PDA

View Full Version : سوال: سبک ترین توزیع لینوکس

romanof
چهارشنبه 17 آذر 1389, 14:58 عصر
با سلام
سبک ترین لینوکس کدام توزیع لینوکس هست؟:متفکر:
این رو هم بگم مهم نیست توزیعی که معرفی می کنین مشهور و معتبر هست یا نه ، امنیت خوبی داره یا نداره و ... .برای من مهم فقط اینه که کمترین حجم پردازش رو بخواد .هر توزیعی از نظر شما که سبکه رو معرفی کنین .

FastCode
چهارشنبه 17 آذر 1389, 21:23 عصر
DSL
=
Damn Small Linux
50 MB
امکاناتش برای ۵۰ مگابایت فضای هارد و ۵۰ مگابایت رمی که مصرف میکنه بیش از حد زیاده.
از مشخصاتش اینه که اگر فضای بیشتری داشته باشید میتونید روش آپاچی رو هم نصب کنید.

Open-Source
چهارشنبه 17 آذر 1389, 22:53 عصر
کلا سیستم عامل های بر پایه ی لینوکس سبک هستند و برای اجرا نیاز به سیتم قوی ای ندارند ولی اگه شما میخواهید یه دسکتاپ سبک داشته باشید میتونید از xfce به جای gnome یا kde استفاده کنید.

دستکاپ های معروف بر اساس کم حجم بودن و سر عت بالا:
xfce
gnome
kde

مثلا شما میتونید xubuntu رو نصب کنید(که GUI پیش فرضش xfce هستش - اگه حوصله دردسر نداری پیشنهاد میشه این توزیع رو نصب کنی).

یا Arch Linux نصب کنید و بعد خودتون روش xfce سوار کنید (عالی میشه).
gentoo هم به توزیع سبک هستش (ولی یه خورده راه اندازیش دنگ و فنگ داره).

blue_lotus
چهارشنبه 17 آذر 1389, 23:26 عصر
فکر کنم یکی از خیلی کوچیکترین ها tinycore (http://www.tinycorelinux.com/) باشه با حجم ۱۱ مگه فعلی.

یکی دیگه هم puppylinux هست که حجم ۱۳۰ مگ داره و مخصوص شناسایی مودم های dial-up هست.

ظاهرا شما منظورتون از سبک پردازش هست که کرنل و قدرت پردازش برای یک فایل در اکثر توزیع ها یکسان هست. مگر پتچ های مختلف مثل BFS یا پتچ اخیر که باعث group بندی بهتر process ها میشد یا اینکه میزکار نصب نکنید یا مینیمال نصب کنید.

همون طور که دوست عزیز اپن سورس گفتن آرچ خیلی مینیمال و سبک هست و همینطور جنتو. اما در جنتو به دلیل نیاز به کامپایل های مداوم پردازش بالایی نیاز دارید.

اگر هدف اصلیتون یا نوع CPU و RAM تون رو بگید بهتر میشه راهنماییتون کرد

حامد مصافی
چهارشنبه 17 آذر 1389, 23:31 عصر
در نهايت با استفاده از قدرت ابرتوزيع دبيان مي توانيد تمام مواردي را كه دوستان فرمودند به گونه سفارشي ايجاد كنيد.

romanof
پنج شنبه 18 آذر 1389, 16:36 عصر
با تشکر از جواب هاتون

اگر هدف اصلیتون یا نوع CPU و RAM تون رو بگید بهتر میشه راهنماییتون کرد
باید اینو بگم برای این پروژه سه هدف مشخص کردم که هر سه هدف با توجه به سرعت CPU تنظیم شده.از لحاظ RAM هیچ مشکلی وجود نداره.:لبخندساده:
اینم سه هدف که به ترتیب اولویت نوشتم :
1) سرعت بین 32 تا 100 مگاهرتز
2) سرعت بین 100 تا 200 مگاهرتز
3) سرعت بین 200 تا 450 مگاهرتز
من روی یه پروژه الکترونیکی کار میکنم و سعی دارم رو یه سیستم Embedded سیستم عامل نصب کنم . با تحقیقاتی که انجام دادم ، دیدم که لینوکس از همه سیستم عامل ها سبک تر است و پردازش کمتری می خواد . البته سیستم عامل های مخصوصی مثل win ce ارائه شده که به سرعت بالایی احتیاج دارند و برای
سخت افزار خاصی کانفیگ شدن و کار باهاشون سخته. البته تغییر کانفیگ نیاز به کار خاصی نداره و کار آسانی هست . حالا فقط می خواستم بدونم شما دوستان می تونین سیستم عامل هایی برای اون محدوده سرعت هایی که گفتم به من معرفی کنین؟
هر چه نیاز به سرعت برای پردازش کمتر باشه من به هدفم نزدیکتر میشم.:تشویق:

blue_lotus
جمعه 19 آذر 1389, 00:16 صبح
و نوع معماری اون سیستم embedded چی هست؟

شما فقط روی arm9 میتونید سیستم عامل ۳۲ بیتی نصب کنید اونم چیزهایی مثل maemo || android که مخصوص arm هستن. اگر از avr و ... استفاده میکنید باید از سیستم های دیگه ای استفاده کنید.

این چیزهایی که بالا معرفی شد مخصوص معماری کامپیوتر هستند. البته میتونید gentoo,arm archlinux و ... که مخصوص embedded هست نصب کنید. روی سیستم های خیلی ضعیف چیزایی مثل uclinux و از این قبیل میتونید نصب کنید. روی پردازنده با توان ۴۵۰ مگاهرتز گمان میکنم بشه android, maemo نصب کرد. چون پردازنده n900 همین حدود هست. اما بستگی به نوع میکرو و چیزای دیگتون داره.

شاید اگر در بخش امبدد سوالتون رو بپرسید دقیقتر بتونن راهنماییتون کنن که چکار کنین

romanof
جمعه 19 آذر 1389, 14:31 عصر
معماری سیستم embedded این پروژه ، پردازنده های arm هستن.من به سه نوع arm فعلاً دسترسی دارم arm7 ، arm9 ، arm11 که البته روی 9 و 11 نمیشه خیلی حساب باز کرد.پس می مونه فقط 7.
این uclinux یا gentoo و ... قابلیت نصب روی arm7 رو دارن؟محیط این سیستم عامل ها گرافیکی هست؟

armintirand
شنبه 20 آذر 1389, 15:46 عصر
nدوستان من از اوبونتو استفده میکنم وسیستمم زیاد بالا نیست میشه منو تو سبک کردنش راهنمایی کنید.
من کارم برنامه نویسیه و mysql,apachi,php و کلی برنامه دیگه هست که به صورت دامون در حال اجرا استومیخوام منو تو غیر فعال کردن این سرویس‌ها از استارت‌آپ و دوباره فعال کردنشون کمک کنید.
حتی من میخوام gdm رو هم به صورت پیش فرض از استارت‌آپ بردارم.
وقتی تو ترمینال میزنم
ps -e
کلی سرویس در حال اجرا است.در ضمن cpu من تک هسته‌ای۲.۲ گیگاهرتز است و ram ۵۱۲مگابایت و گرافیکم۶۴ است.

blue_lotus
شنبه 20 آذر 1389, 19:08 عصر
معماری سیستم embedded این پروژه ، پردازنده های arm هستن.من به سه نوع arm فعلاً دسترسی دارم arm7 ، arm9 ، arm11 که البته روی 9 و 11 نمیشه خیلی حساب باز کرد.پس می مونه فقط 7.
این uclinux یا gentoo و ... قابلیت نصب روی arm7 رو دارن؟محیط این سیستم عامل ها گرافیکی هست؟

شما ۲ راه بیشتر ندارید یا خودتون چیزی که میخواین رو بسازین. که باید اطلاعات دقیقی درباره کامپایل کرنل و ... داشته باشید که مطابق میلتون اون چیزی که میخواین رو بسازین.

یا از سیستم های آماده استفاده کنید. جنتو اینطور که دیدم armv7 رو پشتیبانی میکنه. اما کل سیستم رو خودتون باید کامپایل کنید و بعد نصبش کنید که یکم طولانی هست و نیازمند مطالعه زیاد اطلاعات بیشتر: arm (http://www.gentoo.org/doc/en/handbook/handbook-arm.xml) embedded (http://www.gentoo.org/proj/en/base/embedded/handbook/)

راه ساده ترشم استفاده از uclinux , و امثال اونه که کرنلشون سفارشی سازی شده هست.
بسته به قدرت سخت افزار و نیازتون میتونید روشون محیط گرافیکی هم نصب کنید.
برای اطلاعات بیشتر این داکیومنت/سایت هارو مطالعه کنید:

http://www.uclinux.org/get_started/
http://www.minigui.org/

blue_lotus
شنبه 20 آذر 1389, 19:12 عصر
nدوستان من از اوبونتو استفده میکنم وسیستمم زیاد بالا نیست میشه منو تو سبک کردنش راهنمایی کنید.
من کارم برنامه نویسیه و mysql,apachi,php و کلی برنامه دیگه هست که به صورت دامون در حال اجرا استومیخوام منو تو غیر فعال کردن این سرویس‌ها از استارت‌آپ و دوباره فعال کردنشون کمک کنید.
حتی من میخوام gdm رو هم به صورت پیش فرض از استارت‌آپ بردارم.
وقتی تو ترمینال میزنم
ps -e
کلی سرویس در حال اجرا است.در ضمن cpu من تک هسته‌ای۲.۲ گیگاهرتز است و ram ۵۱۲مگابایت و گرافیکم۶۴ است.

سوالتون رو جداگانه در یک تاپیک بپرسید تا دوستان راهنماییتون کنن:لبخندساده: