PDA

View Full Version : سوال: راهنمايي در مورد طراحي ساختار ديتا بيس

stabesh
پنج شنبه 16 دی 1389, 08:02 صبح
باسلام
من يك ديتابيس دارم براي ذخيره سازي اطلاعات قطعات در انبار اما يك مشكلي دارم اون هم اينه كه در انبارم از قطعات ماشين ( موتور - سيلندر - پيچ - گير بكس ) تا مصالح ساختماني و حتي خوراكيهايي كه براي تهيه غذا استفاده ميشه وجود دارد مشكل من اينه كه من مجبورم تمام اين داده ها رو در يك جدول ذخيره كنم اما بعضي از قطعات هستند كه خودشون زير قطعه يك قطعه ديگرند ( يك پيچ هم زير قطعه موتور و هم گيربكس است) بنابراين يك جدول دارم كه اين اطلاعات را نشان ميدهد اما براي تمام قطعات اين قضيه صحيح نيست
از طرف ديگر من براي قطعات ( كالا ها) گروه و زير گروه تعريف كردم و هر قطعه مي تواند جز چند زير گروه باشد
برنامه كار مي كند و اطلاعات درست هم ميدهد اما هر وقت مي خواهم به يكي كار كردن باهش را ياد بدم قاط مي زند و خيلي بايد تلاش كند تا بفهمد كه بايد چه جوري باهش كار كند فكر كردم ايراد از طراحي است و ميخواستم نظر شما را در مورد طراحي بپرسم شايد راه بهتري وجود داشته باشد كه به ذهن من نرسد
بسيار متشكرم

stabesh
پنج شنبه 16 دی 1389, 08:05 صبح
عكس يك مقدار بزرگ بود لينكش رو هم گذاشتم

iman_Delphi
پنج شنبه 16 دی 1389, 13:13 عصر
سلام دوست من
ببینید من نقطه ضعفی رو که میبینم اینه که شما دارین تمام دیدتون از یک قطعه رو داخل یک تیبل میریزین از حالت گرفته تا پوزیشن

این زاه حل مناسبیه دقت کنید :

شما فقط در یک تیبل بیایید انواع قطعات رو ذخیره کنید
و در دو تیبل بیایید یک محصول رو ذخیره کنید که روش ساخت در اون کلید هست حالا تیبل دوم رو قطعاتی که در اون محصول قرار داره ذخیره کنید(یا ماژول ها)

مثلا خودرو + سیلندر + کوئل + سیم پیچ + سیم
که تمامی قطعات بالا ماژول هستند اما سیم در اون قطعه هست اما برای این روش ساخت

باید به دید درختواره به انبار نگاه کنیید >> البته ضریب مصرف رو هم دخیل کنید

stabesh
پنج شنبه 16 دی 1389, 13:26 عصر
سلام دوست من
ببینید من نقطه ضعفی رو که میبینم اینه که شما دارین تمام دیدتون از یک قطعه رو داخل یک تیبل میریزین از حالت گرفته تا پوزیشن

این زاه حل مناسبیه دقت کنید :

شما فقط در یک تیبل بیایید انواع قطعات رو ذخیره کنید
و در دو تیبل بیایید یک محصول رو ذخیره کنید که روش ساخت در اون کلید هست حالا تیبل دوم رو قطعاتی که در اون محصول قرار داره ذخیره کنید(یا ماژول ها)

مثلا خودرو + سیلندر + کوئل + سیم پیچ + سیم
که تمامی قطعات بالا ماژول هستند اما سیم در اون قطعه هست اما برای این روش ساخت

باید به دید درختواره به انبار نگاه کنیید >> البته ضریب مصرف رو هم دخیل کنید
سلام از اينكه جواب داديد ممنونم
منظورتون رو متوجه نميشم
من براي اين همه قطعات رو در يك جدول ميريزم كه مثلا موتور خودش به عنوان يك قطعه شماره داره و خودش يك گروهه سيلندرهم همين طور فقط گروه نيست وزير گروهه اما خوب پايينتر از اون همه قطعه هستند كه هيچ زير قطعه اي ندارند
اگر بخوام يه جوري درست كنم كه مخصوص قطعات ماشين آلات باشه ديگه براي مصالح ساختماني نميتونم ازش استفاده كنم :ناراحت:
متشكرم

iman_Delphi
پنج شنبه 16 دی 1389, 14:05 عصر
شما جدول کالا هاتون رو اصلا" دخیل این موضوع نکنید که سیلندر از چی ساخته شده فقط داخلش قطعات بریزید

در دوتا جدول دومی که میسازین بگین کدوم کد زیر گروه کدوم کد هست یعنی درختوارتون یا پدر فرزندی رو در یک تیبل جداگانه در نظر بگیرین

stabesh
یک شنبه 19 دی 1389, 13:43 عصر
باسلام دوباره
من خواستم از روش جناب iman_Delphi استفاده کنم اما هنوز مشکل دارم من منظورشون رو این جوری فهمیدم که
باید جدول partsAssembly رو به دو جدول بشکونم که در یکی اطلاعات گروه بندی باشه و در دیگری اطلاعات زیر قطعات پس یعنی فیلدهای partnum و subgroupid به یک جدول میرند و فیلدهای partnum , qty , parentpartnum و شرح ساخت به یک جدول دیگه اما منظورشون رو از درختواری متوجه نمیشم اگر این کاری که گفتم رو انجام بدم کافی نیست یا چیزی رو از جا انداختم یا متوجه نشدم
متشکرم

iman_Delphi
یک شنبه 19 دی 1389, 16:52 عصر
دوست من یک جدول درست کن فقط داخلش قطعه تعریف کن
دوتا جدول دیگه هم تعریف کن داخلش بگو کدام زیر گروه کدام هستند

سیلندر << پیچ - شاتون - رینگ ....