PDA

View Full Version : هسته سيستم عامل و مشكلات آن

hjran abdpor
چهارشنبه 25 اسفند 1389, 23:01 عصر
با سلام به دوستان گرامي.

اگه ميشه در مورد اين موضوع من را راهنمايي كنيد!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

من ميخوام يك سيتم عامل طراحي كنم براي پروژه پايان ترم( عاشق طراحي سيستم عامل هستم)

به فرمايش استاد گرامي و چاكرش هم هستيم (pswin.pooya (http://barnamenevis.org/member.php?34511-pswin.pooya)) رفتيم كتاب خونديم مخصصوصا انگليسي در مرود سيستم عامل ، ولي خودم اطلاعات نسبتا خوبي دارم نه كامل.

ميخوام مراحل طراحي را اينجا بنويسيم به ترتيبب حالا شما بگين كار من درسته يا نه !!!!!!!!

1- نوشتن بوت لودر (روي فلش يا سي دي)
2- نوشتن كرنل لودر (؟؟؟؟؟؟؟؟)
3- خود كرنل
4- اجراي يك برنامه ساده با قالب اجرايي kud.* مثلا نوت پت.

مشكل من توي گزينه 4 و 3 است ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ ؟؟؟؟؟؟
چه جوري يك قالب فايل جديد بسازم .....؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
اين كرنل هم ازش ميترسم.....................؟؟؟؟؟؟؟؟ ? ?؟؟

اگه جاي را جا گذاشتم بگين !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

هر كي هم كمك كنه يه دنيا ممنون هستم ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
با تشكر
با سلام به دوستان گرامي.

اگه ميشه در مورد اين موضوع من را راهنمايي كنيد!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

من ميخوام يك سيتم عامل طراحي كنم براي پروژه پايان ترم( عاشق طراحي سيستم عامل هستم)

به فرمايش استاد گرامي و چاكرش هم هستيم (Joker) رفتيم كتاب خونديم مخصصوصا انگليسي در مرود سيستم عامل ، ولي خودم اطلاعات نسبتا خوبي دارم نه كامل.

ميخوام مراحل طراحي را اينجا بنويسيم به ترتيبب حالا شما بگين كار من درسته يا نه !!!!!!!!

1- نوشتن بوت لودر (روي فلش يا سي دي)
2- نوشتن كرنل لودر (؟؟؟؟؟؟؟؟)
3- خود كرنل
4- اجراي يك برنامه ساده با قالب اجرايي kud.* مثلا نوت پت.

مشكل من توي گزينه 4 و 3 است ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ ؟؟؟؟؟؟
چه جوري يك قالب فايل جديد بسازم .....؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
اين كرنل هم ازش ميترسم.....................؟؟؟؟؟؟؟؟ ? ?؟؟

اگه جاي را جا گذاشتم بگين !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

هر كي هم كمك كنه يه دنيا ممنون هستم ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
با تشكر

pswin.pooya
جمعه 27 اسفند 1389, 18:17 عصر
سلام
موارد یک دو و چهار چیزی نیستن و سریعا میتونی به اونها برسی و یا اینکه از یه پکیج آماده استفاده کنی (حداقل برای مورد یک یا دو) اما تمام اون سیستم عامل وی مورد سوم خلاصه میشه. شما بهتر به فکر یه پلن برای مورد سوم باشید. من مراحلی رو که طی کردم داخل وبلاگم به صورت خلاصه همراه با مشکلاتی که داشتم رو توضیح دادم. میتونید وبلاگ من رو مطالعه کنید

hjran abdpor
شنبه 28 اسفند 1389, 01:13 صبح
با تشكر از دوست گرامي.

من ميخوام الان هسته را پياده سازي كنم و موراد بوت لودر و .... را بزرام براي اخر!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ولي نميدونم كجا شروع از چي شروع كنم ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

با تشكر

pswin.pooya
دوشنبه 01 فروردین 1390, 13:10 عصر
هسته برای اجرا نیاز به بوت لودر و کرنل لودر داره. بلاخره باید یه چیزی اون رو لود کنه یا نه؟ من نمی دونم شما چه شکلی میخوایین تست بگیرین که هسته کار میکنه یا نه. همیشه اولین قدم طراحی بوت لودر هست که من گفتم می تونید از یک بوت لودر آماده مثل گراپ استفاده کنید.

hjran abdpor
دوشنبه 01 فروردین 1390, 22:18 عصر
با سلام به دوست گرامي.

بزاريد از اول براوتن بگم كه ميخوام چه كار كنم .:

من ميخوام يك سيستم عامل ساده كه فقط بتونه روي سخت افزار پياده شده و مثلا وقتي دكمه كيس ( روشن) را مي زنيم بعد از چند تست مثلا( Bios Test , Post ,...) و نشان دادن ارم ويندوز خودم باالا بياد و بگه مثلا خوشا امديد فقط همين

حالا به نظر شما هسته اي سيتم عامل سخته پياده سازيش ؟

pswin.pooya
دوشنبه 01 فروردین 1390, 22:54 عصر
برای نمایش همون آرم (مثلا یه بیپ مپ ساده 256 رنگ) باید یه مورد مثل vbe رو برنامه ریزی کنید (اگر بخوایید 32 بیت باشه)

اما اینکار توی حالت real mode خیلی راحته من یادمه که یه پروژه مشابه رو برای درس ذخیره و بازیابی داده بودم که استاد همش 2 نمره مثبت داد. . به هر حال این یه برنامه ساده هست و نه یه هسته سیستم عامل و هبچ کدوم از تعاریف سیستم عامل رو بر آورده نمیکنهو

hjran abdpor
پنج شنبه 04 فروردین 1390, 19:22 عصر
با سلام به دوست گرامي .

اولش ميخوام سيستم عامل 16 بيتي باشه و حدداقل روي يك رم 32 مگي جواب گو باشد ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ ؟؟؟؟؟؟؟؟؟
راستي چه جوري بگم بعد از بوت لودر برو ادرس سكتور بعدي ( همون كرنل) را بخون ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ ؟؟
؟vbe

pswin.pooya
جمعه 05 فروردین 1390, 01:59 صبح
گفتم که بهتره بیخیال بوت لودر شی چون مشکلات زیادی داره. من هم اول بوت لودر حودم رو نوشته بودم بعدش از گراپ استفاده کردم و کاملا ازش راضی هستم. اینکه چه جوری بری سکتور بعدی و.. مربوط به کار با وقفه ها میشه و اینکه بدونی کرنل کجاست مربوط به کار با ساختار فایل سیستم میشه که آسونترین اون FAT16 هست. سیستم عامل های 16 بیتی هم فقط میتونن یک مگابایت رو آدرس دهی کنند. که با یکسری الحاقی میشه اون رو افزایش داد (مثل داس که اگر اشتباه نکنم یا 4 بود یا 16 مگابایت) .

VBE: یک الحاقی video bios هست که خود من هم هنوز راه انداریش نکردم و از جزئیاتش خبر ندارم. اطاعات بیشتر رو میتونی از سایت زیر گیر بیاری:

http://wiki.osdev.org/

برای پروژه پایانی نوشتن یک سیستم عامل پروژه خیلی سنگینی هست و نوشتن یه برنامه مثل برنامه ای که گفتین. خیلی سبک و مبندی. کلا فعلا کسی توی ایران تجربه نوشتن سیستم عامل رو از پایه نداره (یا حداقل ما خبر نداریم). و هر پروژه ای که شروع شده یا با شکست رو به رو شده و یا مثل آراکس هنوز نصف و نیمه مونده. فقط میتونم بگم چون واقعا کاربرد خاصی توی ابران به جزء موارد نظامی وجود نداره نوشتن یک سیستم عامل بیخود هست و تنها باید مثل من هدفی مثل سرگرمی رو داشته باشی. الیته توی کشورهای چهان اول وضع بهتره چون اونها استفاده هایی مثل صنعتی و ... رو هم دارن که با توچه به وضع افتضاج صنایع این امر داخل مملکت تا چند دهه آبنده غیر ممکن به نظر میرسه

hjran abdpor
جمعه 05 فروردین 1390, 16:07 عصر
با سلام دوباره.
دوست عزيز حتما فايل سيستم فايل داشته باشيم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
چه جوري سيستم فايل را پياده سازي كنيم ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
ميشه يه منبع اموزش اسمبلي (پيشرفته) معرفي كنيد تا بتونم كار با وقفه ها را ياد بگيرم و اين گراپ را از كجا گير بيارم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

دوست عزيز من رو كمك شما حساب كردم ممنونم ميشم تا اخر كار من را كمك وراهنمايي كنيد .
واقعا كه استاد بزرگي هستيد با تشكر .......

pswin.pooya
یک شنبه 07 فروردین 1390, 10:35 صبح
نه فایل سیستم حتما لازم نیست و شما میتونید هسته رو داخل سکتورهایی که دوست دارید قرار بدبد اما اینکار باعث میشه که دیگه نتونید فایلهایی دیگه رو روی اون دیسک قرار بدید.

با یه فرمت ساده میتونی هر فایل سیستمی رو که خواستی ایجاد کنی. اینوکس هم یکسری دستور برای ایجاد فایل سیستم روی فایلهای داره. توضیحات کامل در مورد انواع فایل سیستم های FAT رو میتونی داخل لینک زیر بخونی:
http://wiki.osdev.org/FAT

گراب:
http://www.gnu.org/software/grub/

hjran abdpor
یک شنبه 07 فروردین 1390, 12:41 عصر
ا سلام دوباره.
به نظر شا براي طراحي سيتم فايل C++ خوبه ؟؟؟؟؟

راستي من ميخواسم هسته را به صورت پكپارچه طراحي كنم ، ميخوام بدونم چه جوري هسته بايد باينري باشه ف اصلا اين باينري بودن هسته يعني چه ؟؟؟

ميشه كمك كنيد هنوز ديدم در مورد هسته شفاف نيست؟؟؟؟؟؟

aakh1361
سه شنبه 09 فروردین 1390, 20:02 عصر
ا سلام دوباره.
به نظر شا براي طراحي سيتم فايل C++ خوبه ؟؟؟؟؟

راستي من ميخواسم هسته را به صورت پكپارچه طراحي كنم ، ميخوام بدونم چه جوري هسته بايد باينري باشه ف اصلا اين باينري بودن هسته يعني چه ؟؟؟

ميشه كمك كنيد هنوز ديدم در مورد هسته شفاف نيست؟؟؟؟؟؟

سلام
من نوشته های شما رو خوندم
با توجه به صحبت ها تون راهنمای تون می کنم تا جای که بدونم

جاهای که میگیم بی خیال بشید رو واقعا بی خیال بشید چون انجام دادن هر کدومش از بالای کوه اورست رفتن سخت تر هست
مخصوصا برای برنامه نویسان ایرانی با توجه به کمود شدید منابع فارسی کامل و درست

هر مرحله اش بسیار سخت هست حداقل چند ماه در گیرتون می کنه اگر خبره باشید !
چراش هم نپرس اگر هم خیلی راغبی می تونی کارای که گفتم انجام نده رو انجام بدی تا چراش رو به فهمی

اینا رو که میگم فقط برای شما نمیگم
چون اصلا شما توانای انجام خیلی از چیزای که گفتید رو در حال حاظر ندارید

اول از همه از نوشتن سیستم عامل 32 بیتی جدا پرهیز کن !
برو سراغ محیط 16 بیتی که به 1 مگابات محدوده

کار کردن در محیط 16 بیتی با توجه به منابع فارسی و تجربه برنامه نویسان ایرانی خیلی راحتر تره (چون می تونند کمکت کنند)

از نوشتن فایل سیستمی پر هیز کن !

از نوشتن کرنل به صورت شی گر یا ++ پر هیز کن !

از نوشتن درایور پرهیز کن !

از نوشتن چند ریسمانی پرهیز کن !

و خیلی چیزای دیگه
کلا نوشتن یک سیستم عامل فوق العاده سخت هست

اما سیستم عاملی که شما می خواید بنویسید
هر چند اسم سیستم عامل کلمه دهن پر کنی هست و اصلا چیزی که شما می خواید بنویسد

سیستم عامل نیست یک برنامه خیل ساده هست که می خواد بوت بشه و مثله یک برنامه واژه پرداز رو اجرا کنه (نه فایل های اجرای ویندوز یا لینوکس)

بهتر شما یک بوت لودر بنویس اول که بیاد اسمت رو نمایش بده تو مد گرافیکی مثلا تا بقیش رو بهتون بگم

pswin.pooya
سه شنبه 09 فروردین 1390, 22:04 عصر
از نوشتن کرنل به صورت شی گر یا ++ پر هیز کن !

من تقریبا با تمام مواردی که گفتید موافق هستم به جزء این یک مورد. اکثر سیستم عامل ها حتی لینوکس هم شی گرایی دارن فقط نحوه اون فرق میکنه. یعنی کد لینوکس به زبان C هست اما شی گرایی رو برای خیلی از مواردرعایت کرده. مشکل C++ برای مبتدی ها اینه که این زبان علاوه بر سینتکس از دو قسمت دیگه هم تشکیل شده که بهش CRT و STL گفته میشه. STL همون کتابخانه استاندارد C++ هست که با هدرهایی مثل iostream اضافه میشه و CRT هم C Run time هست که مواردی مثل new و delete رو پیاده سازی میکنه. CRT توی C هم وجود داره اما برای C++ خیلی پیچیده تر از C هست و داخل C این کد تا اونجا که من میدونم فقط محدود به کد فراخوان تابع main میشه ( در حقیقت همون entry point)

نوشتن یک سیستم عامل وقت زیاد و مطالعه زیادی رو طلب میکنه مثلا من خودم برای نوشتن Makefile که کد رو کامپایل میکنه کلی وقت گذاشتم و مطالعه کردم پس شما نباید انتظار داشته باشی که بتونی طی یک پست جواب بگیری اما به طور خلاصه باید بگم هر کد C رو که داخل اون از CRT و کتابخونه ها استفاده نکنی و براش entry point بنویسی میشه استفاده کرد پس فقط لازمه که توی تنظیمات کامپایلر CRT و STL رو حذف کنی و کد اسمبلی entry point رو کنارش قرار بدی. همینطور داخل تنطیمات لینکر باید آدرسها رو هم ست کنی تا کدت از بایت آدرس دهی مشکل پیدا نکنه.

اگر از GCC استفاده کنی باید حتما یه Makefile و یک linker script بنویسی اما نوشتن اینا به این راحتی نیست. برای من کد makefile و linker script خودم رو داخل سورس قرار دادم که میتونی ازش استفاده کنی.

توی این مدت کمی که داری فقط میتونم پیشنهاد کنم روی یه توضیع لینوکس کار کن و سعی کن روی ماژولهای لینوکس کار کنی. نوشتن یک ماژول ساده اولیه که بخواد اسمت رو نمایش بده کمتر از چند ساعت کار میبره ( حداقل کمتر از زمان کامپابل هسته :لبخند:)

aakh1361
چهارشنبه 10 فروردین 1390, 17:14 عصر
من تقریبا با تمام مواردی که گفتید موافق هستم به جزء این یک مورد. اکثر سیستم عامل ها حتی لینوکس هم شی گرایی دارن فقط نحوه اون فرق میکنه. یعنی کد لینوکس به زبان C هست اما شی گرایی رو برای خیلی از مواردرعایت کرده. مشکل C++ برای مبتدی ها اینه که این زبان علاوه بر سینتکس از دو قسمت دیگه هم تشکیل شده که بهش CRT و STL گفته میشه. STL همون کتابخانه استاندارد C++ هست که با هدرهایی مثل iostream اضافه میشه و CRT هم C Run time هست که مواردی مثل new و delete رو پیاده سازی میکنه. CRT توی C هم وجود داره اما برای C++ خیلی پیچیده تر از C هست و داخل C این کد تا اونجا که من میدونم فقط محدود به کد فراخوان تابع main میشه ( در حقیقت همون entry point)

به نظر شما کسی که به سختی می تونه با استفاده از سینتکس سی یک کرنل ساده بنویسه می تونه از برنامه نویسی شئ گرا (که پیچیدگی های خودش رو داره) برای نوشتن کرنل استفاده کنه ؟

hjran abdpor
پنج شنبه 11 فروردین 1390, 01:26 صبح
به نظر شما کسی که به سختی می تونه با استفاده از سینتکس سی یک کرنل ساده بنویسه می تونه از برنامه نویسی شئ گرا (که پیچیدگی های خودش رو داره) برای نوشتن کرنل استفاده کنه ؟

مرسي همه ي دوستان گل.
واقعا نوشتن كرنل سخته . و ديد من هم براي اينكار هنوز باز نشده است ................................
ولي ارداش را دارم ونزديك يه سال وقت دارم براي اين كار ، و ميخوام هم انجام بدم واقعا نه شوخي

فقط ميخوام شما كه استاد هستيد اين ديد لعنتي من از كرنل و نقطه پرش از اسمبلي به سي براي هسته را باز كيند ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

ممنونم ميشم

hjran abdpor
پنج شنبه 11 فروردین 1390, 01:30 صبح
الان هم ميخوام تو محيط 16 بيتي كار كنم با توجه به اميدي كه دوست عزيز اقايaakh1361 (http://barnamenevis.org/member.php?7572-aakh1361) دادن ميهخوام حتما يه سيتم فايل كوچك داشته باشه مثلا بتوننه فايل متني را باز كنه ذخيره كنه و .................

راستي دوستان منبع فارسي و انگليسي خوب هرچي دارين برام بزارين .

با تشكر

aakh1361
جمعه 12 فروردین 1390, 03:40 صبح
مرسي همه ي دوستان گل.
واقعا نوشتن كرنل سخته . و ديد من هم براي اينكار هنوز باز نشده است ................................
ولي ارداش را دارم ونزديك يه سال وقت دارم براي اين كار ، و ميخوام هم انجام بدم واقعا نه شوخي

فقط ميخوام شما كه استاد هستيد اين ديد لعنتي من از كرنل و نقطه پرش از اسمبلي به سي براي هسته را باز كيند ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

ممنونم ميشم

خوب شما یک فایل اسمبلی بنویس به عنوان بوت بعد تو این فایل مثلا تابع main رو فراخوانی کن کامپایلش کن یک فایل Obj داری حالا
حالا فایل سی رو بنویس که توش تابع main باشه بعد به صورت باینری فایل رو کامپایلش کن یک فایل Obj داری
این دو تا رو با هم با استفاده از Linker یک فایل باینری (اگر می خوای مستقل از سیستم عامل باشه) تولید کن اگر هم خواستی تحت داس اجرا بشه یک فایل Exe یا com
اگر خواستی فایل Com باشه افست شروع در فایل اسمبلی رو 100 هگز قرار بده

الان هم ميخوام تو محيط 16 بيتي كار كنم با توجه به اميدي كه دوست عزيز اقايaakh1361 (http://barnamenevis.org/member.php?7572-aakh1361) دادن ميهخوام حتما يه سيتم فايل كوچك داشته باشه مثلا بتوننه فايل متني را باز كنه ذخيره كنه و .................

راستي دوستان منبع فارسي و انگليسي خوب هرچي دارين برام بزارين .

با تشكر

پس شما هر وقت سیستم فایلت رو نوشتی بیا اینجا تا بقیش رو من بهتون بگم
راحترین سیستم فایل هم FAT12 هست

hjran abdpor
شنبه 13 فروردین 1390, 00:48 صبح
با سلام دوباره ..
مرسي دوست عزيز
الان ميخوام بيشتر اطلاعاتم را در مورد سيستم فايل بالا ببرم(طراحي و پياده سازي و .......) ميشه منابعي در اختيارم بزاريد اگه شد فارسي باشه خوبه .......

aakh1361
شنبه 13 فروردین 1390, 13:20 عصر
با سلام دوباره ..
مرسي دوست عزيز
الان ميخوام بيشتر اطلاعاتم را در مورد سيستم فايل بالا ببرم(طراحي و پياده سازي و .......) ميشه منابعي در اختيارم بزاريد اگه شد فارسي باشه خوبه .......
منبع فارسی برای پیاده سازی هیچ یک از سیستم فایل موجود نیست

hjran abdpor
شنبه 13 فروردین 1390, 16:58 عصر
خوب انگليسي بزاريد ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

aakh1361
یک شنبه 14 فروردین 1390, 09:11 صبح
خوب انگليسي بزاريد ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
یک جستجو اینقدر سخته ؟

کتاب راهنمای FAT برای خود مایکروسافت (staff.washington.edu/dittrich/misc/fatgen103.pdf)
ساختار FAT 12/16 (http://www.win.tue.nl/~aeb/linux/fs/fat/fat-1.html)
ساختار FAT (http://en.wikipedia.org/wiki/File_Allocation_Table)

joker
یک شنبه 14 فروردین 1390, 15:10 عصر
اگه همينطور بخواي ادامه بدي سيستم عامل كه مينويسي هيييچ ، ممكنه آپولو هم هوا كني !:بامزه:

پسرخوب با سوال كلي پرسيدن هيچ وقت چيزي ياد نميگيري ؛( گوگل را هم كه فاكتور گرفتي ! ) اللخصوص اين مطلب كه ذاتا همه قسمتهاش نياز داره به جزئي ترين مطالب.

پيوست:
http://shabgard.ir/forums/showpost.php?p=142549&postcount=20

hjran abdpor
یک شنبه 14 فروردین 1390, 20:09 عصر
با تشكر جوكر عزيز.
من فعلا ميخوام ديد تئوريم را نسبت به سيستم عامل و ..... بالا ميبرم ف و هر موقع هم كه خواستم پياده سازي كنم به كمك همهي دوستان احتياج دارم
راستي اين مقالاتي كه معرفي كرديد خودش وقت ميخواد براي مطالعه (حتي بايد تو خط واحد اتوبوس هم كتاب بخونم)و خيلي هم توضيحاتش زياد است ........
با تشكر

pswin.pooya
یک شنبه 14 فروردین 1390, 21:40 عصر
برای نوشتن سیستم عامل باید توی موارد زیر خبره باشی

برنامه نویسی زبان ماشین (اسمبلی)
برنامه نویسی یک زبان سطح بالا (مثل سی و یا ...)
آشنایی کامل با ابزار و سیستم عامل محیط توسعه (مثل لینوکس و gcc و nasm)
تئوری سیستم های عامل (حداقل باید یکبار کتاب تتباوم رو مو به مو خونده باشی. من خودم اینقدر خوندمش که تعداد دفعاتش از یادم رفته)
آشنایی با پلتفرم مقصد (مثلا برای مورد شما x86)

تازه اگر موارد بالا رو بلد باشی میشی صفر (از منفی بودن در میای) به غیر از موردهای بالا حداقل باید ساختار کامل یک سیستم عامل واقعی رو بلد باشی و یا اینکه سورس اون رو نگاه کرده باشی (توصیه میشه سورس لینوکس رو مطالعه کنید که برای اون کتابهای راهنما وجود داره که معمولا بالای 1000 صفحه هستن و بعضی از اونها تک تک توابع و نحوه تعامل بین اونها و هچنین بخشهای مختلف رو توضیح داده اما باز هم این کتابها ناقص هستن و شما حتما باید کد سورس هسته رو کنارتون داشته باشید.)

hjran abdpor
یک شنبه 14 فروردین 1390, 21:55 عصر
با تشكر دوباره از دوستان گل.
من كتاب اقاي جوكر را خوندم(:گیج:) قاطي كردم نمي دونم چرا!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! لعنت به اين مايكروسافت به خاطر مبهم سازي كارهاش..................
چند تا سوال دارم:
اين سيستم فايل بايد به زبان اسمبلي باشه يا سطح بالا مثل سي و .......................
سيستم فايل مجازي ميخواد به نظر شما ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
كلا مخم از بس بحث سكتور و بوت و سيتم عامل و هسته خونده قاط زدم ...................:متعجب:

hjran abdpor
یک شنبه 14 فروردین 1390, 22:03 عصر
مونو نااميد كرديد دوست عزيز اقاي pswin.pooya (http://barnamenevis.org/member.php?34511-pswin.pooya)...........................

اسمبلي هم كتاب تخصصي تا حالا نديدم همه ي كتاب ها در يك سطحه اگه ميشه شما بيه كتاب عالي معرفي كنيد در مرد اسمبلي و سي (پيشرفته نه مبتدي)
من سورس مينيكس را دارم ودارم كمك كمك به جزيئيات پي ميبرم ولي خييييييييييييييلي سخت......
ميشه سورس لينكوس را برام بزاريد از كجا دانلود كنم ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

joker
یک شنبه 14 فروردین 1390, 23:12 عصر
من كتابم كجا بوده؟!! :افسرده:

فكر ميكنم اول بايد يه درك كامل از سيستم عامل پيدا كني
اين تاپيك 7 صفحه اي را يه مطالعه بكن ، اصول طرز كار يك سيستم عامل مياد دستت
آشنایی با سیستم عامل های بلادرنگ – بررسی نحوه عملکرد و پورت کردن FreeRTOS (http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=41965.msg208303#msg208303)

http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=41965.0

Saeed.Masoumi
یک شنبه 14 فروردین 1390, 23:52 عصر
سلام برای اسمبلی این کتاب خیلی خوبه (لا اقل نظر من اینه) حل تمرینشم توی نت هست.
Irvine K.R. Assembly language for Intel-based computers
و برای سورس لینوکس:
The Linux Kernel Archives (http://www.kernel.org/)

hjran abdpor
دوشنبه 15 فروردین 1390, 01:56 صبح
با تشكر از جوكر و دوست عزيز سعيد خان.
يه عكس هست از يه سكتور كه فقط 496 بايت ان استفاده شده است پس بقيه اش كو 16 بايت ديگه ؟

راستي الگوريتم خاصي براي نحوه قرار دادن اطلاعات به روي سكتور ها وجود دارد ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

hjran abdpor
دوشنبه 15 فروردین 1390, 02:00 صبح
راستي جوكر جان من پست شمار ا خوندم ولي بيشتر سوال و جواب بود. من خودم درك كلي از سيستم عامل دارم ولي اون هسته لعنتي كه پياده سازي ميشه و مراحل چند دلايه كردن و .............. گيجم كرده؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

با تشكر