PDA

View Full Version : کم حجم کردن سایت

qqq2qqq
سه شنبه 19 بهمن 1389, 10:53 صبح
سلام
من می خوام یه سایتی طراحی کنم که حجم کمی داشته باشه(خیلی مهمه) و سرعتش هم بالا باشه از شما دوستان می خوام که باید چکار کنم که سایتم این 2 مورد را داشته باشه چه راهکارهایی برای این کم حجم کردن سایت برای استفاده کمتر از ترافیک ماهانه پیشنهاد می کنند

eshpilen
سه شنبه 19 بهمن 1389, 11:46 صبح
بخوای حجمش کم باشه بنظرم باید دستی کدبنویسی. یعنی مثلا از فریمورک های آماده و طراحی ویژوال استفاده نکنی.
البته این درصورتی مورد نیاز هست که با کم کردن حجم اجزای دیگر سایت مثل تصاویر و فایلهای فلش و غیره نتونی به حجم مناسبی برسی.
البته خیلی هم وسواس نداشته باش. مگه محدودیت هاست و ترافیکت مشکل خاصی دارن؟
استفاده از روشهایی مثل ایجکس هم درجای مناسب میتونه از ترافیک سایت شما مقداری کم بکنه.
سایتت اگر بیشتر متنی باشه تا عکس و غیره، و ضمنا میتونی از فشرده سازی سمت سرور استفاده کنی، اونوقت حجمش خیلی کم و سرعت لودش بالا میشه.

Mr.Moghadam
سه شنبه 19 بهمن 1389, 12:06 عصر
سلام
به لینک زیر یه نگاه بنداز چیزای جالبی آموزش داده

بهینه سازی و کاهش مصرف پهنای باند با استفاده از Gzip (http://forum.yas-theme.com/thread-763.html)

maysam.m
سه شنبه 19 بهمن 1389, 12:09 عصر
استفاده کمتر از تصاویر و فایلهای فلش و در صورت استفاده از آنها، کم حجم بودنشان
اینها مهمترین هاشون هستند.
در کل هر چی تعداد عکسهات کمتر باشه و حجم عکسها کمتر باشه سرعت بالا بارگذاری بالاتر میره. و استفاده از اتصلات فایلهای ضمیمه کمتر مانند فایلهای css , javascript هم باعث کاهش تعداد درخواستهای http میشه و سرعت بارگذاری صفحه افزایش پیدا میکنه.

محمد.مولانا
چهارشنبه 20 بهمن 1389, 11:44 صبح
بخوای حجمش کم باشه بنظرم باید دستی کدبنویسی. یعنی مثلا از فریمورک های آماده و طراحی ویژوال استفاده نکنی.

فکر نمی کنم ربطی داشته باشه
کدنویسی باید استاندارد باشه

sattaryekta
چهارشنبه 20 بهمن 1389, 11:53 صبح
بهینه سازی و کاهش مصرف پهنای باند با استفاده از Gzip
به نظر من GZip تأثیری در سرعت لود شدن نداره.
چونکه در نهایت وقتی پکت ها به روتر و یا لایه فیزیکی می رسند خود به خود فشرده میشوند.
به نظر من از GZip در جاهای دیگری باید استفاده کرد!

محمد.مولانا
چهارشنبه 20 بهمن 1389, 11:55 صبح
تاثیر داره
http://www.phpdevelopers.ir/%d9%81%d8%b4%d8%b1%d8%af%d9%87-%d8%b3%d8%a7%d8%b2%db%8c-%d8%a2%d8%b3%d8%a7%d9%86-%d8%a8%d8%a7-%d8%aa%da%a9%d9%86%db%8c%da%a9-gzip-%d8%aa%d9%88%d8%b3%d8%b7-php/

محمد.مولانا
چهارشنبه 20 بهمن 1389, 11:57 صبح
تاثیر داره
http://www.phpdevelopers.ir/%d9%81%d8%b4%d8%b1%d8%af%d9%87-%d8%b3%d8%a7%d8%b2%db%8c-%d8%a2%d8%b3%d8%a7%d9%86-%d8%a8%d8%a7-%d8%aa%da%a9%d9%86%db%8c%da%a9-gzip-%d8%aa%d9%88%d8%b3%d8%b7-php/

sattaryekta
چهارشنبه 20 بهمن 1389, 11:59 صبح
تاثیر دارهاین مقاله تاثیر داشتن یا نداشتن را اثبات نمیکنه. فقط آموزش داده!

دیتا در لایه شبکه پس از فشرده شدن ارسال میشه! به نظر من زمانی که صرف فشرده کردن دیتا در GZip میشه خودش نوعی وقت هدر دادن و کند شدن لود سایت هست.

محمد.مولانا
چهارشنبه 20 بهمن 1389, 12:29 عصر
شما به راحتی میتوانید یک فایل ۴۰ کیلوبایتی را به پایین تر از ۳ کیلوبایت برسانید

ستار جان این ربطی به فشرده کردن لایه های شبکه نداره

مثل اینه که شما می خواید با مرورگر یه فایل رو دانلود کنید
حالا یه فایل ساده رو دانلود کنید یا یه فایل فشرده رو؟

آیا باز فکر می کنی تاثیری نداره تو سرعت؟

رضا قربانی
چهارشنبه 20 بهمن 1389, 12:32 عصر
تاثیر داره دوست من

sattaryekta
چهارشنبه 20 بهمن 1389, 13:34 عصر
از نظر تئوری تأثیر داره. ولی از نظر عملی تأثیر محسوسی نداره.
بنده توی پست قبلیم عرض کردم:

به نظر من از GZip در جاهای دیگری باید استفاده کرد!
منظور من برای فشرده کردن فایل، مثل وقتی که میخواهیم بکاپ از سرور تهیه کنیم. در اونجا وجود GZip بسیار لازم است. ولی در یک فایل html که اغلب حجمش از 10 کیلوبایت بالاتر نمیره چه تأثیری میتونه داشته باشه؟ الان هم بحث ما در مورد لود شدن سایت هست نه دانلود کردن فایل!!!
GZip میتونه 4 مگابایت را به 500 کیلوبایت تغییر بده ولی یک خروجی html که بر فرض 10 کیلوبایت هست چه نیازی داره به GZip ؟؟؟

maysam.m
چهارشنبه 20 بهمن 1389, 16:15 عصر
بنده توی پست قبلیم عرض کردم:

منظور من برای فشرده کردن فایل، مثل وقتی که میخواهیم بکاپ از سرور تهیه کنیم. در اونجا وجود GZip بسیار لازم است. ولی در یک فایل html که اغلب حجمش از 10 کیلوبایت بالاتر نمیره چه تأثیری میتونه داشته باشه؟ الان هم بحث ما در مورد لود شدن سایت هست نه دانلود کردن فایل!!!
GZip میتونه 4 مگابایت را به 500 کیلوبایت تغییر بده ولی یک خروجی html که بر فرض 10 کیلوبایت هست چه نیازی داره به GZip ؟؟؟

با این نظر موافقم. اصلا ارزش نداره که ما بخواییم یه صفحه 10 کیلوبایتی رو فشرده کنیم!!

محمد.مولانا
چهارشنبه 20 بهمن 1389, 17:42 عصر

نیازش رو وقتی احساس می کنی که با موبایل آن بشی یا دایال آپ باشی
به هر حال سرعت لود رو میاره پایین و این خوبه

eshpilen
چهارشنبه 20 بهمن 1389, 18:15 عصر
فکر نمی کنم ربطی داشته باشه
کدنویسی باید استاندارد باشه
اول بفرمایید کدنویسی استاندارد یعنی چی و چطوری کدنویسی دستی استاندارد بحساب نمیاد؟
ضمنا من منظورم این بود که بطور مثال محیطهای طراحی ویژوال مقدار زیادی کد اضافه تولید میکنن. بخاطر اینکه خودکار هستن و بعضی چیزهایی رو هم که لزومی نداره بصورت خودکار درج میکنن یا از روشهایی برای تنظیم صفحه استفاده میکنن که لزوما بهینه نیست از نظر حجم، بخاطر اینکه این ابزارها هوشمندی انسان رو ندارن.
البته اینا مسئله ای نیست، ولی چون اصولا استارتر طوری صحبت کرد که انگار نیاز جدی داره حتما حجم سایتش خیلی کم باشه منم گفتم این کار رو میشه کرد. تازه اونم گفتم اگر با کم کردن حجم چیزهای دیگری مثل تصاویر به نتیجهء مطلوب نرسید، نه اینکه بیاد از اول این کار رو بکنه.

eshpilen
چهارشنبه 20 بهمن 1389, 18:42 عصر
با این نظر موافقم. اصلا ارزش نداره که ما بخواییم یه صفحه 10 کیلوبایتی رو فشرده کنیم!!
بنظرم اگر متن زیادی در صفحه باشه اونوقت تاثیر GZIP میتونه مشخص بشه.
بخصوص درمورد کاراکترهای فارسی که هرکدوم دو یا سه بایت هستن.
بنده الان سایز صفحهء اول همین تاپیک رو اندازه گرفتم که 144 کیلوبایت بود. تازه متنی هم نداره واقعا. و فایلهای جانبیش رو هم بحساب نیاوردم.
------------------------------------------
ویرایش: الان فایلهای جانبی رو هم اندازه گرفتم. فقط فایلهای CSS و JS ای که در صفحهء اول این تاپیک لود میشه مجموعا 532 کیلوبایت هست!

eshpilen
چهارشنبه 20 بهمن 1389, 18:44 عصر
دیتا در لایه شبکه پس از فشرده شدن ارسال میشه! به نظر من زمانی که صرف فشرده کردن دیتا در GZip میشه خودش نوعی وقت هدر دادن و کند شدن لود سایت هست.
این حرف جدیدی هست. فشرده شدن در لایه شبکه واقعا آیا همیشگی هست و با چه الگوریتمی و تا حدی انجام میشه؟ منبعی براش دارید؟
از طرف دیگه سایتهای معروف زیادی همین الان دارن از فشرده سازی استفاده میکنن که بهترین متخصصها رو هم دارن؛ پس احتمالا تاثیر مثبت مشهودی داره.

محمد.مولانا
چهارشنبه 20 بهمن 1389, 19:12 عصر
اول بفرمایید کدنویسی استاندارد یعنی چی و چطوری کدنویسی دستی استاندارد بحساب نمیاد؟

کسی نگفت کد نویسی دستی استاندارد به حساب نمیاد
شما دقیقن گفتین:

مثلا از فریمورک های آماده و طراحی ویژوال استفاده نکنی

استفاده از فریم ورک ها سرعت رو پایین نمیاره

نرم افزار های ویژوال رو ولی قبول دارم که سرعت رو میارن پایین (نه همشون. معمولن محصولات مایکروسافت)

برای همین با نوت پد می نویسم

eshpilen
پنج شنبه 21 بهمن 1389, 08:24 صبح
خب بیشتر توی فکرم بعضی فریمورک ها بود مثل JQuery و Prototype. یعنی فریمورک جاوااسکریپت. و شاید حواسم نبوده و اینو کلی گفتم.
بهرحال خودم یه بار واسه پروژه ای میخواستم از Prototype استفاده کنم، بعد که دیدم حجمش قابل توجه هست و واسه یه کار ساده کاربر نیاز به لود مقدار قابل توجهی اضافه تر داره، ازش صرفنظر کردم. هرچند این فایل بعدا کش میشه، ولی بهرحال میخواستم لود اولیه هم برای کاربر سریع باشه.
الان حجم Prototype رو نگاه کنید؛ 163 کیلوبایت هست!
درحالیکه من خودم با چند خط کد تونستم کارهام رو انجام بدم و ایجکس هم درست کنم. واسه کار من یه چیزی ساده و کوچیک کافی بود.
البته اول سعی کردم بخشهای اضافی Prototype رو حذف کنم، اما متوجه شدم پیچیده هست و باید دقیق و کامل مطالعش کنم. واسه همین از خیرش گذشتم.

eshpilen
پنج شنبه 21 بهمن 1389, 08:26 صبح
برای همین با نوت پد می نویسم
با نوتپد واسه چی؟ :متعجب:
این وحشتناکه که بدون هیچ امکاناتی کار میکنی!! زبونم لال یوقت چش و چالت هم درمیاد :لبخند:
از Notepad++ استفاده کن خب.

sattaryekta
پنج شنبه 21 بهمن 1389, 11:43 صبح
دنیای تئوری با دنیای عملی بسیار تفاوت داره.
در عمل شما همین سایتی را که باز میکنی چند ثانیه طول میکشه تا باز بشه؟
در بهترین سرایط توی ایران :لبخند: یک ثانیه الی 2 ثانیه!
شما فرض کن این صفحه فشرده شده باشه. چه تأثیری برا شما دراه که 2 ثانیه برات بشه 1 ثانیه؟؟

در شرایط بد ممکنه همین صفحه در 45 الی 60 ثانیه بازبشه.
شما میتونی بوسیله GZip این زمان را به صورت محسوسی کم کنی؟ بگو راهت چیه تا بهت ایمان بیارم.
میتونی 60 ثانیه را برای دیالآپ بکنی 5 ثانیه؟ به این میگن تغییر محسوس.
شما با GZip میتونی 45 ثانیه به 40 ثانیه تبدیل کنی.
فرض کنیم که GZip یک خط کد نیاز داشته باشه ولی من چند با دیدم که حتی آخرین ورژن فایرفاکس هم بعضی کدینگ های Gzip را Accept نمیکنه!
حالا به نظر شما ارزششو داره؟؟؟
آزمایش کن!

به نظر من موارد زیر در (به ترتیب) میتونه در سریع تر لود شدن صفحه تأثیر محسوس (یعنی قابل حس) داشته باشه:
از دیتا سنتر های معتبر و سرورهای قوی با پهنای باند بالا استفاده کنیم.
تعداد تصاویر و حجم اونها را پایین بیاریم. استفاده بجا از CSS, JavaScript و Ajax
فایل های کمتری در کدنویسی Include کنیم
صفحات را کش کنیم و همینطور قابل کش شدن در ISP ها باشند.
دسترسی کمتری به دیتابیس داشته باشیم و تا میشه اطلاعات را در Session و یا Cookie ذخیره کنیم.
از الگوریتم های بهینه شده استفاده کنیم. خصوصا در جستجو.
ساختار دیتابیس هم بی تأثیر نیست.
مواردی مثل Output Buffering و Compressing (مثل GZip) در رده های پایین تأثیرگذاری هستند!

eshpilen
پنج شنبه 21 بهمن 1389, 14:05 عصر
فشرده سازی درصورتیکه صفحه متن یا کدهای تکراری زیاد داشته باشه میتونه تا چند برابر سرعت رو افزایش بده.
و البته سایتهای معروف زیادی از فشرده سازی استفاده میکنن. بنظر شما که این کار بی فایده هست چرا برای اونا بی فایده نبوده؟
ضمنا به این روش ترافیک و پهنای باند کمتری هم مصرف میشه.
از طرف دیگه ما بر طبق درخواست و شرایط استارتر نظر دادیم که اینطور گفته:

من می خوام یه سایتی طراحی کنم که حجم کمی داشته باشه(خیلی مهمه) و سرعتش هم بالا باشه از شما دوستان می خوام که باید چکار کنم که سایتم این 2 مورد را داشته باشه چه راهکارهایی برای این کم حجم کردن سایت برای استفاده کمتر از ترافیک ماهانه پیشنهاد می کنند
خب ما هم بسادگی روشهایی رو گفتیم که سرعت رو به حداکثر برسونه. نگفتیم لزوما همه باید همیشه از تمام این روشها استفاده کنن.
حالا شاید استارتر بیش از حد مسئله رو بزرگ کرده. بهرحال جوابش غیر از اینها چیه؟ گفته میخواد حجمش کم باشه، سرعتش بالا باشه و ترافیک ماهانه هم کمتر مصرف بشه. ما هم روشهایی رو گفتیم که اگر همه با هم رعایت بشن، این شرایط به حداکثر ممکن میرسن. حالا اینکه دقیقا تفاوت چقدر هست و آیا واقعا در عمل مهم هست بستگی به شرایط و نظر فرد پرسش کننده داره.

محمد.مولانا
پنج شنبه 21 بهمن 1389, 14:05 عصر
با نوتپد واسه چی؟ :متعجب:
این وحشتناکه که بدون هیچ امکاناتی کار میکنی!! زبونم لال یوقت چش و چالت هم درمیاد :لبخند:
از Notepad++ استفاده کن خب.

البته نوت پد خالی خالی هم که نه
چون لینوکس دارم از نوت پد لینوکس (gedit) یا از geany استفاده می کنم
:لبخند:

eshpilen
پنج شنبه 21 بهمن 1389, 14:11 عصر
Kate هم چیز خوبیه (فکر کنم جزو KDE هست).
البته با فارسی نوشتن مشکل داشت اگر تاحالا حل نشده باشه!!
یدونه دیگه بود بنام فکر میکنم KEdit که با فارسی و انگلیسی قاطی خیلی خوب کار میکرد، اما ادیتور مخصوص برنامه نویسی نبود.

sattaryekta
پنج شنبه 21 بهمن 1389, 14:14 عصر
فشرده سازی درصورتیکه صفحه متن یا کدهای تکراری زیاد داشته باشه میتونه تا چند برابر سرعت رو افزایش بده.
و البته سایتهای معروف زیادی از فشرده سازی استفاده میکنن. بنظر شما که این کار بی فایده هست چرا برای اونا بی فایده نبوده؟

یکی از مهمترین اصول برنامه نویسی پرهیز از وجود کدهای تکراری است. :چشمک:

eshpilen
پنج شنبه 21 بهمن 1389, 14:45 عصر
بابا تو حالت خوش نیست.
منظورم کد الگوریتم نیست که!
این بستگی به ساختار دیتا و صفحه داره که کاراکترهای و عبارات تکراری چقدر داشته باشه.
مثل همین که فایلهای مختلف حتی از یک نوع با ضرایب مختلفی فشرده میشن، بخاطر اینکه محتوای اونها تفاوت میکنه.
در برنامه ها و صفحات حجیم هم فشرده سازی میتونه قابل توجه باشه.
بطور مثال شما همین الان این صفحهء تاپیک رو ذخیره کن و بعدش فایلش رو Zip کن ببین چند درصد فشرده میشه.

محمد.مولانا
پنج شنبه 21 بهمن 1389, 15:37 عصر
بابا تو حالت خوش نیست.

با احترام صحبت کنید :چشمک:
اینجا همه مون جمع شدیم که دور هم چیز یاد بگیریم :)

سپاس

eshpilen
پنج شنبه 21 بهمن 1389, 16:34 عصر
شما از جانب خودت حرف بزن. اول جایگاه خودتون رو تشخیص بده و بیخودی در چیزی که به شما مربوط نیست و طرف خودش زبون داره و فروم هم مدیر داره دخالت نکن، بعد به دیگران درس اخلاق بده. تازه اونم اگر خودشون تقاضا کردن.
ما ملت فقط بلدیم ادا دربیاریم و از آب گل آلود ماهی بگیریم و خودنمایی کنیم. اما دریغ از مسائل مهمتر و اصول واقعی.

اینجا همه مون جمع شدیم که دور هم چیز یاد بگیریم :)
واقعا مطمئنی همه فقط همین قصد رو دارن؟
بنظرت تفکر ساده لوحانه ای نیست؟
به حرف قشنگه اما تقریبا هیچوقت همه اینطور نیستن.
آها دور هم یاد بگیریم!!
انگار من بچه ام.
نیازی به این تعارف ها نیست.
شما دلت خوشه خوش باشه که بله همه همیشه منصف هستن و قصدشون یادگیری در کنار هم هست و هیچ حسادت و خودنمایی و غیره درکار نیست.
من اصلا با هر کسی خودم رو تحت این عنوان که جمع شدیم دور هم یاد بگیریم قاطی نمیکنم. این حرفهای قشنگ بیشتر بدرد اظهار فضل افرادی مثل شما میخوره تا اینکه واقعیت داشته باشه.

محمد.مولانا
پنج شنبه 21 بهمن 1389, 17:39 عصر
شما از جانب خودت حرف بزن. اول جایگاه خودتون رو تشخیص بده و بیخودی در چیزی که به شما مربوط نیست و طرف خودش زبون داره و فروم هم مدیر داره دخالت نکن، بعد به دیگران درس اخلاق بده. تازه اونم اگر خودشون تقاضا کردن.
ما ملت فقط بلدیم ادا دربیاریم و از آب گل آلود ماهی بگیریم و خودنمایی کنیم. اما دریغ از مسائل مهمتر و اصول واقعی.

آها دور هم یاد بگیریم!!
انگار من بچه ام.
شما دلت خوشه خوش باشه که بله همه همیشه منصف هستن و قصدشون یادگیری در کنار هم هست و هیچ حسادت و خودنمایی و غیره درکار نیست.
من اصلا با هر کسی خودم رو تحت این عنوان که جمع شدیم دور هم یاد بگیریم قاطی نمیکنم. این حرفهای قشنگ بیشتر بدرد اظهار فضل افرادی مثل شما میخوره تا اینکه واقعیت داشته باشه.

از کوزه همان برون تراود که در اوست
شما راحت باش
:)

maysam.m
پنج شنبه 21 بهمن 1389, 18:15 عصر
بنظرم اگر متن زیادی در صفحه باشه اونوقت تاثیر GZIP میتونه مشخص بشه.
بخصوص درمورد کاراکترهای فارسی که هرکدوم دو یا سه بایت هستن.
بنده الان سایز صفحهء اول همین تاپیک رو اندازه گرفتم که 144 کیلوبایت بود. تازه متنی هم نداره واقعا. و فایلهای جانبیش رو هم بحساب نیاوردم.
------------------------------------------
ویرایش: الان فایلهای جانبی رو هم اندازه گرفتم. فقط فایلهای CSS و JS ای که در صفحهء اول این تاپیک لود میشه مجموعا 532 کیلوبایت هست!

چون صفحات کش میشند این 532 کیلوبایت زمان بارگذاریش خیلی طول نمی کشه!
و همانطور که خودتون عرض کردید:

خب ما هم بسادگی روشهایی رو گفتیم که سرعت رو به حداکثر برسونه. نگفتیم لزوما همه باید همیشه از تمام این روشها استفاده کنن.
هر روشی در هر جا نمیتونه خیلی موثر باشه .

آها دور هم یاد بگیریم!!
انگار من بچه ام.

امیدوارم انتفاد پذیر باشید. این حرفهای شما درست است ولی این ادبیات مناسب شما نیست.
دوست عزیز آمده اید اینجا و با پستهایی که می زنید به دیگران کمک و راهنمایی میدید و اطلاعاتتون رو با دیگران به اشتراک می گذارید.
اگر فرضا اطلاعات بیشتری از بقیه در مواردی دارید یا اگر فردی بخشی از صحبتهای شما رو درست متوجه نشد، نباید با لحن تند و تحقیر کننده با بقیه صحبت کنید.

Code::Blocks
پنج شنبه 21 بهمن 1389, 20:05 عصر
سلام دوستان
چرا دارین بی خودی با هم جر و بحث میکنید؟!
اولا بهتر بود مقاله ای که در سایت پی اچ پی دوولوپرز بود رو کامل میخوندید،اونجا کاملا توضیح داده شده که استفاده از جی زیپ چرا و به چه دلیل مفیده
اگه کامل میخوندید متوجه میشدید،که وقتی میلیون ها درخواست مثل سایت گوگل در آن واحد بهتون ارسال بشه آرزوی یک کیلوبایت فضای خالی یا ترافیک میکردید

فرض کنید سایتی دارید که در یک ثانیه چند صد هزار صفحه اچ تی ام ال چند کلیوبایتی تولید میکند در این حالت مفهوم جی زیپ یا هر الگوریتم فشرده سازی و بهینه ساز کد نمایان میشود. در حالت عادی چندان به چشم نمیاد هر چند استفاده ازش در همه ی حالات توصیه میشه.
ما ایرانی ها عادت داریم قبل از هر گونه اشراف کامل به موضوع جر و بحث کنیم و سعی بر آن داشته باشیم حرفمون رو به کرسی بنشونیم

eshpilen
جمعه 22 بهمن 1389, 09:40 صبح
چون صفحات کش میشند این 532 کیلوبایت زمان بارگذاریش خیلی طول نمی کشه!

درمورد صفحاتی که محتوی دینامیک دارن و در هر یا هرچند درخواست مقداری تغییر میکنن کش معمولا کار نمیکنه و نباید هم این صفحات کش بشن.
ضمنا بیشتر افراد کش رو استفاده نمیکنن (بخصوص در PHP) و پیاده سازی صحیح اون نیاز به مقداری دانش پایهء لازم و مهارت داره و کار میبره. بخاطر همین خیلی ها اصولا از خیر این مسائل که کار رو پیچیده میکنن میگذرن. بطور مثال بنده خودم در PHP همیشه از هدرهای ضدکش استفاده میکنم، چون در غیراینصورت صفحات ممکنه موقعی که نباید کش بشن و مشکلاتی رو هم در توسعه و تست و هم در استفاده ایجاد کنن. البته اینها برای صفحاتی هست که اجزای دینامیک داشته باشن؛ اگر استاتیک باشه نیازی نیست از هدرهای ضد کش استفاده کنیم. اگر بخوایم سیستم کش پیاده سازی کنیم درمورد صفحات دینامیک، نیاز هست که اول وضعیت تغییرات محتویات صفحه رو بررسی کنیم و هدرهای مناسب در ارتباط با کش رو بر این اساس ارسال کنیم. شاید این راه بهتری باشه ولی بنظرم بسیاری یا حتی بیشتر افراد دنبال این کار اضافه و پیچیدگی نمیرن و یا اصلا دانش و مهارت کافی برای پیاده سازی یک سیستم کش دقیق بر اساس پارامترهای پروژهء خودشون رو ندارن. بنابراین فکر میکنم خیلی از سایتهای طراحی شده در قسمتهایی که نیاز به پیاده سازی دستی سیستم کش هست، این کار رو نکردن. حداقل منکه تاحالا در پروژه ای ندیدم و درمورد پارامترهای متعدد و ظریف و روش پیاده سازی اون هم بحثی ندیدم.
روش فشرده سازی بنابراین یک گزینهء سریع و راحتی هست برای اینکه تاحدی این عوارض نبودن کش رو جبران کنیم.
ضمنا یک چیز رو هم فراموش نکنید! در بیشتر مقاله های راجع به بهینه سازی سایت در ارتباط با جذب کاربر اومده که این بیشتر اولین بازدید کاربر هست که مهمه و اگر در اولین بازدید نظرش به سایت جلب نشه دیگه به سایت مراجعه نمیکنه. کاربر حتی خیلی صفحات رو ممکنه قبلا از اینکه لود اونها کاملا تموم بشه بخاطر تاخیر اونها ببنده. در اولین بازدید هم که ما تقریبا هیچ صفحهء و جزء کش شده ای نخواهیم داشت!
ضمنا وقتی کاربر تعداد قابل توجهی صفحه رو همزمان باز کرده باشه، زمان لود همهء اونها کم و بیش با هم جمع میشه و اینجاست که حجم صفحات حتی اگر نصف هم شده باشه در عمل کاملا مشهود خواهد بود.
پس با توجه به این و مطالب بالا درکل نتیجه میگیریم که اتکای صرف به کش و فرض کردن اون بجای فشرده سازی، چندان فکر عاقلانه ای نیست.
همون سایتهای دیگر هم که شما مثال زدید، بیشتر بخاطر محتوای اونها هست که مدام تغییر میکنه که از فشرده سازی استفاده میکنن. البته این یک علت مهم هست. ممکنه علتهای دیگری هم باشه.
فرضا دو بار سه بار ده بار هم از نسخهء کش شده استفاده شد، دفهء بعدی که محتوا تغییر کرده صفحه باید دوباره از طریق سرور اصلی آپدیت بشه.

امیدوارم انتفاد پذیر باشید. این حرفهای شما درست است ولی این ادبیات مناسب شما نیست.
اون کاربر خودش رو انداخت در چیزی که بهش مربوط نبود. تازه منم چیز مهمی نگفته بودم که کسی بجز طرف یا نهایتا مدیر تالار بخواد جواب بده. نمیدونم دوستش بوده، فامیلش بوده، یا اصلا آیدی دیگر خودش بوده، یا قصد خودنمایی داشت یا از افرادی هست که بدون تفکر یا توانایی کنترل خودشون حرف اضافه میزنن.

اگر فرضا اطلاعات بیشتری از بقیه در مواردی دارید یا اگر فردی بخشی از صحبتهای شما رو درست متوجه نشد، نباید با لحن تند و تحقیر کننده با بقیه صحبت کنید.

لحن بنده بنظرم مشکلی نداشت. اگر کسی همونطوری خودم رو خطاب کنه برام مسئلهء مهمی نیست. بنظر من این حق دیگران هست و نه غیرقانونی هست و نه حتی غیراخلاقی (اگر هم باشه اونقدری مهم نیست که بخوام بابتش دیگران رو سرزنش کنم؛ نهایتا اگر مفید باشه شاید از روش غیرمستقیم تر دیگری عمل کنم).
بنظر من این برخوردها در محیط مجازی و عمومی اینترنت طبیعی هست و چندان اهمیتی نداره. آدم در این بین باید ظرفیت خودش رو بالا ببره و نقاط ضعف خودش رو برطرف کنه. ما نباید انتظار داشته باشیم که هیچوقت کسی ما رو زیر سوال نبره. این انتظار آدمهای ترسو و مغرور هست. آدمهایی که صرف نظر دیگران و شخصیت و اعتبار مجازی ای که برای خودشون ساختن براشون مهمه. شاید بخاطر اینکه پای منافع دیگری هم در بین هست! کسی چه میدونه. بهرحال اینترنت یک محیط آزاد هست. کسی حق نداره تاجایی که خلاف قانون اون سایت و محیط خاص نیست، اونم در مسئله ای که خودش طرفش نیست، دیگران رو سرزنش کنه. اینجا یک فروم تخصصی هست، نه جای درس اخلاق و غیره. نهایتش هم چیزی که مهم و باعث برتری هست، سواد و سند و استدلال تخصصی قویتره، نه درس اخلاق و تیتیش بازی.

eshpilen
جمعه 22 بهمن 1389, 10:09 صبح
از کوزه همان برون تراود که در اوست
شما راحت باش
:)

دقیقا!
میبینید منهم میتونم این حرف رو بر اساس استدلال و نظراتی که دارم به شما بزنم.
نه شما میتونید ثابت کنید که حق کاملا با شماست و نه من.
ممکنه دو طرف هردو تاحدی درست بگن. ممکنه این فقط یک سوء تفاهم یا تفاوت شخصیتی و تفکر باشه و دو طرف واقعا هیچکدام آدمهای بدی نباشن. بقول مثالی که میگن عسل و خربزه با هم سازگار نیستن، ولی هیچکدام بد نیستن.
پس دقیقا مشاهده میکنید که اصولا این حرفا و زیر سوال بردن ادب و ویژگیهای شخصیتی کاربران به خودی خودش اعتباری نداره در این محیط مجازی و کار مفیدی انجام نمیده و چیزی رو اثبات نمیکنه.
البته یه زمانی هست شما با شخص مقابل بحث میکنید و دو طرف مقداری داغ میشن و هرکدوم تفکر و نظری دارن، خب ممکنه حرفایی شبیه این و مقداری جنگ روانی هم با هم تبادل بکنن. بهرحال درست یا نادرست، در نهایت اونقدرها هم مهم نیست. همونطور که گفتم در اینجا توان علمی و اثبات منطقی هست درمورد اصل موضوع و حیطهء فروم که اهمیت داره. بقیه صرفا برخوردهای شخصی در یک محیط مجازی که نمیشه کسی رو لزوما محکوم و اخراج کرد بابتش.

بنظر من سعی کنید قدرت تفکر و ظرفیت خودتون رو بالا ببرید تا بخاطر مسائل بی اهمیت و کم اهمیت اینقدر به خودتون و دیگران زحمت ندید و حساس نباشید.

اینم که گفتم بنظر من همه اینجا صرفا بر اساس همکاری و یادگیری عمل نمیکنن دقیقا یک حقیقت هست از نظر بنده که تجربه و تحلیل و استدلال اون رو ثابت میکنه.
خب یکسری نوجوان هستن و تازه وارد و مدعی که ضعف و انحراف گفتار و رفتارشون بنابراین طبیعی هست. یکسری هم اصولا آدمهای ضعیف و ترسو و دارای غرور بیجا از نظر روانی که میخوان یک محیط آزاد و عمومی رو مطابق خوشایند خودشون ببینن تا کسی احساساتشون رو جریحه دار نکنه. اما اینجا مال یک نفر یا یک دستهء شخصیتی و تفکر اخلاقی خاص نیست، بلکه به همگان تعلق داره. معیار فقط قوانین فروم هست که موضوع فروم هم جزیی از این قوانینه. یعنی بحث اخلاقی و تحلیل شخصیت دیگران در اینجا جایی نداره. البته همونطور که گفتم مسائل فنی و انسانی در جایی که قابل تفکیک و مدیریت کامل نیستن بهرحال کم و بیش وجود دارن. در هر بحث و برخوردی، دو طرف نه مثل روبات بلکه مثل انسان با هم برخورد میکنن و خب انسان هم موجودی دارای احساس و منافع و صفات مختلف و خطاپذیر هست. و اصلا اصل بوجود آمدن خیلی از بحثها و برخوردها هم بخاطر همین هست و حداقل بخشی از اون خیلی وقتها ریشه های غیرفنی داره و این تاحد زیادی اجتناب ناپذیر هست. بطور مثال طرف بخاطر اینکه دوست نداره اشتباه خودش رو بپذیره میاد و روی نظرش پافشاری میکنه و میخواد بگه طرف مقابل اشتباه میکنه یا حتی چیز دیگری گفته و ادعا کرده که واقعا نگفته و منظورش اون نبوده. این موقع هست که معمولا طرف مقابل هم سعی میکنه صحت نظرش خودش رو کاملا و با سماجت ثابت کنه. و البته خود بنده شخصا معتقدم که باید این کار رو کرد تا آدمهایی که صلاحیت لازم رو ندارن، اعتبار و قدرت بیش از حد پیدا نکنن. از طرف دیگه این آدمها به این شکل ممکنه متوجه عیب خودشون بشن و خودشون رو اصلاح کنن. نهایتا کسی که تونسته سند و استدلال قویتری ارائه بده پیروز میشه. بحث ادب و اخلاق در اینجا یک بحث حاشیه ای هست و جای سند و استدلال فنی رو نمیگیره.

محمد.مولانا
جمعه 22 بهمن 1389, 11:23 صبح
اون کاربر خودش رو انداخت در چیزی که بهش مربوط نبود. تازه منم چیز مهمی نگفته بودم که کسی بجز طرف یا نهایتا مدیر تالار بخواد جواب بده. نمیدونم دوستش بوده، فامیلش بوده، یا اصلا آیدی دیگر خودش بوده، یا قصد خودنمایی داشت یا از افرادی هست که بدون تفکر یا توانایی کنترل خودشون حرف اضافه میزنن.

شما حکم اون آدمی رو دارید که نشسته تو عرشه ی کشتی و می خواد سهم خودش رو سوراخ کنه. ساکت بودن در قبال امثال شما اشتباهه. باید جلوتون رو گرفت.
من نه فامیلش هستم و نه دوستش.(اگر تو ایران پی اچ پی قدیم و org بودی می فهمیدی من کی هستم نیازی نداره چن تا آی دی بسازم :گیج:) من یه آدم هستم که می بینیم توی یه مجامعه ی مجازی که همه هدفی جز یادگرفتن ندارن(برای من اینطوره و دوستانی که دارم و می شناسم همشون اینجورین و در ایران پی اچ پی قدیم و org همین فضا حاکمه و همه مون لذت می بریم) یه نفر داره می رینه به تمام تفکرات اوپن سورس. باید باهاش برخورد کرد:قهقهه:

لحن بنده بنظرم مشکلی نداشت....
اگر کسی همونطوری خودم رو خطاب کنه برام مسئلهء مهمی نیست...

شما صلاحیت نظر دادن در مورد لحن خودتون رو ندارید:بامزه:. باید بقیه نظر بدن که دادن و خوب شما از اونجایی که خدای منطق هستی نپذیرفتی:قهقهه:
اگر کسی شما رو اینطوری خطاب کنه مهم نیست؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ ؟؟؟؟ خوب تربیت هر کسی یه جوریه دیگه. به ما یاد دادن با آدم ها درست حرف بزنیم و با ادب برخورد کنیم :بامزه: پس نتیجه می گیریم تقصیر شما نیست.

دقیقا!
میبینید منهم میتونم این حرف رو بر اساس استدلال و نظراتی که دارم به شما بزنم.
نه شما میتونید ثابت کنید که حق کاملا با شماست و نه من.
ممکنه دو طرف هردو تاحدی درست بگن. ممکنه این فقط یک سوء تفاهم یا تفاوت شخصیتی و تفکر باشه و دو طرف واقعا هیچکدام آدمهای بدی نباشن. بقول مثالی که میگن عسل و خربزه با هم سازگار نیستن، ولی هیچکدام بد نیستن.

این حرفا چیه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
چرا ایرانی بازی در میاری؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
بابا بد صحبت کردی علاوه بر من هم یه نفر دیگه هم اینو بهت گفت. حالا می میری معذرت خواهی بکنی؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
اصلن معذرت خواهی نه فقط بپذیری که اشتباه کردی و دیگه بحث رو کش ندی؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

چقدر این ایرانی ها (که خود من هم جزوشون هستم اینقدر حقیر هستیم که فکر می کنیم حقارت یعنی پذیرفتن اشتباه.... برای همین هزار تا توجیح میاریم برای یه اشتباهی که کاملن تصادفی و سهوی رخ داده که با حرف نزدن تموم می شه قضیه ولی...)
شرم آوره :))

من دیگه جواب این پست رو نمی دم
شما هم آبت رو بخور

eshpilen
شنبه 23 بهمن 1389, 10:08 صبح
شما حکم اون آدمی رو دارید که نشسته تو عرشه ی کشتی و می خواد سهم خودش رو سوراخ کنه. ساکت بودن در قبال امثال شما اشتباهه. باید جلوتون رو گرفت.
من نه فامیلش هستم و نه دوستش.(اگر تو ایران پی اچ پی قدیم و org بودی می فهمیدی من کی هستم نیازی نداره چن تا آی دی بسازم :گیج:) من یه آدم هستم که می بینیم توی یه مجامعه ی مجازی که همه هدفی جز یادگرفتن ندارن(برای من اینطوره و دوستانی که دارم و می شناسم همشون اینجورین و در ایران پی اچ پی قدیم و org همین فضا حاکمه و همه مون لذت می بریم) یه نفر داره می رینه به تمام تفکرات اوپن سورس. باید باهاش برخورد کرد:قهقهه:

lol
عجب برخوردی تونستی بکنی.
اگر کار غیرقانونی ای صورت گرفته به مدیر گزارش کن تا کاری بکنه.
وگرنه که دیگه وقت خودت رو تلف میکنی و منم ککم نمیگزه. پوستم کلفت تر از این حرفهاست. وگرنه در طول اینهمه مدت با اینهمه آدم چنین برخوردهایی داشتم باید به میل اونها خودم رو تغییر داده بودم.
همونطور که قبلا هم دیدی هیچکس نمیتونه جلوی منو در اینترنت بگیره. فروم زیاد هست و آدم همه جا میتونه با آیدی های مختلف فعالیت و پیشرفت کنه. اصلا نیازی هم ندارم صرفا به فرومهای فارسی زبان برم. مهم هم همت و بار علمی آدمه. و منم هر روز درحال پیشرفت و یادگیری بودم و زبانهای جدیدی یاد گرفتم. هیچوقت هیچ چیزی نتونسته مانع بهره برداری علمی من از محیط اینترنت بشه. باوجود تمام انواع آدمهایی که توش هستن. برخوردها مهم نیستن، مهم نتیجه هست. آیا شما تونستی به نتیجه ای برسی؟

شما صلاحیت نظر دادن در مورد لحن خودتون رو ندارید:بامزه:. باید بقیه نظر بدن که دادن و خوب شما از اونجایی که خدای منطق هستی نپذیرفتی:قهقهه:
اگر کسی شما رو اینطوری خطاب کنه مهم نیست؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ ؟؟؟؟ خوب تربیت هر کسی یه جوریه دیگه. به ما یاد دادن با آدم ها درست حرف بزنیم و با ادب برخورد کنیم :بامزه: پس نتیجه می گیریم تقصیر شما نیست.

چطوری خطاب کنه؟ اینکه بگه حالت خوش نیست؟ نه بنظر من اصلا مشکلی نداره.
ضمنا افراد به شیوه های غیرمستقیم زیاد به هم توهین میکنن. با کنایه بطور مثال. بنظر من این دو حالت صریح و کنایه دار چندان تفاوتی با هم ندارن. تازه حالت کنایه دار موذیانه تر و ناجوانمردانه تر هست و طرف یجوری از زیر بار پاسخگویی هم فرار میکنه و سعی میکنه با ابهام و طفره رفتن از صراحت، جلوی دفاع و حملهء مستقیم طرف مقابل رو بگیره.

این حرفا چیه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
چرا ایرانی بازی در میاری؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
بابا بد صحبت کردی علاوه بر من هم یه نفر دیگه هم اینو بهت گفت. حالا می میری معذرت خواهی بکنی؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
اصلن معذرت خواهی نه فقط بپذیری که اشتباه کردی و دیگه بحث رو کش ندی؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
گفتم که اگر مورد غیرقانونی بوده گزارش کنید. وگرنه روی چیزی که قدرت و صلاحیتی درش ندارید وقتی اصرار میکنید به چی میخواید برسید؟ انسان عاقل کار بیهوده نمیکنه.
یعنی معیار حق و ناحق و اینکه من تشخیص بدم چه چیزی درسته و چه چیزی نادرسته اینه که دو نفر دیگه چه نظری داشتن؟ خیلی از مردم خیلی نظرها دارن که اشتباه هست. عدهء زیادی از افرادی که در اینترنت هستن بنظر من آدمهای ضعیف و بی شعوری هستن. و همینطور بی سواد و مدعی. اینو رک میگم! و از کسی هم ترسی ندارم.

چقدر این ایرانی ها (که خود من هم جزوشون هستم اینقدر حقیر هستیم که فکر می کنیم حقارت یعنی پذیرفتن اشتباه.... برای همین هزار تا توجیح میاریم برای یه اشتباهی که کاملن تصادفی و سهوی رخ داده که با حرف نزدن تموم می شه قضیه ولی...)
شرم آوره :))
بنظر من اشتباه اول رو شما مرتکب شدی که اومدی اظهار فضل کردی و یک حرف کوچیک رو گنده کردی. شاید شما زیاد حساس باشید. اصلا فرض کنه همه حساس باشن. برای خود من شخصا چون مهم نیست و بنظرم مشکلی نداره این حرفا رو به دیگران هم میزنم. بنظر من یه چیزایی مثل «حالت خوش نیست» هیچ مشکلی ندارن و در حد شوخی هم میتونن باشن.

من دیگه جواب این پست رو نمی دم
شما هم آبت رو بخور
آره اعلام کن دست پیش بگیر پس نیفتی یوقت :قهقهه:

ضمنا خودت رو لو دادی که به iranphp اشاره کردی.
اون سایت قضیش خیلی خنده دار بود.
اکثر کسانی که با من دعوا کردن آدمهای بچه و مغروری بودن که تحمل اینو نداشتن که کسی سوادشون رو زیر سوال ببره. منم فقط نظرم رو گفتم که اونها سواد ندارن. بعدش هم دعوا شد و خب عاقبت دعوا هم معلومه. جالب اینکه اونا که ادعای ادب داشتن بعدا یکیشون برام ایمیل فحشهای رکیک فرستاد اونم بصورت Email Bombing. یعنی این افراد ادب که سرشون نمیشه هیچ، از قدرت و امکانات فنی هم برای ارضای خشم خودشون سوء استفاده میکنن. فقط فرق این افراد اینکه که تظاهر به ادب میکنن و بهانه بدست نمیدن و ظاهر و باطن اونها یکی نیست، اما من آدم صریحی هستم و در محیط اینترنت که آزاد و ناشناس هست به خودم اجازه میدم نظر خودم رو درمورد دیگران بگم. خلاصه این افراد نه ظرفیت دارن نظر مخالف و انتقاد بشنون، نه پایبندی واقعی به اخلاق دارن، و از قدرت هم سوء استفاده میکنن. جالب اینکه بعدا عده ای میگفتن اشتباه بود که فلانی رو اخراج کردید و سواد خوبی داشت.
از نظر من هیچ اشکالی نداره اگر کسی بهم بگه بی سواد هستم. سواد چیزی اکتسابی و قابل تحلیل منطقی و علمی هست و بنظر من جزء شخصیت افراد و مقدسات نیست که نشه زیر سوالش برد. هرکس هم خواست و تونست میتونست از موضع خودش دفاع کنه با سند و استدلال صحیح.
حالا شما هم بعید نیست از اون آدمهای چزیده و کینه ای و متظاهر باشی که اون قضایا و حرفهای صریح من به دلت مونده و اومدی اینجا فکر کردی میتونی خودت رو خالی کنی.
واقعا انسان اینقدر ضعیف که از صرف نظر و حرف و شخصیت دیگران چنین کینه هایی بدل میگیره و هرکاری زشتی بتونه میکنه. این بیشتر ضعف خود آدم رو نشون میده تا اشکال دیگران. شاید دیگران هم اشتباه باشن، اما اونی که تحمل آزادی بیان دیگران رو نداره، آدم ناقص تری هست.
من همین الانش هم که این مطالب رو مینویسم آیدی شما رو یادم نیست و برام اهمیتی هم نداره. یه بحثی میشه و تموم میشه و میره. چیز زیادی ازش به دلم نمیمونه. یه مشت حرف در یه محیط مجازی و ناشناس چه اهمیت و تاثیری در واقعیت برای من دارن؟ حالا نتیجه هرچه بوده باشه. این یه نبرده. رک میگم. یا پیروز میشی یا شکست میخوری. بهرحال نهایتا باید نتیجه رو بپذیری. و تلاش کنی در آینده تو پیروز بشی. باید مرد بود. نه بزدل و متظاهر.

mtchabok
شنبه 23 بهمن 1389, 10:38 صبح
آقایون اینجا چه خبه .
بس کنید دیگه ... موضوع تاپیک رو یه نیگاهی بندازین ... ببینین این بحثی که میکنین ربطی به موضوع داره اصلا ؟ اگه داشت به ما هم بگین .
این مسائل رو به صورت خصوصی باهم ادامه بدین . خواهشا .

sattaryekta
شنبه 23 بهمن 1389, 12:05 عصر
بابا تو حالت خوش نیست.

؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
متأسفم!

MMSHFE
شنبه 23 بهمن 1389, 12:49 عصر
با سلام، يك روش هم من براي فشرده كردن صفحاتم به كار ميبرم كه فكر ميكنم اون هم مفيد باشه: تصاوير رو با GD با كيفيت حدود 75% ذخيره كرده و به كاربر نشون ميدم و تبديلشون ميكنم به لينك كه اگه دلش خواست، روش كليك كنه و تصوير اصلي و با كيفيت رو ببينه. اگه خواستين، بفرماييد تا روش كار رو بيشتر توضيح بدم.
-----
ضمناً اون لينك آگاه كردن مديريت از مخالفت رو كه علامت يك مثلث مشكي و يك علامت تعجب توخالي داره رو ميبينيد؟ اون رو براي تفريح نگذاشتن. بجاي اينكه بحث رو به حاشيه بكشونيد، هرجا ديدين كسي خلاف قوانين انجمن عمل ميكنه، روش كليك كنيد و به مديريت اطلاع بدين. ديگه خودشون ميدونن چكار كنن. اگه طبق قوانين برخورد كردن، چه بهتر، اگه نه، شما وظيفه خودتون رو انجام دادين. اگه بخوايم خودمون به همه تذكر بديم مثل اين ميشه كه توي جامعه همه بيان تو كار پليس دخالت كنن. اون وقت ميشه بگين دفتر رسيدگي به شكايات، سر برج حقوق چه كاري رو بايد بگيره؟! دوستان شرمنده قصد دخالت در اين موضوع رو نداشتم ولي ديدم بحثهاي داره ميشه كه در شأن سايت و اعضاي اون نيست. موفق و مؤيد باشيد.

UnnamE
شنبه 23 بهمن 1389, 16:55 عصر
دوستان ببخشيد كه وارد بحث تخصصي ميشم
اين Gzip باعث پايين اومدن سرور هنگام درخواست بالا نميشه؟
رو چه سرورهايي پياده ميشه؟

.fatemeh
شنبه 23 بهمن 1389, 17:44 عصر
يك روش هم من براي فشرده كردن صفحاتم به كار ميبرم كه فكر ميكنم اون هم مفيد باشه: تصاوير رو با GD با كيفيت حدود 75% ذخيره كرده و به كاربر نشون ميدم و تبديلشون ميكنم به لينك كه اگه دلش خواست، روش كليك كنه و تصوير اصلي و با كيفيت رو ببينه. اگه خواستين، بفرماييد تا روش كار رو بيشتر توضيح بدم.

لطفا روش کار رو توضیح بدین.

eshpilen
شنبه 23 بهمن 1389, 18:43 عصر
دوستان ببخشيد كه وارد بحث تخصصي ميشم
اين Gzip باعث پايين اومدن سرور هنگام درخواست بالا نميشه؟
رو چه سرورهايي پياده ميشه؟
فکر نمیکنم خیلی تاثیری داشته باشه. مگر اینکه ترافیک خیلی بالا باشه. موقع درخواست بالا که بخواد اونقدر زیاد باشه بهرحال همهء محاسبات بهم میریزه و سرور از جاهای ضعیف تری اول دچار مشکل میشه (مثلا دیتابیس).
فکر میکنم چون این الگوریتم مخصوص اینطور کارها هست و فشرده سازی ای هم که انجام میده با ضریب حداکثرش نیست (ولی هنوزم خیلی موثر هست) و در قسمتهای هسته ای وب سرور بصورت بهینه پیاده شده فشار زیادی نمیاره. از طرف دیگه شما حساب کن وقتی فشرده سازی انجام شده باشه حجم دیتایی هم که باید ارسال بشه کاهش پیدا میکنه و عملیات پردازشی اون مقداری کم میشه در نتیجه. درمورد صفحات همین فروم یه بررسی کردم میتونه تا حدود پنج برابر حجم رو کم کنه. بعد شما فکر کن ارسال دیتای 5 برابر همچین پردازش کمی هم نداره. همینطوری الکی و راحت نیست که بگیم خب یخورده دیتا بیشتر ارسال میشه. کلی مراحل و پردازش و مدیریت و دسته بندی داره همین کار به ظاهر ساده.
خلاصه فکر نمیکنم اینطور محاسبات در عمل در بیشتر شرایط اهمیتی داشته باشه. اگر مشکلی بود که این امکان رو نمیذاشتن به این راحتی یا هشدار و اینا میدادن. ولی منکه جایی ندیدم ازش ایراد خاصی بگیرن.
نهایتش هم تست عملی و تجربه اصل کاره. هروقت احساس شد مشکلی وجود داره میشه غیرفعال کردنش رو امتحان کرد. کاری نداره که!

MMSHFE
یک شنبه 24 بهمن 1389, 07:03 صبح
با سلام، طبق بررسي كه انجام دادم، بعضي از سرورهاي معروف و قدرتمند مثل Karina و... بطور پيشفرض اين ويژگي رو روي سرورشون فعال كردن، يعني شما چه تعريف كنيد، چه نكنيد، اگه هاستتون روي اين سرورها قرار داشته باشه، با GZip فشرده ميشه. بنابراين بعيد ميدونم روش مشكل داري باشه چون اين سرورها با ترافيكي كه دارند، بي دليل كاري رو انجام نميدن. كد فشرده سازي تصاوير و تبديل لينكشون رو هم به زودي ميگذارم تا دوستان استفاده كنند.
موفق و مؤيد باشيد.

sattaryekta
یک شنبه 24 بهمن 1389, 14:39 عصر
مضمون اغلب جواب هایی که به این پست داده شده اینه:
چون فلان شرکت و فلان سرور این کار را کرده پس حتما خوبه!!! اونا بیشتر از ما میدونن. پس نیازی نیست که اصلا به کارایی این قسمت php فکر کنیم.

MMSHFE
دوشنبه 25 بهمن 1389, 08:13 صبح
با سلام، دوست گرامي همونطور كه گفتم، اين مطلب صرفاً نقل قول نيست و گفتم بررسي كردم. يعني اينكه روي سرور خودم امتحان كردم (خودم از سرور Karina استفاده ميكنم). به دليل ساختار GZip (عمليات Compress در سرور و ارسال و Decompress در كلاينت)، سرعت بارگذاري صفحات بالا ميره و حتي باعث ميشه ترافيك سايت كمتر مصرف بشه. موفق و مؤيد باشيد.

eshpilen
دوشنبه 25 بهمن 1389, 09:06 صبح
پس نیازی نیست که اصلا به کارایی این قسمت php فکر کنیم.
اين قضيه جزو PHP نيست بطور معمول. بلكه توسط نرم افزار وب سرور، بطور مثال Apache، انجام ميشه.

sattaryekta
دوشنبه 25 بهمن 1389, 09:48 صبح
حتي باعث ميشه ترافيك سايت كمتر مصرف بشه
من اینو قبول دارم.
ولی با سرعت فعلی اینترنت در ایران (برای مصرف کننده) و میانگین لود شدن یک صفحه برای بازدید کننده. فقط برای سرور و وب مستر (فقط و فقط در وب سایت های با بازدیدکننده بالا) ارزش اقتصادی داره و نه برای کاربر خانگی. متأسفانه بعضی دوستان در عین اینکه علم بالایی دارند ولی تجربه بازاری بالایی ندارند. و فقط و فقط (حتی به قیمت ابنکه به طرف مقابل توهین هم کنند مثل چند پست قبل که یکی از دوستان به جای یک جواب علمی و قانع کننده فقط توهین و فحاشی کردند) می خواهند حرف خود را به کرسی بنشانند.
من Gzip را فقط در شرایط خاص و برای وب سایت های بزرگ، تأثیر گذار می دانم.

eshpilen
دوشنبه 25 بهمن 1389, 10:20 صبح
شما اينقدر درگير مسائل شخصي شدي كه استدلالها رو متوجه نشدي.
من خودم در اين سايت بطور مثال خيلي وقتا هفت هشتا تب همزمان باز ميكنم كه لود شدن اونها زمان زيادي ميبره.
فرض كن ارسال ديتاي هر صفحه بطور متوسط 5 ثانيه زمان ببره، و وقتي هشت صفحه بطور تقريبا همزمان باز بشن، اين زمانها براي همهء صفحات بطور قابل توجهي زياد ميشن. تقريبا جمع ميشن و همهء صفحات كم و بيش همزمان يا در زمانهاي نزديك به هم كامل ميشن. يه برآورد ميگه بطور مثال 3*8=24 ثانيه براي هر صفحه. حالا يه فشرده سازي كه حجم صفحات رو بطور متوسط يك چهارم ميكنه بنظر شما تاثير مشهودي نداره؟ بجاي 24 ثانيه ميشه 6 ثانيه.
ضمنا فقط صفحات يك سايت نيست. ممكنه ما صفحات همزمان از سايتهاي مختلفي رو باز كرده باشيم.
از اونجايي كه GZip بنظر نمياد در شرايط معمول تاثير محسوسي روي بار سرور داشته باشه، پس استفاده ازش بنظرم بد فكري نيست. بخصوص با دايالاپ هايي كه خيلي از كاربران دارن. حداقل ميتونيد تست كنيد و ميتونيد اگر متوجه شديد فشار روي سرور رو بيش از حد بالا برده غيرفعال كردنش رو تست كنيد.

sattaryekta
دوشنبه 25 بهمن 1389, 10:33 صبح
حداقل ميتونيد تست كنيد
من به شما پیشنهاد میدهم این موضوع خیلی ساده را تست کنید (که خودتون گفتی):

من خودم در اين سايت بطور مثال خيلي وقتا هفت هشتا تب همزمان باز ميكنم كه لود شدن اونها زمان زيادي ميبره.
بعد از اینکه چند تب با آدرس اینترنتی باز کردید یک تب نهمی هم از Localhost باز کن. متوجه میشی که مرورگر ابتدا تب های قبلی را که باز کردید باز می کنه بعد Localhost. مرورگر کاری نداره که این صفحه داره از Localhost باز میشه یا نه. اون طبق الگوریتمش کار میکنه!
منظورم اینه که این مثالی که شما زدی فقط مربوط میشه به الگوریتمی که مرورگر استفاده میکنه.
حالا شما چند تب اینترنتی باز کن و بعد یک پنجره جدید از یک مرور گر دیگه باز کن و یک صفحه اینترنی باز کن. خیلی زودتر از تب های قبلی در مرورگر قبلی باز میشه.
یعنی اینکه اینجا مرورگر و نرمافزارهایی که کاربر استفاده کرده تأثیر بیشتری داشته تا تکنولوژی هایی که روی سرور استفاده شده.
تأثیر GZip بیشتر به نفع مالک سایت و سرور هست تا کاربر سایت.

UnnamE
دوشنبه 25 بهمن 1389, 10:47 صبح
بعد از اینکه چند تب با آدرس اینترنتی باز کردید یک تب نهمی هم از Localhost باز کن. متوجه میشی که مرورگر ابتدا تب های قبلی را که باز کردید باز می کنه بعد Localhost. مرورگر کاری نداره که این صفحه داره از Localhost باز میشه یا نه. اون طبق الگوریتمش کار میکنه!

اگه چنين browser وجود داشته باشه باس خيلي توسعه دهنده هاش خنگ باشن كه اون رو انتشار بدن

eshpilen
دوشنبه 25 بهمن 1389, 10:54 صبح
من به شما پیشنهاد میدهم این موضوع خیلی ساده را تست کنید (که خودتون گفتی):

نميدونم شما با چه مرورگري تست كرديد. ولي منكه همچين رفتار كلي اي نديدم. خيلي وقتها تب هايي كه ديرتر باز ميكنم زودتر لود ميشن. چه از يك سايت خاص و چه از سايتهاي مختلف. لوكال هاست هم چنين ترتيبي نداره لزوما. فقط ممكنه كمي به تاخير بيشتري بيفته. اصلا ترتيب مشخصي نداره. البته يه اولويتي با تب هاي اوليه هست بخاطر اينكه درخواستهاي اوليهء اونها زودتر ارسال شده. اما بخش زيادي از تبادلات صفحات مختلف ظاهرا بصورت رندوم يا همزمان انجام ميشه. و چون هر صفحه نياز به درخواستهاي متعددي داره، بهرصورت لود شدن اكثر صفحات روي همديگر تاثير ميذارن.
ممكنه در تعداد درخواست هاي همزمان محدوديت باشه، اما بنظرم مرورگر از الگوريتم هاي هوشمندي استفاده ميكنه كه اين تعداد درخواست رو بصورت متناوب بين تب هاي مختلف تقسيم ميكنه؛ در اين ميان ممكنه مقداري اولويت بالاتر هم به تب هاي اوليه بده و مثلا لود اونها در نتيجه مقداري تسريع بشه. اما اينكه ادعا بشه مرورگر صبر ميكنه تمام تب هاي قبلي كاملا لود بشن تا تب ديگري شروع به بار شدن بكنه بنظرم بي اساس هست.
اونم كه گاهي مرورگر لوكال رو ممكنه ديرتر باز كنه بخاطر اينه كه فكر ميكنم اينقدر پردازش مرورگر بالاست كه نوبت اجرا به تب جديد نميرسه. يعني يه جورايي نقش Priority و اينكه مرورگر بعضي وقتا اصلا درحال هنگ و نيمه هنگ هست و شما هم هركاري ميكني جواب نميده.

منظورم اینه که این مثالی که شما زدی فقط مربوط میشه به الگوریتمی که مرورگر استفاده میکنه.
حالا شما چند تب اینترنتی باز کن و بعد یک پنجره جدید از یک مرور گر دیگه باز کن و یک صفحه اینترنی باز کن. خیلی زودتر از تب های قبلی در مرورگر قبلی باز میشه.
بله اين تاحدي به مرورگر بستگي داره. اما بهرحال لود شدن همزمان تب ها روي هم تاثير ميذاره و باعث ميشه در مجموع همه كندتر لود بشن. خب اگر هر درخواست هر صفحه مقداري سريعتر لود بشه، در نتيجه تمام تب ها با سرعت مشهودا بيشتري لود خواهند شد.
كاربر هم كه نميتونه به ازاي هر تب يك برنامهء مرورگر باز كنه!

---------------
ويرايش:
ضمنا اينكه گفتي همين الان هم تست كردم و اصلا اينطور نبود. لوكال هاست خيلي سريع لود شد، قبل از اينكه تب هاي ديگري كه از سايت برنامه نويس باز كرده بودم به جايي برسن.
ظاهرا تست و تجربهء شما خيلي محدود بوده و داري چشم بسته به مرورگرها و شرايط ديگه تعميمش ميدي.
الگوريتم مرورگرها و كارايي و ضعفهاي اونها هم چيز ثابتي نيست و حتي از يك نسخه به نسخهء ديگه ميتونه متفاوت باشه.

sattaryekta
دوشنبه 25 بهمن 1389, 11:06 صبح
خيلي وقتها تب هايي كه ديرتر باز ميكنم زودتر لود ميشن
شما زمان این آزمایش نهایتا 30 ثانیه در نظر بگیر. منظور من چند دقیق نیست.

اگه چنين browser وجود داشته باشه باس خيلي توسعه دهنده هاش خنگ باشن كه اون رو انتشار بدن
این مرورگر FireFox 3.6 است

eshpilen
دوشنبه 25 بهمن 1389, 11:10 صبح
اين چيزي كه شما گفتي عجيب هست و بنده فقط يادم مياد درمورد مرورگرهاي قديمي چنين شرايطي رو ديده بودم. تازه اونم احتمالا اينطور قطعي كه شما ميگي نبوده. اصلا با عقل جور درنمياد اين حرف كه مرورگر صبر ميكنه تا صفحات بصورت دونه به دونه و به ترتيب لود بشن. منكه چنين تجربه اي ندارم و اون حالت لوكال هاست رو هم كه گفتي همين الان هم براي اطمينان تست كردم و كاملا خلاف گفتهء شما بود.
احتمالا براي بيشتر دوستان ديگر هم همينطور هست.

شما زمان این آزمایش نهایتا 30 ثانیه در نظر بگیر. منظور من چند دقیق نیست.
من با زير 30 ثانيه تست كردم.
فرقي نميكنه در همه حالت اينطور نيست.
شما شايد سيستمت يه مشكلي داره. نميدونم. شايد تنظيمي چيزي.
ضمنا بهتره مرورگرت رو به آخرين نسخه ارتقا بدي. گاهي باگهاي خنده داري در يك نسخهء خاص ايجاد ميشه.

sattaryekta
دوشنبه 25 بهمن 1389, 11:21 صبح
اصلا با عقل جور درنمياد اين حرف كه مرورگر صبر ميكنه تا صفحات بصورت دونه به دونه و به ترتيب لود بشن
من کی چنین چیزی گفتم؟
در مثالی که گفتم در نهایت Localhost زودتر از بقیه لود میشه ولی خیلی دیرتر از اونی باز میشه که شما فقط Localhost را باز کرده باشی. یعن مرورگر بیشتر وقتش را صرف تب های دیگر میکنه. در اونجایی هم که گفتم یک سایت دیگه در در یک پنجره دیگه باز کن به خاطر اینه که سیستم عامل به هر نرم افزار یک وقت محدود اجازه استفاده از CPU را میده. در نتیجه Internet Exploer با مثلا دو تب دقیقا به اندازه FireFox با مثلا 15 تب از سیستم عامل وقت میگیره.

eshpilen
دوشنبه 25 بهمن 1389, 17:58 عصر
همونطور که گفتم اون کند شدن که گاهی پیش میاد بخاطر این هست که برنامهء مرورگر در پردازشهای سنگینی گیر کرده و حالت نیمه هنگ داره.
ضمنا واسه من Localhost فورا لود شد.

jirjirakk
چهارشنبه 27 بهمن 1389, 12:00 عصر
دو موضوع مطرح میشه، یکی "طراحی کم حجم" و دیگری "سرعت لود شدن"

دوستانی که با تیون کردن ماشین آشنا باشن می دونن که برای بهینه کردن ماشین باید خورد خورد اسب بخار رو جمع کرد تا اسب بخار ماشین اضافه بشه، تغییر موتور، سبک سازی ماشین و ...
برای سرعت وب سایت هم دقیقا این مورد وجود داره، میلی ثانیه، میلی ثانیه باید کم کرد تا به چند ثانیه رسید

گزینه ها :
کم حجم کردن تصاویر توسط تکنیک ها و نرم افزارهایی که وجود دارن (فتوشاپ)
کمپرس کردن فایل های جاوا اسکریپت (Yahoo YUI Compressot, Microsoft Minifier, Google Closure)
کمپرس کردن فابل های CSS
داشتن Expire Header برای فایل های Image, JS, Flash

و ده ها گزینه دیگه که میلی ثانیه، میلی ثانیه کمک می کنه تا چند ثانیه بتونیم توی سرعت لود شدن صفحات بهمون کمک کنه

ما باید در زمان هایی که تعداد بازدید کننده هامون بالا هست، نیم نگاهی هم به منابع سمت سرورمون مثل CPU، RAM و پهنای باند داشته باشیم که اون ها هم روش های بهینه سازی خودشون رو دارن (استفاده از ریورس پروکسی و مم-کش و ...)