PDA

View Full Version : روخواني متن !

sahar.ZP
چهارشنبه 07 مهر 1389, 10:07 صبح
يه سوال دارم !
مي خوام يه برنامه بنويسم مثل Notepad كه وقي متني رو مينويسيم با استفتده از يه دكمه Button (با علامت بلندگو) با فشردن اين علامت متن رو برام روخواني كنه!يعني از Speaker بشنويم اون متني رو كه در Notepad واردش كرديمو!:لبخند:

يه راهنمايي كنين ممنون ميشم!:قلب:

arash mehrani
چهارشنبه 07 مهر 1389, 10:17 صبح
تا جايي كه من مي دونم كلمه هاي از پيش تعريف شده رو مثل كلمات ديكشنري ها رو ميشه كاري كرد ولي اينكه كاربر هرچي خواست بنويسه:متعجب: و برنامه از روش بخونه رو ........:گیج:
شايد اساتيد بدونن ولي راه درازي در پيش داري:تشویق:

ایمان مدائنی
چهارشنبه 07 مهر 1389, 11:03 صبح
من نمونه انگليسي شو دارم ميخواهي ؟

flash118
چهارشنبه 07 مهر 1389, 11:20 صبح
دوست عزیز نمونه اونی که میتونه شما رو راهنمایی کنه ساعت گویا هست و برای کار شما باید تک تک واج های کلمه رو صداشو داشته باشین و جتی برای مکث زمان وقفه و حتی سکون و تشدید . غیره بعد لاین به لاین می خونه و واج به واج و صدای مخصوص رو پخش میکنی اگه سنکرون باشن نتیجه کار همونی میشه که می خواهی موفق باشی

MoS4k1
چهارشنبه 07 مهر 1389, 11:27 صبح
اگر منظورت متن انگلیسی هست می تونی از لینک زیر استفاده کنی

http://www.codeproject.com/KB/cs/TextToSpeechWindowsSAPI.aspx

ایمان مدائنی
چهارشنبه 07 مهر 1389, 11:42 صبح
ولي فكر نميكنم كار آسوني باشه فارسي درست كردنش

ولي اگه بتوني عالي ميشه

احمد رضا طونی
چهارشنبه 07 مهر 1389, 12:35 عصر
سلام
برای این کار نیاز به چندتا کامپوننت داری که می تونی توی گوگل سرچ کنی که خیلی کارتو راحت می کنه اما بخوایی بنویسی اون بخونش یکم مشکل مگه اینکه به تبدیل هایی وجود داشته باشه.من دیکشنری در حد اینکه متنی رو پیدا بکنه بعد هم بخونش نوشتم چون مستقیم روی رکورد ها و فیلدهای بانک اطلاعاتیم کار می کنه اما تا این حد رو ندیدم اگه بتونی کار بزرگی کردی.موفق باشی:چشمک:

s.khoshfekran
چهارشنبه 07 مهر 1389, 15:14 عصر
http://www.barnamenevis.org/forum/showthread.php?t=241453&highlight=%D8%AA%D9%84%D9%81%D8%B8

k1csharpdeveloper
چهارشنبه 07 مهر 1389, 15:28 عصر
سلام یک dll داره که من خودم خیلی به چشم خورده اگه میخوای برات پیداش کنم

sahar.ZP
پنج شنبه 08 مهر 1389, 08:31 صبح
ولي فكر نميكنم كار آسوني باشه فارسي درست كردنش

ولي اگه بتوني عالي ميشه

روش كار ميكنم!تموم كه بشه ميذارمش براتون!:لبخند:
حالا شما اون نمونه اينگليسي شو بدي هم بد نيس!مرسي:لبخندساده:

sahar.ZP
پنج شنبه 08 مهر 1389, 08:33 صبح
سلام یک dll داره که من خودم خیلی به چشم خورده اگه میخوای برات پیداش کنم

مرسي دوست عزيز!ممنونت ميشم!

zayens
پنج شنبه 08 مهر 1389, 10:25 صبح
تا حالا با دیکشنری babylon کار کردین؟
این دیکشنری میتونه همه متون انگلیسی را روخوانی کنه.
تکنیکی که در بابیلون استفاده شده استفاده از یک سری قواعد در تلفظ انگلیسی است!
درست متوجه شدین؛ pronounce یا تلفظ دار کردن در اکثر کلمات انگلیسی از قواعدی خاص پیروی میکنه
که بابیلون هم از آن بهره برده است.
اما در مورد زبان فارسی چه طور؟
متأسفانه در زبان فارسی آن هم به دلیل وجود تکواژهای غیر قابل مشاهده چنین قواعدی وجود نداره
برای مثال تفاوت کلمه ی " کرم " (موجودی که زیاد میلولد!) با 4 تکواژ با کلمه ی " کرم " (عنصر Chrome) با 5 تکواژ و با کلمات دیگه ای مثلا karam و kerem و ... برای یک برنامه گویای فارسی قابل تشخیص نیست و از نظر من
بهترین راه، ساخت نرم افزاری است که صدا را به کلمه تبدیل کنه که در این مورد هم حتما نیاز به لغتنامه هست،
که البته با وجود مشکلاتی مانند عدم تشخیص کلماتی مانند اثیر با اسیر در عین حال میتوان چنین برنامه ای ایجاد کرد.

zayens
دوشنبه 19 مهر 1389, 22:38 عصر
تا حالا با دیکشنری babylon کار کردین؟
این دیکشنری میتونه همه متون انگلیسی را روخوانی کنه.
تکنیکی که در بابیلون استفاده شده استفاده از یک سری قواعد در تلفظ انگلیسی است!
درست متوجه شدین؛ pronounce یا تلفظ دار کردن در اکثر کلمات انگلیسی از قواعدی خاص پیروی میکنه
که بابیلون هم از آن بهره برده است.
اما در مورد زبان فارسی چه طور؟
متأسفانه در زبان فارسی آن هم به دلیل وجود تکواژهای غیر قابل مشاهده چنین قواعدی وجود نداره
برای مثال تفاوت کلمه ی " کرم " (موجودی که زیاد میلولد!) با 4 تکواژ با کلمه ی " کرم " (عنصر Chrome) با 5 تکواژ و با کلمات دیگه ای مثلا karam و kerem و ... برای یک برنامه گویای فارسی قابل تشخیص نیست و از نظر من
بهترین راه، ساخت نرم افزاری است که صدا را به کلمه تبدیل کنه که در این مورد هم حتما نیاز به لغتنامه هست،
که البته با وجود مشکلاتی مانند عدم تشخیص کلماتی مانند اثیر با اسیر در عین حال میتوان چنین برنامه ای ایجاد کرد.

سلام

در تصحیح صحبت های قبلیم خواستم بگم که کار نشد نداره!
اگر پست قبلیم را بخونین متوجه میشین که ساخت چنین برنامه ای تقریبا غیر ممکنه! اما نه توسط ایرانیها
راستش دیروز که نمایشگاه رسانه های دیجیتال رفتم چنین برنامه ای را با قیمت 1.5 میلیون تومان پیدا کردم!
نمایشگاه تا 23 مهر توی مصلای تهران بازه پس حتما به اونجا برین و یه سری به این برنامه بزنین.

-------------------------------برنامه ی تبدیل گفتار به متن----------------------------------------

* در توضیح باید بگم که یک گروه با مدرک دکترا بعد از 8 سال چنین برنامه ای را ایجاد کردن.
روش کار هم چیزی نبود جز هوش مصنوعی
در واقع توی این هشت سال روی همین موضوع کار میکردن که مثلا برنامه تفاوت بین
دو کلمه ی حیات و حیاط را در جمله هایی مثل "حیاط مدرسه" و "حیات وحش" تشخیص بده
و حتی بالاتر از اون اینکه مثلا اگر متن یا جمله ای در مورد "نیروی انتظامی" در حال گفتن توسط
کاربر باشه، اگر کاربر اشتباها از نیروی نظامی یا مثلا نیروی انتفایی استفاده کنه ، هوشمندانه قادر
به تصحیح جمله است! در ضمن مواردی مثل "ویرگول ، رفتن سر سطر بعدی و..." هم در اون
گنجانده شده بود.این برنامه بیشتر به درد انتشاراتی ها میخوره برای تایپ سریع.

اما بعد از 8 سال تجربه ، برنامه ی ویژه ی دیگری توسط این گروه طی 2 سال نوشته شد.

-------------------------------برنامه ی تبدیل متن به گفتار----------------------------------------

این برنامه که به درد صداسیما، ناشنوایان و ... میخوره نیز با دقت و وضوحی بسیار بالا و بسیار هوشمند
قادر به خواند متن هست. به طوری که به برنامه ی تبدیل متن به گفتار زبان انگلیسی (مثل بابیلون و
برنامه گفتار انگلیسی در برخی موبایلها . سایر برنامه هایی که تاحالا دیدین) میگفت زکی!
این برنامه قادر به تشخیص نوع تلفظ کلماتی متفاوت با شکلی یکسان است. مثل کرم (که در پست
قبلیم به اون پرداخته بودم) و کلماتی مثل مرد با دو تلفظ متفاوت (mard-mord) که با توجه به جمله
میتونست تشخیص بده که از کدام تلفظ استفاده کنه و به طور هوشمندانه در این برنامه گنجانده شده بود
کیفیت بالای صدا بدون لرزش و نویز از جمله مسائلی بود که مخاطبان این برنامه را در نمایشگاه مبهوت خود کرده بود.

خلاصه اینکه ساخت چنین برنامه ای با اضافه کردن تجربه ی برنامه ی قبلی حدود 10 سال زمان برده
که البته هر دو برنامه هنوز هم در حال ویرایش بودند

zayens
دوشنبه 19 مهر 1389, 23:00 عصر
راستی یه چیز دیگه اضافه کنم و اون هم اینه که در این برنامه ویژگی های بسیار دیگری نیز به چشم میخورد
از جمله تشخیص و تفکیک صدای گوینده از صداهای دیگر به طوری که اگر در یک موسیقی در حال پخش باشد
و کاربری شروع به کار با این نرم افزار کند ، خود برنامه قادر به فیلتر صدای کاربر از صدای محیط اطراف بود که
به گفته ی یکی از سازندگان این برنامه، این نوع تفکیک سازی صدا، خود یک تز دکترا بوده است.