PDA

View Full Version : راه اندازی پایگاه داده یک سازمان بزرگ و آیینه سازی سرورها

mina.m
چهارشنبه 29 دی 1389, 11:30 صبح
با سلام

من تا بحال با نرم افزار SQL در حد admin کار نکرده ام اما الان وضعیتی پیش آمده که می بایستی روی 2 سرور مجزا که در یک lan هستند ، Sql Server 2008 R2 را نصب کنم و طوری دیتابیس را بالا بیاورم که تمامی اطلاعات و تغییرات همزمان در هر دو سرور اعمال شود ، با مطالعاتی که در این 2 روز داشتم طریقه نصب رو یاد گرفتم و تقریبا آشنایی با آینه سازی و تکثیر پیدا کرده ام اما دقیقا اطمینان ندارم که روند کار چیست ، از دوستانی که خبره این امر هستند خواهش می کنم من رو برای این موضوع راهنمایی کنند
منتظر جواب دوستان هستم .

با تشکر و احترام

in_chand_nafar
چهارشنبه 29 دی 1389, 13:42 عصر
با سلام
هدف از کاریی را که می خواهید انجام دهید را شرح دهید آیا می خواهید Mirroring راه اندازی کنید تا هنگام خراب شدن Principle Server اتوماتیک عملیات سویچ از سرور Principle به Mirror انجام شود
من با فرض این حالت سناریوی زیر را شرح می دهم
برای این کار شما باید یک شبکه به شکل دامین ایجاد کرده و سرورهای SQL موجود در شبکه FQDN تخصیص دهید (این مورد پیش زمینه این کار است)
حال عملیات Mirror دارای یکسری نقش ها (سرورها) است
Principle Database این بانک اطلاعاتی در واقع بانک اطلاعاتی اصلی بوده و کلیه کلاینت ها به آن وصل هستند
Mirror Database ای بانک اطلاعاتی در حقیقت به قول شما آینه بوده و کلیه اطلاعات بانک اطلاعاتی اصلی در آن به شکل خودکار ایجاد می گردد (اطلاعات از سرور اصلی به آینه کپی می شود)
Witness Server این سرور شاهد بین دو بانک اطلاعاتی بالا است و یکی از کاربردهای آن سوئچ اتوماتیک وضعیت بانک اطلاعاتی در موارد بحرانی می باشد مثلا در مواردیکه بانک اطلاعاتی اصلی منفجر شود این سرور خودش به شکل اتوماتیک کاربران بانک اطلاعاتی Mirror را به عنوان بانک اطلاعاتی اصلی در نظر می گیرد
اگر خواستی اطلاع دهید تا الباقی موارد را به طور دقیق بنویسم
بزودی اگر خدا بخواهد در مقوله High Availability در SQL Server 2008 یک کارگاه آموزشی ارائه خواهم کرد

mina.m
چهارشنبه 29 دی 1389, 16:47 عصر
ممنون از لطفتون ، شرمندم می کنید اگر بقیه موارد را هم توضیح بدهید ، در ضمن امروز رئیسمون گفت من می خوام دو تا سرور با هم آینه بشن نه اینکه تک تک دیتا بیس ها ، میشه راهنماییم کنید .

in_chand_nafar
چهارشنبه 29 دی 1389, 17:30 عصر
خوب دوست عزیز طبق فرمایش ریستان باید عرض کنم که اطلاعاتی بوده و اگر شما می خواهید کلیه بانک های اطلاعاتیتان با همدیگر در سرور آینه ظاهر گردد بهتر است سراغ یک Solution دیگری بروید که آن هم Fail Over Clustering می باشد به اطلاع می رسان که این مورد نیازمند تجهیزات سخت افزاری خاص خودش مانند SAN می باشد در ضمن طی این عملیات سوئچ کردن از سرور اصلی به سرور جدید خودکار می باشد
حالا شما به این سوال من جواب بدهید Online بود سیستم های اطلاعاتیتان چقدر مهم است به قذری مهم است که اگر سرور اصلی با بانک های اطلاعاتی روی آن منفجر شود (کرش و...) باید سریع کاربران به یک سرور دیگر منتقل شوند
که در این صورت می توانید سراغ Fail Over Clustering بروید
و اگر کاربران شما می توانند با کمی از دست دادن داده و تاخیر در بالا آمدن سرورشان می توانید به سراغ Solution ارزان Log Shipping بروید
اشاره می کنم برای راه اندازی راه حل Fail Over باید SAN و یا سخت افزار مشابه اون را در شبکه داشته باشید