PDA

View Full Version : آموزش ساخت alias در MS SQL SERVER 2008

mosini
چهارشنبه 27 بهمن 1389, 13:16 عصر
سلام دوستان
در این آموزش سعی میکنم بصورت کامل نحوه ساخت alias در MS SQL SERVER نسخه 2008 توضیح بدهم.ببینید من فرض را بر این میزارم که شما ms sql server را بصورت named instance نصب کرده اید.من named instance ای بنام SQL2008 ساخته ام.خب عزیزان اصلا alias یا نام مستعار برای چی میسازن؟
یه مورد استفادش اینه که فرض کنید شما یه سرور دیتابیس دارید با آدرس آی پی:192.168.0.1 که روی اون instance name ای بنام sql2008 ساخته اید،پس توی connection string برنامتون چیزی شبیه این مینویسید:
server=192.168.0.1\sql2008 حالا فرض کنید چند روز بعد سرور دستابیس شما تغییر کنه و آدرس آی پی اون 192.168.0.2 بشه.مجبورید بیایید و توی برنامتون connection string رو تغییر بدهید.خب اگه یه همچین قضیه ای ممکن برای شما پیش بیاد بهتر است از alias یا نام مستعار در ms sql server استفاده کنید.
روند اینطوریه که شما میایید و یه alias میسازید مثلا به اسم mySqlServer.بعد connection string اونو تغییر میدید به مقدار رویرو:
server=mySqlServer;database
با این کار دیگه هر وقت شما سرور دستابیس خودتونو تغییر بدیدنیاز نیست connection string خودتونو هم تغییر بدهید.یک کاربرد دیگش هم در استفاده از replication هست که اگه به پست های من سر بزنید کاربردشو بیان کردم.اینجا دیگه بحث در موردش به نظرم بی مورد هست.
خب حالا چه جوری باید alias بسازیم؟پیشنیاز های اون چیه؟
پیشنیاز ها:
شما باید ابتدا یه سری پروتکل ها را فعال کنید.برای این کار وارد start و بعد all programs و بعد Microsoft SQL Server 2008 را انتخاب و بعد روی Configuration tools را کلیک و در نهایت روی SQL SERver COnfiguration Manager دوبار کلیک کنید.تا محیط تنظیمات نرم افزار MS SQL SERVER 2008 باز شود.وقتی پنجره مربوطه باز شد،از سمت چپ بر روی گزینه ای بنام SQL SERVER NETWORK CONFIGURATION کلیک کنید تا گشوده شود،سپس بر روی Protocols for SQL2008 کلیک کنید.در سمت راست چند گزینه میبینید:
Shared Memory
Named Pipes
TCP/IP
VIA
کاری که باید بکنید اینه که روی سه تای اول کلیک راست کنید و گزینه Enable را کلیک کنید.اگه برخی enable بودن بروید سراغ بعدی.نمی خواد روی VIA کاری انجام بدید.خب بعد از این کار باید سرویس نرم افزار MS SQL SERVER 2008 را restart کنید.برای این کار از قسمت چپ بر روی SQL SERVER SERVICES کلیک کنید حال از سمت راست بر روی گزینه ای بنام SQL Server(SQL2008 راست کلیک کنید و گزینه restart را کلیک کنید.یه ده ثانیه صبر کنید تا restart بشه.
خب 50 درصد کار حل شد.حالا باید alias بسازیم.توی همین پنجره از سمت چپ بر روی SQL native Client 10.0 Configuration کلیک کنید و سپس روی Aliases راست کنید و New Alias را کلیک کنید.پنجره ای باز میشود که شامل مقادیر زیر هست:
Alias name
Port No
Protocol
Server
خب ببینید شما بصورت پیشفرض با پورت نرم افزاری 1433 به sql server (هر نسخه ای فرق نمیکنه)وصل میشید،اما اگه شما instance name در هنگام نصب sql server 2008 بکار برده باشید یعنی با instance name وارد نرم افزار ms sql server 2008 میشید قضیه فرق میکنه،قضیه اینطوری میشه که دیگه پورت وصل شدن شما دینامیکی میشه و ممکنه هر پورت باز که نرم افزار دیگری استفاده نمیکنه باشه.(مهم نیست)
خب شما اگه Instance name تون مثلا mySql2008 باشه،و سرور دیتابیس شما آی پی اون 192.168.0.1 باشه باید در قسمت Server بنویسید:
192.168.0.1\mySql2008
و در قسمت Alias name بنویسید:مثلا mySqlServer
و در Protocol باید TCP/IP باشه و قسمت Port No را خالی بزارید چون Instance name نصب هست.اگه نرم افزار ms sql server 2008 را بصورت Default Instance نصب کرده اید باید در Port No مقدار 1433 را وارد کنید. و خب دیگه کار تمومه روی OK کلیک کنید.
حالا الان ما نام مستعاری داریم بنام mySqlServer که در حقیقت مقدار واقعی اون 192.168.0.1\mySql2008 است.برای مطمئن شدن نرم افزار SQL Server Management Studio را اجرا کنید و در قسمت server name مقدار mySqlServer را وارد کنید.و در آخر بر روی connect کلیک کنید.
میبینید که وصل شد.
خب کار تمومه.موفق باشید.

gilsoft
سه شنبه 11 بهمن 1390, 09:09 صبح
سلام دوست عزیز
بابت مطلب فوق دستتون درد نکنه
سوالم اینه که : این کار رو میشه از طریق کدنویسی انجام داد ؟ (VB.NET)

omid6630
چهارشنبه 02 اسفند 1391, 18:21 عصر
باسمه تعالی
سلام

تنظیماتم به این صورت است اما باز هم شکل داره .
alias رو تنظیم میکنم - لاگین نمیشه .
لاگین کردن رو درست میکنم - به سرور متصل نمیشه .

اینا تنظیماته منه . نگاه کنین و نظرتون رو بگین .
متشکرم .

100323

100324

100325

100326