با RadPHP کار نکردم. این نسخه اخیرش هم اصلا هنوز منتشر نشده؛ ولی اون چیزی که اینها بهش میگن VCL for PHP در واقع تلفیقی هست از چند فریم ورک آزاد موجود برای PHP. از طرف دیگه، برنامه نویسی با زبان PHP زمین تا آسمون با دلفی فرق میکنه، حتی پارادایم های برنامه نویسی آنها با هم فاصله زیادی دارند. شباهت اصلی RadPHP با دلفی در همون IDE ش هست که قبلا بهش اشاره کردم. اینی هم که گفتند ساختار مشابه VCL for Windows، با توجه به نسخه های قبلی اش، بعید می دونم چیزی بیشتر از کلاس پایه Object و چند تا متد و پراپرتی معروف موجود در کلاس های پایه دلفی باشه. از این لحاظ، باید #C هم مشابه دلفی باشه، چون طراحی ساختار کلاس هاش بر پایه VCL دلفی بوده، اونجا هم کلاس پایه Object هست، و متدهایی مثل ToString یا GetHash یا کلاس هایی مثل TTextReader یا TStringBuilder و غیره در دلفی از کلاس های های دات نت کپی برداری شدند.

در هر حال، اون چیزی که Embarcadero برای PHP می فروشه، ربطی به برنامه مبتنی بر وب در دلفی نداره. دلفی یک محصول هست، RadPHP هم یک محصول دیگه، طبیعی هست که هر شرکت سعی میکنه بین محصولات مختلف خودش شباهت ها و هماهنگی هایی ایجاد کنه، ولی وقتی شما با RadPHP وب سایت بسازید، دیگه اسمش برنامه دلفی نیست، اسمش میشه برنامه PHP.

hossein_h62
سه شنبه 02 شهریور 1389, 09:46 صبح
سلام به دوستان گرامی

ربطی به ایران نداره؛ اتفاقا اوضاع دلفی در ایران بهتر از بسیاری از سایر کشورها ست.
همونطور که جناب آقای کشاورز گفتن این موضوع مربوط به ایران نمیشه.عمومیت و محبوبیت زبانهای برنامه نویسی به فاکتورهای مختلفی بستگی داره که مورد ارزیابی قرار میگیرن که معمولترین اونها موارد زیر هستش :
- برنامه های جدیدی که توسط زبان برنامه نویسی مورد نظر ایجاد شده اند.
- برنامه های موجود که قبلا توسط زبان برنامه نویسی مورد نظر ایجاد شده اند.
- اولویت استفاده از این زبان برای توسعه دهندگان و برنامه نویسان.
- شغلهایی که برای افراد متخصص به این زبان برنامه نویسی وجود داره.
- محبوبیت زبان برنامه نویسی بین کاربران و برنامه نویسان.
- و ...
توی سالهای اخیر معمولا دلفی در رنکینگ های مختلفی که ارائه شده بین رتبه های 10 و 11 نوسان داشته! فکر میکنم دیدن لینک زیر هم برای دوستان خالی از لطف نباشه.
رده بندی زبانهای برنامه نویسی (http://www.devtopics.com/most-popular-programming-languages/)

tiphooo
دوشنبه 26 دی 1390, 00:52 صبح
با سلام
به نظر من فقط کلمه تحت وب بودن در سایر زبانهای برنامه نویسی نظیر #C باعث می شه که برنامه نویسان و مهمتر از همه خریداران نرم افزار در ایران به اون علاقه نشون بدن و همین باعث می شه که شرکتهای نرم افزاری هم بنا به بازخورد بازار خرید نرم افزار ، به سایر زبانها کوچ کنند غافل از اینکه در تمامی تبلیغات و دموی نرم افزارهای مبتنی بر وب برای مشتری اغلب اغراق زیادی شده و مشتری که دانشی در این زمینه ندارد فریب می خورد به عنوان مثال برای پیاده سازی یک ERP چه نیازی به تحت وب بودن است مثلا سیستم حقوق و دستمزد یک اداره که معمولا کاربران آن از 5 نفر فراتر نمی روند چه نیازی است که از تکنولوژی وب برای این کار استفاده شود و متاسفانه در این زمینه ها هم در راهکار وب سیستم های چشمگیری ارایه نشده است و بحث بعدی اینکه به دلیل عدم مهارت برنامه نویسان دلفی در ارتباطات ریموتی و نبودن مرجعهای مناسب در این زمینه و پراکنده بودن مطالب بر روی وب خود شخص بنده که برنامه نویس دلفی هستم از این زبان ناامید شده ام اما با توجه به تجربه بنده در #C نیز این را عرض کنم که کسانی که قبلا دلفی کار بوده اند و حالا می خواهند #C کار کنند پیچیدگیهای تولید یک کد ساده در این زبان به اندازه تولید یک نرم افزار کامل در دلفی است و نیودن ابزارهای مناسب برای برنامه نویسان دلفی که برای هر کاری از کامپوننت استفاده می کردند واقعا کار با #C را خسته کننده می کند. از همینجا از دوستان عزیز خواهشمندم از جمله آقای کشاورز و ... که یک مرجع کامل در مورد DataSnap وSocket Programing به صورت یکجا و حالت آموزشی در سایت قرار داده البته در دلفی 7 تا سایر برنامه نویسان نظیر بنده بیش از پیش بتوانند از این سایت بهره بگیرند . اگر می خواهید بگویید با جستجو در سایت جواب می گیریم باید بگویم به علت پراکندگی مباحث و نظرات مختلف و ارائه راهکارهای مختلف برای یک کار برنامه نویس بیش از پیش دور سر خود می پرخدلطفا یک راهکار کارآمد و فقط و فقط یک راهکار بهینه ارائه نمایید مطمئنا در صورت فراگیری یک راهکار جوابگو توسط برنامه نویس خودش سایر راهکارها را به مرور می آموزد . در پایان باید بگویم ارزان بودن هزینه برنامه نویس در سایر زبانها در ایران شرکت های نرم افزاری را به سوی سود بیشتر و جذب مشتری بیشتر سوق می دهد.و اینکه شما برای مثلا طراحی یک سایت نیاز به تحصیلات اکادمیک ندارید

hector2000
دوشنبه 26 دی 1390, 09:16 صبح
7- منابع آموزشی، شامل: دوره های آموزشی، کتب آموزشی، مقالات و ویدئوهای آموزشی، مدارک فنی و غیره درباره دات نت و جاوا بسیار بسیار بیشتر از دلفی هستند. شما یک بررسی بکنید که در سال 2010 در یک سایتی مثل آمازون، چند عنوان کتاب با موضوع دات نت یا #C اضافه شدند، و چند کتاب با موضوع دلفی اضافه شدند؟ در کل سال 2010 فقط یک عنوان کتاب انگلیسی در رابطه با دلفی نوشته شده! حالا اگر در همین بازه کتاب های دات نت را بررسی کنید، اگر چند صد عنوان کتاب جدید منتشر نشده باشه، حداقل چند ده عنوان منتشر شده.

من به این موضوع ایمان دارم و معتقدم برای دلفی کلاسهای اموزشی و همچنین کتاب بسیار کمتر از مجموعه دات نت وجود دارد و در اینجا به نظرم دلسوزان و علاقه مندان به دلفی در ایران باید کاری بکنند.
از اقایان کرامتی و حتی شما اقای کشاورز انتظار داریم که در این زمینه کاری بکنید.مثلا بجای اینکه اقایان کرامتی هر سری شونصد تا کلاسهای زبانهای دات نت و طراحی وب برگذار کنند،حداقل سالی دوبار هم کلاس در زمینه اموزش زبان دلفی بگذارند.اگر من به دلفی علاقه دارم و در این زمینه اطلاعاتی دارم باید برای دوستان علاقه مند هم کاری بکنم.صرف کمک در این سایت به مشکلات دوستان در زمینه دلفی مشکلی حل نمی شود.(ذکات علم یاد دادن ان است)

ariobarzan
دوشنبه 26 دی 1390, 22:45 عصر
اگه این لطف رو داشته باشند ما که خیلی ممنونشون می شیم
واقعا این نبود منابع آموزشی آزار دهنده هست.
به نظر بنده هم یاری بزرگان دلفی رو می طلبه
البته اکثر کسانی که به دلفی حمله می کنند معمولا حتی یکبار هم دلفی و محیط اون رو ندیدن و عمدتا مایکروسافتی بودن بقیه زبانها رو نقطه قوت اون میدونند.

nobody.gu3st
سه شنبه 27 دی 1390, 08:12 صبح
بله مسئله اصلی زبان تدریس شده هستش 99% پروژه های دانشجویی که میگیرم وی بی هستش بنظر من دلفی بی نظیر هستش و کل نیاز ها رو برطرف میکنه (با اینکه من برنامه نویسی سوکت و وب میکنم) فقط یه مشکل برای دلفی میتونم بگیرم اونم حجم زیاد فایل کامپایل شده نسبت به c# ,C, C++ هستش (در این مورد VB حرفی برا زدن نداره با اون ocx هاش )

BORHAN TEC
سه شنبه 27 دی 1390, 10:12 صبح
دلفی میتونم بگیرم اونم حجم زیاد فایل کامپایل شده
این مورد موقعی مهم بوده که سرعت اینترنت در حد پایینی بوده. البته بارها در همین تاپیکها به اثبات رسیده که حجم فایل های دلفی از فایلهای ساخته شده در بقیه محیطها زیادتر نیست! این مورد به خاطر اینه که بیشتر مواردی که برای اجرای برنامه نیاز است در داخل خود فایل اجرایی قرار می گیرند و نیاز به نصب چیز اضافه ای مثل دات نت فریمورک و مواردی از این دست نیست. الته اگر در محیطی مثل Visual C++ هم کتابخانه ها را به فایل اجرایی پیوند دهید خواهید دید که فایل اجرایی ساخته شده در این محیط هم اندازه ای مشابه فایل های اجرایی ساخته شده با دلفی را دارند. توجه داشته باشید که مثالهایی از این دست زیاد است مثل QT و... .

delphi887
سه شنبه 27 دی 1390, 11:31 صبح
سلام دوستان
من از سال 81 با دلفی 5 شروع کردم و با دلفی 6 و بعد با 7 برنامه نویسی رو ادامه دادم .
متاسفانه بعد از استقبال زیاد برنامه نویس ها از دلفی 7 و استفاده اغلب اونها در برنامه های مرتبط با بانک اطلاعاتی شرکت Borland که پایه گذار پاسکال و دلفی بود رو به عقب رفت و با نزدیک کردن دلفی به محصولات ماکروسافت کم کم تعداد زیادی از برنامه نویس های خودشو از دست داد . بعد اون هم که نسخه های مختلف دلفی شباهت زیادی به ابزار های برنامه نویسی ماکروسافت پیدا کرد و من به شخصه هنوز هم همون دلفی 7 رو ترجیح می دم .
به نظر من دلفی تو کشور ما با وجود کمبود منابع و کلاس و آموزش و .... مورد کم توجهی قرار نگرفته و هنوزم خیلی شرکت ها برنامه های خودشون رو با دلفی ارائه میدن ولی نبودن یک شرکت قدرتمند که بتونه برنامه نویس و شرکت تولید برنامه رو متقاعد کنه این زبان پیشرفت میکنه و متوقف نمیشه کمی از محبوبیت اون کاسته و بیشتر شرکت ها و دارن به سمت زبان های دیگه هجرت می کنن .
من الان دارم سعی می کنم به سمت پروژه های متن باز برم . این پروژه های هیچوقت عمرشون تموم نمیشه و یک شرکت بزرگ نمیتونه اونو بخره و از بین ببرش . پروژه های متن باز رایگان هستند و نیاز به کرک و سریال ندارند . اغلب مشکل اونها یادگیری و کمبود منابع آموزشی هستش و به بسته به میزان استقبال جامعه به کندی توسعه داده میشن . با این حال استفاده کننده های جهانی دارن و میشه یه جورایی باهاشون کنار اومد .
به همه دوستان دلفی کار که تو ویندوز برنامه نویسی می کنن توصیه می کنم در کنار کار های همیشگی نیم نگاهی هم به لینوکس و لازاروس داشته باشن و خودشونو به یک محیط وابسته نکنن .
یا حق

ariobarzan
سه شنبه 27 دی 1390, 16:04 عصر
بنظر شما بهتر نیست با بررسی نقاط قوت دلفی نسبت به بقیه زبانها البته بدون تعصب و اشاعه این نقاط قوت ها دید شرکتها و متقاضیان نرم افزار رو نسبت به دلفی بالا ببریم؟
اگه همه با هم تلاش کنند قطعا نتیجه خوبی حاصل میشه . وضعیت برنامه نویسان دلفی هم تقویت میشه . این مسئله بی توجهی هم که عنوان شده حل میشه.
اساتید دلفی میتونند تو این موضوع کمک کنند تا افراد مبتدی مثل بنده هم موقع بحث با درخواست کننده نرم افزار یا شرکتهای نرم افزاری حرف برای گفتن داشته باشیم.
ممنون

سعید صابری
سه شنبه 27 دی 1390, 18:53 عصر
به نظر من دلفی آنچنان هم مورد بی توجهی نیست البته اگه بخواهیم حرفه ای به آمار برنامه نویسان این زبان و دیگر زبان ها بندازیم (حرفه ای ها) دلفی کاران بیشتر نباشند کمتر نیستند.اما این که برنامه نویسان دلفی بیشتر از این نیستند فکر کنم اصلی ترینش کمبود منبع جامع است سایت مایکروسافت ببینید از شیر مرغ تا... میتونی ازش گیر بیاری

fakhravari
دوشنبه 01 اسفند 1390, 02:21 صبح
با سلام
باید توجه کرد که دلفی در نسخه 2010 به بعدش خیلی بهتر شده و محیط کار را شبیه ویژال استادیو کرده.
بایه مقایسه از شی گرایی بین اجزا میفهمیم که دلفی خیلی مبتنی بر کامپوننت و این امر باعث پیشرفت چشمگیرش میشود.
به نظر من باید در امر برنامه نویسی یه ساختار جدیدی در اموزش پرورش شروع شود.
و این همه زبان برنامه نویسی که وابسته به هم هستند رو به صورتی پشت سر هم بچینه که بچه ها قاطیش نکنند.
ولی تا زمانی که این دانشگاه ماهه هیچ انتظاری نمیشه داشت.

من خودم به شخصه دلفی را برای برنامه نویسی ویندوز قبول دارم اما در زمینه وب asp.net قبول دارم و خودم C# کار میکنم.
یکی از مزیت دلفی< در بخش پرینت که اکانات زیادی داره بر خلاف C# که محیطی گنگ داره
ولی دوستان باید در نظر داشته باشن که در این 2 زبان مثال زیادی هست که اگر میخواهید این 2 زبان دنبال کنید خیلی باید تمرکز بزارید.