PDA

View Full Version : سوال: Validate کردن TextBox ها

hamidhassas
دوشنبه 02 اسفند 1389, 12:24 عصر
یک فرم دارم که مشخصات را از کاربر می گیره می خواهم هنگام زدن دکمه ذخیره اطلاعات (Buttum) قبل از ارسال اطلاعات به دیتا بیس چند اتفاق رخ دهد و بعد در صورت صحت اطلاعات داده ها در دیتابیس ذخیره شود؟

اول چند نکته:
من تازه شروع به برنامه نویسی در VB.Net 2010 کردم و خیلی با برنامه نویسی آشنا نیستم.
دوم:
در صورت امکان جواب هر قسمت جداگانه و به صورت گام به گام توضیح دهید تا بفهمم در در قسمت چه اتفاقی افتاده

سوم : در صورت امکان سورس کد ها را در VB.Net 2010 انجام دهید و برای دانلود قرار دهید

چهارم: پیشاپیش از زحمات و لطف شما تشکر می کنم.

اما سوالات:

1) اول می خواهم چک کنم که فیلد TextBox ها ستاره دار حتما پر شده باشد
2)در صورت خالی بودن TextBox به صورت پیش ورز آن انتخاب و کرسل موس در آن قرار گیرد
3)هنگام ذخیره اطلاعات تمام فرم قفل شود که اطلاعات غیر قابل تغییر باشد و پس از ورود اطلاعات به دیتابیس پیغام ارسال اطلاعات با موفقیت ظاهر و بعد فرم از قفل آزاد شود
4) پس از ثبت اطلاعات در دیتابیس تمام فرم من پاک شود و آماده ورود اطلاعات جدید در آن باشد ( Clear شود).
5) اگر اطلاعاتی تکراری در دیتابیس بود پیغامی داده شود و اطلاعات ثبت نشود این عمل براساس کد ملی انجام شود

:متفکر:

nice_boy_a
دوشنبه 02 اسفند 1389, 14:24 عصر
واسه text ستاره دار و خالی بودن اون از این کد استفاده کن(البته این نمونه ی سادشه)

if TextBox1.text="" then
msgbox("Error")
TextBox1.Focus()
exit sub
end if

این کد رو واسه هر text که ستاره داره استفاده کن.
واسه سوال سوم:همه ی textها رو تویGroupBox بزار و

GroupBox1.Enabled = False

بعد از ذخیره ی اطلاعات نمایش پیام و

GroupBox1.Enabled = True

سوال چهارم: همهی textها رو خالی کن

TextBox1.Text=""

سوال پنجم: کد ملی باید کلید اصلی باشه، کد ذخیره ی اطلاعات رو بزار تو ساختار Try...

Try
کد ذخیره ی اطلاعات
Catch ex As Exception
MsgBox(ex.Message)
End Try

hamidhassas
دوشنبه 02 اسفند 1389, 15:24 عصر
ممنون از راهنمایی شما

سوال دیگری دارم

من توسط این کد یک فایل تصویر را انتخاب و بعد نمایش می دهم

OpenFileDialog1.Title = "Select a Picturs یک عکس را انتخاب کنید"
OpenFileDialog1.FileName = ""
If OpenFileDialog1.ShowDialog = Windows.Forms.DialogResult.OK Then
PictureBox1.Image = Image.FromFile(OpenFileDialog1.FileName)
End If
Me.Text = OpenFileDialog1.FileName

حالا می خواهم فایل مورد نظر را وارد دیتا بیس کنم چطوری دستور بدم که این فایل وارد دیتابیس بشود لطفا مانند بالا پاسخ دهید .

و سوال دوم من

چگونه می توانم یک TextBox2 را با TextBox 3 مقایسه کنم یعنی اگر نام اولی با دومی یکی بود عملیات ثبت عضو انجام شود و اگر نبود پیغام خطا داده شود و عملیات متوقف شود

shadi khanum
دوشنبه 02 اسفند 1389, 18:10 عصر
تو جدولتون یه فیلد میخوای که اطلاعات تصویرتون رو توش بریزین از نوع image یا باینری
واسه دومی هم:
if textbox1.text = textbox2.text then
Save()
else
Exit sub

hamidhassas
جمعه 06 اسفند 1389, 18:14 عصر
1) چطوری می توان NumericUpDown,RadioButton , ComboBox ,CheckBox را همانند Textbox غیر فعال کرد من از خاصیت ReadOnly = True استفاده می کنم ولی برای بقیه نمی دانم باید چکار کنم

2)چگونه می توان بازدن یک دکمه توسط کاربر تغییراتی که هنگام پر کردن فرم ثبت نام را داده است به حالت اول ( دیفالت ) برگرداند. منظورم رسیت نمودن تنظیمات است.
من فقط برای پاک کردن محتویات داخل TextBox از دستور زیر استفاده می کنم ولی نمی دادنم محتوای داخل NumericUpDown,RadioButton , ComboBox ,CheckBox را چگونه به حالت اولیه برگردانم.

TextBox1.Text=""

3) چطوری می توانم به کاربر اجازه دهم با زدن یک دکمه Font , Size نوشته ها را تغییر بدهد آن هم برای همیشه تا زمانی که دوباره بخواهد تغییرات را انجام دهد

shadi khanum
جمعه 06 اسفند 1389, 23:29 عصر
واسه غیر فعال کردن میتونی Enabled = false کنی. برای Reset کردن هم واسه کمبو selectedindex شون رو بده -1 واسه checkbox هم اگه میخوای چک نخورده باشن checke=false بذار. واسه تغییر font هم کنترل ها ویژگی font دارن، میتونی اونو تغییر بدی

hamidhassas
یک شنبه 08 اسفند 1389, 00:45 صبح
من می خواهم یک دکمه در فرم قرار دهم و کاربر بازدن آن بتواند اندازه رنگ و فونت نوشته ها در برنامه را به دلخواه عوض کند.

چطوری باید کد را بنویسم

nice_boy_a
یک شنبه 08 اسفند 1389, 22:23 عصر
باید از ابزارهای FontDialog و ColorDialog استفاده کنی
برای رنگ:

ColorDialog1.ShowDialog()
Label1.BackColor = ColorDialog1.Color

برای فونت:

FontDialog1.ShowDialog()
Label1.Font = FontDialog1.Font

hamidhassas
دوشنبه 09 اسفند 1389, 21:51 عصر
باید از ابزارهای FontDialog و ColorDialog استفاده کنی
برای رنگ:

ColorDialog1.ShowDialog()
Label1.BackColor = ColorDialog1.Color

برای فونت:

FontDialog1.ShowDialog()
Label1.Font = FontDialog1.Font

آیا پس از استفاده از کد های بالا اگر کاربر از برنامه خارج شود و دوباره برنامه را اجرا کند تنضیمات تغییری نمی کند ؟
اگر کاربر مثلا رنگ متن ها را تغییر داد این تغییر برای همیشه ثابت است و یا نه پس از هر بار خروج از برنامه تنضیمات به حالت اول بر می گردد؟
در صورت تغییر به تنضیمات اولیه باید چه کاری انجام داد تا تنضیمات به حالت اولیه بر نگردد و تغییرات ذخیره شود؟

در صورت امکات دیگر خصوصیات در ColorDialog را نوشته و بعد توضیح دهید مانند: BackColor = برای تغییر رنگ پس زمینه نوشته

shadi khanum
دوشنبه 09 اسفند 1389, 23:01 عصر
اگه میخوای تنظیماتی که کاربر انجام داده ذخیره بشه دو تا کار میتونی بکنی. یا تو دیتابیس نگهداری کنی و موقع باز شدن فرم از اونجا بخونی و واسه فرمت Set کنی، یا اینکه یه کار ساده تر اینه که بری به مسیر پایین و یه متغیر مثلا عددی واسه نگهداری اندازه فونت تعریف کنی
myproject->setting
مثلا اسم متغیر رو گذاشتی Fontsize و نوعش رو هم integer تعریف کردی، میتونی یه مقدار پیشفرض هم بهش بدی.
حالا وقتی کاربر فونت رو Set کرد(فرضا 12) مینویسی
My.Settings.Fontsize = 12
و تو لود فرم اگه میخوای فونت textbox رو از اینجا بخونی
TextBox1.Font = New Font("Tahoma", My.Settings.Fontsiz, FontStyle.Regular, GraphicsUnit.Pixel)

hamidhassas
سه شنبه 10 اسفند 1389, 09:29 صبح
میشه راهنمایی قدم به قدم کنید که تنضیمات را چطوری داخل دیتابیس زخیره کنم؟

و چگونه می توان آن تنضیمات را در هنگام باز کردن برنامه خوانده و اتوماتیک اعمال کرد؟

آیا هنگام طراحی فرم احتیاج به ایجاد تغییری در قسمت های تنضیماتی Labale , Textbox , ComboBox , RadioButtom , ChechBox , ... است یا نه ؟ ( یعنی برای تغییرات رنگ و فونت هنگام طراحی کار خاصی را باید انجام داد)

hamidhassas
چهارشنبه 28 اردیبهشت 1390, 00:05 صبح
چطور میتوان کاری کرد که وقتی کاربر می خواهد textbox را پر کند به حالت دیفالت در textbox حروف ها فارسی نوشته شوند؟

hamidhassas
پنج شنبه 29 اردیبهشت 1390, 13:57 عصر
چطور میشه کاربر را وادار کرد که در یک TextBox فارسی بنویسد و در یک TextBox دیگر انگلیسی بنویسد