PDA

View Full Version : سوال: بدست اوردن نقطه در محور z برای رسم اشکال 3D

returnx
پنج شنبه 08 مهر 1389, 23:27 عصر
همونطور که می دونید Screen ما دو بعدی(2D) است سوال من اینکه چگونه نقطه ای در محور z بدست بیاریم یعنی چه رابطه ای بین xها و y ها وجود داره که نقطه ای می توان روی محور Z فرض کرد؟

returnx
دوشنبه 12 مهر 1389, 15:25 عصر
یعنی هیچ کس اینکارو تا حالا نکرده؟!!!؟!!!؟

مسعود اقدسی فام
دوشنبه 12 مهر 1389, 18:33 عصر
یعنی هیچ کس اینکارو تا حالا نکرده؟!!!؟!!!؟

والا من نفهمیدم منظور شما چیه. بر اساس زاویه دیدی که داریم محل محور z ها و نقاط روی اون تغییر می کنه.

یه توضیح دقیق بدید که منظورتون چیه و چی می خواید.

returnx
سه شنبه 13 مهر 1389, 00:03 صبح
فرض کنید در نرم افزار 3D max برای رسم یک مکعب باید یک pixle روشن بشه خوب ما فقط x,y داریم مختصات z رو با چه رابطه ای محاسبه میکنند؟؟؟؟؟
در ضمن ما که محور z نداریم ، باید خودمون یک محور z فرض کنیم خوب چه طور این کارو میکنند؟؟؟

مسعود اقدسی فام
سه شنبه 13 مهر 1389, 18:51 عصر
فرض کنید در نرم افزار 3D max برای رسم یک مکعب باید یک pixle روشن بشه خوب ما فقط x,y داریم مختصات z رو با چه رابطه ای محاسبه میکنند؟؟؟؟؟
در ضمن ما که محور z نداریم ، باید خودمون یک محور z فرض کنیم خوب چه طور این کارو میکنند؟؟؟

همین مکعب رو در نظر بگیرید و فکر کنید که یکی از کنجهای اون همون مبدا مختصات ما و سه ضلع متقاطع در اون کنج سه محور هستن. حالا شما می تونید به این مکعب از زوایای مختلف نگاه کنید و محل محورها از زاویه های مختلف ببینید.

اگر با مختصات کروی یا استوانه ای آشنایی دارید اول مشخص کنید که زاویه دید ناظر با اون مختصات کدومه. اگه آشنایی ندارید بگید که مثلا خودتون رو در کدوم نقطه مختصات دکارتی در نظر می گیرید که دارید از اون دید به سمت مبدا نگاه می کنید.
ما توی صفحه این مساله رو نداریم. چون همیشه بیرون صفحه هستیم و از دور نگاه می کنیم. اما وقتی بحث بعد سوم پیش می یاد، همه چیز عوض می شه.

returnx
جمعه 16 مهر 1389, 09:55 صبح
فرض کنید ما همون مکعب رو میخواهیم رسم کنیم ،برای رسم مستطیل فقط 4 نقطه نیاز داریم(در برنامه نویسی 2 نقطه هم کفایت میکنه) اما برای رسم مکعب ما نیاز به 7 نقطه داریم.
این عکس ببینید شاید بهتر بتونم منظورم برسونم (پیشا پیش از گرافیک و کیفیت پایین عکس عذر خواهی میکنم)

returnx
یک شنبه 18 مهر 1389, 20:20 عصر
کسی تا حالا این کار انجام نداده؟؟

Arcsinos
جمعه 23 مهر 1389, 01:25 صبح
بحث پیچیده تر از این حرفاست مهندس شما بهتره این کتاب رو بخونی که در مورد Direct 3d اونوقت متوجه میشی که محور Z هیچ ارتباطی به x,y نداره تا ما بخوایم از رو این دوتا اون سومی رو پیدا کنیم .
اینم بگم چون حجم کتاب بالا بود نتونستم اینجا اپلود کنم حدود 54 مگابایته و موفق باشی .
نام کتاب هست : J.Sanchez, M.P.Canton - Direct3D Graphics Programming Bible

DigitalRain
جمعه 23 مهر 1389, 11:34 صبح
این کار رو با ماتریس های دوران و تبدیل و این حرف ها با دیرکت اکس پیاده می کنند. یه مدت برای خودمم هم سوال بود. باید الگوریتم ضرب ماتریس رو هم بنویسی که خودش پروژه ایه. از DirectX یا OpenGL استفاده کنید.

returnx
جمعه 23 مهر 1389, 11:41 صبح
این کار رو با ماتریس های دوران و تبدیل و این حرف ها با دیرکت اکس پیاده می کنند. یه مدت برای خودمم هم سوال بود. باید الگوریتم ضرب ماتریس رو هم بنویسی که خودش پروژه ایه. از DirectX یا OpenGL استفاده کنید.
یعنی برای کشیدن یک مکعب باید حتما از DirectX استفاده کنم !!!
خوب سوال اینجاست خود DirectX اینکار چه طور انجام میده؟؟:متفکر: