PDA

View Full Version : سوال: capsulation

mehdi_csharp
شنبه 02 بهمن 1389, 21:20 عصر
برای کپسوله سازی حتما بید عضو مورد نظر private تعریف شود تا از دید دیگر اشیا مخفی بماند؟؟

کپسوله سازی رو درست متوجه شدم یا نه؟؟

mehran_sh_t
شنبه 02 بهمن 1389, 21:40 عصر
تا جایی که من می دونم کپسوله سازی به معنی جمع آوری داده ها و متد های مرتبط به هم در یک جاست. حالا این که اینها حتما private باشن مساله نیست.
البته میشه هم به عنوان یک جعبه سیاه بهش نگاه کرد، یعنی چیزی که ما از بیرون می بینیم یک سری توابع هستن، اینکه چطور اجرا میشن از دید ما پنهانه

georgiaro
یک شنبه 03 بهمن 1389, 00:45 صبح
شما یک کلاس رو مثل یک موبایل در نظر بگیر که متشکل از چندین دکمه،سخت افزار های گوناگون و هزار تا جزء مهم و مرتبط با همه حالا در نظر بگیر که شرکت تولید کننده گوشی بیاد تمام قطعات رو اسمبل کنه و بدون پوشش به شما بفروشه حالا شما چی داری؟
یک عالمه قطعات مهم،حساس و مرتبط با هم که نمیدونی(واصلا لازم نیست بدونی) چی هستن و به چه دردی میخورن تازه ممکنه با کاربری اشتباه باعث بشی کلا سیستم کارکردش مختل شه.
خب تا اینجا که هیچ ربطی به سوال شما نداشت نه؟
خوب حالا میرسیم به نکته اصلی کاری که یک شرکت،کارخونه و یا هر کسی که یک کالا رو تولید میکنه انجام میده اینه که تمام اون قطعات مهم و حساس رو کنار هم میچینه و میزاردش تو یک جعبه و به کاربر میگه که آقای/خانم کاربر شما فقط باید از این چند تا دکمه برای کار با این وسیله استفاده کنی و به شما ریطی نداره توش چیه و به چه دردی میخوره و چه جوری کار میکنه. او کی.
خوب تمام این کارهاییی که اون تولید کننده انجام میده یعنی جمع کردن اجزا و قرار دادنشون توی یک موجودیت. و تعیین کردن این که کاربر مجاز به دیدن چه بخش هایی از کاره رو میگن Encapsulation یا همون کپسوله کردن خودمون.

پ ن :خوب یکی به من نیست بگه از همون اول همین خط آخر رو میگفتی دیگه نه؟؟