PDA

View Full Version : كار با قلم نوري

smakhavan
چهارشنبه 06 بهمن 1389, 13:10 عصر
سلام
ببخشيد كسي با قلم نوري تو دلفي كار كرده؟
تا اونجايي كه من ميدونم قلم نوري علاوه بر اينكه موقعيت را مشخص ميكنه، ميزان فشار را هم تشخيص ميده.

حالا ميخواستم ببينم توي دلفي چه جوري ميشه اين ميزان فشار را بدست آورد كه بعد بر اساسش اندازه قلم را كوچك بزرگ كرد. كارباهاش راحته/ سخته/ اصلا ميشه و ...

Felony
چهارشنبه 06 بهمن 1389, 15:09 عصر
من برای پروژه ای باهاش کار کردم ولی قلمی که من باهاش کار کردم فشار رو تشخیص نمیداد و تا به حال هم همچین چیزی ندیدم ، اگر همچین چیزی باشه پس باید دنبال یک کامپوننت یا DLL بگردید که شرکت سازنده دستگاه در اختیارتون بزاره در غیر این صورت کار خاصی از دستتون بر نمیاد !

moein+
پنج شنبه 07 بهمن 1389, 00:00 صبح
سلام،
این واژه قلم نوری شما منو یاد سالهای دور انداخت فکر کنم منظورت قلم ها رقومی DigitalPen هاست که در تبلت ها وجود داره یا در یه سری HID های جدا مثل قلم های دیجیتال Wacom و Logitech و ...
اساسا برای کار با قلم و تبلت ها باید از API مربوطه در ویندوز موسوم به WinTab بهره ببرید...
در اونجا مقداری رو که برای فشار نوک قلم توسط ADC قلم شما قابل آشکارسازی هست تحت عنوان یک خصوصیت بر میگردونه مثلا 1024 level یا دو برابر ...
احتمالا اگر بگردی کامپوننتش یا یونیت سربارگذاری شدش رو بتونی تو مراجع دلفی پیدا کنی ...
موفق باشید.

nsco_nsco
پنج شنبه 07 بهمن 1389, 00:12 صبح
سلام دوست من این مطلب رو بخوانید شاید بدردتان بخورد :
در اصل قلم نوری برای نمایشگرهایی استفاده می شود که اصطلاحان لمسی یا تاچ اسکرین می گویند در روی این نمایشگرها یک صفحه نازک کشیده شده است که میاد و در جایی که این قلم رو قرار می دهید طبق جای اون صفحه جای قرار گیری رو مشخص می کند و به این صورت نقش خود را ایفا می کند در مورد فشار قلم نیز تا اونجا که اطلاع دارم در سر قلم از داخل یک حالت فنری وجود دارد که با فشار قلم سر ان کمی داخل می رود خیلی میلیمتری و این طوری فشار سنجیده می شود و این قابلیت رو تنها قلمهایی دارند که این تکنولوژی بر روی انها پیاده شده باشد و باید بگم برای فهمیدن این موضوع احتیاج به درایور سیستمی هست که می تونید از خود شرکت سازنده همان گونه که دوستمون گفتند دریافت نمایید امیدوارم مطالب بدردتون خورده باشد با تشکر :قلب:

Felony
پنج شنبه 07 بهمن 1389, 00:28 صبح
در اصل قلم نوری برای نمایشگرهایی استفاده می شود که اصطلاحان لمسی یا تاچ اسکرین می گویند در روی این نمایشگرها یک صفحه نازک کشیده شده است که میاد و در جایی که این قلم رو قرار می دهید طبق جای اون صفحه جای قرار گیری رو مشخص می کند و به این صورت نقش خود را ایفا می کند
بحث لمسی بودن صفحه با قلم کاملا جدا هست و ربطی به هم ندارن صفحات لمسی نوع های مختلفی دارن که از روش های مختلفی برای تشخیص استفاده میکنن ( مقاومتی ، خازنی ، موج آکوستیک ، فروسرخ ، کشش سنجی ، تصویر سازی ، پخش کنندگی سیگنال و تشخیص پالس صوتی ) که متداولترینشون همون صفحات خازنی هست ، قلم های نوری هم نوع های مختلفی دارن ، بعضی بر روی صفحه نمایش کار میکنند و بعضی برای خودشون یک پد منحصر به فرد دارند و فقط روی اون کار میکنند .

smakhavan
دوشنبه 11 بهمن 1389, 14:07 عصر
درباره اطلاعات عمومي و تفاوت لمسي و قلم و ... اطلاعات دارم
اما ميخواستم ببينم كسي با اين كار كرده يا نه؟ كامپوننتي سراغ دارين كه مقدار فشار را به عنوان خروجي بدهد

اين طور كه من تحقيق كردم مثلا در paint به فشار حساس نيست ولي در photoshop و corel اين اتفاق با قلمهاي نوري مي‌افته