PDA

View Full Version : توضیح در مورد اجزای DirectX

Sirus-v
شنبه 01 مرداد 1384, 13:33 عصر
سلام

اگه میشه یه توضیحی در مورد اجزای دایرکت ایکس مثل Direct Draw و Direct3D بدید . در ضمن لطف کنید بفرمایید کتاب اموزش برنامه نویسی دایرکت ایکس ه انتشارات نص خوبه ؟؟ من زیاد ازش سر در نمی ارم اگه یه منبع فارسی بهتر معرفی کنید یا بیشتر راهنمایی کنید خوشحال می شم . در ضمن کتاب آقای نصیری رو هم که با دلفی بود مطالعه کردم ولی من دایرکت ایکس با C++ میخوام . مرسی ممنون

seyedof
شنبه 01 مرداد 1384, 20:43 عصر
سلام
اولا اوون کتاب اصلا به درد نمیخوره. کلا برای یادگیری در زمینه کامپیوتر دنبال کتابهای فارسی نروید به چند دلیل زیر :

۱)کامپیوتر علمی جدید است که سریع پیشرفت میکند (خیلی سریعتر از سایر علوم) به همین دلیل ترجمه و دانش فنی ما در کامپیوتر معمولا با تکنولوژی روز فاصله دارد و کتابهایی که به روز باشند کم است.
۲) ترجمه بسیاری از لغات کامپیوتری به فارسی وجود ندارد یا اگر هم وجود دارد دور از ذهن یا غیر استاندارد است. این موضوع در خیلی از موارد حتی باعث گمراهی خواننده میشود.
۳) کلا وابستگی به کتب فارسی اشتباه است. شما باید مرتبا منتظر باشید تا مطالب مورد نیاز شما ترجمه شود در حالی که اگر به منابع انگلیسی تکیه کنید دریایی از کتب و سایتها میتوانند منبع آموزشی عالی برای شما باشند. (حق انتخاب خیلی بیشتر)
۴) لازمه تالیف یا ترجمه کتب فنی که از حد خاصی تخصصی تر هستند، دارا بودن تخصص در همان زمینه برای مولف یا مترجم می‌باشد. کتاب آشپزی نیست که بتوان لغت به لغت معنی کرد. در خیلی از کتب فنی ترجمه شده این امر کاملا مشهود است که قسمتهایی را که خود مترجم متوجه نشده به قول معروف سمبل کرده است در این موارد مترجم یا لغت به لغت ترجمه میکند یا قضیه را به صورت یک سری جملات بی معنی و بی ربط ترجمه میکند که خواننده هم چیزی نفهمد! یا اینکه کلا آن بخش را حذف می کند که همه اینها برای یادگیرنده مخصوصا اگر مبتدی باشد فاجعه است. (آموزش ندادن بهتر از بدآموزی است) مثلا یک کتاب فکر کنم به اسم برنامه نویسی بازیهای کامپیوتری توی بازار هست که ترجمه کتاب Tricks Of the Windows Game Programming Gurus است که خود کتاب اصلیش هم چنگی به دل نمیزنه اما جالبه بدونید که مترجم محترم چند فصل اول این کتاب رو ترجمه کرده. در طی این ترجمه ۶۰۰ صفحه شده ۲۰۰ صفحه. خب حدس بزنید چی بر سر مطالب کتاب اومده.

و اما در مورد اجزای دایرکت ایکس :
Direct Draw : دز نسخه های قدیمی دایرکت ایکس برای گرافیکهای دو بعدی مورد استفاده قرار میگرفت. هنوز هم در دایرکت ایکس وجود داره اما دیگه استفاده نمیشه ازش.
Direct3D : مخصوص گرافیک سه بعدی است
Direct Sound : مخصوص صدا و افکتهای صوتی است.
Direct Music : مخصوص پخش و کار با فایلهای موسیقی است.
Direct Input‌: مخصوص خواندن از ادوات ورودی (موس، کیبورد، جوی استیک و...)‌است.
Direct Play : مخصوص ارتباط شبکه ای و نوشتن بازیهای شبکه ای است.
Direct Show : مخصوص کار با ادوات پخش و کپچر فایلهای مالتی مدیا، فیلم، دوربین و غیره است.
Direct Animation : در نسخه های قدیمی دایرکت ایکس بود و کاری مثل کار نرم افزار فلش انجام میداد. برای ایجاد محتوای چند رسانه ای روی وب.
Direct Setup : تسهیلاتی برای نصب دایرکت ایکس است.

ممنون علی

kochol
یک شنبه 02 مرداد 1384, 23:22 عصر
خیلی ممنون
واقعا از مطالب مفیدتون لذت بردم.

Sirus-v
دوشنبه 03 مرداد 1384, 00:19 صبح
دستتون درد نکنه . مرسی