PDA

View Full Version : سوال: dataset & dataadapter

saman_hm
شنبه 06 شهریور 1389, 21:18 عصر
با عرض سلام .
یه سوال فنی داشتم .
من در برنامه ای که دارم می نویسم برای ارتباط با دیتا بیس توی هر فرمم یک dataset و dataadapter جدا تعریف کردم .
میخواستم ببینم که این کار اولا به سرعت برنامه مربوط میشه و دوم اینکه اصلا اصولی هست یا نه ؟یا اینکه باید یک dataset & , dataadapter در یک کلاس تعریف کنم و توی کل برنامه فقط از اونها استفاده کنم .

ممنون میشم جواب بدید .

sinashahab
شنبه 06 شهریور 1389, 21:39 عصر
اره مسلما .

شما می خوای توی هر فرمت اطلاعاتتو از دیتابیس بگیره تا اینکه یه بار بگیری برای همه ی فرمات ازش استفاده کنی از زمین تا آسمون باهاش فرق داره .

ولی هر طور راحتی مثلا اگه اطلاعاتت که توی بانک هست زیاد نبود می تونی همون راهی که راحتی استفاده کنی .:چشمک:

ولی من موندم چرا با اینکه بلد سراسری تعریف نمی کنی ؟؟:متفکر:

mmd2009
شنبه 06 شهریور 1389, 21:44 عصر
با سلام.

من هم با نظر دوستم موافقم شما باید از کلاس استفاده بکنید .

شما میتونید از معماری لایه ای هم استفاده بکنید که مطمئنا بهترین راه برای این کارها می باشد. که هم کد ها راحتر نشوته میشوند و هم راحتر نفر بعدی میتونه بخونشون و هم این که یه چیزی یاد میگیری که پدر مادر داره.

reza_mostafavi63
شنبه 06 شهریور 1389, 22:24 عصر
من هم با نظر دوستان در مورد تعریف کلاس وقتی Query ها و DataView هات شبیه هم هستن موافقم و از DataSet استفاده کن ولی اگه جدولات متفاوتن و تو دیتا بیس View های مختلف داری از همون تعریف مجدد استفاده کن .چون دیگه وزن زحمت تعریف یه کلاس کلی از کد نویسی بیشتر میشه .

saman_hm
یک شنبه 07 شهریور 1389, 19:26 عصر
از جواب همه تشکر میکنم . من یه مثال میزنم که بهتر جا بیفته موضوع .

من یه بر نامه انبار داری مینویسم . مثلا تو قسمت تعاریف : تعریف خریدار - تعریف فروشنده - تعریف انبار و..... دارم . همونطور که میدونید اینها همه table هاشون فرق میکنه . حالا هر کدوم از این فرم ها باید به یک جدول از دیتابیس وصل بشه که توی هر کدوم کار ویرایش - درج و حذف مخصوص به اون جدول انجام بشه . با این توضیحات باز هم پیشنهاد میکنید که از کلاس استفاده کنم ؟

mmd2009
یک شنبه 07 شهریور 1389, 19:45 عصر
بله دوست عزیز باز هم پیشنهاد می کنم از کلاس استفاده بکنید.

saman_hm
یک شنبه 07 شهریور 1389, 21:02 عصر
سوالی که پیش میاد اینه که یه دونه dataadapter و dataset کافه برای کل برنامه دیگه؟

s.khoshfekran
یک شنبه 07 شهریور 1389, 21:09 عصر
بله!!!!!!!

saman_hm
سه شنبه 09 شهریور 1389, 16:51 عصر
همینطور که دوستمون گفتن بله کافیه.

dataadapter برای دستکاری داده ها و Dataset برای نمایش داده ها

در معماری لایه ای هم اینا جواب میدن.
متشکر از جوابتون . میتونید درمورد این معماریه لایه ای یکم بیشتر توضیح بدید . یا یه لینک بذارید . من چیزی در موردش نمیدونم