PDA

View Full Version : ocr farsi

reza1615
چهارشنبه 26 آبان 1389, 14:43 عصر
سلام
این روزها به نظر من مهمرین برنامه ای که برای ایرانی ها کلیدی هست ocr هست با توجه به گامپیوتری شدن بایگانی ها و رشد علم وجود این ترم افزار به شدت احساس میشود
ولی متاسفانه چند تا شرکت روی این پروزه کار کردند که دیگر خبری از اونها نیست و همچنین قیمت نرم افزارها یریام آور هست
من قصد دارم یک برنامه برای ocr فارسی بنویسم میدونم کار مشکلی هست میدونم تا حالا کسی موفق نبوده ( برای فارسی و عربی) ولی باید از یک جایی شروع کرد :عصبانی++:
من چند تا انجمن اپن سرس پیدا کردم که ocr کار میکنند و یک پروه هم روی عربی کار میکنند ولی متاسفانه پروزه زبان عربی کارشان را متوقف کردند و سایتشان را بستند!! :گریه:
به هر حال دوستانی که میتوانند کمک کنند اعلام آمادگی کنند .
( ocr برنامه خواندن فایل های عکس و تبدیل آن به فایل txt هست و کاربرد ان در ترجمه ماشینی و تایپ و ذخیره استاد با حجم کم هست )

EasternBoy
پنج شنبه 05 آبان 1390, 12:38 عصر
برای ساخت این برنامه که تلاشهای زیادی شده .. محصولاتی هم بعضی از شرکتها تولید کردند.
اتفاقا دقت بعضیهاشون هم خیلی خوب هست و بالای 98 درصد هست. حتی یک شرکت رو هم دیدم من که سامانه فهم اسناد تولید کرده بود. اگه گوگل سرچ کنی پیدا می کنی.

البته به این نکته هم دقت کن که با کامپیوتری شدن بایگانی ها، ورود اطلاعات هم به صورت کامپیوتری انجام میشه و معمولا هم فرمهای کاغذی اونقدر منظم و استاندارد نیستند که بشه به وسیله سیستم های OCR یا ICR اونها رو خوند، بنابراین تنها راهی که در ادارات برای ورود اطلاعات قدیمی دارند ورود اطلاعات به وسیله اپراتور هست که خیلی هم بد نیست. سریع هست و دقت خیلی بالایی هم داره.

reza1615
چهارشنبه 26 مهر 1391, 21:15 عصر
سلام
بعد از مدت‌ها باز گشتم :)
در https://github.com/reza1615/PersianOcr پروژه متن بازی برای ساخت فایل آموزش‌یافته trained برای OCR Farsi راه افتاده است خوشحال می‌شوم در ساخت آن با ما همکاری نمائید در حال حاضر core اصلی توسط گروه برنامه نویس گوگل و اچ‌پی توسعه یافته و الان عربی را ساپورت می‌کند اگر دوستان همت کنند برای فارسی هم گلاسری‌اش را بسازیم

IamOverlord
چهارشنبه 26 مهر 1391, 21:24 عصر
سلام.
این که OCR اصطلاحا پردازش آنلاین کنه یا نه خیلی مهمه... با پردازش آنلاین فکر می کنم کار تا حدودی راحت تر باشه در تشخیص... منظورم اینه که مسیر حرکت قلم رو داشته باشیم... ولی خوب در ادارات و جاهای مختلف چیز میزا از قبل نوشته شدن... اما شاید این بتونه یه گامی باشه به سوی نوشتن OCR غیر آنلاین...
ضمنا پروژه هایی در رابطه با OCR فارسی که شکست خوردن دلیلشون چی بوده؟
روش ها چی بوده؟
شبکه ی عصبی...؟

reza1615
پنج شنبه 27 مهر 1391, 16:38 عصر
سلام.
این که OCR اصطلاحا پردازش آنلاین کنه یا نه خیلی مهمه... با پردازش آنلاین فکر می کنم کار تا حدودی راحت تر باشه در تشخیص... منظورم اینه که مسیر حرکت قلم رو داشته باشیم... ولی خوب در ادارات و جاهای مختلف چیز میزا از قبل نوشته شدن... اما شاید این بتونه یه گامی باشه به سوی نوشتن OCR غیر آنلاین...
ضمنا پروژه هایی در رابطه با OCR فارسی که شکست خوردن دلیلشون چی بوده؟
روش ها چی بوده؟
شبکه ی عصبی...؟

الان این سایت (http://www.ocr-extract.com/index.html) بر اساس همان core که ذکر کردم درحال کار است و برای عربی نتایج به نسبت خوبی دارد

mahsa-adib
چهارشنبه 01 مرداد 1393, 22:27 عصر
سلام دوستان کسی هست تو کد نویسی کمکم کنه این موضوع شناسایی متن تایپی فارسی موضوع پروژه من و وقت کمی دارم لطفا کمکم کنید من تا یجاهایی پیش رفتم اگر کدی دارید لطفا برام بفرستید با تشکر یا توضیحی اگر میشه تو قسمت سگمنتیشن بهم بدید البته من پروفایل بالایی رو ایجاد کردم بقیشو موندم
لطفا کمکم کنید
tanhatarin_tanha6269@yahoo.com