PDA

View Full Version : سوال: یک راهنمایی در مورد دیتابیس

محمدرضاولی زاده
پنج شنبه 25 آذر 1389, 18:36 عصر
سلام دوستان عزیز.

من دارم برنامه ای برای مدرسه ام می نویسم ولی یک جا بد جوری گیر کردم و ازتون یک راهنمایی می خواهم.
من برنامه جدول تناوبی دارم می نویسم که نمی تونم اطلاعات یک عنصر را که در یک دیتا بیس ذخیره کردم را در تکست باکس ها نشان دهم. نمی دونم منظورم رو فهمیدید یا نه بزارید یه جور دیگه بگم مثلا می خوام اطلاعات
مربوط به عنصر 20 را در تکست باکس هام نشان بدم.
اگه کمکم کنید واقعا ممنونتون میشم.
در ضمن دیتا بیس جدول رو هم در صفحه دوم همین پست قرار دادم.

omid-vbAuto
پنج شنبه 25 آذر 1389, 21:22 عصر
سلام دوستان عزیز.

من دارم برنامه ای برای مدرسه ام می نویسم ولی یک جا بد جوری گیر کردم و ازتون یک راهنمایی می خواهم.
من برنامه جدول تناوبی دارم می نویسم که نمی تونم اطلاعات یک عنصر را که در یک دیتا بیس ذخیره کردم را در تکست باکس ها نشان دهم. نمی دونم منظورم رو فهمیدید یا نه بزارید یه جور دیگه بگم مثلا می خوام اطلاعات
مربوط به عنصر 20 را در تکست باکس هام نشان بدم.
اگه کمکم کنید واقعا ممنونتون میشم.

دوست عزیز سوالتون کمی مبهمه ،ولی می تونید به راحتی با بایند این کارو انجام بدین.اگر می تونید برنامتونو بذارید تا من براتون درست کنم.

محمدرضاولی زاده
پنج شنبه 25 آذر 1389, 22:41 عصر
فعلا صفحه اصلی و صفحه ی اطلاعات عناصر رو طراحی کردم و تو مبحث برنامه نویسی با دیتا بیس زیاد وارد نیستم.

یکم بیشتر توضیح میدهم:
دیتا بیسی با اکسس نوشتم و انو وارد برنامه کردم و در صفحه اطلاعات، تکست باکس ها رو چیدم.
حالا نمی دانم چه کدی بنویسم که وقتی رو یک عنصر کلیک کردم اطلاعات مربوط از اون عنصر از دیتا بیس گرفته بشه و تو تکس باکس های خودشون وارد بشه.

bad_boy_2007
پنج شنبه 25 آذر 1389, 22:59 عصر
باید یک جدول با حداقل دو ستون ایجاد کنی که ستون اول نام عنصر و دومی به بعد شامل مشخصات فنی عنصر است .
نام عنصر --- اسیدی یا قلیایی بودن -- فلز یا نافلز بودن --- و...
ZN --- قلیایی -- فلز
C -- اسیدی -- نافلز
و ...

(اطلاعات فوق شاید خیلی صحیح نباشد خرده نگیر !) کلید اصلی جدول فوق باید نام عنصر باشد و کلاسی باید بنویسی که با دادن نام عنصر مشخصاتش را بدهد الباقی کار هم که بسیار ساده است

محمدرضاولی زاده
جمعه 26 آذر 1389, 07:28 صبح
ولی من برنامه هایی رو دیدم که با یک کد خیلی ساده اطلاعات یک ردیف را در تکست باکس ها نشان میدهند تا اونجایی که یادمه اینجوری بود: Select .....

josh simpson
جمعه 26 آذر 1389, 11:01 صبح
ابتدا یک DataView ایجاد میکنید .سپس تیبل ان را ربط میدهید به یکی از تیبل های Dataset مورد نظر .بعد کد زیر را برای هر textbox مینویسید :

TXTPatientnumbersrc.Text = DataView2.Item(0).Item(4)

محمدرضاولی زاده
جمعه 26 آذر 1389, 15:37 عصر
خیلی ممنون به کارم اومد

bad_boy_2007
جمعه 26 آذر 1389, 16:45 عصر
ابتدا یک DataView ایجاد میکنید .سپس تیبل ان را ربط میدهید به یکی از تیبل های Dataset مورد نظر .بعد کد زیر را برای هر textbox مینویسید :

TXTPatientnumbersrc.Text = DataView2.Item(0).Item(4)

این کار برای این مورد خاص اشتباه است ،
ابتدا ساختار صحیح جدول دیتابیستان را طراحی کنید (همان بود که توضیحش را دادم)

وگر نه اکر به روشی که گفتید بخواهید کار کنید باید یک جدول درست کنید با بیش از 100 ستون که هر ستون آن به یکی از لیبل ها بایند شده ، بهیچ عنوان توصیه نمیکنم این کار را انجام دهید

محمدرضاولی زاده
جمعه 26 آذر 1389, 18:20 عصر
شما میگید من یک جدول درست کنم که در این صورت همه اطلاعات دیتا بیس نمایش داده میشه ولی من می خوام اطلاعاتی رو که کاربر می خواد رو درون تکست باکس هام نمایش بدم. و با نظر شما در مورد نظر josh simpson موافقم.

bad_boy_2007
جمعه 26 آذر 1389, 21:10 عصر
سلام
ببین اول باید ساختار صحیح جدولت رو پیاده کنی که هم نرمال سازی شده باشه و هم پاسخگوی همه سوالات و کوئری هات باشه
بعد با توجه به ایتکه گفتی همزمان فقط میخوای اطلاعات یک عنصر رو نشون بدی شاید استفاده از BindingSource برات بهتر باشه ، به این شکل میتونی داده های جدولت رو به تعدادی لیبل بایند کنی و با یک BindingNavigation به رکوردهای بعدی یا قبلی (عناصر قبلی یا بعدی در جدول تناوبی) بری .
یک راه سریع و راحت هم برای ایجاد دو مورد فوق استفاده از DataSource است . از منوی Data گزینه DataSource زا انتخواب کن ، جدولت رو پیدا کن و درگ کن رو فرم خودش دیتاسورس ، بایندینگ سورس و بایندینگ نویگیتور رو ایجاد میکنه .

فقط باز هم تاکید میکنم ابتدا باید دیتابیست رو درست کنی و حتی یک نمونه اش را اینجا بزاری بعد ادامه کار را انجام بدی

محمدرضاولی زاده
شنبه 27 آذر 1389, 20:36 عصر
این هم دیتابیس جدول تناوبی امیدوارم ازش لذت ببرید.:تشویق: